خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۲۹ ماه عقرب )

تقویم تاریخ ( ۲۹ ماه عقرب )

امروز ۲۹ ماه عقرب هجری شمسی برابر با ۲۰ نوامبر تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

رویداد ها:

۵۰۲م:دولت وقت ساسانی بیستم نوامبر سال ۵۰۲ میلادی (زمان پادشاهی قباد ساسانی) به دولت روم شرقی (قسطنطنیه) اعلان جنگ داد. این اعلان جنگ پس از سه اخطار پی در پی به دولت روم که این دولت در رعایت تعهداتی که به موجب پیمان صلح سال ۴۴۲ (منعقد شده میان یزدگرد دوم و تئودور) سپرده بود تعلل کرده است صادر شده بود. در اخطاریه های کتبی سه گانه، دولت روم متهم شده بود که تعمدا در صدد اجرای چند بند از پیمان بر نیامده و تاکید شده بود که ادامه تعلل رومی ها، پیش از آن تحمل پذیر نخواهد بود. در پی این اعلان جنگ، واحدهای ارتش ایران چند منطقه از قلمرو رومیان ازجمله شهر تئودوراپولیس را تصرف کردند که آناستازیوس امپراتور تازه روم درخواست ترک مخاصمه کرد. پیمان صلح سال ۴۴۲ میلادی در پی تجاوز رومیان به قلمرو ساسانیان در قفقاز و شکست آنان در منطقه «دربند» از ارتش آریانا امضاء شده بود. تئودور امپراتور وقت، معروف به تئودور بزرگ عذر آورده بود که هدف نیروهای رومی جلوگیری از ورود اقوام مهاجم از آسیای مرکزی بود، نه تصرف «دربند» قفقاز متعلق به آریانا. طبق قرارداد سال ۴۴۲، دولت ایران پذیرفته بود که در قبال دریافت پول از دولت قسطنطنیه، مانع از تعرض مهاجران آسیای مرکزی به قلمرو رومیان شود.

 

سواره نظام ایران در دوران ساسانیان

۱۵۴۱م:”ژان کالون Jean Calvin” فرانسوی (۱۵۶۴ – ۱۵۰۹) و یکی از دو موسس اصلی مذهب پروتستان ۲۰ نوامبر سال ۱۵۴۱ در ژنو Geneva یک حکومت مذهبی تشکیل داد تا پایگاهی برای پروتستانیسم اروپا باشد. و

ی ضمن اعلام تشکیل چنین دولتی تاکید کرد که پروتستانهای فراری و آواره سراسر اروپا را در ژنو پناه می دهد و به این ترتیب “ژنو” در برابر “رم = واتیکان” قرار گرفت که پایتخت پاپ ها بود.

پاپ وقت، “پل سوم” که از افزایش شمار پروتستانهای نگران شده بود، پس از اطلاع از این اقدام یک شورای شش نفری مرکب از کاردینالهای ارشد تشکیل داد تا با پروتستان ها (پیروان کالون فرانسوی و لوتر آلمانی) مبارزه کنند و این مبارزه از ژوییه ۱۵۴۲ آغاز شد.

پاپ، کاردینال “کارافانه” را هم فرمانده نظامیان تحت فرمان خود کرد و این کاردینال اخطار کرد هر کاتولیک که پروتستانها را تحمل کند و یا این که به حمایت از پروتستانیسم بپردازد مجازات خواهد شد و این مجازات عبارت از مصادره اموال، تکفیر و احیانا زندان خواهد بود و به این ترتیب خصومت این دو فرقه مسیحیت با یکدیگر آغاز شد که نتیجه اش جنگ های مذهبی متعدد و در به دری های فراوان بود.

Jean Calvin

 

۱۸۵۸م: ۲۰نوامبر سالروز درگذشت «رابرت اوون Robert Owen» اسکاتلندی است

وی که به سال ۱۸۵۸در ۸۷ سالگی فوت شد. «اوون» مبتکر «سوسیالیسم تعاونی» است که افکار خود را در اسکاتلند و نیز در یک منطقه کشاورزی در آمریکا به معرض تجربه گذاشت.

اوون با این عقیده که جامعه باید عاری از فقر، جنایت و مرض باشد و مردم با شادی و خوشبختی و بدون ترس و هراس از آینده و در نهایت خوش بینی زندگی کنند طرح مدینه فاضله خود را نوشت تا یک الگو برای سراسر جهان شود و نخستین مدینه فاضله را به نام «نیو لانارکNew Lanark» به وجود آورد.

