امروز پنجم ماه سرطان سال خورشیدی مطابق با ۲۶ جون در تقویم میلادی است. برخی از وقایع مهم این روز از این قرار اند:

امضای معایده میان افغانستان و بریتانیا/ ۱۸۳۸

این معایده  هفده ماده‌ای مابین نماینده حکومت بریتانیا و شاه شجاع و رنجیت سنگ در لاهور به امضا رسید.

سفر صدر اعظم ترکیه به افغانستان/۱۳۴۴

عدنان مندرس صدر اعظم پیشین ترکیه در چنین روزی وارد کابل شد و برای تحکیم هرچه بهتر روابط میان افغانستان و کشورش، به گفتگو های فشرده با مقامات افغان پرداخت.

ورود حکمتیار به کابل در پست صدارت/۱۳۷۵

• روزی که امپراتور فراری روم به دست یک سرباز آریایی کشته شد. (۳۶۳ م)
ژولیانوس۲۶ جون سال ۳۶۳ میلادی و در جریان جنگ دو امپراتوری روم و آریانا، ژولیانFlavius Claudius Julianus (فلاویوس کلاودیوس ژولیانوس) امپراتور روم از دودمان کنستانتینیان که در حال فرار از برابر ارتش توانمند آریانا بود در منطقه سامرا (عراق امروز) هدف زوبین یک سرباز آریایی قرار گرفت، شدیدا زخمی شد و چند ساعت بعد (۲۷ جون) درگذشت. وی آخرین امپراتور غیر مسیحی روم بود و مسیحیان او را به لحاظ سختگیری نسبت به پیروان این دین «خدانشناس» می‌خواندند. ژولیان که در تاریخ به ژولیان دوم معروف است (برای اشتباه نشدن با دیدیوس ژولیانوس) در عین حال، خود از فلاسفه «نیوپلیتونیسمNeoplatonism» بود و در «نوشتن» به وپژه داستان نگاری دارای مهارت و استعداد بود.
ژولیانوس بود که در مارس ۳۶۳ میلادی جنگ با آریانا را با عبور از رود فرات و تعرض به قلمرو امپراتوری ما آغاز کرده بود که به شکست رومیان و مرگ خود او منجر شد. ژولیانوس می‌خواست که از فرصت دور بودن شاپور دوم، شاه وقت ایران، از پایتخت استفاده کند و اراضی را که کنستانتینوس دوم به ایران باخته بود پس بگیرد و برای خود تاریخ بسازد که جان خویش را هم بر سر این کار گذارد. ژولیان از اقامت شاپور دوم (ذوالاکتاف) شاه وقت در آسیای میانه که سرگرم فراری دادن «هون» ها به سمت اروپا بود سوء استفاده کرده و وارد قلمرو ایران شده بود.

• روز جهانی مبارزه با قاچاق و استعمال مواد مخدر
روز جهانی مبارزه با مواد مخدرکنفرانس بین‌المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر از تاریخ ۱۷ تا ۲۶ جون ۱۹۸۷ میلادی برابر با ۲۶ جوزا الی ۵ سرطان ۱۳۶۵ شمسی در شهر وین به منظور ابراز عزم سیاسی ملت‏‌ها در امر مبارزه با پدیده خانمان‏‌سوز و شوم مواد مخدر تشکیل شد. در این کنفرانس سندی به تصویب رسید که بر طبق آن، خط مشی همه جانبه‌‏ای در امر کنترل مواد مخدر، از سوی کشورهای شرکت کننده، مشخص شده و آنان را متعهد می‏‌نماید تا اقدامات بین‏المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال کنند. همچنین در این سند بیش از سی و پنج مورد اقدام عملی همچون ارزیابی میزان مصرف، پیشگیری از طریق آموزش، نقش رسانه در بازگشت معتادین به دامن اجتماع و معالجه آن، ریشه‏‌کنی مزارع غیرمجاز خشخاش، نابودی شبکه‏‌های عمده قاچاق مواد مخدر، همکاری‏‌های حقوقی کشورها و… را در خود جای داده است. این سند در ۲۶ ژوئن مصادف با پنجم ماه سرطان آن سال تصویب شد و سالروز تصویب این سند به نام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام گردید.

