خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۱۲ ماه اسد )

تقویم تاریخ ( ۱۲ ماه اسد )

امروز ۱۲ ماه اسد برابر با ۳ آگوست تقویم میلادی است. روزی که در تافغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است وما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 
رویداد ها:

تولد استاد سید محمد داود حسینی/ ۱۲۷۶ شمسی

استاد سید محمد داؤد الحسینی شاعر و محقّق از پرکارترین استادان هنرمند و از سرآمدان هنر خط در قرن چهاردهم هجری ( قرن بیستم م ) بوده است.

استاد سید محمد داؤد حسینی بدر چنین روزی در دهکدۀ تیپه که قصر دارالامان کابل در همان محل بنا یافته است، چشم به دنیا کشود.

استاد حسینی از آغاز کار رسمی تا پایان مدال ها، تقدیر نامه ها و جوایز فراوانی از مقامات دولتی دریافت کرده است که از آن جمله می توان از نشانهای معارف، خدمت و صداقت یاد کرد.

حسینی افزون بر خدمات علمی، هنری و اداری و تدریس در فاکولته های ادبیات و حقوق پوهنتون کابل، در دوره های دوازدهم و سیزدهم شورای ملی افغانستان به حیث سناتور در مجلس اعیان مشغول کار بود. بعد از آن به حیث مشاور فرهنگی و مصاحب اعلیحضرت فقید محمد ظاهر شاه مقرر گردید که تا به هنگام کودتای سردار محمد داؤد خان به این وظیفه ادامه داد.

غروب این استاد شام روز یکشنبه ۱۷ جدی ۱۳۵۷ شمسی ب در اثر سکتۀ قلبی در منزل شان (باغنواب کابل) اتفاق افتاد  در محوطۀ زیارت بابای خودی (ع) دفن شد.

عبدالرؤف فکری سلجوقی سید محمد داؤد حسینی را در خطوط نستعلیق و شکسته از نوادر روزگار و اساتیذ گرانمایۀ این فن شریف و هنر لطیف می داند و مهارت او را در کوچک نویسی نیز اشارت می نماید که حسینی بر یک دانه برنج باریک سوره های فاتحه و اخلاص را همراه با تأریخ و امضأ نوشته است که عقل تماشاگر را به وادی حیرت می کشاند. وی داؤد حسینی را از استادان روزگار و روشنگر چراغ میر عماد وعبدالرشید و میر عبدالرحمان می داند.

وفات پوهاند سید عمر شهید/۱۳۹۷

عالم ربانی، استاد اندیشمند، شاعر توانا، جناب الحاج پوهاند سید محمد عمر شهید در چنین روزی دیده از جهان فرو بست.

آن شخصیت علمی کم نظیر، در عمر پربار خویش خدمات شایانی در عرصه علم و فرهنگ این سرزمین انجام داده است.

نقش آفرینی مرحوم الحاج پوهاند سید محمد عمر شهید در جهاد مقدس ملت مجاهد افغانستان و تلاش برای راه اندازی مکاتب، مراکز تحصیلی و محافل ادبی و فرهنگی  در کشور  و حضور مستمر و موثر این عالم برجسته علمی در دانشگاه هرات با هدف تعلیم و تربیه محصلین شایسته، در کنار چاپ مجموعه های شعری و تالیفات و فعالیت های ارزشمند علمی، تحقیقاتی و تربیت صدها شاگرد در فخرالمدارس  و سعی مجدانه ایشان در تداوم فعالیت انجمن ادبی هرات ، اوراق زرینی از دفتر زندگانی پرافتخار آن استاد بزرگوار است که روشنی بخش و چراغ راه جویندگان حقیقت و معرفت خواهد بود.

۱۴۹۲ – روزی که کریستوف کلمب سفر دریایی خود را در جهت دریاهای غرب آغاز کرد

کریستوفر کلمبوس سوم آگوست سال ۱۴۹۲ با سه کشتی و گروهی که بیشترشان را زندانیان تشکیل می دادند سفر دریایی تاریخی خود را از بندر «پالوس» اسپانیا آغاز کرد. سفر او همزمان با اخراج یهودیان از اسپانیا آغاز شده بود. کلمبوس (کلمب) که متوجه کروی بودن زمین شده بود می خواست که از راه دریاهای غرب خود را به هند برساند، زیرا که پرتغالیها قبلا راه شرق (جنوب آفریقا) را یافته بودند.

کلمبوس ۷۱ روز بعد به جزایر آنتیل در قاره آمریکا رسید و گمان کرد که به نزدیکی هند رسیده است و بومیان این جزایر را که مردمی آرام بودند و برهنه زندگی می کردند «هندیان = Indians» نامید که این عنوان باقی مانده است. وی سپس به یافتن زمین های بیشتری مشغول شد و در نخستین سفر کوبا و جزیره ای را هم که اینک دو کشور دومینیکن و هائیتی در آن واقع اند مورد بازدید قرار داد و آن را هیسپانیولا خواند.

12 مرداد - 3 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
کلمبوس

رسیدن کلمبوس به آمریکا که در پاره ای از نقاط آن از جمله مکزیک و پرو Peru تمدنهای پیشرفته و درخشان وجود داشت راه را برای استعمار این قاره به روی اروپائیان و انتقال بیماری هایی که در آنجا نبود از جمله بیماری های مقاربتی باز کرد. دروغ، فریب و جرم نیز از جمله سوغات اروپائیان به قاره آمریکا بود. اروپائیان و مخصوصا انگلیسی ها در شمال قاره آمریکا (ایالات متحده امروز) بومیان را تا می توانستند نابود کردند که جای مهاجران اروپایی باز شود. مهاجران اروپایی آن بی گناهان را با قشاوت تمام کشتند تا اراضی شان تصرف و تملک کنند که اینک با پول همین اراضی و منابع غارت شده، از ثروتمندان جهان شده اند و ….

