خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۲۹ ماه میزان )

تقویم تاریخ ( ۲۹ ماه میزان )

امروز ۲۹ ماه میزان برابر با ۲۱ اکتوبر تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان رویداد های مهمی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 
تصروف شهر پیشاور توسط احمد شاه بابا
Image result for ‫احمدشاه بابا و جنگ سوم افغان هند‬‎

در سال ۱۷۵۱ م. میرمنو والی پنجاب در پرداخت مالیاتی که به احمد شاه بابا تعهد نموده بود، سستی ورزید. احمدشاه بابا نمایندهٔ خود را نزد او فرستاد، اما والی پنجاب از پرداخت مالیات سرباز زد. احمدشاه بابا به شرق سفر کرد. میرمنو والی پنجاب، سپهسالار «گورامل» را به مقابل احمدشاه بابا به جنگ فرستاد. جنگ در محل «شاه دره» واقع شد، گورامل به قتل رسید و لشکر او شکست خورد. میرمنو عفو خواست و احمدشاه بابا او را عفو و دوباره والی پنجاب مقرر نمود. میرمنو تعهد سپرد که ولایات پنجاب و ملتان بخشی از خاک افغانستان خواهدبود. سپس احمدشاه بابا تعهدنامه مذکور را توسط نمایندهٔ خود قلندرخان جهت مهر و تأیید، به دربار دهلی فرستاد؛ بدین ترتیب پنجاب، ملتان و سند متعلق به افغانستان گردید. در اخیر سال ۱۷۵۱ میلادی احمدشاه بابا سپاهی را زیر رهبری خواجه عبداﷲ، جهت الحاق کشمیر، از طریق «اتک» و «حسن ابدال» به کشمیر فرستاد تا خواجهٔ کشمیر مناسبات خود را با دولت هند قطع و الحاق خود را با افغانستان اعلان نماید.

بدین ترتیب احمد شاه درانی در سومین حمله بر هند، پیشاور مرکز پنجاب را به تصرف خود در آورد .
بی طرفی افغانستان در جنگ جهانی اول/۱۰۱۴
اعلامیه بیطرفی افغانستان در جنگ اول جهانی صادر گردید.
گفتنی است، در سال ۱۹۱۴ با آغاز جنگ شمار زیادی از نیروهای بریتانیایی و هندی برای جنگیدن در فرانسه و بین‌النهرین (عراق امروزی) از هند اعزام شدند. شمار نیرو های مستقر در هند به حداقل ممکن رسید، و امکانات دفاعی در ایالت سرحد شمال غربی (خیبر پختونخوای امروزی) در امتداد خط دیورند دیگر توان کنترول اوضاع را نداشت. افغانستان به متعهد به اصل بی طرفی به نمایندگان آلمان و ترکیه که برای تشویق افغانستان برای وارد شدن به جنگ به کابل آمده بودند، جواب منفی داد.

سفر یک روزه ببرک کارمل به هرات/۱۳۶۱

ببرک کارمل رئیس جمهور اسبق و یکی از رهبران حزب پرچم افغانستان سه سال بعد از به قدرت رسیدنش طی سفر یک روزه با مردم این ولایت دیدار و ملاقات نمود.

وی در این سفر یک روزه اش از کارخانه نساجی و مسجد جامع بزرگ هرات دیدار به عمل آورده و در مقر ولایت با متنفذین و اعضای حزب و کارمندان دولتی دیدن به عمل آورد. همچنان در همان روز ضمن رفتن به فرقه ۱۷ هرات با مسئولان نظامی مستقر در هرات نیز دیدار نمود. وی در همان روز به کابل بازگشت.

۴۷۹ پیش از میلاد – پیروزی دریایی آریانا در دماغه میکال

 

۲۱ اکتوبر سال ۴۷۹ پیش از میلاد، یک سال و چند هفته پس از جنگ دریایی سالامیس، کشتی های آریایی ها در دماغه میکال (جزیره آموس ـ دریای اژه) دسته ای از کشتی های جنگی سه ردیف پاروزن اتحادیه یونانیها را به دام انداخت و نابود کرد.

29 مهر - 21 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

مورخان رویدادهای نظامی نوشته اند که با این فتح، آریایی ها «ناموفق بودن خود در جنگ سالامیس» را تلافی کردند. برپایه همین نوشته ها، در جریان جنگ دریایی دماغه میکال چند افسر دریایی یونان که در جنگ سالامیس شرکت کرده بودند به اسارت ایرانیان درآمدند و برای تحقیق از آنان و کشف تاکتیک اغفال کننده ای که یونانیان در سالامیس بکار برده بودند، به قلمرو آریانا فرستاده شدند.

۱۸۰۵ – جنگ دریایی ترافالگار

۲۱ اکتوبرسال ۱۸۰۵، روزی است که جنگ دریاییTrafalgarترافالگار میان ناوگان فرانسه و اسپانیا از یک سوی و ناوگان انگلستان از سوی دیگر در این دماغه واقع در آبهای اسپانیا روی داد و به پیروزی ناوگان انگلستان پایان یافت، ولی ضمن آن «نلسونNelson» دریاسالار انگلیسی و فرمانده دریایی این کشور در کشتی خود «ویکتوری» هدف گلوله یک سرباز دریایی فرانسه قرار گرفت و کشته شد.

29 مهر - 21 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
نلسون

در این جنگ که ناپلئون مایل به شرکت در آن نبود تلفات سنگین به طرفین وارد آمد و ۲۰ کشتی فرانسوی و اسپانیایی غرق و یا تصرف شدند. جمع کشتی های انگلیسی درگیر در این جنگ ۲۷ فروند گزارش شده است. ناپلئون قبلا به افسران نیروی دریایی خود گفته بود: این جنگ یک ریسک است. اگر ما شکست بخوریم دریاها را و در نتیجه تجارت و نیز دوستان دوردستمان را از دست خواهیم داد.

29 مهر - 21 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

انگلستان از زمان پیروزی در نبرد ترافالگار تا قرن بیستم، در جهان برتری دریایی داشت. تا نیمه قرن بیستم، انگلیسی ها در سالروز پیروزی ترافالگار مراسم برپا می داشتند.

۱۸۷۹ – اختراع لامپ برق توسط توماس ادیسون مخترع شهیر امریکایی

در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی علاوه بر اختراعات متعدد در جنبه‏های گوناگون علمی، در استفاده از نیروی برق برای ایجاد روشنایى و حرارت و به کار انداختن موتورهای کارخانه‏ها و وسایل حمل و نقل نیز پیشرفت‏های بزرگی به دست آمد. البته کشف نیروی برق مربوط به قرن شانزدهم و هفدهم است و نخستین وسایل برقی نیز در قرن هجدهم و نیمه اول قرن نوزدهم مورد استفاده قرار می‏گرفت. ولی بهره‏برداری گسترده از نیروی برق و اختراع لامپ الکتریکی به صورت امروزی، مربوط به مخترع معروف امریکایى توماس آلوا ادیسون است که بسیاری از اختراعات دیگر در زمینه تلگراف، تلفن و دستگاه گرامافون و عکاسی و فیلم‏برداری و… نیز مدیون اوست.

29 مهر - 21 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

ادیسون اختراعات زیادی داشت اما ساختن لامپ برقْ در ۲۱ اکتبر ۱۸۷۹م، بزرگ‏ترین اختراع او به شمار می‏رفت و همین ابداع بود که ادیسون را به اوج شهرت رساند. گرچه او در مدتی متجاوز از نیم قرن، با نهایت کارآمدی و فعالیت مشغول بود، اما هیچ یک از اختراعات و ابداعات دیگرش، تا این حد مهم و جالب و هیجان‏انگیز نبود.

۱۹۴۴ – آغاز تاکتیک کامیکازی Kamikaze در جهان و حملات هوایی انتحاری

۲۱ اکتوبر ۱۹۴۴ و درجریان جنک جهانی دوم، یک طیاره نظامی امپراتوری جاپان که مواد منفجره در بدنه آن جاسازی شده بود و مخازنش پر از بنزین بود در خلیج «لی تی Leyte» واقع در مجمع الجزایر فیلیپین خود را به رزمناو سنگین ۱۶ ساله استرالیایی به نام «استرالیا HMAS Australia» کوبید و آن را از کار انداخت. در این حمله هوائی انتحاری، فرمانده کشتی و سی تن از افسران و ملوانان آن کشته شدند. با این حمله، تاکتیک «کامیکازی Kamikaze» وارد عملیات نظامی در جهان شده است، زیرا که نخستین حمله از این دست بوده است. در این نوع حمله هوایی، خلبان داوطلب خودکشی است و نیروی دریایی جاپان همیشه دهها خلبان آماده خودکشی در دسترس داشت. دومین حمله کامیکازی ۲۴ اکتوبر ـ سه روز بعد و سومین آن ۲۵ اکتوبر و در همان آبها صورت گرفت. در طول جنگ جهانی دوم، بسیاری از کشتی های آمریکا و انگلستان و متحدانشان به این طریق ازمیان رفتند ازجمله ناو طیاره بر آمریکایی «امانی بی». پرونده عملیات کامیکازی بسته نشده و ارتش بسیاری از کشورها در لحظه ضرورت آماده استفاده از این تاکتیک و همچنین تاکتیک «اژدر انسانی» در دریا هستند. واژه کامیکازی (کامیکازه) از دو کلمه «باد» و «ملکوت» ساخته شده و چنین بادی در قرون وسطی کشتی مغولها را که عازم تصرف ژاپن بودند غرق کرده بود..

29 مهر - 21 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
HMAS Australia

زادروزها

۱۷۷۲ – زادروز ساموئل تیلور کالریج شاعر و منتقد ادبی سبک رومانتیک و فیلسوف انگلیسی
۱۷۹۰ – زادروز آلفونس دولامارتین شاعر، نویسنده و سیاست‌مدار فرانسوی

29 مهر - 21 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
آلفرد نوبل

۱۸۳۳ – زادروز آلفرد نوبل شیمی‌دان سوئدی، مخترع دینامیت، بنیان‌گذار جایزه نوبل

۱۹۵۸ – زادروز آندره گایم فیزیک‌دان هلندی، برندهٔ جایزه نوبل فیزیک به همراه کنستانتین نووسلف
۱۹۸۰ – زادروز کیم کارداشیان شخصیت مطرح دنیای رسانه و سرگرمی، مدل، بازرگان، بازیگر و شخصیت تلویزیونی آمریکایی

29 مهر - 21 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
کیم کارداشیان

۱۹۸۱ – زادروز نمانیا ویدیچ بازیکن فوتبال اهل صربستان

29 مهر - 21 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
آندره گایم

درگذشت‌ها

۱۴۲۲ – درگذشت شارل ششم پادشاه فرانسه از ۱۳۸۰ تا ۱۴۲۲
۱۸۰۵ – درگذشت هوریشیو نلسون از بزرگترین دریاسالاران امپراتوری بریتانیا

29 مهر - 21 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
آرتور شنیتسلر

۱۹۳۱ – درگذشت آرتور شنیتسلر رمان نویس و نمایش‌نامه‌نویس اتریشی
۱۹۳۲ – درگذشت فرانسوا تروفو فیلمساز، نظریه‌پرداز و منتقد سینمایی برجستهٔ فرانسوی

29 مهر - 21 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
جک کرواک

۱۹۶۹ – درگذشت جک کرواک رمان نویس و شاعر فرانسوی
۱۹۷۸ – درگذشت آناستاس میکویان دولتمرد اهل شوروی

29 مهر - 21 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
آناستاس میکویان

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.