خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۱۹ ماه قوس )

تقویم تاریخ ( ۱۹ ماه قوس )

امروز ۱۹ ماه قوس برابر با ۱۰ دسامبر تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

مناسبت ها:

روز جهانی حقوق بشر

در جریان جنگ جهانی دوم، هنگامی که منشور ملل متحد در دست تدوین بود، احترام به حقوق بشر و آزادی های سیاسی مورد توجه نمایندگان کشورهای مختلف جهان واقع شد. پس از چندی، سازمان مل متحد تصمیم گرفت که این حقوق، همه جا و برای همه ملت ها قابل اجرا باشد. در ادامه، کمیسیون حقوق بشر در ژانویه سال ۱۹۴۷ میلادی شروع بکار کرد و پس از مدتی مطالعه و بررسی در قوانین اساسی کشورها و بحث و گفتگو در کمیسیون های مختلف، نتیجه مطالعات خود را به صورت لایحه ای به مجمع عمومی تقدیم کرد. مجمع مزبور در دهم دسامبر ۱۹۴۸ میلادی (۱۹ آذر ۱۳۲۷ ش) با ۴۸ رأی مثبت و ۸ رأی ممتنع، اعلامیه جهانی حقوق بشر را تصویب کرد و این روز به عنوان روز جهانی حقوق بشر نامگذاری گردید. این اعلامیه شامل یک مقدمه و سی ماده می باشد و در ماده اول آن به برابری افراد بشر و حاکمیت روح برادری در میان آنها اشاره شده است. علی رغم تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، واقعیت در عمل به گونه ای دیگر شکل گرفت. نگاهی گذرا به رویدادهای سیاسی و نظامی جهان پس از پایان جنگ دوم جهانی، تصویری از وقایع اسفبار را نشان می دهد که دقیقاً بیانگر فاصله زیاد میان اهداف با عملکرد جامعه بین المللی در دفاع از حقوق بشر است. به علاوه بر خلاف تصور اولیه، شعار دفاع از حقوق بشر، عملاً به ابزاری در جهت اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی دولت های غربی بر کشورهای مستقل جهان برای پیشبرد منافع استعماری این دولت ها، مبدل شده است. هم اکنون بسیاری از کشورهای جهان، با توجه به این واقعیت تلخ و همچنین بدلیل ناهم خوانی برخی بندهای اعلامیه حقوق بشر با اعتقادات، فرهنگ و رسوم آنان، خواستار تغییر در این بندها و جلوگیری از استفاده ابزاری از این اعلامیه هستند. بدنبال تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر در دهم دسامبر ۱۹۴۸ میلادی توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد و تأیید حقوق طبیعی و اجتماعی افراد بشر توسط این سازمان بین المللی، روز دهم دسامبر (برابر با ۱۹ آذر ۱۳۲۷ش) به عنوان روز جهانی حقوق بشر نامگذاری شده است.

19 آذر - 10 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

رویداد ها:

آغاز مسافرت امان‌الله شاه به خارج/۱۳۰۶ شمسی

۶۱۲ سال قبل از میلاد – تصرف نینوا و سقوط امپراطوری آشور توسط ماد ها

شهر نینوه (نینوا، مجاور موصل امروز) پایتخت امپراتوری آشور دهم و به قولی ۱۴ دسامبر سال ۶۱۲ پیش از میلاد به تصرف نیروهای مشترک دولتهای ماد (آریانا) و بابل (بین النهرین جنوبی) در آمد و آن امپراتوری که در تاریخ، شهرت ستمگری یافته است برای همیشه از میان رفت. نیروهای فاتح نینوا این شهر را باخاک یکسان کردند که دیگر آباد نشد.

انگیزه ویران کردن نینوا، ظلم طولانی آشوریان به مادهای آریایی و بابلیان بود. دهها سال بود که آشوریان بر سر مادها می تاختند و آنان را جهت کار اجباری به اسارت می بردند و ثروت آشور و اقتدار آن از همین برده گیری بود و مردان آشور تنها یک وظیفه داشتند و آن جنگ کردن بود. روحانیون مسیحی با تفسیر انجیل، ویرانی نینوا را اراده خداوند در براندازی ظالمان نوشته اند.

19 آذر - 10 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
گستره امپراطوری آشور دوران اوج

۱۵۲۰ – مارتین لوتر بنیادگذار پروتستانیسم حکم پاپ را که خواسته بود حرفهای خود را پس بگیرد در آتش افکند و سوزاند.

19 آذر - 10 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۷۹۹ – فرانسه متر را به عنوان یکای رسمی طول قرار داد.

