خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۳ ماه میزان )

تقویم تاریخ ( ۳ ماه میزان )

امروز سوم ماه میزان

استعفای داکتر عبدالظاهر از مقام صدارت افغانستان/۱۳۵۱

تصویر مرتبط

بدنبال ادامه قحطی در افغانستان، داکتر عبدالظاهر، صدر اعظم وقت افغانستان و پدر مرحوم احمد ظاهر استعفا کرد.

دا کتر عبدالظاهر در ١٨ جون ١٩٧١ م برابر با ٢۶ ثور ١٣۵٠ خ به‌عنوان صدراعظم (نخست وزیر) افغانستان تعیین شد و در ۶/۷/۱۹۷۱ کابینۀ او از شورای ملی رأی اعتماد به‌دست آورد.

در دوران صدارت دا کتر عبدالظاهر، در ولایت غور قحطی رخ داد (بین سال‌های ١٩٧١-١٩٧٢ میلادی در افغانستان کم‌آبی و قحطی رویداد) و هزاران نفر بکام مرگ فرو رفتند. صباح‌الدین کشککی در کتاب خود زیر عنوان “دهه قانون اساسی” وقوع آن حوادث هولناک را حمل بر بی‌کفایتی ظاهرشاه می‌کند و شاه را فاقد تصمیم‌گیری لازم می‌خواند.

بدنبال این حادثــه، دا کتر عبدالظاهــر در چنین روزی از مقــام صـدارت اســتعفا داد.

قحطی بزرگ سال های ۱۳۵۰ در افغانستان باعث تلفات جانی فراوانی گردید. بسیاری از مردم در این سالها از گرسنگی مردند.

قحطی در افغانستان سابقه‌ای طولانی دارد و این سرزمین شاهد ادوار مختلف قحطی بوده است که ساکنان آن را به ورطهٔ مرگ و تباهی کشانده است. عوامل طبیعی از جمله اقلیم ویژه افغانستان، کمبود منابع آب و بارندگی، همچنین خشکسالی‌های متناوب در داخل کشور از جمله دلایل بروز قحطی محسوب می‌گردند.

آگاهان قحطی بزرگ سال ۱۳۵۰ شمسی را از هولناک ترین و مرگبارترین رویدادها در طول دو قرن اخیر و حتی در دوران بعد از حمله مغول دانسته‌اند. به

۲۷۵م

سنای روم پس از شش ماه مخالفت ژنرالهای ارتش با هر پیشنهاد برای انتخاب امپراتور تازه، بالاخره۲۵ سپتامبر سال ۲۷۵ میلادی «مارکوس کلودیوس تاسیتوس» ۷۶ ساله را به این سمت برگزید و جنرالها هم بر این انتخاب صحه گذاردند. تاسیتوس قبلا به دلیل کهولت از سمت های دولتی کنار گذارده شده بود. وی تنها هفت ماه حکومت کرد و در جریان لشکر کشی به شرق، با هدف گوشمالی دادن آلانی ها که از شمال قفقاز (منطقه «اوستیا») به قلمرو روم در شمال دریای سیاه تعرض می کردند در کاپادوکیه (در کتیبه های ایران باستان: کاپاتوکا) ترور شد. تاریخ از وی به عنوان مردی که برای کمک به نویسندگان بودجه ویژه مقرر داشت و بر تعداد کتابخانه های عمومی روم افزود یاد کرده است.

۵۵۲م

۲۵ سپتامبر سال ۵۵۲ میلادی میان هیات اعزامی آریانا از تیسفون به قسطنطنیه و دولت روم بر سر ترک مخاصمه نیروهای دو کشور در ساحل دریای سپاه (منطقه ساحلی گرجستان امروز، منطقه آبخیز = آبخازیه) که آریانا در آن نبرد پیروز شده بود توافق حاصل شد. دولت روم شرقی پیشنهاد متارکه جنگ را داده بود.

طبق قراردادی که در همین روز امضاء شد و متن آن موجود است قرار شد که دولت روم که آغازگر این جنگ بود بابت غرامت، سه هزار و چهارصد کیلوگرام طلا به آریانا بدهد.

