خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۴ ماه عقرب )

تقویم تاریخ ( ۴ ماه عقرب )

امروز ۴ ماه میزان هجری شمسی برابر با ۲۶ اکتوبر تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع  پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

رویداد ها:

وفات محمد هاشم خان، صدر اعظم پیشین افغانستان/ ۱۳۳۲ شمسی

محمد هاشم خان از صدر اعظم های پیشین افغانستان در چنین روزی سال ۱۳۳۲ دیده از جهان فرو بست.

سردار محمد هاشم خان اولین صدراعظم کشور در زمان حکومت محمد ظاهرشاه بود. او کاکای محمدظاهرشاه بود.

محمد هاشم خان از سال ۱۳۱۲-۱۳۲۷ هجری شمسی به مدت ۱۷ سال در کرسی نخست وزیری ایفای وظیفه نمود. پس از قتل نادرشاه، ظاهر شاه پسر ۱۷ ساله او بر اریکه قدرت نشست. در آن زمان ظاهرشاه به دلیل کمی سن وعدم تجربه کافی در امور کشور و دولت، نمی‌توانست از عهده زمامداری برآید. لذا کاکاهایش هاشم خان شاه ولی خان شاه محمود خان او را در اداره کشور کمک و یاری می‌نمودند.

هاشم خان شخصی با انضباط و مستبد بود او در دو جهت زیاد می‌کوشید حفظ سلطنت و حاکمیت دولت با لای مردم. از دموکراسی جنبش‌های روشنفکری و آزادی بیان سخت می‌ترسید و هرگز اجازه نشر مطبوعات آزاد را الی اخیر وظیقه‌اش نداد.

او در آغاز توجه خود را به عرصه‌های روابط بین‌الملل، حفظ امنیت و نهاد اداری کشور معطوف داشت. جراید که در زمان زمام‌داری وی بنشر می‌رسید اصلاح و انیس بود که دولتی بود. در ولایت هرات گاه گاهی روزنامه به نام اتفاق اسلام و درمزارشریف به نام بیدار بنشر می‌رسید که صرف دولتی بود.

از استبداد و به زندان انداختن او نه تنها مردم بلکه در خانواده سلطنتی اختلافات بوجود آمد. او در دوران حکومت خویش نمی‌خواست هیچ اثری از جنبش‌های روشنفکری دیده شود. او در نخستین روزهای حکومت خویش در برچیدن افراد روشن ضمیر دوره امانیه آغاز نمود. ژورنالستان مانند محی الدین انیس، مدیر مسئول و صاحب امتیاز روزنامه انیس نخستین جریده آزاد و مستقل افغانستان، عبدالحی داوی، مدیر مسئول روزنامه امان افغان و یکی از پیشتازان جنبش مشروطیت،عبدالرحمن لودین یکی دیگر از ژورنالستان کشور که از پیشتازان مشروطیت و یکی از همکاران روزنامه سراج الاخبار بود دستگیر و روانه زندان شدند.

اصابت یک موشک به ایوان شرقی مسجد جامع بزرگ شهر هرات/۱۳۶۷

یک موشک بی هدف که از سوی عساکر شوروی سابق از میرداود در جنوب شهر هرات فیر شده بود، پس از برخورد به گلدسته ایوان شرقی مسجدجامع بزرگ شهر ، در نزدیکی دروازه شرقی آن در میان نمازگزارنی که قصد بیرون شدن از مسجد جامع را داشتند، اصابت کرد و قریب صدتن از نمازگزاران شهید یا زخمی شدند. این حادثه المناک سبب خشم بیش از حد مردم گردیدو تا جائیکه حکومت وقوت و عساکر شوروی فیر آن را بر عهده نگرفته و کار مجاهدین دانستد. اما تمامی شواهد پیدا بود که از سوی عساکر شوروی فیر شده و قبل رسیده به مواضع مجاهدین، میان مردم در داخل آن مسجد فرود آمده است.

