خانه / اطلاعات رسانه ای / تلویزیون ها / رسانه های فعال در هرات

رسانه های فعال در هرات

رسانه های فعال در هرات

هم اکنون ولایت هرات از حیث تعداد رسانه های فعال در کشور، بعد از کابل مقام دوم را داراست.
فعالیت ۱۹ تلویزیون، ۲۴ شبکه رادیویی محلی، بیش از ده نهاد رسانه ای و دهها نشریه چاپی در این شهر و دیار کمک باالقوه ای در زمینه اطلاع رسانی به موقع و روشنگری افکار عامه بوده و است.
رسانه های خصوصی هرات اگرچه با مشکلات فراوان اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند، اما با آنهم جایگاه مناسبی برای فعالیت تعداد کثیری از دانش آموخته های رشته ژورنالیزم گردیده است. بگونه ای که در حال حاضر قریب ۵۰۰ تن از جوانان این شهر و دیار در بخش های مختلف رسانه ای فعالیت دارند که سهم بانون خبرنگار نیز از ایت تعداد به قریب ۱۰۰ تن می رسد.
بنابراین جهت معلومات مزید پیرامون نهاد ها و شبکه های فعال رسانه ای در هرات، لازم دانستیم تا در رابطه به هر یک از این رسانه ها معلومات مختصری را ترتیب و پیشکش حضور شما گرامیان می نمائیم:
تلویزیون های محلی هرات
تاریخ پیدایش تلویزیون در جهان
در سال های ابتدایی بعد از جنگ جهانی اول بود که تعداد معدودی از مردم چند کشور، برای اولین بار توانستند تصاویری متحرک را از درون یک جعبه عجیب و غریب تماشا کنند. ولی اقبال عمومی به آن پس از پایان جنگ جهانی دوم بود. به طوری که بین سال های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ در نزدیک به ۹۰ درصد از خانه های آمریکایی ها یک دستگاه تلویزیون وجود داشت.
اولین ماهواره تلویزیونی تاریخ با نام تل استار در سال ۱۹۶۳ شروع به‌کار کرد. این اتفاق زمانی رخ داد که تعداد پرشمار کانال‌های ماهواره، حالت سرسام‌آور کنونی را نداشت.
اولین تصاویر رنگی شبکه های تلویزیونی از اوایل دهه هشتاد خورشیدی، روی آنتن رفت و تا سال ۱۹۸۳ میلادی، تلویزیون های رنگی با سایز های مختلف به بازار آمد.
تلویزیون در افغانستان
تلویزیون افغانستان اولین برنامه های آزامایشی خود را در سال ۱۳۵۶ روی آنتن برد.
مقدمات ساخت و راه اندازی تلویزیون افغانستان با سفر محمد موسی شفیق نخست وزیر سابق کشور در سال ۱۳۵۱ خورشیدی و در زمان پادشاهی محمد ظاهر شاه به جاپان ، فراهم شد. این شبکه تلویزیونی در دوران جمهوریت محمد داود خان به پایه اکمال رسید و با اتمام کار ساختمان تلویزیون در کنار ساختمان رادیو افغانستان و نصب دستگاه‌ها و آنتن‌های آن بالای کوه آسمایی کابل ، مقدمات تاسیس آن در سال ۱۳۵۶ خورشیدی فراهم شد. اما شروع آن با کودتای هفت ثور ۱۳۵۷ مواجه شد.
این شبکه پس از آن که نخستین فرستنده تلویزیون افغانستان در بیست و هشتم ماه اسد سال ۱۳۵۷ به مناسبت استقلال کشور پخش برنامه‏های خود را به گونه رسمی آغاز کرد، این روز با عنوان آغاز کار تلویزیون ملی افغانستان نام گرفت.

 • تلویزیون ملی هرات

نام تلویزیون: ملی هرات
موسس: وزارت اطلاعات و فرهنگ
مدیر مسئول فعلی : سمیع وفا
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۶۳
فریکانس: ۲۱۷٫۲۵
آدرس: ناحیه اول شهر هرات- خیابان خواجه علی موفق ( رح )- سمت شمال- متصل به تعمیر مقام ولایت
نشرات تلویزیون هرات به تاریخ ۴ قوس سال ۱۳۶۳ توسط عبدالمجید سربلند معاون اسبق شورای وزیران جمهوری دموکراتیک افغانستان و در زمان حکومت ببرک کارمل آغاز شد.
در آن زمان تلویزیون هرات قادر به تولید هیچ برنامه و فلمی نبود و تشرات آن از طریق قمر مصنوعی و دستگاه گیرنده و فرستنده شمشاد در کابل که از سوی اتحاد شوروی سابق در اختیار رادیو تلویزیون افغانستان گذاشته شده بود، از ناحیه شب به شکل ریلی اخذ و ثبت می گردید.
دیگر مواد نشراتی تلویزیون هرات نیز مربوط به فلم ها و برنامه های بودند که در چوکات مدیریت تلویزیون هرات تاسیس شده بود. مواد این آرشیف نیز قبل از شروع نشرات تلویزیون هرات از آرشیف تلویزیون مرکزی کاپی و به هرات ارسال شده بود.
امکانات فنی تلویزیون در آن زمان به یک استودیو، یک دوربین و دستگاه ضبط و پخش محدود می‌شد و از آن‌جا که فرستنده تلویزیون هرات با سیستم روسی کار می‌کرد. دست اندر کاران آن با نصب یک فرستنده صد وات، بر بالای برج ساعت مقام ولایت، امکان استفاده از این شبکه را برای همه دارندگان تلویزیون در شهر هرات را امکان ‌پذیر کردند.
بعد از مدتی تلویزیون هرات به نشرات محلی روی آورد . اما از آنجایی که امکانات تولید برنامه های محلی و فلم های هنری وجود نداشت، صرف اخبار محلی هرات را بدون کامره با پس زمینه تصاویر متحرک از شهر هرات پخش می نمود و بعضی هنگام نیز آهنگ ها ، نمایشات ، فلم های مستند  و هنری که در آرشیف تلویزیون وجود داشت، انتخاب و پخش می کرد. در آن زمان این شبکه تلویزیونی  بیش از ۵۰ کیلو متر را تحت پوشش نشراتی قرار می داد.
با پیروزی مجاهدین در ۲۹ حمل سال ۱۳۷۱ ، فرصتی پیش آمد تا تلویزیون هرات همگام با رادیو، به تولید برنامه بپردازد .
در این زمان مرحوم عبداهادی فایق اولین آمر تلویزیون هرات شد.
پخش برنامه‌های تلویزیون محلی هرات از ساعت ۶ عصر شروع می‌شد و تا ۱۰ یا ۱۱  شب ادامه داشت. در این چهار  تا پنج ساعت که بسیاری از ساکنان شهر هرات به دلیل نبود برق از طریق تلویزیون های سیاه و سفید و قابل استفاده با انرژی باطری موتر ، به تماشای برنامه ها می نشستند،  معمولاً هر روز ابتدا بعد از پخش سرود ملی و تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، برنامه‌هایی مخصوص اطفال و کودکان و سپس راپور تاژ های شهری، نمایشنامه های تلویزیونی، اخبار، میزگرد های سیاسی و در پاره ای از شب ها فلم های هنری هندی، ایرانی و امریکایی پخش می‌شد. در کنار این برنامه ها بعضی برنامه های مهم خبری و سیاسی از جمله سرویس خبر تلویزیون ملی مرکز کشور نیز ریلی می گردید.
تلویزیون ملی هرات در حال حاضر علاوه بر سرویس خبری ساعت ۹ شب، دیگر برنامه های تولیدی در بخش های مختلف دارد.
شبکه های تلویزیونی خصوصی در هرات

 • سیمای غوریان

نام تلویزیون: سیمای غوریان
موسس: جمشید نیکجو عزیزی
مدیر مسئول: جاوید عزیزی
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۸۲
فریکانس: ۴۸۷٫۲۵
آدرس: ولسوالی غوریان- داخل بازار
در دوازدهم ماه حوت سال ۱۳۸۲ یک دستگاه فرستنده تلویزیونی بوسیله جمشید نیکجو عزیزی- نماینده دور اول شورای ولایتی هرات- در ولسوالی غوریان راه اندازی شد که این فرستنده تلویزیونی به عنوان نخستین شبکه تلویزیون خصوصی در سطح کشور به شمار می آید. طول موج فرستنده و فرکانس آن ۴۸۷٫۲۵ کیلوهرتز است که در سطح همان ولسوالی آغاز به نشرات نمود. در واقع این تلویزیون محلی برنامه های تولید شده داخلی و خارجی از قبیل فلم، سریال، نمایشنامه های تلویزیونی و موسیقی ریلی میکرد؛ اما در کنار آن، برنامه­ های تولیدی تلویزیونی سیمای غوریان نیز پخش می­شد. این تولیدات شامل آگهی­ ها، اطلاعیه­ ها، نمایشنامه ها، اخبار و راپور تاژ هایی از سطح ولسوالی بود.