۱۸۸۱ م:«لو هسونLu Xun» نویسنده برگ چین در قرن بیستم ۲۵ سپتامبر ۱۸۸۱ به دنیا آمد، ۵۵ سال عمر کرد و در سال ۱۹۳۶ درگذشت. کتاب های او به پیروزی انقلاب چین کمک بسیار کرده است. او کوشید که در کتابها و مقالاتش مردم چین را که در پی تعرض مغول و اشغال چین در قرون وسطا و متعاقب آن مداخله گری قدرت های جهانی در قرون جدید و معاصر، به صورت انسانهایی شکیبا، قانع و آرامش طلب (توسری خور) درآمده بودند تکان دهد، به حرکت در آورد و فرهنگ سکوت و تحمل را (که یک عادت ثانوی شده بود) از آنان بزداید. لو هسون «خود فریبی»، انفعال و برخی خصلت های بد از جمله سخن چینی، دو رویی، چاپلوسی، رشوه و ترس را نتیجه تاثیر حکومت مغولها بر چین می دانست. درحقیقت، فکر انقلاب فرهنگی چین از «لو» است. «لو» در طول ۱۳ سال ۲۱ کتاب نوشت از جمله: خاطرات یک دیوانه، ارزش جنگ افزار، فردا، کونگ یی جی، توفان در فنجان چای، واقعیت های زندگی آن کیو، تاریخچه ادبیات چین، روشنایی سفید، خرگوش و گربه، برضد تجاوز و …. پس از فوت، مقالات لو هسون نیز از روزنامه ها جمع آوری و در یک مجموعه شش جلدی منتشر شده است. وی در نوشته هایش، قدرت های جهانی را پس از مغولها از عوامل بدبختی چین در قرن نوزدهم یشمار آورده است.

لو

 

۱۹۷۰م:۲۵ سپتامبر ۱۹۷۰ نویسنده آلمانی ” اریک ماریا رمارک ” در ۷۲ سالگی در گذشت. وی در نیمه دوم عمر به آمریکا مهاجرت کرده بود ، اما کتابهایش را همچنان به زبان آلمانی می نوشت و همزمان ، یک مترجم به زبان انگلیسی بر می گردانید و کتاب باهم در یک زمان به دو زبان انتشار می یافت.

معروفترین کتابهای او عبارتند از : جبهه غرب آرام است، زمانی برای زیستن و زمانی برای مردن ، طاق نصرت ، جاده فرعی ، شب در لیسبون و….

کتابهای اریک عمدتا نتیجه تجربه های زندگانی خود اوست . در همه آثار او نکوهش شدید مادیگری به چشم می خورد.

اریک ماریا رمارک

 

۱۹۶۰م:بانو ” امیلی پست” مولف ” اتیکت” در این روز (۲۵ سپتامبر) در سال ۱۹۶۰ درگذشت. وی که کارشناس رفتار اجتماعی بود پس از تالیف نخستین اتیکت که در باب آداب معاشرت بود ، ۹ جلد دیگر در همین زمینه و برای مثال “اتیکت در مراسم عروسی” نوشت که تا ۱۹۶۰ هرکدام ۹۰ بار تجدید چاپ شدند و الگو قرار گرفته اند. امیلی در داستان نگاری و نگارش کتابهای غیر داستانی نیز مهارت و تجربه داشت.

پس از فوت امیلی، عروس او، الیزابت، موسسه ای با عنوان “اتیکت” به وجود آورده و به تکمیل و انتشار آثار مادر شوهر ادامه می دهد. امیلی ۲۷ اکتبر ۱۸۷۳ در شهر بالتیمور (ایالت مریلند آمریکا) به دنیا آمده بود.

امیلی

 

۲۰۰۳م:« کنت اندریست » تاریخدانی که گفته شده سرگذشت بومیان آمریکا ( سرخپوستان ) را تحت عنوان « مرگ طولانی » دقیق و بی طرفانه نوشته بود ۱۹ سپتامبر ۲۰۰۴ در ۹۰ سالگی در کالیفرنیا درگذشت. او که در ۱۹۳۷ از دانشگاه مینه سوتا در رشته روزنامه نگاری فارغ التحصیل شده بود پس از چند سال تجربه در این کار، به تکمیل تحصیلات خود در رشته تاریخ پرداخت و بقیه عمر را صرف تالیف تاریخ ، نوشتن مقالات و مطالب تاریخی کرد. از او کتابهای معتدد تاریخ باقی مانده است ولی شهرت جهانی «اندرست» مربوط به تاریخ سرخپوستان و تلاش آنان برای حفظ بقاء خود در برابر مهاجرت مسلحانه اروپاییان به سرزمین هایشان است . نخستین چاپ این کتاب که هنوز تجدید می شود در ۱۹۶۴ انتشار یافته بود.

