خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۱۸ ماه سنبله )

تقویم تاریخ ( ۱۸ ماه سنبله )

امروز ۱۸ ماه سنبله برابر با ۹ سپتامبر تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.
رویداد ها:

هجدهم سنبله مصادف است با گشایش نخستین دوره شورای ملی افغانستان در سال ۱۳۱۰ خورشیدی.

Emblem of Afghanistan.svg

شورای ملی افغانستان که قوه مقننه جمهوری اسلامی افغانستان نیز یاد می‌شود، عالی‌ترین نهاد قانون‌گذاری در کشور افغانستان است که از دو مجلس مجلس نمایندگان (ولسی جرگه) و مجلس سنا (مشرانو جرگه) تشکیل شده‌است. طبق قانون اساسی افغانستان رکن قانون‌گذاری در نظام جمهوری اسلامی افغانستان قوه قضائیه می‌باشد که در اصطلاح حقوقی افغانستان به آن شورای ملی گفته می‌شود.

طبق ماده ۸۱ قانون اساسی افغانستان شورای ملی این‌گونه بیان شده است: «شورای ملی جمهوری اسلامی افغانستان به حیث عالی‌ترین ارگان تقنینی مظهر اراده مردم آن است و از قاطبه ملت نمایندگی می‌کند.»

تاریخچه شورای ملی به دوره امان‌الله خان بازمی‌گردد که طرح بنیان‌گذاری آن در نظامنامه اساسی حکومت وی گذاشته شد. البته این پارلمان بیشتر جنبه مشورتی داشت. در دوره نادر خان پارلمان به دو مجلس شورای ملی و مجلس عیان تأسیس شد؛ که اولین دوره شورای ملی در تاریخ ۱۸ سنبله ۱۳۱۰ با عضویت ۱۱۱ تن در قصر سلام خانه ارگ آغاز به کار کرد. از آن دوره تا کودتای داوود خان ۱۳ دوره تقنینی دایر گردید که اکثر نمایندگان آن انتصابی بودند تا آنکه با رای مردم انتخاب شوند. پس از کودتای داوود خان او شورای ملی را منحل و در قانون اساسی پارلمانی به نام ملی جرگه که یک مجلس بود را مد نظر گرفت، اما هیچوقت این مجلس کار خود را آغاز نکرد.

بعدها در دوره نجیب الله مجدداً شورای ملی پس از ۱۴ سال آغاز بکار کرد. این مجلس فقط یک دوره ادامه یافت و با سقوط حکومت نجیب و برپایی حکومت مجاهدین و طالبان تا روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی، افغانستان فاقد قوه مقننه (شورای ملی) بود.

اولین دوره شورای ملی افغانستان در تاریخ ۲۷ قوس/آذر پس از مدت‌ها آغاز به کار کرد.

تدویر لویه جرگه به خاطر تصویب قانون اساسی جدید کشور/۱۳۴۳ شمسی

اجرائی شدن قانون مطبوعات در کشور/۱۳۴۴

سفر جنرال ضیاءالحق رئیس جمهور وقت پاکستان به کابل/۱۳۵۷

جنرال ضیاءالحق چهار ماه بعد از کودتای هفتم ثور و به قدرت رسیدن احزاب خلق و پرچم در افغانستان، طی یک سفر رسمی به کابل آمد و با نورمحمد تره کی دیدار کرد. ضیاء الحق بعد ها از حامیان سرسخت مجاهدین در مبارزه با متجاوزین و حکومت خلق در آمد و به حمایت آنها پرداخت.

ترور احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور/۱۳۸۰

احمدشاه مسعود ملقب به شیر دره پنجشیر  و قهرمان ملی ۱۱ سنبله  ۱۳۳۲ در پنجشیر – ۱۸ سنبله  ۱۳۸۰ در تخار،و از فرماندهان و مجاهدین  بود که سال‌‌ها با ارتش شوروی سابق که افغانستان را اشغال کرده بود جنگید و پس از آن هم در درگیری‌های داخلی افغانستان نقش عمده‌ای داشت. وی روز ۱۸ سنبله ۱۳۸۰ (نهم سپتامبر ۲۰۰۱)، بر اثر انفجار انتحاری دو تروریست مظنون به ارتباط با شبکه القاعده که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، در خواجه بهاءالدین ولایت تخار افغانستان به شهادت رسید.

۱۲۹ پیش از میلاد – روزی که فرهاد دوم وارثان اسکندر را از آسیا بیرون راند

در آخرین ماه تابستان ۱۲۹ پیش از میلاد و طبق بعضی از تاریخها، نهم سپتامبر این سال، فرهاد دوم شاه اشکانی در جنگی که با سلوکیها در سوریه کرد، برای همیشه وارثان اسکندر مقدونی را از آسیا بیرون راند و شکست آریانا از ارتش اسکندر تلافی شد. در این جنگ ۱۷ هزار سلوکی کشته و ۱۲ هزار و هفتصد تن اسیر شدند و این اسراء هرگز آزاد نشدند. علت پیروزی اسکندر مقدونی بر هخامنشیان این بود که در نخستین جنگ، فرماندهان محلی ارتش (و به احتمال زیاد با موافقت شاه هخامنشی وقت – داریوش سوم) عمدتا از جنگجویان مزدور خارجی (مرسنر) استفاده کرده بودند.