۱۸۱۷ – میسیسیپی به عنوان بیستمین ایالت ایالات متحده آمریکا شناخته شد.

۱۸۱۰ – ناپلئون مناطق آلمانی نشین هانوور، برمن، هامبورگ، لاون بورگ و لوبک را ضمیمه فرانسه کرد.

۱۸۶۸ – نخستین چراغ راهنمایی و رانندگی خارج از کاخ وست‌مینستر در لندن قرار داده شد.

19 آذر - 10 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۴۰ – (در جریان جنگ جهانی دوم): میان ایران و آلمان یک پیمان بازرگانی امضاء شد و درست در همین ماه در سال۱۹۵۰ (۱۳۲۹ هجری خورشیدی، ۵ سال بعد از جنگ جهانی دوم و شکست نظامی آلمان در این جنگ) قرارداد بازرگانی دیگری میان دو کشور به امضاء رسید. در طول تاریخ، ایرانیان و آلمانی ها که از یک نژاد هستند هیچگاه برضد هم اقدام نکرده اند. ایرانیان به خاطر همین احساسات دوستانه نسبت به آلمانی ها، در دو جنگ جهانی قرن بیستم آسیب فراوان دیدند و دو بار وطنشان اشغال نظامی شد.

۱۸۹۶ – درگذشت آلفرد نوبل کیمی‏ادان معروف سوئدی

آلفرد نوبل، شیمی‏دان نامی سوئدی در ۲۱ اکتبر سال ۱۸۳۳ در استکهلم سوئد متولد شد. وی تا ی تا ۱۶ سالگی نزد معلم خصوصی درس خواند و با برخورداری از هوش سرشار خود، به پیشرفت‏های مهمی در علوم و فنون نائل گردید. آلفرد هم‏چنین توانست زبان‏های روسی، انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایى را به خوبی فراگیرد و وارد عرصه تحقیقات در زمینه شیمی گردد. پشت‏کار مداوم آلفرد نوبل سبب شد تا در هفتم ماه مه ۱۸۷۸م، پس از سال‏ها تحقیق و مطالعه در زمینه علم شیمی، موفق به اختراع ماده نیرومند انفجاری دینامیت گردد. اما از این ماده منفجره به جای استفاده صلح‏آمیز، به عنوان ابزار جنگی استفاده شد و نوبل را به فکر انداخت که دینامیت بی‏خطر بسازد که به راحتی منفجر نشود. آلفرد نوبل علاوه بر اختراع دینامیت، به ۳۵۰ اختراع و اکتشاف دیگر نیز دست یافت و در ۹۳ کشور، کارخانه و کارگاه تولیدی دایر نمود. نوبل که اختراع خود را در دست دولت‏ها و نظامیان برای مقاصد ضد بشری می‏دید، بر آن شد تا با اختصاص ثروتش به کسانی که در زمینه پیش‏برد علم و گسترش صلح فعالیت می‏کنند جایزه‏ای اهدا نماید. از این رو، یک سال قبل از مرگ، در سال ۱۸۹۵م با اشتیاق فراوانی که به پیشرفت علم داشت، وصیت‏نامه مشهور خود را در این مورد تنظیم کرد که بر اساس آن، بنیادی تأسیس شده و به افراد برجسته در علوم فیزیک، شیمی، پزشکی و ادبیات و نیز تلاش‏گران عرصه صلح جوایزی اهدا کند. این بنیاد که به نام او، بنیاد نوبل خوانده می‏شود هم اکنون نیز به این کار ادامه می‏دهد. هر چند در این میان، این جوایز به ویژه جایزه صلح آن، جنبه سیاسی پیدا کرده و وسیله‏ای برای تبلیغ سیاست‏های استکباری قدرت‏مندان غربی شده است. آلفرد نوبل سرانجام در دهم دسامبر ۱۸۹۶م در ۶۳ سالگی درگذشت.

تصویر مرتبط
آلفرد نوبل

۱۹۰۱ – اولین جوایز نوبل در پنجمین سالروز مرگ آلفرد نوبل اعطا شدند.

۱۹۰۹ – سلما لاگرلوف به عنوان اولین زن برنده جایزه نوبل موفق به بردن جایزه ادبیات نوبل شد.

