خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( نوزدهم ماه حوت )

تقویم تاریخ ( نوزدهم ماه حوت )

امروز ۱۹ ماه حوت برابر با ۱۰ مارچ تقویم میلادی است. روزی که در تافغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

اولین جلسه کابینه حکومت موقت مجاهدین افغانستان در منطقه شیوه مربوط ولایت پکتیا برگزار شد./۱۳۶۷

نتیجه تصویری برای حکومت موقت مجاهدین

مجاهدین افغان  از زمان کودتای هفتم ثور ۱۳۵۷ وارد جنگ علیه آن و نیروهای شوروی شدند. نبردهای این گروه‌ها منجر به خروج ارتش شوروی از افغانستان در سال ۱۹۸۹ و سرنگونی حکومت افغانستان در سال ۱۹۹۲ شد.

مهمترین ائتلاف مجاهدین شامل این هفت گروه می‌شد که در سال ۱۳۶۴ در شهر پیشاور پاکستان با یکدیگر متحد شدند. همه این گروه‌ها از مسلمانان سنی تشکیل شد و در سال ۱۳۶۷ خورشدی حکومت موقت مجاهدین را تشکیل د ادند که عبارت بودند از:

گفتنی است، عربستان سعودی منحیث اولین کشور حکومت موقت مجاهدین را به رسمیت شناخت.

رویداد ها:

۲۴۱ پیش از میلاد – روم با پیروزی در جنگ دریایی بر کارتاژ ابرقدرت شد

روم در جنگ دریایی دهم مارپ سال ۲۴۱ پیش از میلاد نیروی دریایی کارتاژ ( قرطاجُنّه ــ شمال آفریقا ) را شکست داد و از آن پس نزدیک به هزار سال آقای مدیترانه بود. این نبرد که به جنگ « ائوگوسا

( جزیره ای در مدیترانه ) » معروف شده است روم را به صورت یک ابر قدرت در آورد.ایران ابر قدرت دیگر جهان وقت بود.

انگیزه جنگ، دست اندازی کارتاژ Carthage به جزایر جنوبی ایتالیا از جمله سیسیل (سیچیلیا) بود. دولت روم در آغاز کار از دادن اعلان جنگ به کارتاژ که برتری دریایی داشت هراس داشت.

بزرگان روم چاره کار را بر وضع مالیات تازه و دعوت از کشتی سازان فنیقی و یونانی برای ساختن کشتی جنگی برای آن دولت دیدند و طولی نکشید که دویست کشتی نظامی از نوع کاملا تازه که هر پاروی آنها را پنج مرد به حرکت در می آوردند آماده شد.

19 اسفند - 10 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

جراثقالهای این کشتی ها می توانست سنگهای بزرگ و گوی شعله ور (آغشته به روغن) را به سوی کشتی های دشمن پرتاب کند و آنهارا به آتش بکشد.

در سینه این کشتی های تازه ساخت همانند کشتی های تانک بر کنونی (تانک لاندینگ) تخته های کشویی بلندی نصب می شد که سربازان پیاده و سوار بتوانند سریعا در ساحل دشمن پیاده شوند و تعرض خودرا آغاز کنند. این تخته های متحرک (پلهای تخته ای) هنگام دریانوردی بر دو بدنه کشتی بسته می شد و پس از نزدیک شدن به ساحل به قسمت سینه کشتی انتقال می یافت که در عین حال از اصابت تیر به سربازان تا توقف کشتی در آبهای کم عمق جلوگیری کند.

۴۱۸ – امپراتوری روم یهودیان را از داشتن مشاغل دولتی محروم کرد. 

۷۵۸ – کشتار ۶۰۰ خراسانی در بغداد

بسیاری از مورخان، روز کشتار راوندیه در بغداد را «دهم مارچ» درسال ۷۵۸ میلادی (۱۴۱ قمری) نوشته اند. عده مقتولان ۶۰۰ تن ذکر شده است. این گروه خراسانی در باطن برای گرفتن انتقام خون ابومسلم خراسانی از منصور ـ خلیفه عباسی، از خراسان قدیم به بغداد که هنوز کاملا ساخته نشده بود رفته بودند. آنان پس از ورود به بغداد خودرا جان نثار خلیفه وانمود و درخواست ملاقات با وی را کرده بودند. راوندیه پیش از ورود به اقامتگاه خلیفه، شمشیر ها را در زیر لباس پنهان کرده بودند. درجریان ملاقات و هنگام حمله، به خلیفه آسیب نرسید ولی همه این جماعت به دست عمّال او کشته شدند.

بسیاری از مورخان، راوندیه را اهل «تناسخ» نوشته اند.

19 اسفند - 10 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

ابومسلم که به حکومت امویان پایان داده و عباسیان را روی کار آورده بود بسال ۷۵۴ میلادی به تصمیم منصور خلیفه عباسی کشته شد. پس از رسیدن این خبر به خراسان، هواداران او به صورت گروههای جدا ازهم بپاخاستند .

۱۲۵۵ – الکساندر گراهام بل اولین مکالمه تلفنی را با گفتن جمله «آقای واتسن بیایید اینجا، میخواهم شما را ببینم» با موفقیت انجام‌داد.