تغییر نام رسمی حکومت افغانستان به امارت اسلامی افغانستان/۱۳۷۶

( د افغانستان اسلامی امارات) نامی بود که طالبان از زمان بدست‌گیری قدرت  تا زمان سقوط شان در سال ۲۰۰۱، روی افغانستان گذاشته بودند. حتی در این دوره نیز کنترول تمامی افغانستان به دست طالبان نبود؛ ۱۰٪ از کشور در بخش شمال شرقی تحت کنترول ائتلاف شمال بود.

اعدام فرمانده عبدالحق به دست طالبان/۱۳۸۰

عبدالحق فرمانده پیشین مجاهدین در شرق کشور در چنین روزی سال ۱۳۸۰ توسط طالبان دستگیر و اعدام شد.

عبدالحق (زاده ۲۳ اپریل ۱۹۵۸- درگذشته در ۲۶ اکتوبر ۲۰۰۱) از رهبران مجاهدین افغان در جنگ شوروی در افغانستان و رژیم کمونیستی بود.

وی پس از حادثه ۱۱ سپتامبر برای جمع کردن نیروهای افغان برای پیوستن به ائتلاف شمال به افغانستان بازگشته بود که توسط طالبان دستگیر و اعدام شد.

عبدالحق از مجاهدین مشرقی بود. برادر وی عبدالقدیر از سیاستمداران کشور بود که در سال ۲۰۰۲ توسط طالبان ترور شد. برادر دیگر وی عزیزالله دین‌محمد نیز به عنوان والی کابل فعالیت کرده‌است.
۱۶۸۹ – برای جلوگیری از سرایت وبا شهر بزرگ سکوپجه Skopje آتش زده شد

4 آبان - 26 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

در جریان جنگ امپراتوری اتریش با عثمانی، ۲۶ اکتوبر سال ۱۶۸۹ جنرال «انی سیلویو پیکولومینی Enea Sivio Piccolomini » فرمانده نیروهای اتریشی دستورداد که شهر سکوپجه Skopje (تلفظ ترکی آن اوشکوپ، تلفظ یونانی اسکوپیا و تلفظ ایتالیایی اش: سکوپی) آتش زده شود.

علت صدور چنین دستوری این بود که در این شهر ۶۰۰ هزار نفری که اینک پایتخت جمهوری مقدونیه است بیماری وبا شیوع یافته بود. فرمانده نیروهای اتریش که در اصل ایتالیایی بود برای جلوگیری از سرایت بیماری وبا به سایر نقاط اروپا، تصمیم به سوزاندن شهر سکوپجه گرفت ولی سوزاندن سکوپجه مانع از آن نشد که جنرال پیکولومینی از وبا رهایی یابد. وی درهمان گیر و دار به بیماری وبا دچار شد و همانجا درگذشت. نیروهای وی قبلا عثمانیان را در بوسنی، کوزوو و مقدونیه شمالی شکست داده و در تعقیب آنان بودند که در شهر سکوپجه با وبا رو به رو شدند.

۱۹۰۹ – بیسمارک جاپان ترور شد

4 آبان - 26 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۲۶ اکتوبر سال ۱۹۰۹ «ایتو» دولتمرد مقتدر جاپان و مردی که وطن خودرا به صورت یک قدرت جهانی در آورد در ۷۲ سالگی درسرزمین کوریا به دست یک کوریائی کشته شد. وی در آن زمان با لقب شاهزاده، فرماندار جاپانی کوریا بود. ایتو که از نخستین دانشجویان اعزامی جاپان به اروپا بود و دوبار نخست وزیر جاپان شد برای میهن خود قانون اساسی نوشت، زیرا که همانند توماس جفرسون عقیده داشت که یک قانون اساسی جامع ملت را شکل می دهد و متحول می کند.ایتو به اعجاز یک قانون اساسی خوب در تنظیم پیشرفتهای یک ملت ایمان داشت.

وی سپس بمانند بیسمارک طرح وارد باشگاه قدرت ها کردن چاپان را ریخت که طی آن ژاپن باشکست دادن چین مالک شبه جزیره کوریا شد و باشکست دادن روسیه به صورت ابرقدرت خاور دور در آمد.او می دانست که تا یک کشور نتواند اسلحه مورد نیاز خودرا بسازد و از ظرفیت صنعتی بر خوردار باشد به جایی نخواهد رسید وطرح مسلح کردن جاپان با اسلحه جاپانی را به اجرا در آورد واین کشور را صنعتی کرد که در این زمینه همچنان پیش می تازد.