تصویر مرتبط
سلما لاگرلوف

۱۸۹۸ – پایان دوران چهارصد ساله تسلط استعمار اسپانیا بر کشور کوبا

۱۹۴۸ – تصویب اعلامیه حقوق بشر در سازمان ملل متحد

در جریان جنگ جهانی دوم، هنگامی که منشور ملل متحد در دست تدوین بود، احترام به حقوق بشر و آزادی‏های سیاسی مورد توجه نمایندگان کشورهای مختلف جهان واقع شد. پس از چندی، سازمان ملل متحد تصمیم گرفت که این حقوق، همه جا و برای همه ملت‏ها قابل اجرا باشد. در ادامه، کمیسیون حقوق بشر در ژانویه سال ۱۹۴۷م شروع به کار کرد و پس از مدتی مطالعه و بررسی در قوانین اساسی کشورها و بحث و گفتگو در کمیسیون‏های مختلف، نتیجه مطالعات خود را به صورت لایحه‏ای به مجمع عمومی تقدیم کرد. مجمع مزبور در دهم دسامبر ۱۹۴۸م (۱۹ آذر ۱۳۲۷ش) با ۴۸ رأی مثبت و ۸ رأی ممتنع، اعلامیه جهانی حقوق بشر را تصویب کرد و این روز به عنوان روز جهانی حقوق بشر نام‏گذاری گردید. این اعلامیه، شامل یک مقدمه و سی ماده می‏باشد و در ماده اول آن به برابری افراد بشر و حاکمیت روح برادری در میان آن‏ها اشاره شده است. علی رغم تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، واقعیت در عمل به گونه‏ای دیگر شکل گرفت. نگاهی گذرا به روی‏دادهای سیاسی و نظامی جهان پس از پایان جنگ دوم جهانی، تصویری از وقایع اسفبار را نشان می‏دهد که دقیقاً بیانگر فاصله زیاد میان اهداف و عملکرد جامعه بین‏المللی در دفاع از حقوق بشر است. به علاوه بر خلاف تصور اولیه، شعارِ دفاع از حقوق بشر، عملاً به ابزاری در جهت اِعمال فشارهای سیاسی و اقتصادیِ دولت‏های غربی بر کشورهای مستقل جهان برای پیشبرد منافع استعماری این دولت‏ها، مبدّل شده است. هم اکنون بسیاری از کشورهای جهان، با توجه به این واقعیت تلخ و هم‏چنین به دلیل ناهم‏خوانی برخی بندهای اعلامیه حقوق بشر با اعتقادات، فرهنگ و رسوم آنان، خواستار تغییر در این بندها و جلوگیری از استفاده ابزاری از این اعلامیه هستند. به دنبال تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر در دهم دسامبر ۱۹۴۸م توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد و تأیید حقوق طبیعی و اجتماعی افراد بشر توسط این سازمان بین‏المللی، روز دهم دسامبر (برابر با ۱۹ آذر ۱۳۲۷ش) به عنوان روز جهانی حقوق بشر نام گذاری شده است.

تصویر مرتبط
النور روزولت، با نسخهٔ اسپانیایی اعلامیه جهانی حقوق بشر.

زادروزها:

۱۸۰۴ – زادروز کارل گوستاو ژاکوب ژاکوبی ریاضیدان آلمانی

۱۸۱۵ – زادروز ایدا لاولیس ریاضیدان و نخستین برنامه‌ساز رایانه

۱۸۳۰ – زادروز امیلی دیکنسون شاعر آمریکایی

تصویر مرتبط
امیلی دیکنسون

۱۳۰۱ ش – دیلیپ کومار، بازیگر هندی

۱۸۹۱ – زادروز نلی زاکس شاعر آلمانی

۱۹۰۸ – زادروز الیویه مسیان آهنگساز و نوازنده ارگ فرانسوی

۱۹۳۱ – زادروز حیدر رقابی متخلص به هاله از شاعران معاصر اهل ایران

۱۹۵۷ – زادروز مایکل کلارک دانکن بازیگر آمریکایی

۱۹۸۷ – زادروز گونسالو ایگواین فوتبالیست فرانسوی – آرژانتینی

مرگ ها:

۱۹۲۰ – هوراس داج سازنده خودرو داج

۱۰۳۷ – درگذشت ابو علی سینای بلخی فیلسوف، پزشک و دانشمند نامدار کشور

۱۱۵۴ – درگذشت آناستازیوس چهارم از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم

۱۱۹۸ – درگذشتابن رشد فیلسوف اندلسی در مراکش

۱۸۶۵ – درگذشت لئوپولد یکم نخستین پادشاه بلژیک

تصویر مرتبط
ابو علی سینای بلخی

۱۸۹۶ – درگذشت آلفرد نوبل کیمیادان، مهندس، مبتکر و اسلحه‌ساز سوئدی ، بنیانگذار جایزه نوبل

۱۹۳۶ – درگذشت لوئیجی پیراندلو نمایشنامه‌نویس و رمان‌نویس ایتالیایی ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۳۴

۲۰۰۶ – درگذشت آگوستو پینوشه رئیس جمهور شیلی از ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۰

*****

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.