 • ساقی

نام تلویزیون: ساقی
موسس: استاد محمد طارق نبی

مدیر مسئول: فرشته حیدری
تاریخ شروع نشرات: چهارم عید قربان ۱۳۸۳
فریکانس: ۴۷۱٫۲۵
آدرس: ناحیه پنجم شهر هرات- خیابان میرویس صادق- سمت غرب خیابان- مجتمع تجارتی الماس شرق- منزل پنجم
شماره تماس: :۰۷۹۹۴۳۳۰۰۰

 

سال ۱۳۸۳  نقطه آغازی برای تاسیس شبکه تلویزیونی ساقی در شهر هرات بود . تا آن زمان اولین شبکه تلویزیونی خصوصی کشور در ولسوالی غوریان تاسیس شده بود و شهر هرات هنوز دارای شبکه تلویزیونی خصوصی نبود، اما اقدامات در خور ستایشی در جهت تاسیس و راه اندازی شبکه تلویزیونی خصوصی در این شهر و دیار صورت گرفت که نتیجه آن آغاز به فعالیت تلویزیون ساقی بود که در ساعاتی از شب، اقدام به پخش برنامه می نمود. استاد طارق نبی، موسس این شبکه تلویزیونی، در بدو تاسیس با همکاری جمعی از محصلین پوهنتون در صدد نظرخواهی از مردم پیرامون نحوه نشرات تلویزیون بر آمد و از همان آغازین روز های شروع به نشرات، به تولید برنامه های متنوع فرهنگی، ادبی، هنری، اجتماعی و سیاسی پرداخت.
این شبکه برای نخستین بار در شمال شهر هرات و در یکی از ساختمان های شرکت لایبرتی راه اندازی شد. سپس در طول این سال ها به چندین تعمیر دیگر نقل مکان نمود و اکنون در ضلع غربی خیابان شهید میرویس صادق در منزل پنجم مجتمع تجارتی الماس شرق موقعیت دارد.
ساقی برنامه های آموزنده و تفریحی فراوانی دارد و در حال حاضر بیش از ۱۶ ساعت در شبانه روز، برنامه پخش می کند. این شبکه با راه اندازی میزگرد ها و گفتمان های بزرگ با حضور کارشناسان و آگاهان امور، سعی در یادبود از روز ها و مناسبت های مهم تاریخی کشور و منطقه داشته و دارد.
تلویزیون ساقی موسیقی زنان را پخش نمی کند و در قسمت نشر موسیقی مردان نیز قواعد خاص خودش را دارد.

 

 • هری:

نام تلویزیون: هری
موسس: سید نجیب الله یوسفی
مدیر مسئول: عبدالناصر اکبری
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۸۳
فریکانس: ۱۸۲٫۲۵
آدرس: ناحیه پنجم شهر هرات- خیابان ۶۴ متره- سمت غرب خیابان- مجتمع تجارتی شهاب- منزل ششم
شماره تماس: : ۰۷۹۹۱۵۸۰۰۶

 

در سال ۱۳۸۴ فرستنده تلویزیون هری در شهر هرات آغاز به نشرات نمود. بدین ترتیب رفته رفته تنوع در فعالیت های رسانه ای در این ولایت به میان آمد و روز بروز بر تعداد علاقمندان فعالیت های رسانه ای افزوده شد.
هری از آغاز شروع نشرات، اقدام به پخش برنامه های تفریحی و سرگرم کننده نمود و برای نخستین بار برنامه طنزی « سارق » را اساس گذاشت که از همان  آغاز علاقمندان فراوانی به خود یافت.
این شبکه تلویزیون همچنان برنامه های متنوع که قالباً تفریحی و سرگرم کننده است، تولید می کند که برنامه طنزی « پوزخند » از مهمترین آنها به شمار می آید.
برنامه پوزخند تلویزیون هری برای همه جذاب است و موفقیتی بزرگ برای آن شبکه تلویزیونی به حساب می‌آید.
در بین عوامل متعددی که بر جذابیت و محبوبیت برنامه طنزی پوزخند تأثیر گذاشته، بیش از همه رویکرد انتقادی و بازی بی بدیل فیروز ملائکه در نقش های متفاوت  آن است.
تلویزیون هری در حوزه هنر نیز برنامه ای با نام «  هنرستان  » دارد که توسط « عبدالقدیر اسلم زاده   » یک تن از دانش آموخته رشته هنر و استاد در انستیتوت استاد کمال الدین بهزاد تهیه و به دست نشر سپرده می شود.

 • تابان

نام تلویزیون: تابان
موسس: عبدالکریم صادقی
مدیر مسئول: عبدالعزیز صادقی
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۸۷
فریکانس: ۵۲۷٫۲۵
آدرس: ناحیه ششم شهر هرات- خیابان ۶۴ مترفرقه ۱۷ سابقه – سمت جنوب خیابان- ساختمان آهن آلات هرات- منزل پنجم
شماره تماس: : ۰۷۹۶۴۴۰۵۵۰
در  سال ۱۳۸۷ تلویزیون دیگری در شهر هرات راه اندازی شد که از همان هنگام تاسیس ضمن پخش برنامه های محلی سعی در جذب مخاطبین بیشتر داشت .
این شبکه تلویزیون که نام تابان را برای خود برگزیده بود، از سوی عبدالکریم صادقی یک تن از جوانان تحصیل کرده این شهر و دیار راه اندازی شد و تا هم اکنون به تاریخ جهاد و مقاومت مردم مسلمان افغانستان وفادار مانده و گهگاه در مناسبت های مختلف اقدام به تولید برنامه هایی در حوزه جهاد و مقاومت می نماید.
در کنار آن تلویزیون تابان برنامه های متنوع و مفید دیگری نیز دارد که به نحوی در جذب مخاطبین نقش بارزی داشته است.
برنامه « ره نیک مردان» از مهمترین برنامه های این شبکه در حوزه اجتمعی می باشد که به گونه یک نهاد خیره عمل می کند و از چندی بدینسوو بیش از  ۳۱۵ خانواده را تحت پوشش کمک های نقدی خود  قرار داده است.
زنگ تفریح به کارگردانی و بازیگری « نعیم جانو » از برنامه های تفریحی و سرگرم کننده تلویزیون تابان به شمار می آی.
تابان در حوزه دینی نیز برنامه های مختلفی از جمله منبر دارد که در طول هفته در ساعاتی  از شب به نشر می رسد.
باورزشکاران  نیز برنامه ای در حوزه ورزش است که هر هفته به معرفی یکی از  باشگاه های ورزشی شهر هرات می پردازد.
گفتنی است، این شبکه تلویزیون همانند سایر شبکه ها در منزل کرایی به سر می برد و در حال حاضر در خیابان فرقه، مربوط ناحیه ششم شهر هرات موقعیت دارد.

 • میهن

نام تلویزیون: میهن
موسس: محمد عظیم قناویزیان
مدیر مسئول: جواد افشار
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۸۹
فریکانس: ۵۱۱٫۲۵
آدرس: ناحیه اول شهر هرات- عقب هوتل ارگ، کوچه خواجه مراد بخش
شماره تماس: : ۰۷۹۹۸۴۲۹۰۲

با شروع سال ۱۳۸۹ روند تاسیس شبکه های تلویزیونی خصوصی در هرات همانند سایر رسانه شنیداری و چاپی شتاب قابل توجهی به خود گرفت .
در طی این سال ها گروهی از تجار ملی کشور ضمن علاقمندی به سرمایه گزاری در حوزه رسانه، اقدام به تاسیس شبکه های رادیویی و تلویزیونی نمودند که تلویزیون میهن یکی از آنهاست. این شبکه از سوی محمد عظیم قناویزیان صاحب کارخانه بزرگ « سوپر کولا» راه اندازی شده است.
در آغاز این سال امکان فعالیت برای تلویزیون محلی میهن فراهم شد که  نقش قابل قبولی در انعکاس وقایع و اطلاع رسانی ایفا نمود.
این شبکه تلویزیونی در نخست در شرق پارک ترقی و در جاده مجیدی موقعیت داشت و بعد از مدتی به جاهای دیگری از قبیل خیابان نوایی ( سی متره سابقه )، ولسوالی انجیل و ناحیه چهارم شهری، جاده روشن نقل مکان نمود. در همین حال تلویزیون میهن مدیر مسئولان زیادی نیز به خود دیده است که عباس رضایی از آن جمله می باشد.
تلویزیون مهین در سال های نخست فعالیت برنامه های تولیدی فراوانی به خود داشت و در حوزه ورزش به خوبی عمل می کرد.

 

 • آسیا

نام تلویزیون: آسیا
موسس: مرحوم امان الله عطایی
مدیر مسئول: عبدالعمقصود احراری
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۸۹
فریکانس: ۴۷۹٫۲۵
آدرس: ناحیه چهارم شهر هرات- سه راهی آب بخش بادمرغان- مقابل پوهنتون خصوصی هریوا
 شماره تماس: ۰۷۹۹۶۶۱۰۰۶

 

راه اندازی فرستنده شبکه آسیا هم در سال ۱۳۸۹ صورت گرفت.  این شبکه تلویزیونی از سوی مرحوم امان الله عطایی تاسیس گردید و  طی سال های نخست، افراد متعددی از جمله  مقصود احراری، ستار الکوزی و نذیراحمد رها، مدیر مسئول آن بوده اند.
تلویزیون آسیا برنامه های پر مخاطبی جمله « مکث » و  برنامه انتقادی « کارت سرخ »  دارد که از چند سال بدینسو، به صورت مداوم به نشر می رسند.