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
فرهاد دوم اشکانی

درسی که جهان از این جنگ گرفت این بود که در جنگهای دفاعی، باید صرفا از سربازان داخلی استفاده شود که بدانند شکست آنها برابر است با تصرف وطنشان توسط بیگانه و انهدام عزیزانشان و بنابراین، تا آخرین نفس پایداری خواهند کرد. از آن پس دولتها از جنگجوی مزدور تنها در تعرّض به سایر ملل استفاده کردند تا دست این افراد برای غارت باز باشد و به طمع غنیمت بهتر بجنگند.

۵۷۲ – آغاز جنگ ‏های هفت ساله میان امپراتوری آریانا و روم

در چنین روزی در سال ۵۷۲ میلادی جنگ های معروف به جنگ هفت ساله میان امپراطوری روم و آریانا در عهد انوشیروان در گرفت. او نخست با ژوستینین صلح کرد اما چون مطلع شد بین منذر، امیر حیره و امپراطور روم بر ضد ایران قرار دادی بسته شده است از رود فرات گذشت و شهر انطاکیه را گشود.

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
انوشیروان

وی در سال ۵۴۳ میلادی عازم ارمنستان شد و در نتیجه این جنگ رو میان متعهد شدند سالیانه دو هزار مسکوک طلا به ایران بپردازذد . او در اواخر عمر خود به مدت هفت سال با رومیان جنگید و در این جنگ ها نصیبین و شهر دارا را گشود و در نتیجه امپراطورروم کناره گرفت و کنت تیبریوس به مقام امپراطوری رسید.

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ژوستینین

۱۵۳۹ – شاه طهماسب صفوی در قندهار

نهم سپتامبر سال ۱۵۳۹ شاه طهماسب صفوی وارد قندهار شد تا برادرش سام میرزا را که از پنج سال و چند ماه پیش از آن بر او یاغی شده بود، تنبیه کند. سام میرزا در سال ۱۵۳۴ در قندهار یاغی شده و منطقه بزرگی ااز قلمرو برادر خارج ساخته بود و این، در حالی بود که ازبکان پی در پی به شمال این منطقه (شمال افغانستان امروز) دست اندازی می کردند. پیش از ورود شاه طهماسب به قندهار، سام میرزا فرار کرده بود و شاه طهماسب با نیروهایی که با خود آورده بود به شمال راند و ازبکان را از آنجا بیرون راند.

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
شاه طهماسب صفوی

۱۹۰۸ – ارویل رایت Orville wright برای نخستین بار در تاریخ، با هواپیمایی که ساخته بود به مدت یک ساعت در آسمان پایگاه مایر در نزدیکی شهر واشنگتن پرواز کرد. پروازهای قبلی به یک ساعت نمی رسید.

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ارویل رایت و هواپیمایش

۱۹۴۲ – نخستین حمله هوایی به خاک آمریکا

نهم سپتامبر ۱۹۴۲، یک هواپیمای نظامی جاپانی خودرا به آسمان ایالت ارگون آمریکا رسانید و با فروافکندن بمب های ویژه تولید شعله، جنگلهای این ایالت را به آتش کشید. این، نخستین حمله هوایی به خاک آمریکا بشمار آمده است. آمریکا به دلیل قرارگرفتن میان دو اقیانوس به ندرت مورد حمله هوایی قرار گرفته است و حمله زمینی نیز جز از راه سیبری و آلاسکا (تنگه برینگ) امکان ناپذیر است. همین قرارگرفتن میان دو اقیانوس سبب شد که آمریکا در دو جنگ بین الملل قرن ۲۰ آسیب نبیند.

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۴۴ – ارتش شوروی در این روز بلغارستان را از دست نیروهای آلمان خارج ساخت. در جنگ دوم جهانی، شوروی برای عقب راندن آلمانیها از آن کشور و اروپای شرقی و جنوبی، تلفاتی بیش از ۲۶ میلیون کشته متحمل شد.

۱۹۴۸ – سالروز ایجاد جمهوری دمکراتیک خلق کوریا

نهم سپتامبر سال ۱۹۴۸، بخش شمالی شبه جزیره کوریا خودرا جمهوری دمکراتیک خلق کره اعلام کرد. بخش جنوبی این شبه جزیره ۱۳ آگوست همین سال اعلام استقلال و جمهویت کرده بود ولی تاریخ آن را به روزی که ژاپن تسلیم فاتحان جنگ جهانی دوم شد ـ ۱۵ آگوست ۱۹۴۵ بازگردانیده بود. بنابراین اعلام جمهوریت شمال واکنش به اقدام جنوب تلقی شده است.

