خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( دوم ماه ثور )

تقویم تاریخ ( دوم ماه ثور )

امروز ۲ ماه ثور برابر با ۲۲ اپریل تقویم میلادی است. روزی که در تافغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

رویداد ها:

۱۹۲۶ – پیمان امنیت مشترک افغانستان، ایران و ترکیه

۲۲ اپریل ۱۹۲۶ (دوم ماه ثور ۱۳۰۵ هجری خورشیدی) میان ایران، ترکیه و افغانستان یک پیمان امنیت مشترک به امضاء رسید. به موجب این قرارداد دولت تهران حاکمیت افغانستان بر هرات ، مناطق غربی و در مجموع استقلال افغانستان را به رسمیت شناخت. این پیمان در تهران و در خانه محمدعلی فروغی نخست وزیر وقت آن کشور توسط نمایندگان سه کشور امضاء شد.

2 اردیبهشت - 22 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
فروغی

در گذشت رازق فانی/ ۱۳۸۶ خورشیدی

رازق فانی، شاعر، داستان نویس و طنزنگار سرشناس کشور، از اثر بیماری سرطان چشم از جهان پوشید.

رازق فانی در سال ۱۳۲۲ خورشیدی در شهر کابل به دنیا آمد. تحصیلات عالی اش را در سال ۱۳۵۶ با بدست آوردن درجه ماستری در رشته اقتصاد سیاسی از بلغاریا به اتمام رسانید . فانی سرودن شعر را از سال ۱۳۴۰ آغاز کرد و در عرصه نشرات و کارکرد های فرهنگی دست به فعالیت های ارزشمندی زد. فانی در سال ۱۳۶۷ همراه با خانواده اش راه مهاجرت در پیش گرفت. وی تا پایان عمر در ایالت کالیفرنیای امریکا زنده گی میکرد.

۱۹۱۵ – بکار بردن سلاح شیمیایی در بلجیک

ارتش آلمان ۲۲ اپریل ۱۹۱۵ و در دومین سال جنگ جهانی اول، در جبهه «Ypres» واقع در بلژیک برضد دو لشکر فرانسوی (عمدتا مرکب از افراد الجزایری و مراکشی)، دو لشکر انگلیسی و یک لشکر کانادایی سلاح شیمیایی (گاز کُلُر) بکار برد که براثر آن، ظرف یکی ـ دو ساعت شش هزار تن درگذشتند.

در این عملیات که در یک جبهه شش کیلومتری انجام شد ۱۶۸ تن گاز کُلُر رها شده بود و این گاز ریه نظامیان را از کار انداخته بود. این دومین بار بود که ارتش آلمان در جنگ از سلاح شیمیایی استفاده می کرد. این ارتش سه ماه پیش از این در جبهه Bolimov برضد روس ها از این سلاح استفاده کرده بود.

2 اردیبهشت - 22 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
جبهه «Ypres»

۱۹۴۵ – تاریخنگاران از قول همکاران هیتلر نوشته اند که او در ۲۲ اپریل این سال پس از افتادن «Eberswalde» به دست ارتش شوروی، در پناهگاه زیرزمینی خود خطاب به نزدیکانش اعتراف به شکست کرد و گفت که برای او راه دیگری جز خودکشی نمانده است. هیتلر چند روز بعد در همان پناهگاه خودکشی کرد. Eberswalde شهری جنگلی در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی برلین است.

2 اردیبهشت - 22 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۶۷ – جنجال پناهنده شدن دختر استالین به آمریکا

۲۱ اپریل ۱۹۶۷ سوتلانا (Svetlana Alliluyeva) دختر استالین که در آن زمان ۴۱ ساله بود، در هند به دولت آمریکا درخواست سفر به این کشور و اقامت در آنجا را تسلیم کرد که چون با هیچیک از موارد مندرج در قانون مهاجرت آمریکا مطابقت نداشت، «پناهندگی» تلقی و به همین صورت در رسانه ها درج شد. وی چندی پیش از آن، خاکستر شوهر هندی متوفای خود را از مسکو به هند برده بود تا در رود «گنگ» بریزد و مدتی را درخانه یکی از بستگان شوهر متوفا زندگی کرده بود. گفته شده است که سوتلانا، نخست مایل به ماندن در هند بود که دولت هند به سبب داشتن مناسبات حسنه با مسکو، از بیم جنجال مطبوعاتی، به او روی خوش نشان نداده بود. شوهر هندی سوتلانا یک کمونست بود که در مسکو با هم آشنا و در همانجا زندگی مشترک آغاز کرده بودند. ورود سوتلانا به آمریکا وسیله مناسبی برای انتقاد از سوسیالیسم شوروی شده بود که حتی دختر رهبر سابق از این روش ناراضی و ترک وطن کرده بود. اقدام سوتلانا هفته ها از اخبار اول رسانه های غرب بود.

