خانه / راهنمای هرات / پارک های تفریحی / پارک های تفریحی و میله جات شهر هرات همراه با آدرس و عکس

پارک های تفریحی و میله جات شهر هرات همراه با آدرس و عکس


هرات علاوه بر آنکه یک ولایت کهن و تاریخی است و به خاک اولیا شهر دارد، اما این شهر و دیار باستانی علاوه بر جنبه تاریخی خود، جنبه تفریحی و گردشگری نیز دارد. جاهای دیدنی در ولایت هرات بی شمار است که از دیرباز مردم در آنها ها به جشن و سرور و ساعت تیری می پرداختند. از یک طرف وجود پارک ها و آبدا های تاریخی و دیدنی در داخل شهر و از طرف دیگر وجود میله گاه های دیدنی در اطراف، و دیگر ولسوالی ها، این ولایت را به محلی دیدنی و پرجاذبه در غرب افغانستان تبدیل کرده است. در این قسمت بهترین جاهای دیدنی و میله گاه های هرات را به همراه آدرس و عکس برای تان به معرفی می گیریم: 

پارک های بیرون شهری

 • چشمه های آب گرم ولسوالی اوبه:

  نتیجه تصویری برای چشمه اوبه

  اوبه یکی از ولسوالی های معروف در ۷۵  کیلومتری شرق هرات و در مسیر بین هرات و ولایت غور واقع است. این معروفیت بیشتر مدیون چشمه ی است  که در این ولسوالی قرار دارد. این محل دیدنی و پرجذبه به “چشمه آب گرم اوبه”معروف است.  چشمه آب گرم اوبه در ۵ کیلو متری شمال ولسوالی و در درون یک دره واقع شده است . آب این چشمه خیلی گرم و حتی میتوان گفت داغ است، خیلی گرمتر از انکه بتوان در دما و حالت عادی و دور از باورهای واهی در آن حمام کرد ،اما با این وجود، گروه گروه مردم اعم از زن و مرد ،پیر و جوان ، در طول هفته از ا قصا نقاط هرات و حتی از دیگر منا طق کشور، برای غسل در این چشمه می آیند. زیرا کثیری از مردم هرات و سایرین، معتقد اند که شستشو در این چشمه باعث شفا و معا لجه خیلی از امراض میشود، از درد روما تیزم گرفته تا نقرص و امراض پوستی و …

  به همین علت در نقطه ی  در مسیر این چشمه تعداد زیادی اطا قک هایی سا خته شده و در داخل هر اطاق یک وان گذاشته شده است که از چشمه پرآب می شود ، و مردم در درون این وانهای داغ میخوابند . تعداد زیادی از مردم خصوصا روز های پنجشنبه و جمعه منتظر اند تا در این  آب داغ و به باور آنها شفا بخش غسل کنند . اینجا همیشه پر جمعیت است، برای آسایش مسافرین این چشمه چند تا هوتل و رستورانت نیز در کنار آن ساخته شده است که پذیرای مراجعین  چشمه است که اکثرا شب را در کنار چشمه می مانند . به همین صورت تعدادی زیادی فروشنده دوره گرد و دکه های مملو از خوردنی و آشامیدنی در آن دل کوه فعال است

 • چشمه های آب گرم سفیدکوه:

 • Image result for ‫کوه های پشتون زرغون‬‎ 

  چشمه طبیعی آب گرم فیروز کوه  در جنوب شرقی ولسوالی پشتون زرغون واقع است. و آب این چشمه گرم که برای سلامتی مفید است, از  آب های غنی و آکنده از مواد معدنی است و جنبه ی درمانی دارد. در کنار آن وجود درختان مختلف از قبیل سرو، بادام،  چهار مغز و ده ها گونه درختچه های کوهی و صدها گونه گیاهی متنوع در دل دره ها و دامنه های این سلسله جبال، شرایط خاصی را برای زندگی انواع حیوانات وحشی در  دل این کوه های با عظمت فراهم نموده است. وجود چشمه ساران فراوان در دره های سلسله جبال فیروز کوه و وجود بوته ها و گیاهان بیشمار ، باعث گردیده که گونه های متنوعی از انواع کَل در این رشته کوه سبز و شگوفا گردد.