برنامه « مکث » شاید یکی از داغ ترین و جنجالی ترین میزگرد های سیاسی شبکه های محلی هرات باشد که از طریق  شبکه تلویزیونی آسیا تولید و به نشر می رسد.
« مکث » برنامه است گفتگو محور است و به تحلیل رویدادهای سیاسی و اجتماعی و رویداد های مهم این شهر و دیار می‌پردازد.
در برنامه « مکث » تلاش صورت می گیرد تا حرف های تازه و ناگفته از زبان مهمانان در برنامه بیرون آورده شود و موافق و مخالف کنار هم به توضیح و استدلال بپردازند
« مکث » ، مهمانان در برنامه را با موضوع برنامه درگیر می‌کند. در این برنامه به علاوه به دعوت نمایندگان اداراتی که موضوع برنامه به آنها مرتبت می گردد، از
گفتنی است شبکه تلویزیونی آسیا از خیابان دانشجو مربوط ناحیه پنجم شهر هرات آغاز به کار کرد و برنامه های متنوع آن به خانه های مردم این شهر راه یافت. سپس به خیابان خواجه علی موفق نقل مکان نمود و بعدتر نیز به منطقه پل خیمه دوزان مربوط ناحیه هشتم شهری رفت.
امان عطایی رئیس تلویزیون خصوصی ‘آسیا’ در هشتم ماه قوس سال ۱۳۹۴  در شهر کابل به قتل رسید.
این شبکه در حال حاضر از سوی مقصود احراری یک تن از دانش آموخته های رشته ژورنالیزم پوهنتون هرات مدیریت می شود
تلویزیون آسیا هم اکنون در سه راهی آب بخش بامرغان مربوط ناحیه چهارم شهر هرات موقعیت دارد.

 

 • چکاد

 
نام تلویزیون: چکاد
موسس: احمد ولی نصیری
مدیر مسئول: احمد نصیری
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۸۹
فریکانس: ۵۰۳٫۲۵
آدرس: ناحیه پنجم شهر هرات- خیابان باغ آزادی- داخل جاده کج
 شماره تماس: ۰۷۹۲۵۴۱۱۲۸

 

با تاسیس شبکه تلویزیون محلی « چکاد » فعالیت در عرصه تولید برنامه های تلویزیونی به طریق مطلوب تری تقویت شد و این شبکه با امکاناتی که در اختار  داشت، برنامه‌هایی شامل شهروند خبرنگار و دیگر برنامه های فرهنگی، آموزشی، اجتماعی و تفریحی تولید و پخش نمود که در حال حاضر همچنان ادامه دارد.
تلویزیون چکاد از سوی برادران نصیری تاسیس و در مربوطات ناحیه اول شهر هرات اقدام به فعالیت نشراتی نمود. و  با کیفیت مطلوب روی آنتن رفت.
بدین تریب تا سال ۱۳۸۹ هرات داری یک تلویزیون ملی و هفت شبکه تلویزیون خصوصی شد که بشتر در تمامی این رسانه ها دانش آموخته های رشته ژورنالیزم پوهنتون هرات بودند.
شهروند خبرنگار تلویزیون چکاد یکی از برنامه هایست که برای تشویق دیگران برای ثبت لحضات تلخ و شیرینی که در ماهول شان می دبینند، تولید و نشر می گردد.
این برنامه نخست توسط آقای سلیم مقیمیی اجرا می شد و در حال حاضر مجری دیگری به خود دارد.
برنامه شهروند خبرنگار تنها به پخش این تصاویر شهروندان اکتفا نمی کند  بلکه در هر یک از  برنامه های  خویش ضمن دعوت از کارشناسان و فعالان عرصه خبرنگاری، سعی در آموزش و انتقال تجربیات بهتر به شهروندان داشته و دارد. همچنان در برخی از قسمت های این  برنامه  نیز از شهروند خبرنگارانی که فعالیت مداوم در این راستا دارند، دعوت به عمل می آید  تا در مهمان وی‍ژه برنامه شهروند خبرنگار باشند.
تلویزیون چکاد در حال حاضر در خیابان باغ آزادی- داخل جاده کج مربوط ناحیه پنجم شهر هرات موقعیت دارد.

 

 

 • ترقی

نام تلویزیون: ترقی
موسس: سید اسماعیل رحمانی
مدیر مسئول: سید نصیر مجددی
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۹۰
فریکانس: ۵۰۳٫۲۵
آدرس: ناحیه دوم شهر هرات- چوک گلها- اول جاده شمالی مسجد جامع بزرگ شهر هرات- سمت شرق جاده
 شماره تماس: ۰۷۹۹۶۶۶۸۰۰

 

در اوایل سال ۱۳۹۰ تلویزیون ترقی در ساختمان تجارتی فرزاد واقع در چوک گلها، ضلع شرقی جاده شمالی مسجد جامع شهر هرات افتتاح شد. این شبکه که نخست به گونه انالوک اقدام به تولید و نشر برنامه می نمود، در حال حاضر نشرات ماهواره خود را نیز آغاز نموده است.
در این شبکه افرادی چون عبدالله سادات به حیث مدیر مسئول ایفای وظیفه نموده اند و در حال حاضر « عمر نصیر مجددی » مسئولیت عمومی آن را بر عهده دارد.
تلویزیون ترقی در کنار پخش فلم و سریال، سرویس خبری برای ساعات ۸ و ده شب دارد و بیشتر به تولید اخبار و رویداد های سیاسی، نظامی و اجتماعی هرات، افغانستان و جهان می پردازد.
برنامه تلویزیونی « زیارت دل» که با اجرای عمر نصیر مجددی از سه سال بدینسو روی  آنتن می رود از برنامه های مهم و پر مخاطب این شبکه به شمار می آید.
محوراصلی برنامه تلویزیونی (زیارت دل) را ترویج فرهنگ مروت و نیکوکاری، جلب مشارکت های مردمی به منظور تعاون و رفع مشکلات انسان های نیازمند و درد رسیده  با کمک های مردمی می باشد.
این برنامه با استقبال مخاطبان فراوانی از ولایت هرات و هموطنان ساکن در کشور های مختلف جهان مواجه شده است و اراده نیکوکاران و مردم خیراندیش در کمک به همنوعان خود را برانگیخته و تلاش دست اندرکاران این برنامه در یاری رساندن به ایتام و محرومان و بیماران نیازمند که بیشتر آنها از قشر جوان و نان آور خانواده هستند، نتایج مثبتی را به ارمغان آورده است.

 

 • عصر

نام تلویزیون: عصر
موسس: سید عبدالوحید قتالی
مدیر مسئول: حبیب الله فراهی
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۹۰
فریکانس: ۵۹۹٫۲۵
آدرس: ناحیه هشتم شهر هرات- قل اردوی سابقه جاده شش انصاری.
 شماره تماس: ۰۷۸۹۶۵۱۰۵۰

 

شبکه عصر یک شبکه تلویزیونی محلی در هرات است که در جاده ( ۶ انصاری ) مربوط ناحیه هشتم شهر هرات موقعیت دارد. شبکهٔ عصر یکی از رسانه های پر مخاطب در این ولایت می‌باشد. این شبکه توسط سید عبدالوحید قتالی راه اندازی و توسط سید حبیب الله قتالی مدیریت می شود.
عصر سرویس خبری فعالی نیز دارد که از بدو تاسیس به انعکاس اخبار و رویداد های کشور، منطقه و جهان می پردازد. در حال حاضر مدیر خبر این شبکه آقای شمس است و همچنان برنامه ها و میزگرد های سیاسی نیز از سوی گروه خبر عصر تولید و به دست نشر سپرده می شود.
این تلویزیون در عرصه ورزش نیز به شکل قابل ملاحظه ای فعال است و همچنان با ساخت برنامه طنزی « اشتو خا شد» توانسته است که مخاطبین زیادی را جذب نماید.
« اشتو خا شد» یک مجموعه طنزی است که علاقمندان زیادی به خود یافته است. نکات ظریفی که در این مجموعه طنزی ارایه می شود، روایتگر ناهنجاری هایست که در بستری جامعه کنونی ما نهفته است و با دیالوگ های طنز، سعی در بیان آن ها می شود. این برنامه طنزی را می‌توان نقطه اوج برنامه انتقادی دانست.
« اشتو خا شد»  از ویژگی‌های مختلفی برخوردار است. عنوان‌ محلی جذاب، حس و حال طنزی و کمیدی بودن برنامه، بازیگران مستعد، سوژه های عام پسند و… تنها برخی از این ویژگی‌ها اند که تداوم این برنامه را در قبال دارد.
مصطفی اعتمادی، کارگردان جوان برنامه طنزی (اشتو خا شد) است که در طول این یک و دو سال اخیر، توانسته با هنرمندی تمام ناهنجاری های موجود در جامعه را مورد توجه قرار دهد. گفتنی است، بیشتر بخش های این برنامه بر اساس نوشته های طنزی «علی اصغر یعقوبی» مقابل دوربین می رود.