• تولد “مارکو پولو” سیاح و جهانگرد معروف ایتالیایی در ونیز (۱۲۵۴ م)
مارکو پولومارکو پولو سیاح و جهانگرد معروف ایتالیایى در ۲۶ جون ۱۲۵۴میلادی در ونیز ایتالیا به دنیا آمد. پدر و عموی مارکو از جهانگردان مشهور ایتالیایى بودند که قبلاً سفری به آسیا داشتند. مارکو در سال ۱۲۷۱میلادی به همراه پدر و عمویش به چین رفت و مدتی در این سرزمین و جزایر شرقی آسیا به سیاحت پرداخت. وی در چین مورد توجه خان مغول واقع شد و ثروت کلانی از طرف خان نصیب او شد. مارکو سرانجام پس از سفری ۲۴ ساله به ونیز بازگشت، اما طولی نکشید که در جریان یک جنگ دریایى، به اسارت در آمد و زندانی شد. او در زندان فرصت یافت تا سفرنامه خود را به نگارش درآوَرَد. از این رو سفرنامه‏‌ای را به نام عجایب به رشته تحریر درآورد. مارکو پولو در این کتاب، مشاهداتش را از کشور و دربار امپراتور مغولی چین و سایر شهرها و سرزمین‏‌های آسیایى به تفصیل شرح داده است. این کتاب که شهرت فراوانی برای مارکو به دنبال آورد، بعدها مورد استفاده بسیاری از مورخان قرار گرفت و در دوره رنسانس نیز منبع اصلی اطلاعات درباره مشرق زمین به شمار رفت. مارکو پولو در این کتاب از فرهنگ و تمدن چین و آداب و رسوم آنان و مسائلی از قبیل رواج پول در چین، پل‏های بلند و شهرسازی، پست و نظافت و بهداشت و حکومت چین، مطالبی را نگاشته بود که برای مردم اروپایی قرون وسطایی، باورکردنی نبود. از این رو، خانواده پولو را مورد تمسخر قرار دادند و آنان را دروغگو و گزافه‏‌گو خواندند. مارکوپولو سرانجام در دوازدهم دسامبر ۱۳۲۴میلادی در هفتاد سالگی درگذشت.

• ثبت اختراع بایسکل (۱۸۱۹ م)
 ثبت اختراع دوچرخه۲۶ جون ۱۸۱۹ اختراع بایسکل به ثبت رسید. به درستی معلوم نیست که در چه تاریخ و به دست چه فردی، نخستین بایسکل ساخته شده است. طبق تحقیق برخی از مورخان، نخستین بایسکل در سال ۱۷۹۰ در فرانسه ساخته شده بود. اسناد دقیق، از ساخت دوچرخه کاملتر و بازرگانی شدن این صنعت (تولید انبوه) در سال ۱۸۱۷ در آلمان و توسط «کارل دریس Karl Drais» حکایت می‌کند. بایسکل های اولیه دارای زنجیر  نبودند. زنجیر بایسکل (انتقال نیروی رکاب زن به چرخ) در سال ۱۸۸۵ ساخته شد و حرکت با بایسکل را آسان و بدون زحمت ساخت. پیش از عمومی شدن استفاده از موتر، بایسکل به صورت سه و یا چهار چرخه، دو نفره و سه نفره هم ساخته می‌شد که بایسکل سوار می‌توانست همسرش را همانند نشستن در موتر (نه روی زین و ترک بند) با خود ببرد و سواری دهد.

• تولد “ویلیام تامسون” معروف به “لُرد کلوین” فیزیک‏دان انگلیسی (۱۸۲۴ م)
لُرد کلوینویلیام تامسون ملقَّب به لُرد کِلوین، ریاضی‏دان و فیزیک‏دان انگلیسی، در ۲۶ جون۱۸۲۴میلادی در شهر بلفاست در ایرلند به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات خود راهی پاریس شد و زیر نظر یکی از فیزیک‏دان‏ان عصر، به کار در آزمایشگاه پرداخت. ویلیام تامسون در سال‏‌های بعد تحقیقات وسیعی دربارهحرارت و برق در علم فیزیک انجام داد و در تکنولوژی انتقال پیام از زیر دریا ابداعاتی به عمل آورد که در نهایت موفق به اختراع تلگراف زیردریایى شد. تامسون در تحقیقات خود، نظریه‌‏های دانشمندان معاصر خویش در مورد حرارت را جمع‌‏آوری و تنظیم کرد. این فیزیک‏دان بزرگ، بعدها به سبب خدمات فراوانی که به دنیای علم و دانش کرد به درجات بالا و القاب سِر و لُرد کِلوین نائل آمد و در سال ۱۸۹۰میلادی رئیس انجمن سلطنتی انگلیس شد. هم‏چنین درجه‏‌بندی معروف کلوین برای سنجش دما به نام او نام‏گذاری شده است. لُرد کلوین سرانجام در ۱۷ دسامبر ۱۹۰۷میلادی در هشتاد و سه سالگی درگذشت.

