خانه / فرهنگ / دانش / دانش ساخت آسیاب های بادی در هرات

دانش ساخت آسیاب های بادی در هرات

دانش ساخت آسیاب های بادی در هرات

Image may contain: sky and outdoor

بیگمان، اولین آسیاب های بادی در مناطقی از هرات و سیستان که امروز به نام های فراه، نیمروز و هلمند یاد می می شود، در چند هزار سال پیش ساخته شد.

هرات دارای باد معروف ۱۲۰ روزه‌ای است که به طور قطع همین امر، مردم منطقه را به فکر بهره‌گیری از این نیرو انداخته و موجب اختراع آسیای بادی در زمان های قدیم در این دیار، شده است. سرعت این باد ها گاهی ته ۱۲۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

بادهای هرات از  ماه ثور تا ماه اسدجریان دارد. می‌توان فرض کرد که مبدأ وزش این باد از «پامیر» است که نخست در هرات می‌شود و سریعترین جریان آن در فراه، نیمروز و هلمند است.
در سال ۱۹۰۵، گروهی از افسران انگلیسی برای تحدید خط مرزی افغانستان و ایران که در منطقه بودند، گزارش دادند که ۱۶ روز از ماه می، باد با سرعتی برابر با ۱۴۰ کیلومتر در ساعت در وزش بود. پس از چهار روز در اثر شدت باد،‌دویست راس شتر گروه به هلاکت رسیدند.
چنان چه اشاره شد، ساخت اولین آسیاب‌های بادی در آریانا به هزارهای پیش از میلاد می‌رسد. اما از آن‌جا که اسناد، مدارک و نوشته‌های موجود از میان رفته، متاسفانه اکنون نوشتاری در این مورد از دوران باستان در دست نداریم.

واژه آسیاب از دو بخش «آس» و «آب» درست شده که آس در فارسی دری به معنای «نرم کردن دانه به زیر سنگ» است.
اولین بار که از آسیا‌ب های بادی آریانا نشانی به دست می‌آید مربوط به نوشته‌های پس از اسلام است.
«نوته بار»، پژوهشگر نامدار هالندی، که تحقیقات فراوانی درباره آسیابهای بادی انجام داده است، می‌نویسد: … طرز ساخت آسیابهای بادی سیستان بدین گونه است. در آغاز، برج بلندی مانند مناره می‌سازند. ساختمان آسیاب دارای دو بخش است: در بخش پایین، سنگهای آسیا قرار دارد که – بر اثر چرخش سنگ زیرین – گندم را آرد می‌کند. در بخش بالا، چرخی قرار دارد که با نیروی باد به حرکت در می‌آید. بر اثر حرکت چرخ و محور آن، سنگ زیرین آسیاب به چرخش در می‌آید. پس از پایان این بنای دو اشکوبه، سیستانی ها چهار شکاف در دیوار ایجاد می‌کنند. این شکافها به سان شکافهای تیراندازی در برجها و باروهاست. شکافها از درون ‌تنگتر می‌شوند. باد از میان این شکافها با نیروی بسیار به درون می‌وزد، به سان بادی که از دم آهنگری خارج می‌شود…
آسیاهای بادیخراسان قدیم به قاره‌ اروپا برده شد. گرچه پس از ساخت آسیاهای بادی با محور افقی (یا آسیاهای معروف به هالندی) که دارای بازده بهتری بود این گونه آسیاب ها از صحنه بیرون رانده شد، در عمل و تا قرن دوازدهم، هنوز در کشور لهستان وجود داشت.

.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

هراتیان پیشگام در علم ساخت آسیاب های آبی

هراتیان پیشگام در علم ساخت آسیاب های آبی اختراع آسیاب آبی و انواع آسیاب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.