 

 

 • فریاد

 
نام تلویزیون: فریاد
موسس: خلیل احمد امیری
مدیر مسئول: خلیل احمد امیری
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۹۰
فریکانس: ۵۵۹٫۲۵
آدرس: ناحیه اول شهر هرات- جاده محبس بن سینای چهار- آپارتمان استاد ریاض- منزل ششم.
 شماره تماس: ۰۷۰۰۶۶۶۶۹۶

 

شبکه تلویزیونی فریاد، در شهر هرات با صاحب امتیازی خلیل احمد امیری در اواخر سال ۱۳۹۰ افتتاح شد. شبکه فریاد، هم اکنون ۲۰ ساعت پخش برنامه، دارد. پیش از راه‌اندازی شبکه تلویزیونی فریاد، رادیویی به همین نام توسط آقای امیری تاسیس شده بود.
برای راه اندازی تلویزیون فریاد افرادی چون مرحوم فاروق فیضی و شاهپور صابر نقش فعالی داشتند.
از مهم‌ترین برنامه های تولیدی این شبکه عبارت از برنامه سیاسی و میزگرد هایست که روی موضوعات مختلف اجراء می شود.
این شبکه در حال حاضر برنامه رقابتی را پیرامون آئین سخنرانی طرح و راه اندازی نموده است که به طور هفته وار به نشر می رسد و در آن جوانان علاقمند به سخنرانی با همدیگر به رقابت می پردازند.
خلیل احمد امیری یک تن از دانش آموخته های رشته ژورنالیزم پوهنتون هرات است که سابقه طولانی در حوزه رسانه ای دارد.
تلویزیون فریاد به گونه مستقل و آزاد عمل می کند و از آغاز سال ۱۳۹۷ خورشیدی، توجه بیشتر به عرصه ورزش نشان می دهد و این شاید به خاطر آن باشد که فیروز مشعوف یک تن از مجریان برنامه های ورزشی، در این اواجر به شبکه تلویزیونی فریاد پیوسته است.
فیروز مشعوف از مجریان و خبرنگان موفق برنامه های ورزشی می باشد که برای تهیه و تولید اخبار و گزارش های ورزشی خصوصاً تحت پوشش قرار دادن بازی های تیم ملی فوتبال کشور، با مشکلات بسیار دست و پنجه نرم کرده و خود را به عنوان خبرنگار ورزشی در سطح ملی معرفی نموده است.

 

 • اصلاح

نام تلویزیون: اصلاح
موسس: خلیل احمد رحمانی
مدیر مسئول: خلیل احمد رحمانی
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۹۰
فریکانس: ۶۰۷٫۲۵
آدرس: ناحیه پنجم شهر هرات-
سمت راست جاده مهتاب داخل اولین جاده فرعی.
 شماره تماس: ۰۷۰۰۴۱۹۴۲۴

 

هرات تا سال ۱۳۹۰ تلویزیون محلی با رویکرد دینی نداشت، اما باید گفت که تمامی رسانه های فعال در این ولایت پیش از این نیز برنامه هایی مختص به موضوعات دینی داشتند.  در اواسط این سال عده ای از علماء و اندیشمندان جوان ولایت هرات، اقدام به تاسیس شبکه تلویزیونی اصلاح نمودند.
این شبکه تلویزیونی در نخست در یکی از کوچه های فرعی جاده محبس مربوط ناحیه اول شهر هرات موقعیت داشت و در حال حاضر به تعمیری که برای این شبکه در جاده مهتاب اعماره گردیده، نقل مکان نموده است.
در ابتدا اصلاح از حوالی شام الی نیمه های شب برنامه پخش می‌کرد. اما اکنون در طول ساعات روز نیز نشرات دارد.
اخبار،  میزگرد های دینی، اجتماعی و فرهنگی و ادبی از برنامه هایی استند که از تلویزیون اصلاح پخش و تشر می شوند. اخبار این تلویزیون همان سرویس خبر هشت شب است که تکرار آن در دیگر ساعات شب و در طول روز بعدی به نشر می رسد
تلویزیون اصلاح بیشتر سریال های دینی و مذهبی پخش می کند و در زمینه موسیقی نیز آهنگ هایی را به دست نشر می سپارد که خوانندگان آن نعت خوانی نموده باشند.
گفتنی است در حال حاضر خلیل احمد رحمانی دانش آموخته رشته ژورنالیزیم پوهنتون هرات مدیر مسئول آن امی باشد.

 

 • زنده گی

نام تلویزیون: زندگی
موسس: فهیم ساحل
مدیر مسئول: فهیم ساحل
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۹۰
فریکانس: ۵۱۹٫۲۵
آدرس: ناحیه پنجم شهر هرات-
خیابان باغ آزادی، داخل جاده کج
 شماره تماس: ۰۷۹۷۲۲۰۲۸۰

 

در اوایل سال ۱۳۹۱  فرستنده  تلویزیون زندگی در شهر هرات به هدف نشر فلم و موسیقی ایجاد شد.
این شبکه تلویزیونی در نخست در طول ساعات شب، صرفاً اقدام به پخش آهنگ های موسیقی افغانی، ایرانی، هندی، تاجیکی و غربی می نمود و با وجود آنکه در حال حاضر به تولید برنامه و پخش فلم و سریال های خارجی همت گماشته است، اما روند پخش موسیقی شاد همچنان ادامه دارد.
تلویزیون زندگی در آپارتمانی در جاده خواجه محمد تاکی مربوط ناحیه سوم شهر هرات آغاز به فعالیت نمود. کمی بعد تر دفتر این شبکه به کوچه شیرزی واقع ناحیه هشتم انتقال یافت و در حال حاضر در خیابان باغ آزادی، شمال جاده کج موقعیت دارد.
زنده گی بیشتر برنامه های شاد و تفریحی به دست نشر می سپارد و برنامه استایل، یکی از برنامه های پر مخاطب این شبکه به شمار می آید.
در اوایل سال ۱۳۹۷ خورشیدی دست اندرکاران تلویزیونی زندگی ضمن توافق با عبدالرشید عظیمی کارگردان سریال های چون زبان زرگری، تصمیم به نشر سریال کلک ششم، تازه ترین سریال این کارگردانی هراتی برآمده اند که احتمال می رود طی شب و روز های ماه مبارک رمضان به دست نشر سپرده شود.
فهیم ساحل که در حال حاضر مسئولیت رادیو زندگی را نیز عهده دار است، صاحب امتیاز تلویزیون زنگی است

 

 

 • جوانه


نام تلویزیون: جوانه
موسس: حبیب الرحمن پدرام
مدیر مسئول: وحید کامیار
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۹۱
فریکانس: ۵۳۵٫۲۵
آدرس: ناحیه اول شهر هرات-
خیابان امیر علی شیر نوایی- سمت غرب خیابان- اول کوچه بیت الامان
 شماره تماس: ۰۷۹۵۵۲۴۴۰۰

 

شبکه تلویزیونی جوانه از سوی حبیب الرحمن پدرام ( وکیل منتخب مردم در شورای ولایتی) در اوایل سال ۱۳۹۱ خورشیدی در ضلع غربی خیابان نوایی ( سی متره سابقه مربوط ناحیه اول شهر هرات تاسیس و آغاز به فعالیت نمود.
این شبکه در قالب‌ها و موضوعات مختلف و متنوع اقدام به تولید و پخش برنامه می‌نماید.
در بدو تاسیس، شبکه جوانه  که در حال حاضر نشرات آن در طول شب و روز جریان دارد، صرفاً از ناحیه شب نشرات داشت.
تلویزیون جوانه رسانه ای تاثیر گذار بوده و در کنار تولید برنامه های فرهنگی، هنری و اجتماعی، در حوزه سیاست نیز فعال است .
« آوازه» یکی از برنامه های پرمهاطب تلویزیون جوانه به شمار می آید که به موضوعات مهم کشور و منطقه با چاشنی طنز نگاه می کند.
این تلویزیون برنامه هایی نیز در عرصه دینی، اجتماعی و ورزشی نیز دارد و برنامه ی روستای این شبکه، به معرفی قریه جات ولسوالی های این ولایت می پردازد.

 

 • ناب

نام تلویزیون: ناب
موسس: محمود احراری
مدیر مسئول: محمود احراری
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۹۱
فریکانس: ۵۷۵٫۲۵
آدرس: ناحیه پنجم شهر هرات-
خیابان باغ آزادی، داخل جاده کج
 شماره تماس: ۰۷۹۹۴۰۲۰۰۰

 

ناب یک شبکه تلویزیونی است که از سوی محمود احراری برادر مقصود احراری مدیریت می شود.  این شبکه از سوی عبدالعزیز صادقی و با مدیر مسئول آقای دانشیار، استاد دانشکده ژورنالیزم پوهنتون هرات تاسیس که بعداً به آقای احراری واگذار گردیده است. تلویزیون آسیا در حوزه اجتماعی، فرهنگی ، سیاسی، ورزشی و اقتصادی فعالیت نموده  و اقدام به تولید برنامه در زمینه های یاد شده می نماید.
برنامه رقابتی سخنور برتر یکی از برنامه های موفق این شبکه در طول سال ۱۳۹۶ خورشیدی بود که با استقبال فراوان جوانان و خانواده ها ربرو شد.
این شبکه تلویزیونی در حال حاضر در خیبان باغ آزادی و در جاده کج مربوط ناحیه پنجم شهر هرات موقعیت دارد.
ناب در کنار سایر برنامه های تولیدی، سرویس خیری اش را نیز راه اندازی نموده که مخاطبین فراوانی یافته است.
آقای محمودی در طول سال ۱۳۹۶ موفق شه است تا در ولایت بادغیس هم نشرات همزمان داشته باشد. بدین ترتیب ناب از اولین رسانه های محلی هرات است، که دیگر ولایات کشور هم نشرات دارند.