• زادروز نخستین بانوی امریکایی برنده جایزه نوبل در ادبیات (۱۸۹۲ م)
پرل باک۲۶ جون زادروز بانو «پرل باک pearl buck» نخستین زن آمریکایی است که برنده جایزه نوبل در ادبیات شد. «پرل» که بسال ۱۸۹۲ در ایالت ویرجینیای غربی (آمریکا) به دنیا آمد و ششم مارچ ۱۹۷۳ در گذشت طفل بود که با خانواده اش به چین رفت و ۳۹ سال در آنجا زندگی کرد و داستان‌های او عمدتا در زمینه تجربه اش از همین دوران است. پرل ضمن اقامت در چین، برای ادامه تحصیل در دانشگاه به آمریکا می‌آمد و هر بار چند سال در اینجا می‌ماند. وی در چین در دانشگاه، زبان و ادبیات انگلیسی تدریس می‌کرد. پدر پرل یک مبلغ مسیحیت در چین بود. نخستین داستان او که شرح زندگانی یک دهقان چینی است ، «زمین خوب(منظور کره زمین است)» عنوان دارد. داستان معروف دیگر او «باد شرق» است. وی داستان «فرشته جنگی» را درباره فعالیت‌های مذهبی والدینش نوشت. پرل که بیش از یکصد کتاب نوشته در تالیف کتب غیر داستانی هم مهارت کامل از خود نشان داده است. او در شناختن چینیان و تاریخ و فرهنگ چین به آمریکاییان تلاش بسیار کرد. کتاب‌های او، چینیان را در نظر آمریکاییان به صورت مردمانی آرام، مودب، پرکار، قانع و صلح طلب درآورده اند که به سختی می‌توانند کینه آنان را به دل راه دهند.

• اختراع سینمای ناطق توسط “جان سابتیل” امریکایی (۱۹۲۷ م)
جان سابتیلاز ابتدای کار سینما، کوشش‏‌های بسیاری صورت گرفت تا فیلم‏‌های ناطق ساخته شود. تا قبل از اختراع سینمای ناطق، فیلم‌‏هایى که در سینماهای محدود و معدود آن زمان نمایش داده می‌‏شد، صامت بود یعنی سخن و صدایى از بازیگران شنیده نمی‌‏شد و بیننده به نیروی خیال باید مقصود هنرپیشه را درک می‏‌کرد. در سال ۱۹۲۶میلادی، صداهای مختلف و موسیقی‏‌های متنوع با موفقیت در فیلم‏‌های سینمایی به کار گرفته شد و یک سال بعد، در بیست و ششم جون ۱۹۲۷میلادی، یکی از دست اندرکاران امور سینما و متخصص فنی امریکا به نام جان سابتیل موفق شد صدای گفتگوی بازیگران را نیز در بین دیگر صداها وارد کند. اولین فیلم ناطق جهان “خواننده جاز” نام داشت.