علت ترور شدنش را مورخان، سختگیری او نسبت به مردم کوریا اعلام کرده اند

۱۹۴۷ – مهاراجه جامو و کشمیر میان پیوستن به هند و یا پاکستان، هند را انتخاب کرد

4 آبان - 26 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

و از همان روز مسئله کشمیر که اکثر مردم آن مسلمان هستند به وجود آمده و باعث چند جنگ کوچک و بزرگ میان هند و پاکستان شده است. کشمیر از کانونهای بحران در جهان بشمار می رود. مهاراجه در سانسکریت به معنای پادشاه بزرگتر است. در این زبان؛ راجه یعنی پادشاه.

۱۹۵۱ – انگلیسی ها بار دیگر چرچیل را نخست وزیر کردند

4 آبان - 26 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۲۶ اکتوبر سال ۱۹۵۱ (چهارم آبان ۱۳۳۰) وینستون چرچیل دوباره نخست وزیر انگلستان شد و چهلمین کابینه این کشوررا تشکیل داد. همان مردمی که در پایان جنگ جهانی دوم ـ به اصطلاح تاریخ مصرف چرچیل را منقضی شده یافته بودند و به حزب کارگر رای داده بودند و «کلمنت اتلی» را برجای وی نشانده و نخست وزیر انگلستان کرده بودند بار دیگر به حزب محافظه کار و بازگشت چرچیل (در آن زمان ۷۷ ساله) به قدرت رای دادند،

۱۹۷۹ – قتل رئیس جمهوری کوریای جنوبی به دست رئیس سازمان اطلاعات و امنیت این کشور

4 آبان - 26 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۲۶ اکتوبر ۱۹۷۹ «کیم جائه کیو» رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کوریای جنوبی در جریان ملاقات خود با «پارک چونگ هی Park Chung-Hee» رئیس جمهوری این کشور با شلیک گلوله او و سپس محافظ وی را کشت ـ عملی که قبلا در جهان سابقه نداشت!. پارک چونگ هی متولد ۳۰ سپتامبر ۱۹۱۷ شصت و دو ساله بود.

در تحقیقات قضایی پس از قتل رئیس جمهور معلوم شد که «کیم» با «پارک» در جریان مذاکره بر سر نحوه سرکوب کردن دانشجویان که دست از تظاهرات ضد دولتی بر نمی داشتند اختلاف نظر پیدا می کند و کار این اختلاف بالا می گیرد و «کیم» پارک را متهم می کند که گزارشهای سازمان وی رابه دقت نمی خواند و نسبت به نظر و پیشنهادهای او بی اعتنا است. پارک در صدد قطع مذاکرات و بیرون کردن «کیم» از دفتر خود برمی اید که کیم سلاح کمری اش را بیرون می آورد و رئیس جمهوری را گلوله می زند و محافظ او ـ «چاچی چل» را هم که در حال ورود به اطاق دفتر بود تا ببیند چه خبر است با گلوله دیگر می کشد! و …. کیم پس از محاکمه در ماه می سال بعد اعدام شد.پارک چونگ ـ هی که در جوانی یک آموزگار بود بعدا وارد ارتش شد. در آن زمان شبه جزیره کوریا در کنترول امپراتوری جاپان بود و پارک به عنوان یک افسر ارتش جاپان در عملیات نظامی چین و در جنگ جهانی دوم شرکت کرد. وی یک سال هم در آمریکا آموزش نظامی دیده بود. پارک که بر زبانهای چینی، جاپانی و انگلیسی مسلط بود در سال ۱۹۶۱ با مشاهده سوء مدیریت ها، عقب ماندگی ها و نارضایتی مردم از دولت، با یک کودتای نظامی قدرت را به دست گرفت و تا سال ۱۹۶۳ رئیس دولت کودتا بود و در این سال با رای مردم رئیس جمهور شد و تا روز قتل، ۱۷ سال و چند ماه بر کوریای جنوبی حکومت کرد که صنعتی شدن آن میراث پارک چونگ هی است. پارک اواخر کار با تظاهرات دانشجویان که آزادی های دمکراتیک بیشتری می خواستند رو به رو بود و مشاجره او با «کیم» رئیس سازمان اطلاعات و امنیت دولت خود بر سر همین وضعیت بود.