 

 

 • استقلال

نام تلویزیون: استقلال
موسس: احمد علی جبرئیلی
مدیر مسئول: محمد علی جبرئیلی
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۹۲
فریکانس: ۵۶۷٫۲۵
آدرس: ناحیه چهارم شهر هرات-
چهار راهی زمان جان به سمت بکرآباد- چهار راهی آخر
 شماره تماس: ۰۷۹۹۲۴۱۱۹۴

 

در سال ۱۳۹۲ به لحاظ تجربه کاری در عرصه مطبوعات چاپی  و نیروی انسانی که برای مجتمع فرهنگی استقلال متصور بود، تلویزیون سیمای استقلال به عنوان یک شبکه دینی تاسیس و آغاز به نشرات نمود.
شبکه استقلال برای پاسخگویی به نیازهای ساکنان ولایت هرات، راه اندازی شده و فعالیت های تولیدی این شبکه روز به روز گسترش می یابد و علاوه بر برنامه های فرهنگی، هنری و دینی،  در زمینه اطفل ، ورزش و سیاست نیز برنامه های متنوعی دارد.
بکه استقلال با پخش روزانه بیش از ۱۶ ساعت برنامه، عهده دار اطلاع رسانی، ترویج و علم و فرهنگ اسلامی است، عده ی زیادی از مردم، به خصوص علاقه مندان به موضوعات دینی مخاطبان این شبکه می باشند.
«سلام بچه ها»  یک برنامه جالب و دیدنی برای اطفال و کودکان است که از طریق همین شبکه تلویزیونی تولید و به دست نشر سپرده می شود. این برنامه تفریحی و آموزشی، برای گروه های مختلف سنی کودکان مناسب می باشد.
با توجه به اینکه اطفال علاقه خاصی به برنامه های نمایشی در قالب نمایش عروسک بازی دارند، گردانندگان این برنامه نیز با استفاده از چهره های عروسکی، سعی در انتقال پیام های مناسب به اطفال دارند. عروسک گردان های این برنامه، با مهارت بسیار و با لحجه های شیرین، سعی در جذب مخاطب می کنند.

 

 

 • فانوس

نام تلویزیون: فانوس
موسس: محمد یونس دوست محمدی
مدیر مسئول: حفیظ الله حقدوست
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۹۳
فریکانس: ۴۸۷٫۲۵
آدرس: ناحیه هشتم شهر هرات-
خیابان ۶۴ متره- کوچه صادق ۲۹- سمت راست
 شماره تماس: ۰۷۹۸۰۳۰۸۳۵

 

شبکه محلی فانوس، در شهر هرات در اوایل سال ۱۳۹۳ خورشیدی افتتاح رسمی شد. شبکه فانوس، هم اکنون ۲۰ ساعت پخش برنامه، دارد. این شبمه تلویزیون از آغاز شروع به نشرات در تعمیر شرکت لایبرتی واقع در شمال خیابات ۶۴ متره موقعیت دارد.
تلویزیون فانوس بیشتر به نشر فلم و سریال می پردازد و از مهمترین ویژه گی های این شبکه می توان به نشر آگاهی های آموزنده در قالب زیر نویس و یا هم کلیپ های کوتاه تبلیغاتی اشاره کرد

 

اقدام تلویزیون فانوس به پخش و نشر اعلانات آگاهی دهنده صحی، تعلیمی، علایم ترافیکی و موضوعات اجتماعی آنهم به گونه انیمیشن و زیر نویس در خور ستایش است.
این شبکه تلویزیونی از بدو تاسیس تا به اکنون اقدام به این کار نموده و در اطلاع رسانی برای شهروندان نقش  مهمی را ایفا می نماید.

تلویزیون فانوس، سیمای غوریان و رادیو غوریان در حال حاضر زنجیره ای را تشکیل داده که بصورت مشترک  فعالیت های رسانه ای می نمایند.

 

 • آریانا – هرات

نام تلویزیون: آریانا- هرات
موسس: احسان الله بیات

مدیر مسئول: فواد احمدی
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۹۳
فریکانس: ۴۸٫۲۵
آدرس: ناحیه هشتم شهر هرات-
خیابان ۶۴ متره- مقابل برج های صافی/شرکت مخابراتی افغان بیسیم
 شماره تماس: ۰۷۰۰۱۵۰۰۲۵
 

 

تلویزیون آریانا هرات در اوایل دهه نود خورشیدی راه اندازی شد. این شبکه تلویزیونی که از طریق شبکه بین المللی آریانا نیوز برای دو ساعت در روز ، یک ساعات قبل از ظهر و یک ساعت هم بعد از ظهر نشرات دارد، در حوزه خبر و اطلاع رسانی فعالیت نموده و از رسانه های تاثیر گزار کشور محسوب می گردد.
سرویس خبری تلویزیون آریانا هرات که ساعت پنج هر روز به صورت زنده به نشر می رسد، یکی از سرویس های خوب خبری است که مهم ترین رویداد های فرهنگی، هنری، اجتماعی و سیاسی حوزه غرب کشور بوی‍ژه ولایت هرات را تحت پوشش قرار می دهد.
در این سرویس خبری تماماً محصلین فارغ التحصیل از رشته ژورنالیزم به خدمت گرفته شده اند و مدیریت آن را فواد احمدی بر عهده دارد.
گزارشگران و خبرنگاران این خبرگزاری بیشتر گزارشات شان را در قالب گزارش های تحقیقی ارایه نموده و سعی در بازگو نمودن ناهنجاری های موجود در جامعه را دارند. این سرویس خبری از طریق صفحه های انترنتی نیز برای پخش و نشر اخبار، سعی و تلاش فراوان به خرج می دهد.
سرویس خبری آریانا در هرات دارای استدیویی مجهز به امکانات ارسال اخبار و گزارش به مرکز کشور بوده و در بسیاری از موارد به مشاهده رسیده است که یک تعداد راپورتاژ های راه اندازی شده در استدیوی هرات، همزمان به تلویزیون سرتاسری آریانا در کابل ارسال و از آن طریق به نشر رسیده است.

 

 • نگین

نام تلویزیون: نگین
موسس: عزیز احمد صالح
مدیر مسئول: عزیز احمد صالح
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۹۳
فریکانس: ۲۲۴٫۲۵
آدرس: ناحیه چهارم شهر هرات- جاده مخابرات- منزل سوم جمنازیوم  صلح هرات
 شماره تماس: ۰۷۹۹۰۲۶۳۰۰
 

نگین در حال حاضر تنها رسانه ایست که در هرات به دو زبان پشتو و دری سرویس خبری دارد و اقدام به تولید برنامه می نماید. این شبکه تلویزیون با پسوند الغیاث فعالیت نشراتی داشته و موسس آن الحاج مولوی صاحب خداداد صالح « رئیس شورای علماء و روحانیون ولایت هرات می باشد.
نگین در اوایل سال ۱۳۹۳ تاسیس شد و در جاده مخابرات، مربوط ناحیه چهارم شهر هرات راه اندازی گردید.
بیشتر برنامه های این شبکه دینی است و برنامه های اختصاصی در حوزه دین زیر نام های : تفسیر قرآن کریم، سیرت النبی و گلستان معرفت دارد.
همگنان کارمدان این شبکه در گروه هایی چون خانواده، ادب و هنر، ورزشی، سیاسی، خبر ، کودک، آموزش و صحت مشغول به فعالیت اند و برنامه های متنوعی را به دست نشر می سپارند.
نگین  در زمینه نشر فلم و سریال نیز دست باز دارد، اما در زمینه موسیقی به جز آهنگ های نعتیه و سرود های بدون ساز و آهنگ، چیز دیگری پخش نمی نماید.

*****

نوت:
تاسیس شبکه های تلویزیونی خصوصی در هرات با سیستم آنالوک تا سال ۱۳۹۳ ادامه یافت و شبکه تلویزیونی نگین الغیاث آخرین تلویزیونی است که در تاریخ ۱۳/۲/۱۳۹۳ جواز نشراتی دریافت نمود.

 

تلویزیون های محلی هرات
آدرس نام و شماره تماس خبرنگار در هرات تاریخ شروع به فعالیت و فرکانس   موسس نام رسانه
خیابان ۶۴ متره- مقابل برج های صافی/شرکت مخابراتی افغان بیسیم ۰۷۰۰۱۵۰۰۲۵

 

احمد فواد احمدی /

 مدیر مسئول

 

۴۸٫۲۵ ۱۶/۴/۲۰۱۴   احسان الله بیات ۱

آریانا محلی هرات

جاده مخابرات- سه راهی آببخش  بادمرغان- روبروی پوهنتون ۰۷۹۹۶۶۱۰۰۶

 

مقصود احراری( مدیر مسئول)

 

۴۷۹٫۲۵ ۲۷/۲/۱۳۸۹   مرحوم امان الله عطایی ۲

آسیا

 

 

 

چهار راهی زمان جان- سمت بکراباد- چهار راهی آخر ۰۷۹۹۲۴۱۱۹۴

 

 

محمد علی جبرئیلی

 ( مدیر مسئول)

 

۵۶۷٫۲۵ ۲۷/۴/۲۰۱۳ ۰۷۹۹۴۰۵۵۶۰

 

احمد علی جبرائیلی / غلام سرور ۳

استقلال

خیابان شهید میرویس صادق

سمت راست جاده مهتاب داخل اولین جاده فرعی

۰۷۰۰۴۱۹۴۲۴

 

 

عبدالرحیم رحمانی/

 

 

 

۶۰۷٫۲۵

چینل ۳۸

۸/۱۰/۱۳۹۰ ۰۷۸۶۷۶۴۵۴۱ خلیل احمد/ عبدالوکیل ۴

اصلاح

خیابات شهید  علاءالدین خان- بالاتر از نو آباد- سمت  جنوب جاده- ساختمان آهن آلات هرات- منزل پنجم ۰۷۹۶۴۴۰۵۵۰

 

۱- عبدالعزیز صادقی/ ۵۲۷٫۲۵ ۲۷/۱۱/۱۳۸۷ ۰۷۹۳۴۴۵۵۶۶ عبدالکریم صادقی ۵

تابان

چوک گلها- مجتمع تجارتی فرزاد ۰۷۹۹۶۶۶۸۰۰ ۱- عمر نصیر مجددی( مدیر مسئول)