  روی هم رفته وجود این چشمه طبیعی در دل سلسله جبال فیروز کوه و در ولسوالی پشتون زرغون, شما را به لذت بردن از مناظر بکر و زیبای طبیعت در یک روز عالی برای سیر و سیاحت دعوت میکند.
   یقیناً در صورت تامین امنیت، محلی مثل آب گرمی و با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی به جایگاه مناسب گرشگری در سطح ولایت هرات بدل خواهد شد. زیرا همه گردشگران، علاقمندان به دیدن طبیعت بکر اند و منطقه آب گرمی با همه زیبایی های نهفته در هر گوشه و کنار ان  میتواند یکی از قطب های گردشگری هرات باشد . از اینرو ساحه آب گرمی را باید به پارک ملی کشور و به مکانی جهت گردشگری تبدیل نمود.در میان سلسله جبال فیروز کوه چشمه آب گرمی وجود دارد که به آب گرمی مشهور است. 

  • پارک ظاهر شاهی ØªØµÙˆÛŒØ± مرتبط
 • پارک میرداود 
 • پارک خسرو جان
 • زیارت گندم علی صاحب 
 •   مولاناسپند 
 •  سلطان شیخ آئینه
 • رباط پی 
 •  پل پشتون
 • پل مالان 
 • پل هاشمی
 • خواجه ملا کوهی
 •   چشمه توتک
 • کمرکلاغ 
 • چله خانه ی خواجه صاحب انصار 
 • قلعه شربت

 •  Ù†ØªÛŒØ¬Ù‡ تصویری برای قلعه شربت هرات

 • قلعه بزرگ و جنگلی شربت در شرق شهر هرات و کمی بالاتر از مرکز ولسوالی کرخ ، یکی از بزرگترین اماکن تفریحی و سیاحتی به شهروندان و مسافران به حساب می‌آید.این پارک طبیعی وسیع در حاشیه رود هریرود  قرار دارد و یکی از مناطق زیبا و دیدنی ولسوالی کرخ به شمار می آید.  درختنان جنگلی انبوه و زمین های سبز و حاصل خیز قلعه شربت در دو سوی دریای هریرود،  از مناطق دیدنی آن ولسوالی می باشد . قلعه زیبا و تفریحی شربتیکی از بزرگترین تفرجگاه های دیدنی ولسوالی کرخ نام گرفته که دارای جایگاه خاص در ولایت هرات است، تفرجگاهی با وسعت صدها هکتار در دو سوی هریرود و مشرف به شهر به شاهراه حلقوی کشور می باشد.
  تپه های سبز و آکنده از گلهای لاله  از جاذبه های دیگر گردشگری قلعه شربت به حساب می آید . قرار گیری این قلعه زیبا و دیدنی در مسیر هرات- قلعه نو ، آب و هوای خوشگوار و کوهستانی آنهم در کنار رودخانه هریرود، عامل مهمی بوده که قلعه شربت در ولایت هرات منحصر به فرد و ممتاز باشد.
 •  دهانه غار کرخ: 

  غار «کروخ» در حدود ۳۰ کیلومتری شمال شرقی هرات، در ادامه دامنه‌های کوه «دیوندر» قرار دارد، زمین، کوه، آب، سبزه و درخت، همه دست به دست هم دادند تا زیبایی کروخ را استثنایی کنند.

  در این منطقه طبیعت، فرش سبزی را زیر پای میهمانان خود هموار کرده، از درخت‌های انبوه و کهنسال، سایه بان زده و برای اینکه زیبایی کروخ را استثنایی کند، غار بزرگی را به شکل افقی در کمر یک کوه بزرگ سنگی ایجاد کرده که هر تازه واردی را به حیرت می‌اندازد.

