خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۶ ماه اسد )

تقویم تاریخ ( ۶ ماه اسد )

امروز ۶ ماه اسد برابر با ۲۸ جولای تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.
رویداد ها:

۶۳۳ – دو بار پیشنهاد انتقال پایتخت از تیسفون به استخر 

درپی افتادن «حیره» به دست اعراب مسلمان در ماه می ۶۳۳ میلادی و سپس محاصره شهر انبار در جولای همان سال که هر دو منطقه در قلمرو ساسانی بودند (واقع در غرب تیسفون ـ پایتخت وقت) و انتظار حملات بیشتری از جانب عرب، بزرگان کشور ۲۸ جولای به یزدگرد سوم شاه وقت متذکر شدند که ممکن است حضرت ابوبکر ( رض) (خلیفه اول مسلمین) حملات نظامی وسیعتری را تدارک ببیند و پیشنهاد کردند که بهتر است ضمن دفاع در غرب فرات، پایتخت نیز به استخر (شیراز) منتقل شود زیرا که عبور نیروی عرب از کوههای میان راه دشوار خواهد بود. قبلا در جنوب غربی فرات چهار نبرد محدود میان نیروهای دو طرف روی داده بود. یزدگرد چون خطر حمله به تیسفون را بعید می دانست با بی اعتنایی تمام پیشنهادرا رد کرد ولی برای بسیج نیرو و آماده شدن جهت دفاع در برابر حملات نظامی بزرگتر نیز اقدام نکرد. حضرت ابوبکر (رض) سال بعد (۶۳۴ میلادی) درگذشت و حضرت عمر (رض) خلیفه دوم مسلمین شد و تصمیم به دنبال کردن جنگ با ساسانیان گرفت. زد و خورد های بعدی دو سال پس از درگذشت حضرت ابوبکر (رض) روی داد که قاطع ترین آنها نبرد قادسیه بود که در نوامبر ۶۳۶ میلادی صورت گرفت، واحدهای نظامی آریایی شکست خوردند، رستم فرخزدا از جنرالهای ارشد آریایی کشته شد و درفش کاویان ــ پرچم ارتش ــ به دست عرب افتاد.

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
بقایای طاق کسری

چهار روز پس از این شکست، بزرگان آریایی در نشست خود در عمارت سلطنتی (طاق کسری) بار دیگر پیشنهاد جولای ۶۳۳ (انتقال فوری پایتخت از تیسفون ـ ۳۶ کیلومتری جنوب شهر بغداد و هشت قرن پایتخت آریانا ـ به شهر استخر) را به عنوان عملی ترین راه حل مطرح کردند. تا آن زمان این نخستین بار بود که پرچم کاویان تصرف شده بود. یزدگرد سوم، نخست پیشنهاد انتقال پایتخت را پذیرفت، ولی بعدا آن را رد کرد که مورخان قسطنطنیه (روم شرقی) شرح این وضعیت را به تفصیل نوشته و ردّ پیشنهاد را یک اشتباه یزدگرد سوم خوانده اند.

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
یزدگرد سوم

اعراب، سال بعد (۶۳۷ میلادی) تیسفون را مورد حمله قراردادند که یزدگرد به منطقه حلوان نقل مکان کرد و چون در همین سال در جلولا (نزدیک حلوان) هم شکست خورد به سوی نهاوند عقب نشینی کرد که بعدا در آنجا هم شکست خورد و به جانب هرات و  مرو آمد تا در آنجا به مقاومت ادامه دهد که در مرو ترور شد و نیروی نظامی که دولت چین در اختیار پسر او فیروز قرارداده بود، تا کمک کند برجای پدر بنشیند تنها تا خجند و درّه زرافشان پیش آمد.