• درگذشت “کریستین اِسنوک” مستشرق و اسلام‏شناس معروف هالندی (۱۹۳۶ م)
کریستین اِسنوکداکتر کریستین سنوکْ هورگرونژ، اسلام‌‏شناس و مستشرق معروف هلندی در هشتم فبروری ۱۸۵۷میلادی در هالند به دنیا آمد. وی تحصیلات خود را تا اخذ مدرک دکترا از دانشگاه لیدن هلند ادامه داد و سپس در مسائل و مبانی اسلامی نیز تا آنجا مطالعه کرد که به عنوان مدرس فقه اسلامی مشغول تحصیل گردید. دکتر اِسْنوک مدتی نیز به عنوان مستشار رسمی امور اسلامی و عربی حکومت جزایر هند شرقی در جنوب شرقی آسیا مشغول به کار شد و در عین حال در دانشگاه‏‌های هلند، کلمبیا، دمشق و قاهره، به تدریس و تحقیق پرداخت. وی بر اثر مطالعات و تتبعات خود، به حقانیت دین مبین اسلام پی برد و اسلام را به عنوان دین خود اختیار نمود و با نام عبدالغفار وارد مکه شد. اِسْنوک پنج ماه در مکه اقامت گزید و در این مدت به فراگیری زبان و لهجه‏‌های قبایل بَدَوی و ادبیات بادیه پرداخت. وی هم‏چنین در آداب و رسوم و عادات اهل مکّه به تحقیق و بررسی مشغول شد که نتایج این پژوهش‌‏ها را در کتابی نیز منتشر ساخت. بااین حال کنسول فرانسه مقیم جدّه نسبت به اِسْنوک حسادت ورزید و بدگویى وی از این دانشمند نومسلمان نزد کارکنان دولت عثمانی باعث شد که او را به بیرون آمدن از مکه ناگزیر سازند. از این رو دکتر اِسْنوک پیش از فرارسیدن موسم حج سال ۱۸۸۶میلادی به هلند بازگشت و کارهای علمی خود را ادامه داد. از اِسْنوک آثار متعددی برجای مانده که المهدی، الحاجّ الی مکه، فقه اسلامی، زبان و ادبیات عربی و کتابی درباره اسلام در هفت جلد از آن جمله است و این آثار نشانگر دامنه کاری و تعمق وی در مسائل اسلامی می‏‌باشد. اِسْنوک جایگاه ممتازی در میان خاورشناسان در زمینه تحقیقات مربوط به اسلام به عنوان دین و قانون و موقعیت کنونی آن دارد. او دارای قدرت علمی فراوان در رشته اسلام شناسی و متخصص در فقه اسلامی و زبان و ادبیات عربی بود و بسیاری از خاورشناسان هلند، در مورد مباحث اسلامی، به وی که در این کار پیش‌قدم و مبتکر کم نظیری بود، مدیونند. وی سال‏‌های طولانی از عمر خود را به مطالعه در شرق گذراند و علاوه بر نگارش کتب متعدد در این زمینه، به عضویت مراکز علمی گوناگونی نائل آمد. تبحر علمی اِسْنوک در شرق‏‌شناسی تا آنجا بود که از طرف برخی از اسلام‌‏شناسان و خاورشناسان معروف غرب، به شیخ‌‏المستشرقین شهرت یافت. کریستین اِسنوک هورگرونژ سرانجام در ۲۶ جون ۱۹۳۶میلادی در ۷۹ سالگی درگذشت.

• امضاء منشور سازمان ملل متحد در سانفرانسیسکو (۱۹۴۵ م)
امضاء منشور سازمان ملل متحد در سانفرانسیسکو از اواسط جنگ جهانی دوم، دولت‌‏های قوی به فکر تأسیس سازمانی بین‌المللی افتادند که بتواند از وقوع جنگ‏‌ها جلوگیری کرده و در مواقع بروز اختلاف و جنگ، در راه پایان آن تلاش کند. از این روز در سال ۱۹۴۱میلادی، سران دولت‌‏های امریکا و انگلیس، منشوری مشتمل بر ۸ ماده امضا نمودند که بعدها به مناسبت محل امضاء در اقیانوس اطلس، به منشور آتلانتیک اشتهار یافت. دولت‏‌های دیگر نیز با پذیرفتن متن منشور، به صف امضاکنندگان آن پیوستند و بدین ترتیب، مقدمات تأسیس سازمان ملل متحد به وجود آمد. در جریان مباحثات مربوط به تنظیم اساسنامه سازمان ملل متحد، قسمت اعظم اختیارات اجرایى سازمان، به شورای امنیت سازمان ارجاع شد که پنج کشور بزرگ امریکا، شوروی سابق، انگلستان، فرانسه و چین عضو دائمی آن محسوب می‏‌شدند. با اصرار و پافشاری دولت شوروی، برای هر یک از پنج عضو دائمی شورای امنیت، حق وتو منظور شد، بدین معنی که هر یک از این پنج کشور می‏‌توانستند تصمیمات اتخاذ شده از طرف اکثریت اعضای شورای امنیت را باطل و بی‌‏اعتبار سازند. سرانجام پس از تبادل نظرها و مطالعات نهایى، این منشور در ۲۶ جون ۱۹۴۵میلادی به تصویب نمایندگان کشورها رسید و مقدمه تشکیل سازمان ملل متحد در اکتبر همان سال به وجود آمد. هرچند تدوین‎‏کنندگان منشور سازمان ملل قصد داشتند از بروز حوادث و مسایلی که منجر به جنگ می‌‏شود پیشگیری کنند، اما متأسفانه این سازمان توفیق چندانی در نیل به اهداف اصلی خود نداشته است. هم‏چنین وجود حق وتو برای پنج کشور عضو دائم شورای امنیت، تصمیمات این شورا را در صورتی که مغایر با منافع آنان باشد، بی‏اثر کرده است. علاوه بر آن مجمع عمومی سازمان ملل متحد از قدرت اجرایی برای اجرای مصوبات خود برخوردار نیست.