  این غار بزرگ در بخشی از کروخ موقعیت دارد که به نام «دهنه غار» مشهور است و حیرت انگیزتر اینکه روزهای جمعه و گاهی هم در روزهای میان هفته، دهها نفر در درون این غار که هم سقف آن از سنگ است و هم زمین آن، جمع می شوند، موسیقی برپا می کنند، رقص و پاکوبی می کنند، غذا می پزند و تفریح می کنند.

  از درون این غار، طبیعت دست نخورده کرخ جلوه عجیبی دارد، تپه‌های خاکی کروخ، سرخ رنگ است و آسمان آبی که لکه‌های سفید ابر در آن شناور است، آمیزش رنگ‌ها را چنان به نمایش می‌گذارد که گویی در برابر یک تابلوی بزرگ هنری قرار دارید.

  کروخ هر آنچه را که یک تفریحگاه خوب باید داشته باشد، دارد: طبیعت زیبا، آب و هوای مناسب و تاریخ کهن… اما آنچه هر تازه واردی را تا حدی به تعجب وا می‌دارد این است که مشکل می‌توان حتی یک زن را در این تفریحگاه دید.

  محیط این تفریحگاه، به شدت مردانه است. خانواده‌هایی هم به این محل می‌آیند تلاش می‌کنند تا حدامکان در محلی به تفریح بپردازند که بدور از رفت و آمد دیگران باشد و در نتیجه این گوشه گیری، خانواده‌ها نمی‌توانند از طبیعت زیبای کروخ، چون دیگران لذت ببرند.

  در آثار معتبر تاریخی به پیشینه کروخ و اینکه دهنه غار از چه زمانی به وجود آمده کمتر پرداخته شده اما آنچه واضح است اینکه کروخ از نظر تاریخی، پیشینه بسیار طولانی دارد.

  برخی از مردم هرات باور دارند که دهنه غار، زمانی از عبادتگاه‌های نیاکان مردم کروخ بوده است و در برخی نوشتارها هم، تاریخ نگاران ابراز عقیده کردند که این غار، محلی برای عبادت زرتشتیان بوده است.

  در بخش غربی غار، مسجد کوچکی وجود دارد و به دلیل وجود ریگ‌ها و سنگ‌های سرخ رنگ در اطراف این غار، تاریخ نگاران باور دارند که زرتشتیان در همین جا به عبادت می‌پرداختند و بعدها با گذشت زمان، این عبادتگاه به یک مسجد تغییر چهره داده است.

 • باغ حضرت صاحب کرخ:

  نتیجه تصویری برای باغ حضرت صاحب كرخ

  ولسوالی کرخ در یک منطقه استراتژیک و سوق الجیشی قرار دارد. به طوری که در مسیر شاهراه حلقوی کشور واقع بوده و به عنوان دروازه هرات به سمت شمال کشور محسوب می گردد.  

  •  همچنین تاریخ نگاران باور دارند که در کنار کروخ، زمانی شهری به نام «تازیاب» بوده که در حمله مغولان ویران شده است. با توجه به آثار کهنی که در آن از کروخ یاد شده، به نظر می‌رسد قدمت تاریخی این شهر به زمان‌های قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.

  باغات میوه و تاکستان های انگور ، رودخانه هریرود  و شکارگاه های وسیع از جاذبه‌های طبیعی این ولسوالی هستند. از جاذبه‌های دیدنی و تفریحی ولسوالی کرخ می توان به اماکنی همچون باغ حضرت صاحب کرخ اشاره کرد. این باغ بزرگ و پوشیده به درختان سربه فلک کشیده ناژو وسایر درختان زینتی ومیوه یی ساحه نسبتاً بزرگی را احاطه نموده است که بنام باغ زیارت حضرت شیخ الاسلام کروخ مشهور ومعروف است .
  حضرت ایشان ازصوفیه بزرگوارقرن سیزدهم هجری قمری هرات میباشند که درسخا وکرم وزهد معروف عصر خویش بوده اند اجداد حضرت صاحب درخوارزم امرارحیات مینمودند وحضرت ایشان درهنگام حیات خویش به هرات آمدند وقصد کرخ نمودند . 

