خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۲۰ ماه اسد )

تقویم تاریخ ( ۲۰ ماه اسد )

امروز ۲۰ ماه اسد برابر با ۱۱ آگوست تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

رویداد ها:

تهداب گذاری ساختمان  عصری مخابرات اتومات در هرات/۱۳۴۴

نتیجه تصویری برای مخابرات هرات

این ساختمان اتومات ۱۵۰۰ لینه توسط دوکتور محمد حیدر وزیر وقت مخابرات افغانستان بر زمین گذاشته شد. تعمیر جدید در ضلع شمالی تعمیر قدیمه واقع است. این تعمیر زیر نظر آلمانها در دو طبقه به پایه اکمال رسید.

تصرف شهر تخار توسط طالبان/۱۳۷۷ شمسی

این شهر پیش از آن به عنوان یکی از مراکز قدرت شورای نظار جمعیت اسلامی افغانستان بود و ولسوالی خواجه غوار مرکز فرماندهی احمد شاه مسعود در همین ولایت قرار دارد.

وفات داکتر اکرم عثمان/۱۳۹۵

اکرم عثمان نویسنده، حقوق‌دان، ادیب و پژهشگر کشور در چنین روزی  به عمر ۷۹ سالگی در کشور سویدن چشم از جهان بست. وی در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در هرات متولد شده و در رشته حقوق و علوم سیاسی تا درجه دکترا تحصیل نمود. سال‌ها گوینده و نویسنده برخی از برنامه‌های ادبی و اجتماعی رادیو و تلویزیون افغانستان بود. در آغاز درگیری‌ها در کشور سویدن پناهنده شد. شماری از داستان‌های داکتر اکرم عثمان در ایران، بلغاریا، شوروی و آلمان فدرال به نشر رسیده است.

سال ۴۸۰ پیش از میلاد – جنگ دریایی آریایی ها و یونانیان در دماغه آرتمیسیوم در دریای اژه

یازدهم آگوست سال ۴۸۰ پیش از میلاد، «اوریبیادسEurybiades» فرمانده اسپارتی بخشی از ناوگان اتحادیه یونانیان که از نتیجه جنگ ترموپیل و کشته شدن لئونیداس پادشاه اسپارت با همه نیروهایش در این تنگه، آگاه نبود تصمیم گرفت که با ۱۲۷ کشتی سه ردیف پاروزن (تریرمTrireme) به ناوگان آریانا که به موازات نیروی زمینی خود در حرکت بود و آذوقه رسانی می کرد شبیخون بزند. هدف از این حمله آسیب رسانی به کشتی های حامل خواربار بود که زیر حمایت کشتی های جنگی قرار داشتند. اوریبیادس گمان کرده بود که با از دست رفتن کشتی های حامل خواربار، ارتش عظیم آریانا ناچار به بازگشت خواهد شد.

فرماندهی ناوگان آریانا که فعالیّت ناوگان اتحادیه را زیر نظر داشت با مشاهده برخی تحرّکات در میان کشتی های یونانی، متوجه نقشه حمله شده بود و برای خنثی کردن آن، شماری از کشتی های خود را مامور کرده بود که جزیره «اوویا» را دور بزنند و ۱۲۷ کشتی یونانی را محاصره کنند که اوریبیادس از طریق یک یونانی زبان فراری از ناوگان ایران (از مردم ایونی ـ غرب ترکیه امروز که در آن زمان بخشی از قلمرو ایران بود) متوجه قضیه شد و بی درنگ (همان روز) دست به حمله زد.

20 مرداد - 11 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

    ۱۵۲۹ – تأسیس رسمی مذهب پروتستان توسط مارتین لوتر

پروتستان عنوان نهضتی دینی در عالم مسیحیت است که در قرن شانزدهم میلادی با هدف اصلاح دینی توسط مارتین لوتر آغاز شد. آغاز قیام مارتین برضد کلیسای کاتولیک و استبداد روحانی، بر سر مسئله آمرزش گناهان از طرف کشیشان و پاپ بود. لوتِر آلمانی نهضت خود را پس از آن آغاز کرد که برخلاف دستور پاپ، کتاب انجیل را به زبان آلمانی ترجمه کرد و درصدد شکستن طلسم تعصبات خشک مذهب کاتولیک بود. با ترجمه آلمانی انجیل و نشر عقاید لوتر، بسیاری از مردم به او گرایش پیدا کردند و علی‏رغم مخالفت کلیسای کاتولیک، مارتین لوتر در یازدهم اوت ۱۵۲۹م، تأسیس رسمی مذهب پروتستان را اعلام کرد. لفظ پروتستان به معنی معترض است. این لفظ در ابتدا به چند تن از امرای امپراتوری مقدس اطلاق می‏شد که در مقابل تصمیم مجلس مبنی بر منع هرگونه تجدید نظر در دین، رسماً اعتراض‏نامه‏ای صادر کردند.