• روز ملی و استقلال “ماداگاسکار” از استعمار فرانسه (۱۹۶۰ م)
ماداگاسکارکشور جزیره‎‏ای جمهوری دموکراتیک ماداگاسکار یا مالاگاسی با ۵۸۷/۰۴۱ کیلومتر مربع وسعت، در جنوب شرق قاره افریقا و در شرق تنگه موزامبیک واقع شده است. جمعیت ماداگاسکار نزدیک ۱۶ میلیون نفر و از نژاد دورگه می‏‌باشند. بیش از نیمی از مردم، پیرو مذاهب بومی و بیش از ۴۰ درصد مسیحی و درصدی نیز مسلمان می‌‏باشند. پایتخت ماداگاسکار شهر آنتاناناریوو و شهرهای مهم آن عبارتند از: تواماسینا، ماهاجارگا و تولیارا. واحد پول ماداگاسکار، فرانک مالاگاسی است و زبان رسمی مردم ماداگاسکار، مالاگاسی و فرانسوی است. پیش‌‏بینی می‌‏شود که جمعیت ماداگاسکار تا سال ۲۰۲۵میلادی در حدود ۲۹ میلیون نفر خواهد بود. از اواسط قرن هجدهم میلادی، رقابت استعمارگران انگلیس و فرانسه برای تسلط بر کشور افریقایى ماداگاسکار آغاز شد و این جزیره، بارها بین این دو کشور استعمارگر دست به دست گردید، تا این که در اواخر قرن نوزدهم، به تصرف قطعی فرانسه درآمد. اما مردم این سرزمین در برابر فرانسویان دست به قیام‏‌های متعددی زدند، هرچند در این میان، افراد زیادی نیز به خاک و خون کشیده شدند. از جمله در قیام ۱۹۴۷میلادی حدود هشتاد هزار تن از مردم ماداگاسکار کشته شدند. این قیام‏‌ها سرانجام به اعطای خودمختاری در ۱۹۵۸ و استقلال کامل این کشور در ۲۶ ژوئن ۱۹۶۰میلادی انجامید. در آخرین روز سال ۱۹۷۵ نام رسمی این کشور به جمهوری دمکراتیک مالاگاسی تغییر یافت. این نام از مهاجران آسیایی “ماله” که در قرن ۱۸ به این منطقه آمده بودند، گرفته شده است. نظام سیاسی این کشور، جمهوری چند حزبی فدرال با یک مجلس قانون‏‌گزاری است.

• روز استقلال کشور افریقایی “سومالی” از استعمار انگلستان (۱۹۶۰ م)
روز استقلال کشور افریقایی کشور سومالی در قرون گذشته کمتر مستقل بوده است. در سال ۱۸۸۴، انگلیس قسمتی از سومالی را تحت‏الحمایه خود کرد و ۵ سال بعد، ایتالیا نیز قسمت‏های دیگری از آن را به مستعمره خود تبدیل نمود. در این میان قیامِ محمدبن عبداللَّه حسان بر ضد انگلیسی‏‌ها که از سال ۱۹۰۱ تا ۱۹۲۰ طول کشید به جایى نرسید. سازمان ملل متحد در سال ۱۹۵۰ از ایتالیا درخواست کرد. زمینه استقلال سومالی را فراهم کند. در ۲۶ ژوئن سال ۱۹۶۰، سومالی استقلال خود را از انگلستان، و در اول ژوئیه ۱۹۶۰میلادی از ایتالیا اعلام نمود. سومالی دو روز ملی دارد یکی روز اول ژوئیه که روز اتحاد نام گرفت و در این روز کشور سومالی تشکیل شد و دیگری ۲۱ اکتبر است. سومالی در شرق قاره افریقا و کناره اقیانوس هند و خلیج عدن قرار دارد. این کشور با بیش از ۶۳۷ هزار کیلومتر مربع مساحت، با کشورهای کنیا، اتیوپی و جیبوتی همسایه است. از جمعیت بیش از ۱۰ میلیونی سومالی اکثریت قریب به اتفاق مسلمان بوده و پیرو آیین مقدس اسلام هستند. ملیت مردم سومالی سومالیایی و از نژاد سیاه هستند. زبان رسمی مردم این کشور عربی و سومالیایی است. پایتخت سومالی موگادیشو و از شهرهای مهم آن هرجبسه و مرکا است. نظام سیاسی حاکم بر سومالی دولت موقت انتقالی می‏باشد.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.