  باغ حضرت صاحب کرخ در داخل مرکز ولسوالی کرخ واقع شده است.

  باغ حضرت صاحب کرخ یکی از فضاهای سبز ولسوالی کرخ است. موقعیت جغرافیایی، منابع غنی آب و خاک و مناظر زیبا از جاذبه های منحصر به فرد این پارک به عنوان یک منطقه دیدنی است و به دلیل قرار داشتن در حاشیه شاهراه حلقوی کشور و اشراف داشتن به مرکز ولسوالی کرخ، چشم انداز زیبایی را به وجود آورده است.

  در حال حاضر باغ مذکور دارای یک سری امکانات رفاهی و در حال استفاده ساکنان ولسوالی کرخ و سایر مسافرانی که آنجا می روند، می باشد، اما نیازمند تکمیل تاسیسات و تبدیل شدن به مجموعه ای گردشگری جهت استفاده بیشتر و  خدمت رسانی به گردشگران است.

  به صورت کل ولسوالی کرخ یکی از مناطق مصوبزیبای گردشگری ولایت هرات می باشد. اما این در حالی است که اماکن دیدنی این ولسوالی فاقد هرگونه زیر ساخت گردشگری نظیر هوتل، رستورانت و کافی شاپ های  در شان منطقه برای مسافرانی است که از هرات و دیگر ولایات کشور به آنجا در رفت و آمد می باشد تا برای مدت کمی هم که شده است در این مناطق استراحتی نمایند. کروخ، به دلیل داشتن آب فراوان، همیشه سرسبز و زیبا است و شاید هم به همین دلیل، در سیر تاریخ، از این منطقه به عنوان یکی از بهترین تفریحگاه‌های هرات نام بردند. 

 • بند ریگ 
 • خوش رباط
 • خواجه سربر

پارک های درون شهری

 •  باغ ملت:  

آدرس: ناحیه پنجم- شهر – شاهراه هرات – تورغندی

 • نتیجه تصویری برای باغ ملت هرات
 • پارک ملت هرات یا «باغ ملت» در شمال شهر باستانی هرات در دامنه سلسله جبال «سفید کوه» قرار دارد. 

  پارک ملت بهترین پارک تفریحی شهر هرات است و روزانه تعداد زیادی از گردشگران و شهروندان هرات به اینجا می‌روند و از هوای آزاد و محیط آرامش‌بخش آن لذت می‌برند.

  در یک قسمت از این پارک، باغ وحشی وجود دارد که پرنده‌هایی زیبا و حیواناتی چون میمون و طاووس در آن نگهداری می‌شوند. بهترین مکانی که در این پارک وجود دارد «مهظر جهاد» است که تمام حوادث و جنگ‌های گذشته را که در شهر هرات به وقوع پیوسته به نمایش می‌گذارد.

 • در این تفریحگاه امکانات زیادی برای رفاه بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده که می‌توان به دریاچه‌ای برای قایق سواری، باغ وحش، کافی شاپ، شهر بازی, تالار برای محافل عروسی و مهمانی‌ها و بوفه‌های مجهز اشاره کرد.

 • آدرس: شمال شهر هرات- در مسیر شاهراه هرات- تورغندی – خیابان فردوسی

 • پارک گوهرشادبیگم 

  آدرس: ناحیه نهم- شهر – خیابان مصلی هرات- ساحه مناره ها

 • پارک هلالی

آدرس: ناحیه هغتم- شهر – شرق قلعه اختیارالدین  

 • پارک ملکیار ( ترقی )
 • نتیجه تصویری برای پارک ملکیار هرات

آدرس: ناحیه جهارم شهر – جنوب مقام ولایت هرات 

 • پارک مسجد جامع شریف

آدرس: ناحیه دوم شهر – شرق مسحد جتمع بزرگ شهر هرات.

