بمناسبت روز معلم در افغانستان!

روز معلم را مناسب دیدیم تا در کنار عرض تبریک برای عموم معلمین زحمتکش کشور ، یادی نیز از پیشکسوتان و معلمانی داشته باشیم که شصت و شش سال قبل از امروز، اولین نشریه نسوان هرات را رقم زدند و بر فعالیت های مطبوعاتی زنان هرات ، انسجام بهتر بخشیدند. 

در سال 1336 هجري شمسي، جمعی از اساتید اناث معارف وقت، نشریه ای با عنوان « مهري » منتشر کردند که در واقع این نشریه به عنوان اولین نشریة زنان در هرات شناخته شده است.

این بانوان خرج مبالغ هنگفت از معاش معلمی خویش و تحمل پیاده روی های بسیار برای رفت و آمد میان مکتب و مطبعه وقت برای تایپ، صفحه آرای، تصحیح و  ویرایش مجله، به این موفقیت دست یافتند.

مجلة مهري ، به صورت فصلنامه به مديريت « ميرمن روفه احراري » نشر گرديده است. اين مجله از يك مكتب دخترانه كه بنام ليسة مهري مسمي است، طلوع نمود و در سال هاي بعد  « كبرا سايه، صاعقه احراري و  راحمه احمدي» هر يك پي ديگري از مدير مسئولان اين مجله بوده اند . مجلة مهري در حوزه ادبي ، تربيتي و اخلاقي فعاليت مي نمود و بيشتر نوشته هاي زنان و دختران، در آن به نشر مي رسيد.

نشریة مهري بیش از هر چیز، روی آموزش و تربیت و اخلاق متعلمين مكاتب دخترانه تمرکز داشت. بیشتر مقالات خود را به ترویج علوم و فرهنگ در بین زنان، متعلمين مكاتب و وضع مكاتب دخترانه و چگونگی پیشرفت آنان اختصاص مي داد . به این ترتیب با توجه به این که مجلة مهري بیشتر در مكاتب دخترانه دربین مدیران و معلمان و متعلمان زن انتشار می یافت، اهمیت تاثیر مستقیم آن در بین زنان آن روزگار، انکار ناپذیر بوده است.

دور دوم نشراتي، مجلة مهري از سال 1385 زير نظر هيئت تحرير و به مدير مسئولي (شهلا توخي) آغاز شد، بعد از نشر چند شماره انگشت شمار ، بار دیگر از نشر بازماند. 

نشرية مهري در حال حاضر به نشر نمي رسد.

درباره Farhad Akrami

مطلب پیشنهادی

استاد عبدالکریم تمنا هروی، شاعر مطرح کشور درگذشت

استاد عبدالکریم تمنا شاعر مطرح کشور و مدیر اسبق کتابخانه عامه هرات در سن 83 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *