خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۱۷ ماه اسد )

تقویم تاریخ ( ۱۷ ماه اسد )

امروز ۱۷ ماه اسد برابر با ۸ آگوست تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.
17 مرداد - 8 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟رویداد ها:
امضای معایده صلح میان افغانستان و بریتانیا/۱۲۹۸ شمسی
این معاهده صلح در شهر راولپندی امضا گردید.

تصرف شهر مزار شریف به دست طالبان/۱۳۷۷

طالبان که بیشتر نقاط افغانستان از جمله پایتخت  کشور را گرفته بودند، از سال ۱۳۷۶ به دنبال تصرف مناطق شمالی و مرکز ولایت ‘بلخ’یعنی شهر مزارشریف بودند که تحت سیطره جبهه متحد شمال متشکل از نیروهای مجاهدین قرار داشت.

اعضای این گروه حتی یکبار توانستند مزارشریف را برای مدت کوتاهی در سال ۷۶ به تصرف درآورند، اما جبهه متحد شمال که در هماهنگی گروههای مختلف افغان در همراهی با مردم علیه طالبان ایستادگی می کردند، این مهاجمان را مجبور به عقب نشینی کردند تا اینکه طالبان پس از اطراق در ‘قندوز’ و تجدید قوا دوباره توانستند ماه اسد سال ۷۷ شهر مزارشریف را به محاصره درآورند.
براساس گزارش ها حدود یکماه جنگ طالبان با گروههای مجاهدین در مزارشریف ادامه داشت تا اینکه به علت خیانت برخی افراد، طالبان توانستند از یک بخش وارد شهر مزارشریف شوند.

قتل دیپلمات‌های ایرانی  بعد سقوط شهر مزار شریف به دست طالبان/۱۳۷۷/۱۳۷۷

روز ۱۷ ماه اسد  ۱۳۷۷ در کنسولگری ایران در مزار شریف به دنبال اشغال شهر توسط نیروهای طالبان رخ داد. در ابتدا مرگ هشت دیپلمات گزارش شد. مدتی بعد مرگ دو دیپلمات و یک روزنامه‌نگار دیگر نیز تأیید شد.

در پی اشغال شهر توسط طالبان، به مقر کنسولگری ایران در مزار شریف حمله شد و دیپلمات‌ها ناپدید شدند. بعداً گزارش شد که دیپلمات‌ها کشته شده‌اند. هرچند طالبان اعلام کرد که این کشتار توسط نیروهای خودسر انجام شده‌است. همچنین گزارش شده‌است که عده‌ای از کارمندان کنسولگری به گروگان گرفته شدند که بعداً آزاد شدند. محمد حسین جعفریان و امیر فرشاد ابراهیمی از جمله کارمندان رایزنی خانه فرهنگ ایران در مزار شریف بودند که در لحظه حمله به مقر کنسولگری در بیرون از ساختمان کنسولگری بودند که پس از حمله، مخفیانه به ایران بازگشتند. بنابر مرکز اسناد انقلاب اسلامی، الله مدد شاهسوند عضو سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف، تنها شاهد حادثه است که از این واقعه نجات یافت.

درگذشت اسد آسمائی، نویسنده و استاد سابق پوهنتون کابل/۱۳۸۸
اسد آسمایی نویسنده و استاد سابق پوهنتون کابل از اثر سکته مغزی چشم از جهان پوشید.
اسد آسمایی که سابق مضمون فلسفه را در پوهتنون کابل تدریس می کرد، ده سال قبل از وفات به دعوت نویسنده ها و دانشمندان فرانسه به پاریس سفر کرد و در همان جا باقی ماند.
گفته می شود که منزل نویسنده مشهور فرانسه ویکتور هوگو در اختیار این نویسنده افغان قرار داده شده بود که تا سال های زیاد در آنجا زنده گی می کرد.
تعدادی از نوشته های آسمایی به زبان فرانسوی ترجمه شده، هم چنان برخی کتاب های دری و پشتو توسط استاد آسمایی نیز به زبان فرانسوی برگردان شده است.
سال ۴۰ پیش از میلاد – شکست بزرگ روم از ارتش آریانا

هشتم آگوست سال ۴۰ پیش از میلاد ارتش آریانا با در هم شکستن ارتش روم، سوریه را پس گرفت . عساکر آریانا سپس به پیشروی خود ادامه داده و فلسطین را هم تماما تصرف کردند.

سنای روم که چنین دید، به آریانا اعلان جنگ داد و سه سال طول کشید تا تدارک این جنگ که برای آن، لژیونرهای رومی از سراسر متصرفات این امپراتوری ـ از انگلستان و فرانسه و اسپانیا و آلمان گرفته تا شمال آفریقا، ایلریا (یوگسلاوی) و یونان احضار شده بودند فراهم شود.

