خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ششم ماه حمل )

تقویم تاریخ ( ششم ماه حمل )

امروز ۶ حمل برابر با ۲۶ مارچ تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

امضای نخستین معاهده دوستی بین افغانستان و ایالات متحده آمریکا/ ۱۳۱۵

King Zahir Shah of Afghanistan in 1963.jpg

این معاهده دوستی که در لندن به امضا رسید، زمینه های بهتر روابط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی وفرهنگی امریکا با دولت افغانستان را فراهم گردانید.

بدین ترتیب، سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۰ ایالات متحدۀ امریکا دست به راه اندازی برخی از برنامه های نوسازی ساختاری در افغانستان زد که مرحلۀ خوبی در مناسبات میان دو کشور به حساب می آید. در سال ۱۹۵۹ رییس جمهور هیزنهاور از کابل بازدید کرد و صفحۀ جدیدی در مناسبات میان دولت ها را باز کرد. پیامد مهم این سفر قرضۀ ۵۰۰ میلیون دالری ایالات متحدۀ امریکا به افغانستان بود که در زمینه های آموزش و پرورش، بهداشت و کشاورزی تا سال های ۱۹۷۸ مورد استفاده قرار گرفت. در این دوران سفارت ایالات متحده در کابل توسعه یافت. برنامه های فرهنگی و اجتماعی ایالات متحده در افغانستان نیز گسترش یافت. در این دوران، محمد ظاهر پادشاۀ افغانستان نیز سفری به واشنگتن داشت و با رییس جمهور کینیدی ملاقات کرد.

با تحولات سیاسی در سال های ۱۹۷۸ مناسبات افغانستان با امریکا به سردی گرایید و در سال ۱۹۷۹ سفیر ایالات متحده در کابل به قتل رسید و موجب نخستین بحران در مناسبات این دو دولت گردید.

فرار امیر اسماعیل خان از زندان طالبان در قندهار / ۱۳۷۹

امیر اسماعیل خان از زندان سرپوزه قندهار از چنگ طالبان گریخت و به همراه یکی از سربازان طالبان که به او در فرار از زندان کمک کرده بود، وارد ایران شد.
وی در شهر فاریاب در شمال افغانستان، بر اساس یک سلسله معاملات پنهان سیاسی میان شبه نظامیان ازبک به رهبری جنرال عبدالملک با نیرو های طالبان که بخاطر  پیوستن جنرال ملک به طالبان، در جریان بود، به همراه جمعی از همرزمانش در تاریخ ۲۸ ثور ۱۳۷۶ به دست طالبان اسیر شد. طالبان به مدت سه سال اسماعیل خان را در اسارت داشتند.
امیر محمد اسماعیل بعد از فرار از زندان بار دیگر با پیوستن به ائتلاف شمال که ائتلافی از گروهای مخالف طالبان در کشور بود، با تشکیل جبهه دیگری، به مناطق مرکزی و شمال افغانستان رفت و تا زمان فروپاشی طالبان، به عملیات نظامی ادامه داد تا سرانجام با فروپاشی طالبان، در ماه عقرب ۱۳۸۰، دوباره وارد هرات شد.

رویداد ها مطابق با تقویم میلادی:
۱۷۶۸ ق.م – زادروز زرتشت

6 فروردین - 26 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
تصویر زرتشت

ششم حمل (امسال ۲۶ مارچ) زادروز زرتشت،  است که از میان آریایی ها برخاست و «کردار نیک، پندار نیک، و گفتار نیک» را ندا داد و ترویج کرد زرتشت خود را یک آموزگار خوبی ها و برحذرداشتن بشر از گراییدن به بدی ها می نامید و می گفت که گریز از بدی ها و پلیدی هاست که در بشر ایجاد احساس شادی و نیکبختی می کند و این احساس تا ابدیت در او باقی می ماند.
اوستا – کتاب زرتشت – در عین حال از قدیمی ترین نوشته های جهان و سند تمدن پیشرفته آریایی های عهد باستان است. قطعات اوستا که در دوران هخامنشیان در کتابخانه های کاخهای سلطنتی نگهداری می شد به دست نظامیان اسکندر مقدونی نابود شدند. از آن پس این مطالب ـ از شعر و نثر در ذهن موبدان، از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد.
۱۱۵۹ ق.م – کوروش بزرگ بنیانگذار هخامنشیان ۴ روز پس از فتح بابل، با اجرای مراسم مذهبی به سبک مردم شهر حکومت را در بابل به دست آورد.