20 مرداد - 11 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
مارتین لوتر

آیین پروتستان در همه ممالک، اصول آزادی فردی در امور دینی و دنیایى، قضاوت شخصی و تساهل دینی در مقابل اطاعت از سنت و مقامات رسمی دینی را در بر دارد. اساس این مذهب این است که فرد مسیحی فقط در برابر خدا مسئول است نه در برابر کلیسا. پیروان پروتستانْ کتاب مقدس را بر همین اساس تفسیر می‏کنند و نظریاتشان درباره اعمال و وظایف کلیسا و آیین‏های مقدسْ ناشی از همین دیدگاه می‏باشد. از حدود پانصد سال پیش تاکنون فرقه‏های بی‏شماری در مسیحیت پدید آمده‏اند. پروتستان‏ها به رهبری متمرکز عقیده ندارند و برای روحانیت مسیحی ارزش چندانی قائل نیستند. پروتستان‏ها بسیاری از اعتقادات فرقه‏های دیگر را رد می‏کنند و نوعی مسیحیت پیراسته را می‏پذیرند. از جمله ویژگی‏ها و تفکر پروتستانی، فردگرایى، تاکید بر آزادی فردی، تساهل و مدارا، تکیه بر تولید و گسترش ثروت، عبادت دانستن کار، موهبت الهی دانستن ثروت و ممدوح دانستن آن را می‏توان برشمرد. آیین پروتستان امروزه عمدتاً در کشورهای شمال اروپا شامل نروژ فنلاند و سوئد و در کشورهای آلمان، انگلستان، فرانسه، سوئیس، مجارستان و بخش‏هایی از امریکا، حضور دارند.

۱۸۹۸ – دولت واشنگتن مجمع الجزایر هاوایی را که قبلا کشوری مستقل در اقیانوس آرام و دارای یک پادشاه بومی بود ضمیمه قلمرو خود کرد. 

20 مرداد - 11 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
هاوایی

۱۹۱۶ – نیروهای عثمانی که از طریق خاک عراق وارد ایران شده بودند شهر همدان را متصرف شدند و از طریق قزوین عازم تهران گردیدند.

۱۹۱۸ – آخرین نبرد بزرگ جنگ جهانی اول

۱۱ آگوست ۱۹۱۸ درمیان نیروهای آلمان در نبرد آمینز Amiens (منطقه ای است در فرانسه، نزدیک Somme) آثار شکست آشکار شد و این وضعیت شکست های دیگری را در پی داشت که به عقب نشینی نیروهای آلمانی در همه جبهه ها و ورود نیروهای متحدین به خاک آلمان و تسلیم این کشور ظرف درست ۳ ماه منجر شد و جنگ جهانی اول ساعت ۱۱ روز ۱۱ ماه یازدهم سال میلادی ۱۹۱۸ پایان یافت. دلایل عمده عقب نشینی آلمان در آگوست ۱۹۱۸ ورود تعداد بسیار زیادی تانک از سوی متحدین به جبهه و تبدیل جنگ از خندقی به زرهی و پشتیبانی هوایی، پایان یافتن نیروی ذخیره آلمان، تسلیم پی در پی یکانهای خسته و ناامید آلمانی و نیز تظاهرات چپها در برلین بود. ۱۱ آگوست ۱۹۱۸، برای آلمان تنها ۶۰۰ هزار نظامی باقی مانده بود. عکس، زرهی شدن جنگ و پیشروی تانکها به سوی خاک اصلی آلمان را نشان می دهد.

20 مرداد - 11 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

۱۰۸۶ – زادروز هاینریش پنجم پادشاه آلمان و امپراتور مقدس روم
۱۸۹۷ – زادروز انید بلایتون نویسنده ادبیات کودک و نوجوان اهل انگلستان

20 مرداد - 11 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
انید بلایتون

۱۹۴۸ – زادروز یان پالاخ دانشجوی تاریخ و اقتصاد سیاسی چک
۱۹۵۰ – زادروز استیو وزنیاک مهندس کامپیوتر، مخترع و دانشمند آمریکایی، و یکی از بنیان گذاران کمپانی اپل

20 مرداد - 11 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
استیو وزنیاک

۱۹۵۳ – زادروز هالک هوگان کشتی‌گیر آمریکایی

۱۳۰۶ – ایرن زازیانس، هنرپیشهٔ ارمنی تئاتر، سینما و تلویزیون
۱۳۶۳ – مرتضی پاشایی، خواننده، آهنگساز و نوازنده ایرانی

20 مرداد - 11 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
مرتضی پاشایی

درگذشت‌ها

۳۵۳ – درگذشت ماگننتیوس فرماندهٔ سپاه و غاصب امپراتوری روم از ۳۵۰ تا ۳۵۳
۱۸۹۰ – درگذشت جان هنری نیومن شخصیت مذهبی تاریخ انگلستان

20 مرداد - 11 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
جان هنری نیومن

۱۹۱۹ – درگذشت اندرو کارنگی سرمایه‌دار و نیکوکار اسکاتلندی‌تبار آمریکایی ، بنیان‌گذار شرکت فولاد کارنگی
۱۹۵۶ – درگذشت جکسون پولاک نقاش آمریکایی ،از پیشگامان جنبش هیجان‌نمایی انتزاعی

20 مرداد - 11 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
جکسون پولاک

۱۹۷۲ – درگذشت مکس تیلر ویروس‌شناس آفریقای جنوبی-آمریکایی، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و طبی سال ۱۹۵۱
۱۹۹۵ – درگذشت آلونزو چرچ ریاضی‌دان و منطق‌دان آمریکایی

20 مرداد - 11 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
مکس تیلر

*****

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.