 

 

 

 

۵۴۳٫۴۵ ۳/۲/۱۳۹۰ ۰۴۰۲۲۲۸۸۵۵ سید اسماعیل رحمانی/ سید فضل الحق ( رئیس)

سید هارون / سید اسماعیل ( معاون )

۶

ترقی

خیابان خواجه علی موفق- متصل به تعمیر مقام ولایت ۰۷۸۸۸۰۶۰۰۰

 

سمیع وفا ( مدیر مسئول)

 

 

۲۱۷٫۲۵ ۲۰/۶/۱۳۶۷   رادیو تلویزیون ملی ۷

تلویزیون ملی محلی

خیابان امیر علی شیر نوایی- سمت غرب خیابان- اول کوچه بیت الامان

 

 

۰۷۹۵۵۲۴۴۰۰ وحید کامیار ۵۳۵٫۲۵ ۲۹/۱۲/۱۳۹۰ ۰۷۵۴۰۱۷۱۶۰

۰۷۰۳۸۶۸۰۷۹

 

حبیب الرحمان پدرام/ عبدالغفور ۸

جوانه

خیابان باغ آزادی، داخل جاده کج ۰۷۹۲۵۴۱۱۲۸ جواد رحیمی ( مدیر داخلی تلویزیون) ۵۰۳٫۲۵ ۲۹/۳/۱۳۸۹ عدم همکاری احمد ولی نصیری ۹

چکاد

خیابان باغ آزادی، داخل جاده کج ۰۷۹۷۲۲۰۲۸۰

 

 

 

 

فهیم عبدالقیوم(ساحل ) ( مسئول شبکه)

 

۵۱۹٫۲۵ ۹/۱۱/۱۳۹۰   محمد همایون غفوری

فعلاً

فهیم ساحل

۱۰

زنده گی

خیابان شهید میرویس صادق- مجتمع تجارتی الماس شرق- منزل ششم ۰۷۹۹۴۳۳۰۰۰ فرشته حیدری/ تاج محمد ( مدیر مسئول )

 

۴۷۱٫۲۵ ۲۹/۹/۱۳۸۳ ۰۷۹۹۴۳۳۰۰۰ محمد طارق نبی/ غلام سرور ۱۱

ساقی

بازار ولسوالی  غوریان ۰۷۹۹۸۱۸۵۵۴

 

عزت الله حکیمی ( مسئول تخنیک ) ۴۷۱٫۲۵ ۲۸/۱/۲۰۱۵ ۰۷۹۹۴۳۳۰۰۰ محمد طارق نبی/ ۱۱

ساقی

در ولسوالی غوریان

بازار ولسوالی  غوریان- جنب باغ ملی ۰۷۹۹۴۳۳۰۳۰

 

حفیظ الله حق دوست

 

۴۸۷٫۲۵ ۱۲/۱۲/۱۳۸۲ ۰۷۰۰۴۱۳۱۵۱ جمشید نیکجو عزیزی/ محمد صدیق ۱۲

سیمای غوریان

قل اردوی سابقه- جاده ۶ انصاری ۰۷۸۹۶۵۱۰۵۰

 

سید حبیب قتالی(مدیر مسئول) ۵۹۹٫۲۵ ۱۸/۴/۱۳۹۰ ۰۷۹۵۳۰۰۰۰۰ سید عبدالوحید ۱۳

عصر

خیابان ۶۴ متره- صادق ۲۹ ۰۷۹۸۰۳۰۸۳۵ حفیظ الله حقدوست

 

۴۸۷٫۲۵

کانال  ۲۳

۳۱/۳/۲۰۱۴ ۰۷۹۸۰۳۰۸۳۵ محمد یونس دوست محمدی- عبدالباقی ۱۴

فانوس

جاده محبس- بن سینای۴  ۰۷۰۰۶۶۶۶۹۶   ۵۵۹٫۲۵ ۱۱/۸/۱۳۹۰ ۰۷۰۰۶۶۶۶۹۶ خلیل احمد امیری/ امیرمحمد ۱۵

فریاد

ناحیه اول شهر هرات- عقب هوتل ارگ، کوچه خواجه مراد بخش

 

۰۷۹۹۸۴۲۹۰۲

 

جواد افشار ( مدیر مسئول ) ۵۱۱٫۲۵ ۲۵/۱۲/۱۳۸۸ ۰۷۹۹۰۴۴۹۹۹ محمد عظیم قناویزیان ۱۶

میهن

جاده باغ آزادی- جاده کج ۰۷۹۹۴۰۲۰۰۰

۰۷۹۱۳۳۸۴۸۴

۰۷۹۶۳۰۲۰۰۰

  ۵۷۵٫۲۵ ۲۱/۳/۱۳۹۱ …..

۰۷۹۷۶۶۷۰۰۰

بصیراحمد دانشیار

واگذاری به:

محمود شاه احراری/خواجه عبدالعزیز

۱۷

ناب

ناحیه چهارم شهر هرات- جاده مخابرات- منزل سوم جمنازیوم  صلح هرات ۰۷۹۹۰۲۶۳۰۰   ۲۲۴٫۲۵ ۱۳/۲/۱۳۹۳ ۰۷۰۶۶۰۰۶۱۶ محمد عباس  رضایی  /محمد موسی/

واگذار شده به : عبدالجابر / حاجی عبدالله و عزیز احمد / حاجی مولوی خدا داد

۱۸

نگین

خیابان شهید میرویس صادق- مجتمع تجارتی شهاب شرق- منزل ششم مقصودی ۰۷۹۹۱۵۸۰۰۶  

 

۱۸۲٫۲۵ ۲۲/۱۰/۱۳۸۳ ۰۷۰۰۴۳۵۳۸۵ سید نجیب الله یوسفی / سید محمد نعیم ( رئیس)

عبدالظاهر/ عبدالباقی ( معاون)

۱۹

هری

 

 

درس و موقعیت رادیو شماره تماس های کارمندان در هرات کارمندان رادیو در هرات فرکانس

(MHz)

تاریخ تاسیس شماره تماس موسس و صاحب امتیاز نام رادیو No
کابل: کارته ۴/ نزدیک مکتب سید جمال الدین

دفتر باریابی در هرات: تعمیر اتاق های تجارت/ منزل چهارم

۰۷۹۷۳۳۳۵۰۶

۰۷۹۷۳۳۳۰۴۳

حشمت جان – هرات ۸۷٫۵ MHz ۱۳۸۶/۸/۲۷ ۰۷۹۷۳۳۳۰۰۱ میرویس سوسیال

mirvaiss@yahoo.com

رادیو (وطندار) ۱
جاده ارباب زاده ها، نا رسیده به جاده روشن  

 

سعید حقیقی

 

 

۸۷٫۷ MHz ۱۴/۴/۱۳۹۰ ۰۷۹۹۳۶۴۳۲۵

۰۴۰۲۲۲۱۵۲۰

یما سالک/ نور محمد

Yama.salik@gmail.com

رادیو (مردم) ۲
سر. باغ آزادی/ مقابل جاده کج/ داحل کوچه بن بست ۰۷۸۵۴۳۸۴۳۷ بشیر حنیف

 

 

۸۸ MHz ۱۳۸۴/۳/۳ ۰۷۹۹۴۷۱۵۴۷

۰۲۰۲۵۰۰۷۱۷

DHSA

 

رادیو(کلید) ۳
هرات– میدان هوایی- مقر آیساف ۰۷۰۸۱۹۸۵۲۰ شعیب تنها ۸۸٫۵ MHz ۸/۱۰/۱۳۸۸ ۰۷۰۶۰۰۸۳۸۲ ایساف رادیو (بیان) ۴
جاده مهتاب- داخل جاده نظر قلعه نی/ داخل دفتر واسا ۰۷۹۴۲۰۰۸۸۹

 

 

معصومه حیدری

 

۸۸٫۸ MHz ۱۳۸۲/۵/۱ ۰۷۹۳۲۳۱۰۰۰ حمیرا حبیب

فعلاً دفتر واسا

 

رادیو (سحر)

۲

۵
هرات- اسپین ادی، جاده استاد خلیل الله خلیلی یک، جنب لیسه خصوصی دین و دانش ۰

۰

۰۷۸۹۷۳۲۹۹۴

 

 

یحی فولادی ( مدیر مسئول)

 

 

۸۹٫۰ MHz ۴/۴/۱۳۹۰ ۰۷۹۹۴۲۷۷۴۲ جعفر توکلی رادیو (حکمت) ۶
شیندند- بازار شیندند ۰۷۰۴۰۱۸۶۸ محمد قاضی زاده

 

۸۹٫۲ MHz ۳۰/۱/۱۳۹۰ ۰۷۹۹۳۵۹۴۲۳ متین رادیو (BBC) ۷
هرات- جاده مخابرات/ باغچه گلها ۰۷۹۹۳۵۹۴۲۳ ولی محمد حدیدخبرنگار بخش ازبکی) ۸۹٫۲ MHz ۱۷/۹/۱۳۸۲ ۰۷۹۳۶۲۴۱۸۱ متین رادیو (BBC) ۸
هرات-  جاده محبس ۰۷۰۰۶۶۶۶۹۶  

خلیل احمد امیری

 

۸۹٫۵ MHz ۹/۵/۱۳۸۵ ۰۷۰۰۶۶۶۶۹۶ خلیل احمد  امیری رادیو (فریاد) ۹
شیندند- بازار شیندند

 

 

 

۰۷۹۱۶۶۶۹۰۷

 