۱۷۲۹ – نخستین قیام بردگان سیاهپوست در آمریکای شمالی

۲۸ جولای سال ۱۷۲۹ نخستین قیام بردگان سیاه پوست در ایالات متحده آمریکا آغاز شد. قیام کنندگان که ۴۴ نفر بودند در سر راه خود از کارولینای جنوبی به فلوریدا (و در آن زمان فلوریدای اسپانیا) هر سفید پوستی را که دیدند کشتند، اما پیش از رسیدن به مرز فلوریدا و به دست آوردن آزادی خود، به محاصره نیروهای نظامی انگلستان (حاکم بر مهاجرنشینان وقت) درآمدند که اسیر و کشته شدند. اما سایر سیاهپوستان به صورت متناوب به قیامهای خود تا به دست آوردن آزادی و حقوق مدنی ادامه دادند. سیاهپوستان از قرن هفدهم از آفریقا ربوده و یا خریده شده و به قاره امریکا جهت فروش و کارکردن رایگان برای اربابانشان منتقل شده بودند، زیرا که بومیان آمریکا (سرخپوستان) حاضر نبودند برای سفید پوستان اروپایی مهاجر حتی در برابر دریافت مزد کارکنند.

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۸۲۱ – باتلاش سیمون بولیوار در این روز «پرو» نیز به استعمار اسپانیا پایان داد و استقلال خود را اعلام داشت. 

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
سیمون بولیوار

۱۸۷۸ – امضای معاهده “برلین” بین دول اروپایی 

در پی امضای قرارداد سَن استِفانو که به جنگ‏های روس و عثمانی در اواخر قرن نوزدهم پایان داد و بر اساس آن بخش‏هایى از مناطق تحت حاکمیت عثمانی به روسیه واگذار شد، معاهده تاریخی برلین در پایان کنگره‏ای به همین نام، در ۲۸ ژوئیه ۱۸۷۸م میان نمایندگان کشورهای روسیه، آلمان، فرانسه، انگلیس و اتریش به امضا رسید. دستور کار این کنگره، تجدیدنظر در پیمان سن استفانو بود و برنامه‏ریزی و مسئولیت آن هم برعهده بیسمارک، صدراعظم قدرت‏مند و آهنین آلمان قرار داشت. از تصمیمات این کنگره می‏توان به رسمیت شناختن استقلال صربستان، مونته نگرو و رومانی را نام برد. هم‏چنین تقسیم بلغارستان به سه قسمت و تجدیدنظر در مرزهای یونان و عثمانی از دیگر تصمیمات این کنگره بود. در این راستا، منطقه بوسنی و هرزگوین نیز تحت اختیار و حاکمیت اتریش قرار گرفت. برگزاری کنگره برلین، یکی دیگر از موضوعاتی بود که به رهبری و سیادت بیسمارک در میان دولت‏مردان اروپایى دامن می‏زد. هم‏چنین با امضای این معاهده، قدرتِ سیاسی و نظامی آلمان به اوج رسید و زمینه برای توسعه‏طلبی این کشور فراهم شد. در واقع، انعقاد قرارداد برلین در سال ۱۸۷۸م و ایجاد اختلافات جدید مرزی را می‏توان یکی از عوامل زمینه‏ساز جنگ جهانی اول دانست. چرا که بسیاری از امتیازهایى را که روس‏ها در نتیجه معاهده سن استفانو به دست آورده بودند در جریان معاهده برلین از دست دادند و آن امتیازها میان دولت‏های مدعی و معترض تقسیم گردید. این کار باعث خارج شدن روس‏ها از اتحاد امپراتوران سه گانه و زمینه‏ای برای دسته‏بندی کشورهای اروپایی، قبل از شروع جنگ جهانی اول شد.

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۱۴ – روزی که جنگ جهانی اول آغاز شد

۲۸ جولای ۱۹۱۴ امپراتوری اتریش به صربستان اعلان جنگ داد و به این ترتیب جنگ جهانی اول آغاز شد زیرا که روسیه به کمک کشور همنژادش صربستان شتافت و آلمان نیز برای دفاع از همنژادان اتریشی خود در برابر روسیه وارد جنگ شد و ….