رابرت اوون

 

۱۹۱۰م: ۲۰نوامبر سال ۱۹۱۰ “لئو نیکلایوویچ تولستوی Leo Nikolayevich Tolstoy” نویسنده شهیر و اندیشمند روسیه در ۸۲ سالگی در گذشت.

طبق تقویم میلادی قدیم تاریخ مرگ تولستوی هفتم و یا نهم نوامبر بود. لئو نهم سپتامبر ۱۸۳۸ و در تقویم قدیم ۲۸ آگوست این سال در یک خانواده ارباب ملک در منطقه تولی به دنیا آمده بود و در کودکی مادر و در نوجوانی پدر خود را از دست داده بود. وی به دلیل مخالف بودن با برنامه های تحصیلی تکراری و بعضا بی ارتباط، دانشگاه را در سال سوم، ناتمام رها کرد. تولستوی همه مراحل زندگی را طی کرد از جمله خدمت نظام وظیفه.

تولستوی معتقد به “کمال Perfection” بود و می گفت فرد وقتی به کمال می رسد که جسما و روحا و اخلاقا سالم باشد. وی این سه عامل را عوامل شادی بخش زندگانی می دانست.

تولستوی مخصوصا بعد از میانسالی، مخالف بهره برداری انسان از انسان شده بود که در روسیه بیش از نقاط دیگر رواج داشت. دوبار سرف های املاک خودش را آزاد کرد ولی آنان به دلیل ناباوری آنجا را ترک نکردند. (روستاییانی که با املاک خرید و فروش می شدند و ضمیمه املاک بودند سرف نامیده می شدند)

در زمینه نوشتن داستان عقیده داشت که داستان باید به گونه ای نوشته شود که خواننده عشق به زندگی پیدا کند و رو به کمال بکذارد و عشق به زندگی یعنی عشق به خود و جامعه.

به باور تولستوی، نویسنده داستان باید آنچه را که می نویسند شخصا دیده و تجربه کرده باشد و به عبارت دیگر خود او آن را باور داشته باشد. داستان “آنا کارنینا” تجربه عشق خودش به سونیا بود که بعدا باهم ازدواج کردند.

تولستوی داستانها و نمایشنامه های متعدد نوشت از جمله: دوران بچگی، نوجوانی، جوانی، آناکارنینا، جنگ و صلح، کوپن جعلی، پدر سرگیوس، آقا و نوکر، قزاقها و ….

نامه هشدار دهنده او به تزار نیکلای دوم که در سال ۱۹۰۱ نوشته و ارسال شده و در موزه نگهداری می شود سند بزرگی است که در آن اوضاع نابسامان روسها منعکس است. تولستوی در این نامه به تزار هشدار داده بود که اگر آزادی ندهد و دموکراسی برقرار نکند و از شکاف پهناور مان فقیر و غنی نکاهد و نظام فئودالی را تعدیل نکند جنگ داخلی اجتناب ناپذیر خواهد بود و روسیه نابود خواهد شد. همین نامه بعدا باعث تعقیب قضایی او شد.

تولستوی اواخر عمر از زنش قهر کرد و با قطار از زادگاه خود به صورت فرار خارج شد و در تنهایی درگذشت. وی دارای یازده فرزند بود.

Tolstoy

 

۱۸۱۵: دولتهای آلمان، روسیه، اتریش و انگلستان یک اتحادیه بزرگ میان خود تشکیل دادند تا از پیدایش یک ناپلئون دیگر در اروپا جلوگیری کنند.

۱۸۶۶: در پی جنگ داخلی آمریکا و لغو بردگی در این کشور دانشگاه “هوارد” در شهر واشنگتن برای تحصیل سیاهپوستان تاسیس شد.

۱۹۴۵: محاکمه ۲۴ تن از سران حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان (نازی) و همکاران هیتلر در محکمه فاتحان جنگ در ساختمان قضایی در نورنبرگ آغاز شد که به اعدام برخی از آنان انجامید.

۱۹۷۵: جنرال فرانسیسکو فرانکو دیکتاتور اسپانیا در ۸۲ سالگی و پس از ۳۹ سال دیکتاتوری درگذشت.

# ۱۹۷۷: انور سادات رییس جمهوری وقت مصر در پارلمان اسرائیل نطق کرد.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.