خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۲۴ ماه حمل )

تقویم تاریخ ( ۲۴ ماه حمل )

امروز ۲۴ حمل برابر با ۱۳ اپریل تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

رویداد ها:

بیست و چهارم ماه حمل

اعلان رسمی استقلال افغانستان و وعده اصلاحات از سوی شاه امان الله خان / ۱۹۱۹

۱۹۸۰ – تحریم المپیک مسکو بخاطر تجاوز به افغانستان
سیزدهم اپریل ۱۹۸۰ (۲۴ حمل  در سال ۱۳۵۹) دولت واشنگتن با هدف اعتراض به عملیات نیروهای نظامی شوروی در افغانستان بازیهای المپیک مسکو را تحریم کرد. درپی این اقدام واشنگتن، بیشتر دولت های بلوک غرب و دوستانشان دست به تحریم مسابقه های ورزشی مسکو زدند که در تابستان آن سال انجام شد. این تحریم، سیاست را علنی تر از همیشه وارد دنیای ورزش و مسابقه های جهانی المپیک کرد که باید جریانی غیر سیاسی باشند و قراربود به دور از بازی های سیاسی و هرگونه ارعاب دولتی و بهره برداری ـ به صورت تغییر افکار عمومی انجام شوند.

24 فروردین - 13 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

استفاده بلوک غرب از المپیک سال ۱۹۸۰ مسکو برای تبلیغات و بکاربردن «PR = روابط عمومی» نیرومند خود جهت منفی سازی اذهان جهانیان علیه شوروی و هموار ساختن راه برای اجرای مقاصد سیاسی اش، سران مسکو را تقریبا غافلگیر کرده بود زیرا که به فرضیه «مسالمت آمیز و خارج از سیاست ها و گروکشی بودن مسابقه های جهانی ورزش» دلخوش کرده و نظر چند مفسر که قبلا و غیرمستقیم به آنان چنان هشداری را داده بودند؛ یا باور نکرده بودند و یا اینکه آن را به اطلاعشان نرسانیده بودند!. سران مسکو همچنان تکرار می کردند که به خواست دولت کابل نیرو به افغانستان فرستاده و قصد دیگری از این کار نداشته اند و هر زمان که کابل بگوید؛ این نیروها را خارج خواهند ساخت. دیدیم که شوروی چند سال بعد از افغانستان خارج شد و غرب اینک به همان صورت جایش را گرفته و افغانها کشتار می شوند و امنیت آن زمان را هم ندارند.

انتخاب حامد کرزی از سوی لوی جرگه/۱۳۸۰

وظیفه این جرگه بر اساس مصوبات اجلاس بن تنها انتخاب رئیس دولت انتقالی افغانستان برای ۱۸ ماه بود. اعضای جرگه از میان چند نامزد، حامد کرزی را به این مقام برگزید. در این جرگه برای نخستین بار یک زن هم نامزد پست بود اما رای چندانی به دست نیاورد

۱۸۹۶ – آریایی ها و اسب سواری

هانس آدولف ادوارد Hans Adolf Eduard Driesch جانورشناس، فیلسوف و پژوهشگر آلمانی ۱۳ اپریل ۱۸۹۶ با انتشار رساله ای درباره اسب و تکامل آن نظرداد که آریایی ها نخستین مردمی بوده اند که اسب (اسپ) را به کار سواری گرفتند و در جنگ بکار بردند. از تحقیقات هانس ادوارد که در دانشگاههای آلمان و چین نیز تدریس می کرد و چند تالیف درباره حیات و تولید نسل دارد چنین برمی آید که هر سه طایفه ایرانی (آرین های جنوبی) از هشتصد سال پیش از میلاد قادر به جنگ سواره بودند. قبلا گمان می رفت که اسب، نخست در غرب سیبری اهلی شده بود زیراکه در اکتشافات باستانشناسی مناطق غربی سیبری، گورهای قدیمی به دست آمده بود که مردگان را با اسبهایشان دفن کرده بودند. این کشف سبب شده بود که تصور شود که آنان، نخستین اسب سواران جهان بودند.

24 فروردین - 13 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
هانس آدولف ادوارد

به نوشته مورخان تاریخ قرون قدیم، علاقه آریایی ها  باستان به اسب به حدّی بود که از این حیوان استفاده بارکشی نمی کردند و قاطر را که از نطفه خر و اسب است برای بارکشی مخصوصا در کوهستان بکار می بردند و به احتمال زیاد روش تولید قاطر نیز از آریایی ها  است. هانس ادوارد این احتمال را تایید کرده است. وی درباره امبریولوژی Embryology وسیعا تحقیق کرده و یک قرن پیش انجام کلونینگCloning را پیش بینی کرده بود.

24 فروردین - 13 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
نگاره های تخت جمشید

 

۱۳ اپریل یادآور سه قتل عام در قرن بیستم

ــ ۱۳ اپریل ۱۸۷۳ (۲۴ حمل) و در جریان انتخابات ایالتی لوئیزیانای آمریکا، گروهی سفیدپوست در شهر «کول فکس» واقع در مرکز این ایالت به سوی سیاهپوستان که امکان یافته بودند برای نخستین بار در رای دادن شرکت کنند آتش گشودند و شماری را کشتند و عده ای را مجروح کردند. طبق گزارش دولت و با ذکر نام مقتولین، در این قتل عام ۸۱ تن کشته شده بودند ولی مورّخان شمار مقتولین را ۱۰۵ تا ۱۵۰ تن نوشته اند. مهاجمین اجساد بسیاری از مقتولین سیاه را به رودخانه انداخته بودند. با اینکه در انتخابات آن سال تنها سیاهپوستانی که معلومات سیاسی متعارف (اینتلکچوال فیتنس) داشتند و مالیات پرداخت کرده بودند می توانستند رای بدهند، سفیدپوستان این محدودیت را هم زیاد می دانستند و مخالف هرگونه رای دادن سیاهان بودند. از جنوری ۲۰۰۹ که ایالات متحده دارای رئیس جمهور سیاهپوست شده است باردیگر از این زمزمه ها مخصوصا از ناحیه جناح «تی پارتی» به گوش می رسد. از اشاراتی که در گزارش های رسانه ای به چشم می خورد چنین برمی آید که گروههای میلیشیایی سفید پوست در برخی از ایالت های آمریکا چند برابر شده اند.