از زمان تسلیم شدن جاپان در آگوست ۱۹۴۵ که شبه جزیره کره را از سال ۱۹۱۰ در کنترل داشت به فاتحان جنگ جهانی دوم و تقسیم موقت شبه جزیره کره در سال ۱۹۴۵ در مدار ۳۸ درجه عرض جغرافیایی قرار بود که وحدت مجدد این شبه جزیره از طریق انتخابات تحقق یابد.

پس از توافق بر سر تقسیم موقت شبه جزیره کره، قرار شد که آمریکا در جنوب و شوروی که با شمال کره هم مرز است در شمال نیروی نظامی داشته باشند.

در طول سه سال اول تمایلی از سوی طرفین به تامین وحدت شبه جزیره کوریا نشان داده نشد و شمالی ها ۲۷ روز پس از اعلام جمهوری در جنوب، در منطقه خود جمهوری دمکراتیک خلق (کمونیستی) اعلام کردند و ماجرا به تدریج رنگ معارضه به خود گرفت و دو کره سپس و تقریبا همزمان و هریک به تنهایی خودرا مالک شبه جزیره خواندو زمینه برای جنگ آماده شد.

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
گوشه ای از مراسم شصتمین سالگرد تاسیس جمهوری دمکراتیک خلق کوریا (روز ملی این کشور)

نیروهای کوریای شمالی ۲۵ ژوئن ۱۹۵۰ (بدون توجه به ادامه استقرار نظامیان آمریکا) وارد بخش جنوبی شدند و در اندک زمانی نود درصد آن را تصرف کردند. شورای امنیت سازمان ملل مداخله کرد و به کمک کره جنوبی نیروی نظامی فرستاد که عمدتا از آمریکا بودند. این جنگ تا ۲۷ جولای سال ۱۹۵۳ ادامه یافت، در این روز آتش بس اعلام و شمالی ها منطقه خودرا حفظ کردند ولی حالت جنگ باقی مانده است و آتشی است در زیر خاکستر مخصوصا که کوریای شمالی اینک دارای یک میلیون نظامی آکتیو، میلیونها میلیشیا و سلاح اتمی و موشکی ـ فضایی است.

۱۹۶۰ – فیلسوف و شاعری که رئیس کشور شد

«لئوپد سدار سنقورLeopold Sedar Senghor» شاعر، ادیب، فیلسوف و سیاستمدار معروف آفریقایی و از بنیادگذاران جنبش استقلال سنگال و مولف «سوسیالیسم آفریقایی» نهم سپتامبر ۱۹۶۰ نخستین رئیس جمهوری سنگال شد.

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
سنقور

وی در کتاب خود پیش بینی کرده است که روزگاری سراسر جهان دارای نظام سوسیال دمکراسی خواهد شد. تالیفات مهم دیگر سنقور عبارتنداز: یک مجموعه شعر به زبان فرانسه، تاریخ تفکرات سیاسی، مبانی سوسیالیسم و …. کتابهای سنقور که دارای همسر فرانسوی بود عمدتا به این زبان نوشته شده است.

۲۰۰۱ –  ترور احمدشاه مسعود از فرماندهان و مجاهدین افغانستان.

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
احمدشاه مسعود

زادروزها

۲۱۴ – زادروز اورلیان امپراتور روم
۱۵۸۵ – زادروز کاردینال ریشلیو سیاستمدار و روحانی فرانسوی، صدراعظم لویی سیزدهم

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
لئو تولستوی

۱۸۲۸ – زادروز لئو تولستوی نویسندهٔ روس ، خالق جنگ و صلح و آناکارنینا
۱۹۴۱ – زادروز دنیس ریچی دانشمند علم کامپیوتر اهل آمریکا، از نویسندگان زبان برنامه نویسی سی و سیستم عامل یونیکس

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
دنیس ریچی

۱۹۴۹ – زادروز سوسیلو بامبانگ یودهویونو رئیس‌جمهور اندونزی از اکتبر ۲۰۰۴ تا کنون

۱۳۴۶ – زادروز اکشی کمار، بازیگر هندی

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
آکشی کومار

درگذشت‌ها

۱۰۸۷ – درگذشت ویلیام یکم پادشاه انگلستان
۱۸۹۸ – درگذشت استفان مالارمه شاعر فرانسوی

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
استفان مالارمه

۱۹۰۱ – درگذشت تولوز لوترک نقاش و گرافیست فرانسوی
۱۹۷۶ – درگذشت مائو تسه‌تونگ سیاستمدار چینی، بنیانگذار و رهبر جمهوری خلق چین

18 شهریور - 9 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۸۱ – درگذشت ژاک لاکان پزشک، فیلسوف و روانکاو برجستهٔ فرانسوی
۲۰۰۳ – درگذشت ادوارد تلر فیزیکدان آمریکایی، از بانیان فناوری هسته‌ای در ایالات متحده آمریکا

 

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.