غلام رسول قریشی ۸۹٫۷ MHz ۱۴/۳/۱۳۸۷ ۰۷۹۹۵۶۶۷۴۹ محمد گل خیر خواه/ جمعه گل

( رئیس)

 

رادیو (تنین)

 

 

۱۰
هرات- چوک گلها/ مجتمع تجارتی فرزاد- متصل به تلویزیون ترقی ۰۷۹۹۶۶۶۸۰۰   ۹۰٫۰ MHz ۲۰/۱/۱۳۸۷ ۰۷۹۹۶۶۶۸۰۰ عمر نصیر مجددی/ محمد رفیق مجددی رادیو (زحل) ۱۱
ولسوالی غوریان / انتهای بازار/ جنوب قلعه باستانی ۰۷۹۹۶۹۴۷۲۹ جاوید عزیزی ( مدیر مسئول ) ۹۰٫۴ MHz ۱۳۸۲/۱۲/۲۰ ۰۷۰۰۴۱۳۱۵۱ جمشید عزیزی رادیو

(ندای صبح)

۱۲
جاده باغ آزادی

داخل جاده کج

۰۷۹۲۱۲۱۲۴۲

 

سید بشیر طارق ۹۰٫۹ MHz ۲۴/۱۰/۱۳۸۸ ۰۷۹۹۵۴۶۴۱۸ محمد همایون غفوری/ محمد رادیو (زندگی) ۱۳
هرات-  باغچه مهتر جاده انصاری ۰۷۰۰۴۰۱۲۳۴ فضل الرحمن فقیهی ( مدیر مسئول)

 

۹۱٫۲ MHz ۲۴/۱۱/۱۳۸۹ ۰۷۹۹۳۶۰۱۷۴

۰۴۰۲۲۳۲۸۶۶

عبدالروف مخلص/ میر محمد یوسف رادیو (قرآنکریم) ۱۴
هرات- جاده مهتاب/ داخل جاده نظر  قلعه نوی ۰۷۹۶۵۶۹۶۵۶

 

حکمت همت ۹۱٫۵ MHz ۱۳۸۷/۲/۱۰ ۰۷۹۸۶۰۸۰۵۰ علی احمد آرین رادیو (مژده) ۱۵
هرات- چهار راهی زمان جان سمت بگراباد ۰۷۸۷۹۱۹۱۸۱

 

 

محمد جواد بیات/سخی داد ( مدیر  خبر)

 

احسان/عبدالله( فلمبردار)

۹۱٫۸ MHz ۲۷/۴/۲۰۱۳ ۰۷۹۹۴۰۵۵۶۰

۰۷۹۹۲۴۱۱۹۴

احمد علی جبرئیلی

و محمد عالی جبرئیلی / فرزتدان غلام سرور

رادیو

(سیمای استقلال)

(غیر فعال)

۱۶
پوهنتون هرات- تعمیر پوهنحی ادبیات ۰۷۹۸۳۰۹۸۹۸

 

بصیر احمد دانشیار ( مدیر مسئول) ۹۲٫۳ MHz ۱۷/۲/۱۳۸۳ ۰۷۰۸۱۹۸۲۸۱ ریاست پوهنتون رادیو  جوان (پوهنتون) ۱۷
هرات

جاده مخابرات

جاده اربابزاده ها

۰۷۷۴۵۶۲۹۵۹   ۹۲٫۹ MHz ۶/۱۰/۲۰۱۳ ۰۷۸۹۸۵۳۳۸۰

۰۷۷۴۵۶۲۹۵۹

محمد اسماعیل محب/ حبیب الله رادیو (غزالی) ۱۸
هرات-

بکر آباد- بالاتر از چهار راهی بکر آباد- سمت شرق- داخل جاده

۰۷۹۷۱۷۶۵۱۹

 

شرمیلا/عبدالرحیم (معاون)

 

۹۳٫۲ MHz ۱۴/۳/۱۳۹۱ ۰۷۹۹۲۵۶۱۶۱ حسین بهراد یوسفی رادیو (آوا) ۱۹
هرات- خیابان ۶۴ متره- سمت غرب- شرکت مخابراتی افغان بیسیم ۰۷۰۰۱۵۰۰۲۵ احمد فواد احمدی ۹۳٫۵ MHz ۲۱/۴/۱۳۸۴ ۰۷۰۰۱۵۰۰۲۵ بیات رادیو (آریانا) ۲۰
شیندند- بازار شیندند

 

۰۷۰۰۱۵۰۰۲۵ فواد احمدی

 

۹۳٫۵ MHz ۳۰/۷/۱۳۸۷ ۰۷۰۰۱۵۰۰۲۵ احسان الله بیات رادیو (آریانا) ۲۱
تورغندی   فواد احمدی ۹۳٫۵ MHz ۳۰/۷/۱۳۸۷ ۰۷۰۰۱۵۰۰۲۵ احسان الله بیات رادیو (آریانا) ۲۲
هرات- میدان هوایی ۰۷۹۸۷۴۰۳۷۱ معصومه حسن

Massoma.hassan@yahoo.com

۹۳٫۸ MHz ۲۶/۵/۲۰۱۱ ۰۷۰۶۰۰۸۳۸۲ ایساف (QH ISAF) رادیو ۲۳
هرات- شمال شهر خیابان رودکی-

نبش کمیسیون حقوق بشر- داخل جاده

۰۷۹۹۲۷۵۴۵۲۰۷۹۷۷۰۴۵۴۶ سهیلا عرفانی/ ۹۴٫۱ MHz ۱۶/۹/۲۰۱۴ ۰۷۹۹۲۷۵۴۵۲ داکتر سکینه یقوبی/

محمد یعقوب

رادیو (معراج) ۲۴
هرات- چهار راهی قل اردوی سابق/ جاده شش انصاری ۰۷۸۹۶۵۱۰۵۰   ۹۴٫۷ MHz ۱۹/۴/۱۳۹۰ ۰۷۹۵۳۰۰۰۰۰ عبدالوهاب قتالی رادیو (عصر) ۲۵
هرات- جاده مخابرات/ جاده مسجد الرضا/ مکتب توحید   نشرات ندارد ۹۵٫۱ MHz ۹/۴/۱۳۹۰ ۲۲۲۶۰۲۸ محمود رضایی/ محمد ناصر ( رئیس)

محمد رضا/ حفیط الله ( معاون)

رادیو (آموزش)

(غیر فعال)

۲۶
هرات- خیابان خواجه علی موفق/ متصل به مقام ولایت ۰۷۰۰۴۰۵۴۴۰ طارق جامی ۹۵٫۵ MHz   ۰۷۸۸۸۰۶۰۰۰ رادیون تلویزیون ملی رادیو (ملی) ۲۷
هرات- داخل میدان هوایی     ۹۵٫۸ MHz ۲۶/۵/۲۰۱۱ ۰۷۹۸۷۴۰۳۷۱ ایساف (QH ISAF) رادیو ۲۸
هرات   نشرات ندارد ۹۶٫۱ MHz ۱۳/۶/۱۳۹۱   صالحه سنجر رادیو (زمان) ۲۹
چهار راهی معارف، تعمیر ریاست معارف هرات ۰۷۹۹۱۴۰۴۵۲ بشیر علی ( مدیر مسئول)

 

۹۶٫۷ MHz ۷/۹/۱۳۸۹   ریاست معارف هرات رادیو (تعلیمی) ۳۰
گارزگاه شریف/ مقابل مسجد جامع/ منزل دوم ۰۷۰۰۴۱۱۸۸۷

 

  ۹۷٫۱ MHz ۷/۱/۲۰۱۵ ۰۷۰۰۴۱۱۸۸۷ نصیراحمد رحیمی/

یار محمد

رادیو (صدای انصار) ۳۱
هرات ۹۲:۳ نشرات ندارد   ۹۷٫۵ MHz ۱۹/۴/۱۳۹۲   حمیده امان رادیو (جوانان) ۳۲
هرات ۰۷۹۰۴۳۴۴۶۸

نشرات ندارد

عبدالسمیع نصرت ( مدیر نشرات) ۹۷٫۸ MHz ۲۱/۴/۱۳۸۸ ۰۷۹۹۲۲۴۱۷۱

۰۷۹۱۳۱۰۰۰۹

ضیاء الدین نظامی رادیو (صدای مردم) ۳۳
هرات     ۹۸٫۱ MHz ۶/۱۲/۱۳۸۹   جاهد محسنی رادیو (آرمان) ۳۴
هرات- خیابان امیر علی شیر نوایی- عقب تالار خیام/ داخل کوچه ۰۷۰۰۴۱۱۱۹۵ عبدللواحد ایمان ۹۸٫۴ MHz ۲۱/۱۲/۱۳۸۷ ۰۷۰۳۰۵۹۱۲۲

محمد ضیاء

۰۷۹۳۴۴۵۵۶۵

محمد ضیاء قریشی

انتقال به: فیروزاحمد حیدری آزادانی/ وکیل احمد

رادیو (باران) ۳۵
هرات- مجتمع تجارتی فرزاد/ منزل چهارم ۰۷۹۹۶۹۴۴۵۹

 

قدیر شاهین/ عبدالقدوس ( خبرنگار) ۹۸٫۷ MHz ۱۷/۳/۲۰۱۴   سید جمیل سادات رادیو (خورشید) ۳۶
هرات- جاده محبس ۰۷۹۷۳۳۲۴۶۰ عبدالتواب مبارز ۹۹٫۱ MHz   ۰۷۹۷۵۴۶۰۶۶ رامین امیری/ محمد رفیق رادیو (دنیا امروز)