۱۹۱۲م:دانشگاه کلمبیا در نیویورک ۲۵ سپتامبر ۱۹۱۲ به ضمیمه دانشکده روزنامه نگاری خود دوره فوق لیسانس این حرفه را دایر کرد که نخستین دوره فوق لیسانس روزنامه نگاری در جهان است. تا آن زمان، استادان مربوط و اصحاب نظر، ژورنالیسم را یک رشته آکادمیک مستقل نمی دانستند بلکه همانند پزشکی معتقد به تجربی بودن آن بودند و می گفتند همان طور که با رفتن به دانشگاه، یک فرد نمی تواند شاعر و نقاش شود، با شرکت در کلاس روزنامه نگاری هم کسی روزنامه نگار نمی شود مگر استعداد، ذوق و معلومات اولیه را داشته باشد. بنابراین با تاسیس دوره فوق لیسانس و دکترای روزنامه نگاری موافق نبودند. جوزف پولیتزر ناشر چند روزنامه در نیویورک عقیده دیگری داشت. او که روزنامه نگاری را حرفه ای بزرگ، شریف و روشنگر و مدافع مردم و وطن تعریف کرده است خواسته بود که این رشته، فوق لیسانس و دکترا هم بدهد. با همین فکر، وی در ۱۹۰۲ مبلغی از پول خود را به دانشگاه کلمبیا داد تا چنین دوره هایی دایر کند که دانشگاه پول او را رد کرد. پولیتزر که چنین دید در وصیتنامه اش دو میلیون دلار به این دانشگاه اختصاص داد و بقیه اش را به دادن جوائز روزنامه نگاری و ادبی. دانشگاه کلمبیا پس از فوت پولیتزر راهی نداشت جز قبول پول و دایر کردن دوره های مورد نظر پولیتزر و گرنه دولت پول را برداشت می کرد و به این ترتیب دوره فوق لیسانس روزنامه نگاری از ۲۵ سپتامبر ۱۹۱۲ در کلمبیا دایر شد.

۱۹۸۳م:بیست و پنجم سپتامبر (به وقت شرق روسیه ۲۶ سپتامبر) سال ۱۹۸۳ دستگاه هشدار دهنده ارتش شوروی (ارلی وارنینگ) زنگ خطر حمله اتمی به شوروی را به صدا در آورد و علامت داد که رادار بزرگ مستقر در سیبری حرکت موشکهای آمریکا به سوی خاک شوروی را ثبت کرده است. طبق دستور العملی که در اختیار ارتش بود، قرار بود که به محض به صدا در آمدن چنین زنگ خطری، موشکهای اتمی شوروی که بر روی سکوها قرار داشتند و به سوی آمریکا و پایگاههای نظامی آن در گوشه و کنار جهان از انگلستان تا آلمان و ایتالیا و کره جنوبی و ژاپن نشانه گیری شده بودند پرتاب شوند و متعاقب آن بمب افکنهای دور پرواز حامل بمب اتمی به سوی هدفهایشان به حرکت درآیند و زیردریایی های شوروی کشتی های آمریکا و پایگاههای آنها را موشک باران کنند. همه چیز برای شروع حمله متقابل آماده بود و تنها نیاز به تماس سرهنگ «ستانیسلاو پتروفStanislav Petrov» با کاخ کرملین داشت و مقرر بود که در صورت تاخیر دریافت پاسخ، بیش از ۳ دقیقه، به مسئولیت خود دستور حمله متقابل را بدهد که سرهنگ پتروف در آخرین لحظه پیش از تماس با کرملین، نسبت به دقت زنگ خطر و آغاز حمله در آن شرایط که روابط دو ابر قدرت چندان وخیم نبود تردید کرد و دستور کسب اطلاع مجدد و تایید حرکت موشکهای آمریکا را داد که خبر رسید، دستگاه «ارلی وارنینگ» دچار اختلال شده بود و پس از نخستین زنگ، موشک در حال حرکت دیده نشده است. در نتیجه، همه چیز به حالت عادی باز گشت.

۱۶۳۰م:۲۵ سپتامبر سال۱۶۳۰ اعلام شد که طاعون در شمال ایتالیا همه گیر شده است و متعاقب آن پولدارها شهرها را ترک گفتند و به روستاها فرار کردند. این طاعون باعث مرگ یک میلیون ایتالیایی شد. از سال ۱۳۰۰ میلادی هر چند سال یکبار طاعون سراسر اروپا را در بر می گرفت و یک دهم مردم جان می سپردند. فقرا بیش از داراها از طاعون که در آن زمان راه درمان نداشت آسیب می دیدند. سربازان آلمانی ارتش اتریش که به لمباردیا حمله برده بودند متهم به واردکردن این طاعون به ایتالیا شدند، زیرا نخستین قربانی آن یک سرباز آلمانی در شهر میلان بود، ولی آلمانیها به نوبه خود سربازان فرانسوی را که همزمان پیه مونته ایتالیا را مورد حمله قرار داده بودند مسئول انتقال طاعون به شمال ایتالیا معرفی می کردند، زیرا قبل از ایتالیا، جنوب فرانسه آلوده طاعون شده بود.