24 فروردین - 13 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
نگاره ای از جنایت فول فکس

ــ ۱۳ اپریل  ۱۹۱۹ در شهر امریتسار (امریتسر) پنجاب، به دستور ژنرال انگلیسی «رجینال دایر» بسوی معترضین هندی به گران شدن اجناس تیراندازی شد و در این تیراندازی که تا تمام شدن فشنگ نظامیان انگلیسی ادامه داشت ۳۷۹ هندی (مرد، زن و کودک) کشته و ۱۵۲۶ تن دیگر مجروح شدند. نظامیان هندی در بازگشت از جبهه های جنگ جهانی اول مطالب متعدد از ضعف و زبونی انگلیسی ها برای بستگان و دوستان خود بیان می داشتند و هندیان با شنیدن این واقعیت ها از زبان آنان، دیگر حاضر به تحمل آقایی دولت لندن بر شبه قاره هند نبودند و از هر فرصت برای اعتراض و شورش استفاده می کردند و تظاهرات خیابانی امریتسار در همین راستا بود. نظامیان هندی زیر فرمان افسران انگلیسی در جنگ جهانی اول ـ در جبهه های اروپا و خاورمیانه شرکت کرده بودند. هندوستان (تمامی شبه قاره) تا سال ۱۹۴۷ مستعمره دولت لندن بود.

24 فروردین - 13 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
قتل عام امریتسار

۱۹۴۵ – ارتش شوروی شهر وین را تصرف کرد

۱۳‌ اپریلسال‌۱۹۴۵ ارتش شوروی شهر وین را تصرف کرد و ۹۰‌هزار تن از نظامیان هیتلر را به اسارت گرفت. اتریش (سرزمین ژرمن‌نشین) در سال‌۱۹۳۸ به آلمان پیوسته و یکی از ایالات آلمان (رایش سوم) شده بود. شوروی در جریان جنگ جهانی دوم، از زمان حمله ارتش هیتلر به آن کشور در ۱۹۴۱ تا تصرف برلین در آوریل‌۱۹۴۵، نزدیک به ۲۷‌میلیون کشته، تلفات داد؛ حال آنکه جمع کل تلفات آمریکا در دو جبهه اروپا و آسیا به نیم میلیون نفر هم نرسید. شکست نظامی هیتلر عمدتا به دست ارتش شوروی صورت گرفت و این ارتش بود که برلین را تصرف کرد ولی در اواخر دهه‌۱۹۸۰ غرب موفق به فریب دادن گورباچف و دستیارانش شد و هر آنچه را که شوروی از شکست هیتلر به دست آورده بود داوطلبانه از دست داد! گورباچف با انحلال پیمان ورشو موافقت کرد به این شرط که ناتو هم منحل شود که برخلاف انتظار، پس از فروپاشی اسرار‌آمیز شوروی، ناتو نه تنها منحل نشد بلکه گسترش یافت و به داخل شوروی سابق هم راه یافت و در همان پایگاه‌هایی که با پول روسها در سه کشور بالتیک شوروی ساخته شده‌اند مستقر شد. وزیر دفاع روسیه در اپریل۲۰۰۷ و ۱۶‌سال پس از فروپاشی شوروی، برای نخستین بار اظهارداشت که در نیمه دوم دهه ۱۹۸۰ روس‌ها فریب غرب را خوردند و با ابطال پیمان ورشو و تخلیه اروپای شرقی از نیروهای خود موافقت کردند که دنباله آن فروپاشی شوروی بود. چند صاحب‌نظر در چهار روز گذشته در تفسیر توافق هفتم آوریل‌۲۰۱۰ سران آمریکا و روسیه به کاهش دادن و مساوی کردن سلاح‌های هسته‌ای ۲کشور و وسائل انتقال آنها نوشته‌اند که روس‌ها یک بار دیگر فریب خوردند زیرا که روسیه دارای ۱۲ هزار و آمریکا ۸ هزار سلاح اتمی است و تولید چهار هزار بمب و کلاهک شوخی نیست.

24 فروردین - 13 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
ورود ارتش شوروی به وین

 

 

زادروزها

    ۱۹۰۹ – ادوراولتی رمان‌نویس آمریکایی.
    ۱۷۴۳ – تولد توماس جِفِرسون سیاست‏مدار و نظریه ‏پرداز معروف امریکایی

24 فروردین - 13 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
توماس جِفِرسون

    ۱۸۰۴ – تولد خانم ژرژ سانْدْ نویسنده معروف فرانسوی

24 فروردین - 13 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
ژرژ سانْدْ

مرگ ها

۱۶۹۵ – درگذشت ژان لافونتن شاعر و افسانه نویس معروف فرانسوی

24 فروردین - 13 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
ژان لافونتن

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.