۱۹۴۵ – اعلان جنگ شوروی به جاپان در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم 

هنگامی که پس از پایان جنگ جهانی دوم در اروپا، کنفرانس پوتسدام در اواخر ژوئیه در آلمان برپا بود، ترومن رئیس جمهور وقت امریکا به استالین، دیکتاتور سفاک شوروی اطلاع داد که با دسترسی امریکا به بمب هسته‏ای، احتمال به کار بردن آن توسط امریکا وجود دارد که در این صورت شکست جاپان در این جنگ حتمی خواهد بود. از این رو ترومن، استالین را به اعلان جنگ علیه ژاپن ترغیب کرد و به او اطمینان داد که از حضور در جنگی که رو به پایان است، ضرری نخواهد کرد. در این شرایط و در حالی که طی سال‏های گذشته شوروی با ژاپن، قرارداد عدم تجاوز امضا کرده بود، پس از آن که هیروشیما در ۶ اوت ۱۹۴۵م توسط امریکا، هدف حمله هسته‏ای قرار گرفت و ژاپن در آستانه تسلیم شدن بود، شوروی به فرمان استالین به چاپان اعلان جنگ داد تا بخش‏هایى از جاپان و متصرفاتش را به دست آوَرَد.

17 مرداد - 8 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

جنگ شوروی و جاپان که در ۸ اوت ۱۹۴۵ آغاز شد. تنها یک هفته به طول انجامید و ارتش شوروی در پایان این حملات که با حمله به ناحیه منچوری در شمال شرق چین آغاز شد، موفق گردید شمالِ کوریا و جزایر کوریل را به تصرف خود درآوَرَد. جزایر کوریل هنوز هم در اختیار روسیه است و مذاکرات جاپان و روسیه برای تعیین سرنوشت این جزایر تاکنون به نتیجه نرسیده است.

۱۹۵۳ – ترک مخاصمه در شبه جزیره کوریا

در پی اجرای قرارداد ترک مخاصمه میان دو کوریا، هشتم آگوست ۱۹۵۳ میان آمریکا و کوریای جنوبی یک پیمان دفاع مشترک، نظیر پیمان آمریکا و جاپان، امضا شد. دولت مسکو نیز که از ۱۹۴۵ و پس از کوتاه شدن دست ژاپن از شبه جزیره کوریا زمام امور قسمت شمالی این شبه جزیره را به حزب کمونیست این منطقه سپرده بود، قول هرگونه حمایت از کوریای شمالی را داد تا از پیمان کوریای جنوبی و امریکا در هراس نباشد.

فروپاشی شوروی و تردید دولت کوریای شمالی به اینکه دولت روسیه فدراتیو به تعهدات شوروی سابق در قبال آن دولت عمل کند سبب شده است که سیاست ویژه ای در پیش گیرد و آن ایستادن روی پای خود و بدون اتکاء به دیگران است. این سیاست بود که ظرف مدتی نه چندان طولانی، کوریای شمالی را یک قدرت اتمی ـ موشکی کرده است. دولت کوریای شمالی این عقیده را نیز تبلیغ می کند که طبق تجربه تاریخ معاصر، اعتمادی به قول و قرار قدرتهای جهانی نیست و از دست سازمانهای بین المللی که ساخت قدرتهای روز هستند کاری ـ جز خدمت به سازندگانشان برنمی آید، انجمن های غیر انتفاعی هم دارای ارباب هستند و گوش به فرمان آنها جهت قال راه انداختن. بنابراین، در این شرایط راهی جز ادامه بقاء و زندگی با امکانات داخلی نیست.

۱۹۵۵ – از این روز کنفرانس ژنو برای تنظیم چگونگی استفاده مسالمت آمیز از نیروی اتم آغاز بکار کرد. 

17 مرداد - 8 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۶۷ – انجمن همکاری های ملل آسیای جنوب شرقی (آ سه آن ASEAN) که اینک دارای ۱۱ عضو است و ۵۵۰ میلیون نفوس (۸ درصد جمعیت جهان) را شامل می شود تاسیس شد. کشورهای موسس در سال ۱۹۶۷ عبارت بودند از اندونزی، مالزیا، تایلند، فیلیپین و سنگاپور.