2 اردیبهشت - 22 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
Svetlana Alliluyeva

سوتلانا پس از اقامت در آمریکا با یک آمریکایی ازدواج کرد و با این که تبعه نچرالایزد آمریکاست بیشتر اوقات خود را در روسیه می گذراند. وی تنها دختر استالین بود که او را از همسر دومش داشت. سوتلانا ۲۷ ساله بود که پدرش فوت شده بود. او در یک آپارتمان عمومی در مسکو زندگی می کرد و به شغل تدریس و ترجمه اشتغال داشت. سوتلانا در دانشگاه مسکو ادبیات زبان انگلیسی تحصیل کرده بود. او در زمان تحصیل در دانشگاه مسکو، برغم میل باطنی پدرتش با همشاگردی یهودی خود به نام «موروزفMorozov» ازدواج کرده بود که این ازدواج طولی نکشیده بود. سوتلانا پیش از آشنا شدن با کمونیست هندی، یک بار دیگر هم ازدواج کرده بود. ازدواج سوتلانا با شوهر آمریکایی اش هم زیاد دوام نیافت. سوتلانا چند کتاب نوشته که دوتای آنها معروفیت دارند.

۲۰۱۰ – محکومیّت رئیس جمهور پیشین آرژانتین به ۲۵ سال زندان

یک محکمه کیفری ارجنتاین ۲۱ اپریل ۲۰۱۰ ژنرال رینالدو بیگنون Reynaldo Bignone رئیس پیشین این کشور در دوران حکومت نظامی هارا به جرم ۵۶ مورد شکنجه، بازداشت غیر قانونی و تخلفات دیگر از این دست به ۲۵ سال زندان محکوم کرد. وی که متولد ۱۹۲۸ است دو سال (سالهای۱۹۸۲ و ۱۹۸۳) بر ارجنتاین حکومت کرده بود. پنج افسر بازنشسته دیگر (زیردستان وقت ژنرال بیگنون) به همین جرائم به ۱۷ تا ۲۵ سال زندان محکوم شدند. [جرائم دیکتاتوری مربوط به سالهای ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۸ ارتباط به این محکومیت ندارد. در آن سالها جنرال بیگنون فرمانده یک پایگاه نظامی بود و متهمان سیاسی را پس از دستگیری و جهت بازجویی به آنجا منتقل می کردند.].

2 اردیبهشت - 22 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
رینالدو بیگنون

بیگنون که از سالها پیش از محاکمه در بازداشت خانگی بود گفته بود که اگر عملی خلاف قانون صورت گرفته مربوط به زیردستان اوست، وضعیت روز چنان سختگیری هایی را ایجاب می کرد، ما درگیر عملیات نظامی با انگلستان بر سر جزایر فالکلند بودیم.

محکمه با توجه به اینکه بیگنون بعدا مانع از تجدید حیات دمکراسی در آرژانتین نشده بود و نیز کهولت، با رعایت تخفیف اورا به ۲۵ سال زندان محکوم کرد.

جمعیت مدافعان حقوق بشر یکی از شاکیان این شش نظامی سابق بود.

روزنامه ها عکس کنونی و عکس زمان اقتدار ژنرال بیگنون را به صورت زیر در کنار هم قرار داده و نوشته بودند که محکومیت بیگنون باید درس عبرت برای کسانی باشد که گمان می کنند قدرت دائمی دارند و وضعیت لایتغیّر است. جهانیان آگاه و پیشرفته امروز مانع از آن می شوند که بدی ها و خوبی ها ـ تخلّف و خدمت ـ فراموش شود و اهل تقصیر آسوده بخوابند.

مناسبت ها

روز جهانی زمین پاک

با اینکه سازمان ملل روز ۲۰ مارچ (نوروز ) را که آغاز بهار است و خورشید نسبت به استوای زمین در وضعیت ویژه قرار می گیرد «روز زمین» پیشنهاد کرده بود اما ۲۲ اپریل ۱۹۷۰ به پیشنهاد یک سناتور آمریکایی در یک نشست محیط زیست تصمیم گرفته شد که همین روز (۲۲ اپریل) روز زمین (Earth Day) تعیین شود. هدف از برگزاری روز زمین تشویق مردم (ساکنان آن) به حفظ کره زمین ازآلودگی ها و لزوم و اهمیت این کار است. در نیمکره جنوبی که بهار آن برابر است با پاییز نیمکره شمالی، روز زمین را در همان بهار خودشان برگزار می کنند.

2 اردیبهشت - 22 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروز ها

۱۴۵۱ – ایزابلای یکم، شهبانوی کاستیا و آراگون
۱۷۰۱ – هنری فیلدینگ، نویسندهٔ انگلیسی

2 اردیبهشت - 22 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
ایمانوئل کانت

۱۷۲۴ – ایمانوئل کانت، فیلسوف آلمانی
۱۸۷۰ – ولادیمیر لنین، انقلابی و سیاستمدار مارکسیست روس

2 اردیبهشت - 22 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
ولادیمیر لنین

۱۹۸۲ – کاکا، فوتبالست برازیلی

2 اردیبهشت - 22 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
کاکا

مرگ‌ها

۱۹۹۴ – ریچارد نیکسون سی و هفتمین رئیس جمهور امریکا

2 اردیبهشت - 22 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
ریچارد نیکسون

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.