 

۱۷۸۹م:اصلاحیه معروف قانون اساسی آمریکا موسوم به “بیل آو رایتز Bill of Righrs ” که حقوق مردم این کشور را تضمین کرده است ۲۵ سپتامبر سال ۱۷۸۹ به تصویب رسید. در این اصلاحیه، موارد متعدد حقوق پایه از جمله آزادی بیان، ابراز نظر و عقیده، آزادی قلم و مطبوعات (Press) و آزادی تشکیل اجتماعات تضمین شده است.

براساس همین قانون، انتشار روزنامه و هرگونه نشریه چاپی در آمریکا نیاز به دریافت پروانه از دولت ندارد. البته هنوز تلاش آزاد طلبان برای تعمیم دادن این قانون به رادیو – تلویزیونها که آنها هم که به نوعی وسیله انتشار بیان و عقیده هستند به جایی نرسیده است و پروانه این رسانه ها را یک کمیسیون فدرال (دولت مرکزی) به نام FCC برای مدت یک سال صادر می کند و این پروانه، اگر ایستگاه ضوابط را ضمن کار یک ساله خود رعایت کرده باشد قابل تجدید شدن است.

بازرسی بدنی و منزل، مصادره و توقیف اموال و بازداشت فرد (اتباع و ساکنان قانونی آمریکا) نیز بدون حکم قاضی و حضور متهم در محکمه (با وکیل رسمی، در صورتی که فرد تقاضا کند) و تفهیم حقوق ممنوع است.

۱۹۵۹م:۲۵ سپتامبر سال ۱۹۵۹ ” اس. دبلیو. آر. دی . باندرانایکه ” نخست وزیر وقت کشور سریلانکا به دست یک راهب بودایی کشته شد. وی که فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد انگلستان بود در باز گشت به وطن – به قول خودش با جراتی که کارهای دکتر مصدق در ایران به او داده بود – در سال ۱۹۵۲ (۱۳۳۱ خورشیدی ) حزب” آزادی ملیون سریلانکا ” را تاسیس کرد . تنها اصحاب حرفه ،کارگران ، کشاورزان و معلمان می توانستند وارد این حزب شوند. درهای حزب به روی فئودالهای ، بازیگران سیاسی (سیا سی کاران حرفه ای ) ،بازرگانان عمده و ثروتمندان بسته بود. وی سپس با چهار حزب سوسیالیست و سوسیال دمکرات کشورخود ائتلاف کرد و با شعار سریلانکا متعلق به سریلانکایی ها است و زبان رسمی کشور باید زبان بومی باشد و … در سال ۱۹۵۶ انتخابات را برد و نخست وزیر شد.

باندرانایکه به همه وعده های انتخاباتی اش وفا کرد و زبان انگلیسی را که یادگار استعمار انگلستان بود از رسمیت انداخت و یک سیاست مستقل ملی در پیش گرفت و با کشورهای کمونیست رابطه برقرار ساخت و ….

پس از ترور باندرانایکه ، احساسات مردم تحریک شد و خواهان آن شدند که همسر او ” سیریما ” که تجربه کافی هم در کار سیاست و دولت نداشت برجایش بنشیند و ” سیریما ” تا لحظه مرگ در سال ۲۰۰۰ سه دور متناوت نخست وزیر سریلانکا بود. در این میان حزب آزادی ملیون و احزاب موتلفه سریلانکا در سال ۱۹۹۴ “چاندریکا “دختر باندرانایکه را هم رئیس جمهوری کردند و از این سال تا سال ۲۰۰۰ ، دختر رئیس جمهوری و مادر نخست وزیر او بود.

سیریما

 

 

۷۶۸: پپین سوم Pepin III شاه فرانکها (قومی در جنوب آلمان و شمال فرانسه که بعدا کشور “گل” به نام آنان فرانسه خوانده شده است) درگذشت و پسرش شارلمانی (شارل بزرگ) یکی از دو جانشین او شد. این رسم فرانکها بود که پس از پدر کشور او میان پسرانش قسمت شود و بعدا پس از مرگ برادر، شارلمانی شاه فرانسه و سپس بسیاری از سرزمین های اروپایی شد. جهان آن زمان دو مرد مقتدر داشت، در شرق هارون الرشید و در غرب شارلمانی

۹۰۰: گروهی ازسیاهپوستان جنوب افریقا، در غرب کالهاری کشور توت سوه Toutswe را که امروز بوتسوانا Botswana نامیده می شود باری خود تاسیس کردند.

۱۶۴۴: اولاس ریمر Olaus Rimer دانشمند دانمارکی سرعت نو را دقیقا اندازه گیری کرد.

۱۸۱۸: برای نخستین بار در بیمارستان گایز Guys لندن عمل تزریق خون (Transfusion) صورت گرفت.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.