۱۹۹۴ – امضای پیمان صلح میان اُردن و اسرائیل

4 آبان - 26 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

به دنبال توافقات به دست آمده در مذاکرات سازمان آزادی‏بخش فلسطین موسوم به ساف و اسرائیل که در سپتامبر ۱۹۹۳م یک‏دیگر را به رسمیت شناختند، در واقعْ دیگر شاه حسین پادشاه وقت اردن مانعی برای انجام مذاکره و امضای صلح با  اسرائیل در پیش‏رو نداشت. بنابراین در ۲۶ اکتوبر ۱۹۹۴م پیمان صلح بین ملک حسین پادشاه اردن و اسحاق رابین نخست وزیر وقت اسرائیل،  برای ایجاد سازش بین کشورهای عربی و اسرائیل، امضا شد. به موجب این پیمان، اسرائیلی ها پذیرفتند که از بخش‏هایى از خاک اردن عقب‏نشینی کنند و در برابر، اردن نیز تحریم اقتصادی اسرائیل را لغو کرد. واشینگتن نیز تعهد کرد که به سبب عقد قرارداد سازش اَمّان با تل آویو، بدهی اردن به امریکا را ببخشد و به اَمّان کمک مالی کند.

۱۹۹۵ – قتل بنیانگذار جنبش جهاد اسلامی  فلسطین

4 آبان - 26 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

فتحی شقاقی بنیادگذار فلسطینی جنبش جهاد اسلامی درمدخل یک هوتل در جزیره مالت هدف گلوله ماموران موساد (سازمان اطلاعاتی اسرائیل) قرارگرفت و کشته شد. وی با نام مستعار عازم لیبی جهت ملاقات با قذافی بود که در مالت هدف گلوله ماموران موساد قرار گرفت. شقاقی در سر راه خود به لیبی وارد مالت شده بود.

زادروزها

۱۶۸۵ – زادروز دومنیکو اسکارلاتی آهنگساز ایتالیایی، فرزند الساندرو اسکارلاتی

4 آبان - 26 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
۱۹۱۶ – زادروز فرانسوا میتران، نخستین رئیس‌جمهور سوسیالیست فرانسه

 

۱۹۴۷ – زادروز هیلاری کلینتون وزیر سابق امور خارجه آمریکا در کابینه اول باراک اوباما، همسر بیل کلینتون چهل و دومین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا

4 آبان - 26 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

هیلاری کلینتون

۱۹۵۹ – زادروز اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی
۱۹۷۳ – زادروز ست مک‌فارلن انیماتور، نویسنده، کمدین، تهیه‌کننده، بازیگر، خواننده، کارگردان و صداپیشهٔ آمریکایی

4 آبان - 26 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

اوو مورالس

درگذشت‌ها

۸۲۸ – درگذشت الغ بیگ، پادشاه تیموری
۸۹۹ – درگذشت آلفرد بزرگ پادشاه وسکس واقع در جنوب غربی انگلستان از سال ۸۷۱ تا ۸۹۹

4 آبان - 26 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

آلفرد بزرگ

۱۷۶۴ – درگذشت ویلیام هوگارت گراورساز، نقاش، طنز نویس تصویری، منتقد اجتماعی و طراح کارتن دنباله‌دار انگلیسی

۱۸۹۰ – درگذشت کارلو کلودی نویسندهٔ کودک ونوجوان اهل ایتالیا، خالق پینوکیو
۱۹۰۲ – درگذشت الیزابت کدی، فعال اجتماعی و حقوق زنان اهل ایالات متحده

4 آبان - 26 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

الیزابت کدی

۱۹۰۹ – درگذشت ایتو هیروبومی نخستین، پنجمین، هفتمین و دهمین نخست‌وزیر جاپان
۱۹۵۷ – درگذشت نیکوس کازانتزاکیس نویسنده، شاعر، خبرنگار، مترجم و جهانگرد یونانی

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.