خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۱۶ ماه جدی )

تقویم تاریخ ( ۱۶ ماه جدی )

امروز ۱۶ ماه جدی برابر با ۶ جنوری تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

رویداد ها

فرار نظامیان انگلیسی از افغانستان/ ششم ماه جنوری ۱۸۴۲

 تصویر مرتبط

هزاران سرباز متجاوز بریتانیایی اشتراک کننده در جنگ اول افغان – انگلیس، پس چهار سال حضور در افغانستان، در چنین روزی مجبور به ترک و فرار از این کشور شدند.

جنگ اول افغان و انگلیس در میان ۱۸۳۹ تا ۱۸۴۲ به دنبال تجاوز قشون انگلیس به افغانستان روی داد.  طی این جنگ دوست محمدخان تسلیم شده و مجبور به رفتن به هند شد و شاه شجاع با حمایت نیروهای انگلیسی مستقر در کابل به حکومت رسید.

تصویر مرتبط

غازیان افغان به مبارزه با نیروهای انگلیسی پرداختند و کابل را محاصره کردند. در ماه جنوری ۱۸۴۲ انگلیس‌ها اعلان کردند که حاضر به تخلیه کابل هستند. غازیان افغان به نیروهای انگلیسی تضمین دادند که در راه برگشت نیروهای انگلیسی به هند به آنان کاری نداشته باشند . اما این تضمین بخاطر سرپیچی نیروی های انگلیس از موادات توافق نامه شکسته شد و نیروهای انگلیسی در حال بازگشت به هند ، مورد حمله غازیان افغان قرار گرفتند و همه آنها به قتل رسیدند.

یک سال بعد گروهی از نیروهای انگلیسی برای گرفتن انتقام به کابل حمله کردند. آنان قلعه و بازار بزرگ شهر را به آتش کشیدند.

********

وفات فیض محمد کاتب/۱۳۰۹

تصویر مرتبط

فیض محمد کاتب هزاره (زاده ۱۶ رمضان ۱۲۷۹ ه‍. ق، غزنی – درگذشت ۱۶ جدی ۱۳۰۹ ٬کابل) پدر تاریخ‌نگاری معاصر افغانستان و از قوم هزاره است. آثار او به عنوان یک منبع معتبر در خصوص تاریخ معاصر افغانستان شناخته می‌شود. از معروف‌ترین اثر او می‌توان به کتاب سراج التواریخ نام برد که در ۵ جلد نوشته شده‌است.[۱] کاتب هزاره به علت مهارت بالایی که در خوشنویسی و نویسندگی داشت توانست به دربار حکومت عبدالرحمان خان و فرزند او حبیب‌الله خان راه پیدا کند و در سمت منشی دربار گماشته شود، از همین روکار نوشتن نامه‌ها و فرمان‌های دولتی در اختیار او گذاشته شد و لقب کاتب از همین رو بر وی گماشته شد.

تولد ببرک کارمل/۱۳۱۶

تصویر مرتبط

ببرک کامل در ۱۶ جدی ۱۳۱۶ خورشیدی در کابل به دنیا آمد، در لیسه/دبیرستان آلمانی زبان امانی در کابل درس خواند و در سال ۱۹۴۷ وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل شد.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.