 • پارک گلها

آدرس: مرکز شهر – در مسیر جاده خواجه علی موفق به سمت شهر نو 

 • تخت صفر :

  آدرس: ناحیه هشتم- شمال شهر – در مسیر شاهراه هرات- تورغندی  نتیجه تصویری برای تخت صفر

  از جمله تفرج‌گاه‌ها و میله گاه های قدیمی شهر شهر هرات، منطقه‌ای است به نام تخت صفر که از قدیم الایام معروف بوده و در شمال شهر و در دامنه گوه های سفید کوه با مساحت زیادی بین گازرگاه شریف و باغ ملت واقع شده است. این مکان از  املاک شاروالی هرات بوده و از اواسط دهه هشتاد خورشیدی به بعد، ساحاتی از آن به دیگر ریاست خانه های دولتی با فرامین ریاست جمهوری کشور توزیع شده است.  از مهمترین ویژگی‌های این مکان، وجود درختان سرسبز  و پستی بلندی‌های طبیعی می‌باشد. آب مورد نیاز این گردشگاه از طریق جوی سلطانی که سرچشمه‌ی آن هریرود بوده، تأمین می‌گردد . علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، شهربازی بسیار وسیع ،  تعمیر مجلل خانه جهاد، هوتل های زیبا و حوض های آب بازی در آن احداث شده است.و بسا جاهای دیدنی دیگر که در نقاط مختلف یا به صورت باغ و جنگل یا مسیر های سنگ فرش توسط بلدیه وقت یا شاروالی فعلی  و یا هم توسط اجاره کنندگان و سکتور خصوصی در آن ایجاد و به تفرج گاه های عام تبدیل شده است .

  امکانات موجود در پارک: هوتل ها، شهر بازی، سبزه و جنگل، فضا های کوهنوردی، فضا های ورزشی و تفریحی

 • باغ شمیره

آدرس: ناحیه هشتم- شمال شهر – در مسیر گازرگاه  

 • باغ شیدایی
  نتیجه تصویری برای باغ شیدایی هرات

آدرس: ناحیه پانزدهم- شرق شهر – در مسیر شاهراه هرات- بادغیس 

 • باغ شیدایی در مسیر هرات- ولسوالی اوبه در کنار شهرک شیدایی موقعیت داشته و یکی از فضاهای سر سبز در شمال شرق هرات میباشد. باغ شیدایی یک مکان آرام و دلنشین میباشد که اکثر خانواده ها در روزهای تعطیلی در این باغ به تفریح مشغول هستند. باغ شیدای هرات ساحه وسیعی را احاطه کرده است و در زمان پادشاهی محمد ظاهر، شاه سابق بناء شده است.

  باغ شیدای هرات گذشته طولانی دارد، به قول مردم، این زمین ها از میر گازرگاه بوده که به دولت اهداء شده است و دولت این جا را برای میله مردم، به باغ بدل ساخته است.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

دره های مشهور و دیدنی هرات

دره های مشهور و دیدنی هرات هرات دره های خوش آب و هوای فراوان دارد …

2 نظرات

 1. من خیلی علاقه دارم که یکبار هرات برای گردش گری بیایم و یک شخص را در آنجا از مدت هاست که از دیدم نا پدید شده است برای دیدن او شخص هم میایم . یک سوال از شما داشتم آیا در شهر هرات در ساحه جاده بهزاد کدام پارک وجود دارد یا نه ؟

  • با عرض سلام و احترام به شما. اول اینکه هر زمانی که به هرات می آئید، به شما از همین اکنون خوش آمد می گوئیم. اما در مورد سوال تان باید گفت که در این ساحه متاسفانه پارک تفریخی وجود ندارد. اما یکی دو جاده آن طرف تر باغ یا پارک بزرگ گوهرشاد بیگم وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.