Radio.dunya@yahoo.com

۳۷
هرات     ۱۰۱٫۴ MHz ۲۶/۹/۱۳۹۱     رادیو (ژوندون) ۳۸
هرات     ۱۰۳٫ ۱ MHz ۱۸/۵/۱۳۸۴   نادر رادیو (نوا) ۳۹
هرات    

 

۱۰۳٫۷ MHz ۲۶/۵/۲۰۱۱ ۰۷۹۸۷۴۰۳۷۱ ایساف رادیو ۴۰
  ۱۰۴٫۰ MHz         ریزرف
هرات   نشرات ندارد ۱۰۷٫۱ MHz ۲۰۱۵/۷/۴ ۰۷۰۰۲۴۷۸۲۴ وزارت دفاع

Noorullah.noor@mod.gov.af

رادیو (اردوی ملی) ۴۲
هرات   نشرات ندارد ۱۰۷٫۷ MHz ۲۰۱۲/۸/۴   وزارت دفاع رادیو (اردوی ملی) ۴۳
جاده قوماندانی امنیه هرات –

تعمیر قوماندانی

۰۷۹۳۱۵۷۰۳۲ عبدالاحد ولیزاده   ۱۳۹۵ ۰۷۹۹۵۴۳۸۶۰

۰۷۹۱۲۷۲۳۱۴

قوماندانی امنیه ولایت هرات رادیو پولیس  

۴۴

 

 

ستیشنF هرات رادیو

نشریات چاپی بر حال هرات:

روزنامه اتفاق اسلام / حامد رشیدی مهری ۰۷۲۸۷۴۷۶۷۶/  هرات ، خیابان خواجه علی موفق، ریاست ات و فرهنگ هرات.

روزنامه ۸ صبح/ چاپ همزمان با کابل/ ۰۷۹۹۲۷۱۰۵۰/ هوتل پارک ، سمت جاده مجیدی، داخل کوچه بن بست.

دوربین/ نوراحمد کریمی/۰۷۰۰۴۱۴۹۴۹/ خیابان نوایی، نوایی ۱۶/ فرهنگسرای دوربین.

معرفت/ عبدالقدیر صالحی/ ۰۷۹۹۲۰۶۱۹۷/ جاده محبس/ دست راست / داخل کوچه/ دفتر انجمن اخلاق و معرفت.

هفته نامه نننی افغانستان/ مدیر مسئول : احمد سلطان کریمی ۰۷۰۸۰۵۱۲۱۷/ محل پخش:
دفتر مدیو تیک.جاده مخابرات، مقابل دروازه ریاست مخابرات.

رفاه نوجوان/ ویس احمد حکمت/۰۷۹۸۰۳۴۹۱۱

 

معرفی روزنامۀ اتفاق اسلام

 

نام روزنام: اتفاق اسلام

صاحب امتیاز: ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات
 مدیر مسئول: حامد رشید مهری
نوعیت: روزنامه 
موضوع: منعکس کننده دیدگاه ها و دست آورد های دولت و ادارات محلی هرات
زبان: دری و پشتو
تاریخ تاسیس: اول سنبله ۱۲۹۹
محل چاپ: هرات- آمریت مطبعه دولتی
شماره تماس:۰۷۲۸۷۴۷۶۷۶
آدرس دفتر: ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات

آدرس ایمیل:  Hmd_mehry2010@yahoo.com

وضعیت فعلی: فعال
 ثبت و آرشیف: فرهنگسرای دوربین/ ۰۷۰۰۴۱۴۹۴۹

 

اتفاق اسلام به تاریخ اول سنبلۀ ۱۲۹۹ خورشیدی، در سرزمین ادب پرور هرات، به گونۀ هفته نامه به زیور چاپ آراسته شد.
نخستین مدیر مسئول این هفته نامه، مرحوم ( عبدالله خان قانع هروی ) بود، اما به تاریخ ۶ جدی ۱۲۹۹ سر از شماره ۱۸ مرحوم ( میرزا عبدالکریم احراری) به حیث مدیر مسئول مقرر شد و مدیر مسئول گذشته به حیث معاون ایفای وظیفه می نمود. سر از شماره ۱۲ سال دوم ( ۲۲ عقرب ۱۳۰۰ خورشیدی) بار دیگر ( عبدالله قانع هروی ) به سمت مدیر مسئول گماشته شد.
از شماره نهم سال سوم، ( ۹ عقرب ۱۳۰۱ خورشیدی) نشر اتفاق اسلام به اداره معارف هرات محول گردید و بنابرآن مرحوم  (مولوی صلاح الدین خان سلجوقی) ، مدیر معارف وقت، به حیث نگارنده و مدیر مسئول روزنامه اتفاق اسلام این وظیفه را پیش برد. همین زمان بود که نام آن از (اتفاق اسلام ) به ( فریاد ) مبدل گردید. این نام تا چهارم ثور ۱۳۰۴ خورشیدی دوام نمود.
از شماره ۴ ثور ۱۳۰۸ خورشیدی به بعد، مدیریت هفته نامه فریاد، به مرحوم ( غلام سرور جویا ) محول گردید.
در همین وقت مرحوم جویا، نام آنرا از (فریاد) مجدداً  به (اتفاق اسلام) تبدیل نمود. این هفته نامه  بعداً به شکل روزنامه در آمده و به گونه یک نشریه مسجل در قطار نشریه های کشور، به نشر ادامه داد.
روزنامه اتفاق اسلام از تاریخ ۲۲ میزان ۱۳۴۵ به قطع بزرگ تحول یافته و نویسندگان و شعرا و سخنوران این دیار با آن همکاری داشته اند. این روزنامه در حال حاضر با مدیر مسئولی

( حامد رشید مهری ) یک تن از دانش آموختگان رشته ژورنالیزم و فارغ التحصیل از پوهنتون هرات به نشر می رسد.

معرفی ماهنامه دوربین

نام نشریه: دوربین
صاحب امتیاز: موسسه انکشاف اجتماعی و فرهنگسرای دوربین
مدیر مسئول فرهنگسرا: فرهاد اکرمی
مدیر مسئول مجله: نوراحمد کریمی
سردبیر: بصیراحمد عاصمی
نوعیت: ماهنامه
موضوع: فرهنگی، هنری و اجتماعی   
زبان: دری
تاریخ تاسیس: سرطان ۱۳۸۳
محل چاپ: هرات- مهر حبیب
شماره تماس: ۰۷۰۰۴۱۴۹۴۹
آدرس دفتر: ناحیه اول شهر هرات- خیابان امیر علی شیر نوایی ( سی متره سابقه) جوار کودکستان بی بی سمیه
وب سایت: www.doorbin.af
doorbinmagazine@gmail.com
وضعیت فعلی: غیر فعال
ثبت و آرشیف: فرهنگسرای دوربین/۰۷۰۰۴۱۴۹۴۹

 

دوربین ماهنامه‌ای است که از سرطان ۱۳۸۳ خورشیدی، منتشر می‌گردد. مدیر مسئول کنونی این نشریه نوراحمد کریمی ) است.
ماهنامه دوربین یکی از مجلات خبری، انتقادی، تحلیلی کشور می باشد. این مجله به انعکاس تازه ترین اخبار فرهنگی، هنری، اجتماعی و معلوماتی افغانستان و جهان می پردازد. مجله دوربین توسط موسسه خدمات فرهنگی اجتماعی دوربین منتشر می گردد.
این مجله از بدو فعالیت تاکنون، به صورت همزمان در بسیاری از ولایات کشور از جمله کابل ، بلخ، فراه ، بادغیس، غور، پروان، تخار و…  توزیع می گردد. دوربین اولین ماهنامه هنری و سینمایی هرات است .
دوربین تلاش می نماید تا انعکاس دهنده مهمترین اخبار و رویدادهای فرهنگی، هنری، اجتماعی و سیاسی کشور بویژه ولایت هرات باشد . این رسانه همنچنین می کوشد تا ضمن پرهیز از وارد شدن به مسایل و مجادله های بی حاصل جناحی، بیان کننده دردها و دغدغه های مردم باشد . حمایت از قوانین شرعی و قانون اساسی کشور و مطابعت از قانون رسانه های کشور، هدف اساسی این مجله خبری است . دوربین با احترام به همه هموطنان، از ایده هایی که این نشریه را در طی این مسیر یاری رساند، حمایت و پشتیبانی می کند و با رویی گشاده، پذیرای دیدگاه ها و نقطه نظرات مخاطبان خود می باشد.

 

منابع:

مجله هفت قلم/

مجله آواز/ ۳۰/قوس/۱۳۶۳: ص:۳/ آغاز نشرات تلویزیون ولایت هرات

مجله دوربین

وب سایت doorbin.af

تحقیقات میدانی مرکز تحقیقی- پژوهشی مطبوعات چاپی حوزه غرب افغانستان

 

 

درباره admin

مطلب پیشنهادی

مولانا عبدالله شفیقی هروی ، چشم از جهان پوشید

مولانا عبدالله شفیقی هروی ، عارف متصوف و شاعر خوش قریحه کشور، دیده از جهان …

2 نظرات

 1. تشکر از اطلاعات دهی شما، میخواستم بفهمم که تعداد کارمندان شبکه‌های تلویزیونی محلی هرات چقدر است؟
  پیش از پیش تشکر.

  • سلام و ممنون و متشکر از شما که سایت دوربین را دنبال می کنید. بر اساس آمار های گرفته شده، در حال حاضر قریب ۵۰۰ تن در رسانه های مختلف هرات مشغول به کار اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.