۱۹۱۴ – اعلان جنگ آلمان به فرانسه در آغاز جنگ جهانی اول

جنگ جهانی اول در واقع با ترور ولی‏عهد اتریش در ۲۸ جون ۱۹۱۴ آغاز شد. این بهانه ‏ای بود تا کشورهای اروپایى برای حل اختلافات متعدد خویش و برطرف نمودن سوءظن نسبت به یک‏دیگر و در حقیقت برای فرونشاندن عطش قدرت‏طلبی خود جنگی را آغاز نمایند که مدت ۴ سال سراسر اروپا را در برگرفت. اتریش و آلمان که با یک‏دیگر قرارداد مودت داشتند به حال آماده باش درآمدند. آلمان در مرحله نخست لوکزامبورگ را اشغال نموده و در ۳ اوت ۱۹۱۴م نیز به فرانسه اعلان جنگ داد. چند ساعت بعد از آن، دولت انگلستان که موافقت‏نامه دوستی با فرانسه به امضا رسانده بود، به حمایت از این کشور وارد جنگ شد و بدین ترتیب اروپا و بخشی دیگر از سایر نقاط جهان در آتشی فرو رفت که بیش از ۸ میلیون تلفات داشت و میلیون‏ها مجروح بر جای گذاشت و سرانجام در ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸م به پایان رسید.

۱۹۸۰ – تحریم المپیک ۱۹۸۰ مسکو بخاطر تجاوز شوروی سابق به افغانستان!

بازی های تابستانی المپیک ۱۹۸۰ که در مسکو برگزار شده بود در این روز (سوم آگوست) به پایان رسید. این بازیها دو هفته پیش از این (۱۹ جولای) گشایش یافته بود. بازیکنان آمریکا، ژاپن و آلمان فدرال (غربی) این بازی ها را به دلیل اعزام نیروی نظامی از جانب شوروی به افغانستان تحریم کرده بودند. طبق آمار، جمعا ۶۵ کشور و هریک به دلایلی به بازی های مسکو ورزشکار نفرستاده بودند. باوجود این، ۵ هزار و ۱۷۹ ورزشکار ازجمله یکهزار و ۱۱۵ زن در مسابقه مسکو شرکت کرده بودند. با تحریم سال ۱۹۸۰، بازیکنان ۸۱ کشور در مسابقه های مسکو شرکت کرده بودند. برژنف رهبر وقت شوروی بازی ها را در استادیوم یکصد و چند هزار نفری لنین در مسکو که ورزشکاران شوروی با آرایش صف، پرچم این کشور را ساخته بودند (عکس بالا) گشوده بود.

دولت شوروی اعلام کرده بود که به خواست دولت افغانستان نیرو به آن کشور اعزام داشته و مداخله ای در کار نبوده است. با این تحریم «سیاست» وارد امر ورزش شد که باید جای رقابت های غیر سیاسی و مسالمت آمیز باشد.

12 مرداد - 3 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

شوروی هشت سال بعد تحت فشار جهاد مردم مسلمان افغانستان، بالاخره نیروهای خود را که تلفات سنگین نیز متحمل شده بودند، از افغانستان بیرون برد.
زادروزها

۱۷۷۰ – زادروز فریدریش ویلهلم سوم پادشاه پروس از ا۱۷۹۷ تا ۱۸۴۰
۱۹۰۳ – زادروز حبیب بورقیبه پدر جنبش استقلال طلبی تونس و اولین رئیس‌جمهور آن کشور

12 مرداد - 3 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
حبیب بورقیبه

۱۹۴۰ – زادروز مارتین شین بازیگر آمریکایی‎

۱۹۶۳ – زادروز جیمز هتفیلد ترانه‌سرای اصلی، گیتارنواز و از بنیانگذاران گروه هوی متال متالیکا
۱۹۶۴ – زادروز آبهیسیت وجاجیوا بیست و هفتمین نخست‌وزیر کشور تایلند

12 مرداد - 3 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
جیمز هتفیلد

۱۹۷۹ – زادروز اوانجلین لیلی بازیگر کانادایی
۱۷۵۳ – چارلز استانهوپ دانشمند و سیاستمدار بریتانیایی.

12 مرداد - 3 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
چارلز استانهوپ

درگذشت‌ها

۱۹۲۴ – درگذشت جوزف کنراد نویسنده انگلیسی با اصلیت لهستانی
۱۹۴۲ – درگذشت ریچارد ویلشتتر شیمیدان آلمانی ، برنده جایزه نوبل کیمیا سال ۱۹۱۵

12 مرداد - 3 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
هانری کارتیه برسون

۲۰۰۴ – درگذشت هانری کارتیه برسون عکاس فرانسوی ، گسترش دهنده فوتوژورنالیسم
۲۰۰۸ – درگذشت آلکساندر سولژنیتسین نویسنده روس ، برنده جایزه ادبیات نوبل سال ۱۹۷۰ میلادی

12 مرداد - 3 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
آلکساندر سولژنیتسین

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.