19 اسفند - 10 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۸۶۲ – انتشار «دلار کاغذی»

دهم مارچ ۱۸۶۲ به تصمیم دولت فدرال آمریکا برای نخستین بار در این کشور دلار کاغذی رایج شد. در آن زمان آمریکا دارای دو دولت بود که با هم در جنگ و ستیز بودند. دالرهای کاغذی که به صورت اسکناسهای ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ دالری انتشار یافته بود در ایالات شمالی (فدراسیون آمریکا) در اختیار مردم قرارگرفت و چون جنگ داخلی در جریان و حالت فوق العاده برقرار بود؛ مخالفت زیادی در برابر این اقدام دولت که برای تامین هزینه جنگ نیاز به پول فراوان داشت و طلای کافی موجود نبود ابراز نشد. ایالات جنوبی (کنفدراسیون آمریکا) هم برای خود به انتشار دلار کاغذی دست زدند که از ۵۰ دالری شروع می شد. دالر کاغذی پس از جنگ داخلی امریکا که در ۱۹۶۵ پایان یافت اعتبار خود را از دست نداد و ادامه یافت که با پایه محاسبات مالی قرار گرفتن آن پس از جنگ جهانی دوم، عامل قدرت آمریکا شده است. دولت آمریکا بعدا (۴۲ سال پیش) طلا را از پشتوانه دالر حذف کرد و دست آن برای چاپ و انتشار دلار ـ به هر میزان ـ باز شد.

19 اسفند - 10 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۸۹۶ – شکست سپاهیان ایتالیایی از قوای حبشه در نبرد آدوا 

سپاهیان ایتالیایى که به قصد تصرف حبشه، اتیوپی کنونی، به این سرزمین حمله کرده بودند، در دهم مارچ ۱۸۹۶م در ناحیه‏ای به نام آدوا شکست خوردند. هدف قوای ایتالیا از این نبرد، تسخیر حبشه و برقراری ارتباط میان دو مستعمره دیگر ایتالیا در شمال شرقی افریقا، یعنی اریتره و سومالی بود. در این جنگ، علی‏رغم تجهیزات مدرن جنگی ارتش ایتالیا، قوای حبشه، پیروزی را نصیب خود کردند و نیروهای ایتالیایی با تحمل خسارات جانی و مالی بسیار، مجبور به عقب‏نشینی شدند.

19 اسفند - 10 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۲۲ – ماهاتما گاندی به جرم بر هم زدن امنیت در هند دستگیر و به ۶ سال زندان محکوم‌شد، ولی پس از دو سال برای انجام جراحی آپاندیسیت آزادشد

۱۹۵۲ – وقوع کودتای “باتیستا” در کوبا و آغاز دیکتاتوری او در این کشور 

فولخنْسیوْ باتیستا، دیکتاتور پیشین کوبا در سال ۱۹۰۱م به دنیا آمد. وی در ۳۲ سالگی حزبی از طبقات متوسط کوبا را تشکیل داد و در سال ۱۹۳۳م در مقام رهبری حزب خود توانست به نوعی حکومت را در اختیار بگیرد و به طور غیرمستقیم قدرت را در دست داشته باشد. در نهایت، وی در سال ۱۹۴۰م به طور رسمی ریاست جمهوری کوبا را برعهده گرفت و به مدت ۴ سال در این سمت قرار داشت. گرچه پس از آن قدرت و مسئولیت ظاهری در اختیار دیگران بود. اما باتیستا نفوذ و تسلط خود را در کشور حفظ کرد تا اینکه در نهایت، پس از مدتی در دهم مارچ ۱۹۵۲م با انجام کودتایى موفق شد قدرت را به طور مطلق در دست بگیرد و حکومت دیکتاتوری خود راتا ۷ سال دیگر ادامه دهد. دوره دوم حکومت باتیستا از یک طرف با مبارزات گروه‏ها و احزاب گوناگون انقلابی همراه بود و از سوی دیگر با حمایت‏های مالی و نظامی امریکا از رژیم حاکم بر کوبا ادامه یافت. در این سال‏ها، باتیستا همچنان در مقابل مردم مقاومت می‏نمود. از این رو تلاش انقلابیون در سال ۱۹۵۸م به اوج خود رسید. در این سال حملات باتیستا علیه مبارزان با هواپیما، تانک و بمب‏های آتش‏زا توام بود. امریکا نیز قوایی را برای کمک به دولت رو به زوال کوبا فرستاد و پلیس مخفی باتیستا نیز بر شدت عمل خود افزود. با اوج‏گیری مبارزات چریکی در کوبا سرانجام باتیستا مجبور شد در اول جنوری ۱۹۵۹م از کشور خارج شود و قدرت را به مردم بسپارد.

19 اسفند - 10 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
فولخنْسیوْ باتیستا

زادروزها

۷۹۶ – اُلغ بیگ فرمانروای دانشمند تیموریان و منجم هروی

19 اسفند - 10 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
اُلغ بیگ

۱۶۰۶ – پیر کورنی نویسنده و ادیب معروف فرانسوی
۱۷۴۸ – جان پلی‌فیر، فیزیک‌دان و ریاضی‌دان اسکاتلندی

19 اسفند - 10 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
پیر کورنی

مرگ‌ها

۱۷۶۰ – کریستف گراپنر، آهنگساز آلمانی

۱۹۸۵ – کُنْسْتانْتین چرنینْکو رهبر پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق

19 اسفند - 10 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
کُنْسْتانْتین چرنینْکو

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.