17 مرداد - 8 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۷۴ – روزی که نیکسون از ریاست جمهوری آمریکا کناره گیری کرد 

ریچارد نیکسون برای این که محاکمه و مجازات نشود هشتم آگوست ۱۹۷۴ (روزی چون امروز) از ریاست جمهوری آمریکا (ریاست فدراسیون) کناره گیری کرد و روز بعد جرالد فورد معاون او جایش را گرفت و ۱۶ سپتامبر (۳۹ روز بعد) ضمن صدور حکمی نیکسون را مورد بخشودگی قرارداد و به این ترتیب مانع ادامه تعقیب قضایی و مجازات وی در رابطه با ماجرای واترگیت (دستبرد زدن به ستاد انتخاباتی حزب دمکرات در ساختمان واترگیت واقع در شهر واشنگتن و نصب غیر قانونی دستگاه شنود در آن) شد. کناره گیری نیکسون از ظهر نهم آگوست عملی شد. وی تنها رئیس جمهوری در تاریخ ایالات متحده (تا آن زمان ۲۲۹ ساله) است که از این سمت کناره گیری کرده است. وی دو روز پیش از این گفته بود که از محاکمه پارلمانی شدن (ایمپیچمنت) باکی ندارد و کناره گیری نمی کند، ولی در این دو روز مشاورانش اورا به کناره گیری قانع کرده بودند تا برکنار نشود و به زندان نیافتد. مجلس نمایندگان آمریکا پس از رسیدگی به قضیه واترگیت برای نیکسون کیفرخواست صادر کرده بود تا در سنا محاکمه شود.

نیکسون در قبال قضیه واتر گیت متهم به اختفای مدارک جرم و دروغگوئی به بازپرس هم شده بود. قضیه واترگیت با سرقت طرح ها و برنامه های کمپین انتخاباتی حزب دمکرات (حزب رقیب) از محل دفتر این حزب در ساختمان واتر گیت در شهر واشنگتن به وجود آمده بود. اخیرا روشن شده است که کفیل وقت سازمان امنیت داخلی آمریکا (اف بی آی) که یک یهودی بود ماجرای واترگیت را به یک خبرنگار مورد اعتماد خود داده بود که در روزنامه واشنگتن پست انتشار یافته بود، قضیه آفتابی شده بود و …. انگیزه این افشاگری هنوز هم به درستی دانسته نشده است.

شبکه های تلویزیونی آمریکا هفتم آگوست ۲۰۱۴ به مناسبت چهلمین سالگرد کناره گیری نیکسون، برنامه های ویژه و بعضا با دادن اطلاعات تازه پخش کردند و نیز افشاء چند مورد که قبلا در حدّ حدس و گمان بود.

17 مرداد - 8 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
نیکسون در حالی که اعضای خانواده اش در کنارش قرارداشتند کناره گیری خودرا به این صورت اعلام داشت

۱۹۹۸ – «محمود صارمی» خبرنگار خبرگزاری  (ایرنا) ایران در شهر مزار شریف به دست طالبان کشته شد و این روز (۱۷ ماه اسد) در کشور ایران « روز خبرنگار » نامیده شده و هرسال برگزار می شود.

 

17 مرداد - 8 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

۱۸۷۹ – زادروز امیلیانو زاپاتا از رهبران برجسته انقلاب مکزیک علیه رژیم دیکتاتوری پورفیریو دیاس.
۱۹۰۲ – زادروز پل دیراک فیزیک‌دان و ریاضی‌دان انگلیسی و از پایه‌ریزان مکانیک کوانتومی.

17 مرداد - 8 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
امیلیانو زاپاتا

۱۹۳۷ – زادروز داستین هافمن بازیگر آمریکایی ، برنده جایزه اسکار
۱۹۵۱ – زادروز محمد مرسی رئیس جمهور سابق مصر
۱۹۶۴ – زادروز کلاس ابنر نویسنده اتریشی
۱۹۸۱ – زادروز راجر فدرر تنیسور سوئیسی ، نفر سوم رده بندی برترین تنیس بازان جهان

درگذشت‌ها

۱۹۴۴ – درگذشت اروین فون ویتزلبن فیلد مارشال آلمانی در دوره رایش سوم ، فرمانده لشکر اول ورماخت ، از اعضای گروه مخفی آلمان بر علیه هیتلر و نازی ها
۱۹۷۴ – درگذشت بالدور فن شیراخ سیاستمدار آلمانی ، رئیس سازمان جوانان هیتلری

17 مرداد - 8 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
کننبال ادرلی

۱۹۷۵ – درگذشت کننبال ادرلی نوازنده آلتو ساکسیفون
۱۹۹۱ – درگذشت جیمز بنسن اروین فضانورد آمریکایی

17 مرداد - 8 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
جیمز بنسن اروین

۱۹۹۶ – درگذشت نویل فرانسیس مات فیزیکدان انگلیسی ، برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۷۷

17 مرداد - 8 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
آرمان هوسپیان

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.