6 فروردین - 26 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
صحنه ورود کورش کبیر به بابل

۱۶۶۸ – انگلیسی ها که در حال تصاحب و استثمار مشرق زمین بودند، منطقه بمبئی را در هند تصرف کردند. 
۱۹۵۲ – آغاز قیام میهن پرستان کنیا بر ضد استعمار انگلستان
کنیا در سال‏های بین دو جنگ جهانی، با اغتشاشات و نابسامانی‏های بسیار مواجه بود. اما بعد از جنگ جهانی دوم، مردم این سرزمین درصدد رهایى از سلطه بیگانگان برآمدند و نهضت استقلال‏طلبی خود را آغاز کردند. محدودیت‏ها و قوانین وضع شده از سوی استعمارگران در نقاط مختلف کنیا موجب به وجود آمدن گروه مائو – مائو گردید که مبارزان مسلح بسیاری عضو آن بودند و توانست عده زیادی از انگلیسی‏ها را از بین ببرد. این مبارزات که از بیست و ششم مارچ ۱۹۵۲م آغاز شده بود، سرانجام با ادامه پیگیر آن، به استقلال کنیا منجر گردید.

6 فروردین - 26 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۷۱ – روز ملی و استقلال “بنگلادش” از پاکستان 
کشور بنگلادش در جنوب شرقی آسیا و سواحل شمالی خلیج بنگال واقع شده است. بیشتر خطوط مرزی بنگلادش با هند مشترک بوده و قسمت کوتاهی در جنوب شرقی با میانمار (برمه) همسایه است. این کشور دارای ۱۴۷/۵۷۰ کیلومتر مربع مساحت و حکومت آن جمهوری است. بیش از ۸۸% مردم آن مسلمان بوده و کمتر از ۱۱% هندو ۱% بودایى و مسیحی می‏باشند. جمعیت بنگلادش بیش از ۱۲۹ میلیون نفر می‏باشد و پیش بینی می‏شود که جمعیت آن تا سال ۲۰۲۵م بیش از ۱۷۸ میلیون نفر گردد. ضمن اینکه ۴۱ سال طول خواهد کشید تا جمعیت آن دو برابر شود. پایتخت کشور بنگلادش، داکا و واحد پول آن تاکا می‏باشد. مردم بنگلادش ملیت بنگالی داشته و به زبان بنگالی، اردو و انگلیسی صحبت می‏کنند.
۲۰۰۰ – ولادیمیر پوتین که از سوی یلتسین نخست وزیر و بعدا کفیل ریاست جمهوری روسیه فدراتیو شده بود در یک انتخابات عمومی رئیس جمهوری این کشور شد.

6 فروردین - 26 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
ولادیمیر پوتین – ۲۰۰۰

زادروزها
    ۱۹۰۵ – ویکتور امیل فرانکل دروان‌شناس اتریشی، پدیدآورندهٔ لوگوتراپی (معنا درمانی).

6 فروردین - 26 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
ویکتور امیل فرانکل

    ۱۹۱۱ – تنسی ویلیامز نمایشنامه نویس آمریکایی.
    ۱۹۴۱ – ریچارد داوکینز زیست شناس بریتانیایی.

6 فروردین - 26 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
تنسی ویلیامز

    ۱۹۷۲ – لزلی من بازیگر آمریکایی
    ۱۹۷۶ – امی اسمارت بازیگر آمریکایی

6 فروردین - 26 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
کیرا نایتلی

    ۱۹۸۱ – جی شان خواننده انگلیسی
    ۱۹۸۵ – کیرا نایتلی ویلیامز بازیگر انگلیسی
درگذشت‌ها

6 فروردین - 26 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
لودویگ فان بتهوون

۱۸۲۷ – لودویگ فان بتهوون آهنگ‌ساز آلمانی.
۱۹۸۴ – درگذشت احمد سُکو تُوره رهبر کبیر کشور افریقایی گینه

6 فروردین - 26 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
احمد سکو توره

۱۹۳۷ – درگذشت پیرکوبِرتُن مؤسس دوره جدید بازی‏های المپیک
۱۸۷۳ – مرگ آلساندرو مانتسونی شاعر و نویسنده ایتالیایی

6 فروردین - 26 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
آلساندرو مانتسونی

*****

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.