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
گاوریلو پرینسیپ

جرقه جنگ جهانی اول در ۲۸ جولای ۱۹۱۴ (درست یک ماه پیش از آن) که گاوریلو پرینسیپ وطندوست صرب در شهر سرایوو ولیعهد اتریش ـ گراندوک فرانتس فردیناند و زنش را ترور کرده بود زده شده بود و در این فاصله، ارسال اولتیماتوم های اتریش به صربستان ادامه داشت. اروپا از سالها قبل از این با تشکیل اتحادیه های نظامی دوگانه برای جنگ آماده می شد که مورخان این دوره را «دوران صلح مسلح» نوشته اند. رقابت قدرت های اروپایی بر سر استعمار سایر کشورها باعث دشمنی آنها شده بود زیرا که آلمان دیرتر از دیگران پا به میدان استعمار گذارده بود و سهم خواهی می کرد. از میان رفتن امپراتوری های اتریش و عثمانی، کمونیست شدن روسیه، پیدایش کشورهای عربی شرق سوئز (آسیا)، ورود دولت واشنگتن به صحنه سیاست جهان، تغییر نقشه های جغرافیایی، شیوع آنفلوآنزا در چند قاره و مرگ دست کم ۲۳ میلیون انسان از آن و … از نتایج جنگ جهانی اول هستند.

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
یک یکان پیاده نظام آلمانی در حالت حمله (سال ۱۹۱۴)
    6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
افراد یک هنگ انگلیسی از پادگان خود در منچستر عازم بندرگاه جهت سوارشدن برکشتی و رفتن به جبهه

۱۹۴۳ – بمباران هامبورگ؛ روزی که ۴۲ هزار آلمانی به دست انگلیسی ها دود شدند

۲۸ جولای ۱۹۴۳ (هفتم امرداد) روزی است که نیروی هوایی انگلستان هامبورگ آلمان را که اینک ثابت شده است «عاری از استقرار نظامیان» بود با فروریختن بمب به آتش کشید. در این بمباران، بیش از ۴۲ هزار تن از ساکنان هامبورگ، معروف به شهر عمودی (شهر آسمانخراش ها و برجهای مسکونی) کشته و سه چهارم ساختمانهای شهر ویران شدند. سران آلمان ۷۰ میلیونی اینک در دو اتحادیه، متحد همین انگلستان هستند!.

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
هامبورگ پس از بمباران ۲۸ جولای ۱۹۴۳ انگلیسی ها

۱۹۷۶ – وقوع دو زمین‌لرزه شدید در شهر صنعتی تانگشان چین، جان بیش از ۶۰۰,۰۰۰ تن را گرفت.

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

۱۱۶۵ – ابن عربی صوفی اندلسی.
۱۸۰۴ – زادروز لودویگ فویرباخ فیلسوف آلمانی

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
ابن عربی

۱۸۸۷ – زادروز مارسل دوشان نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی
۱۹۰۲ – زادروز کارل پوپر فیلسوف علم، منطق دان، ریاضی دان و اندیشمند اتریشی ، نویسنده کتاب جامعه باز و دشمنان آن

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
کارل پوپر

۱۹۳۸ – زادروز آلبرتو فوجیموری سیاستمدار پرویی با اصلیت و ملیت ژاپنی ، رئیس جمهور پرو از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۰
۱۹۵۴ – زادروز هوگو چاوز پنجاه و سومین رئیس جمهور ونزوئلا

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
هوگو چاوز

۱۳۲۲ – زادروز ریچارد رایت، نوازنده، خواننده و آهنگساز گروه پینک فلوید

درگذشت‌ها

۴۵۰ – درگذشت تئودوسیوس دوم امپراتور روم شرقی
۱۷۴۱ – درگذشت آنتونیو ویوالدی کشیش ایتالیایی ،آهنگساز و ویلنیست

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
آنتونیو ویوالدی

۱۷۵۰ – درگذشت یوهان سباستیان باخ آهنگساز بزرگ و سرشناس سبک باروک آلمانی
۱۹۶۸ – درگذشت اتو هان کیمیادان آلمانی ، برنده جایزه نوبل کیمیا سال ۱۹۴۴

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
یوهان سباستیان باخ

۲۰۰۴ – درگذشت فرانسیس کریک زیست‌فیزیک‌دان انگلیسی ،از کاشفان ساختار دی‌ان‌ای

6 مرداد - 28 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
فرانسیس کریک

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.