خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۲۷ ماه حوت)

تقویم تاریخ ( ۲۷ ماه حوت)

امروز ۲۷ ماه حوت برابر با ۱۸ مارچ تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

روز خبرنگار

 

روز ملی خبرنگار

در جلسه کابینه جمهوری اسلامی افغانستان که در ۱۵ ماه حوت سال ۱۳۹۷ و به ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان  در ارگ دایر گردید، یست و هفتم ماه حوت هر سال در افغانستان به‌عنوان «روز ملی خبرنگار» نامگذاری شد.

گفتنی است، ٢٧ حوت از سوی یکی از نهاد های رسانه ای در افغانستان بنام روز خبرنگار افغانستان از سال ۱۳۹۲ نامگذاری شد. خبرنگاران در افغانستان در شرایط نامساعد ، سخت و دشوارى کار و فعالیت مینمایند .خبرنگارى و رسانه ایى بودن در عین حال که شغلى سخت و سنگین است ، هدفى مهم برای اطلاع رسانی به مردم است.

 

چاپ اولین نشریه نسوان افغانستان/۱۲۹۹

نتیجه تصویری برای نشریه ارشاد النسوان

اولین شماره “ارشاد النسوان” مجلۀ هفته وار اختصاصی زنان افغان به تاریخ ۲۷ حوت ۱۲۹۹ خورشیدی برابر با ۱۷ مارچ ۱۹۲۱ میلادی به نشر رسید و هر روز پنجشنبه منتشر می شد، ولی هنوز مشخص نیست که این نشریه در مجموع چند شماره منتشر شد. نشریه ارشاد النسوان، به مدیریت اسما، همسر محمود طرزی منتشر می شد.

شهر مزار شریف با همکاری جنرال دوستم و مجاهدین از تصرف حکومت مرکزی افغانستان بیرون شد. /۱۳۷۰

وفات استاد محمد علی عطار هروی/۱۳۷۱

نتیجه تصویری برای محمدعلی عطار هروی

محمدعلی عطارهروی (زاده ۱۳۲۸ ه‍. ق/۱۲۸۹ ه‍.ش در هرات– درگذشت: ۱۳۷۱ ه‍.ش در مشهد ایران ) خوشنویس برجسته اهل افغاولایت هراتبود که مدتی در ایران زیست.

وی فرزند محمداسماعیل بود که در سال ۱۳۲۸ هجری قمری در شهر کهنه هرات در محله خواجه عبدالله مصری در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. نیاکانش همگی از عالمان دینی روزگار خود بودند، اما پدرش منبر را ترک کرد و به پیشه عطاری و خوشنویسی روی آورد و فرزند خود محمدعلی را نیز در این رشته پرورش داد. عطارهروی آموزش‌های ابتدایی را در مکتب‌های سنتی هرات فرا گرفت و سپس نزد پدرش در عطاری به آموزش خوشنویسی پرداخت.

از کیفیت و هنرمندی «کم‌نظیر» عطار که بگذریم، آنچه که در زندگی او بسیار برجسته بود «تنوع» هنری بود. او هر یک از انواع خطوط فارسی دری و عربی مثل نسخ، ثلت، نستعلیق، تعلیق و کوفی را به شیوه‌های متعدد می‌نوشت. محمدعلی عطار با کاوش در آثار باستانی، اسناد تاریخی، و گرد آوری مسکوکات دوره‌های قرن اول و دوم اسلام، بخصوص رسم‌الخط دوره خلفای راشدین، به نمونه اصلی خط کوفی دست پیدا کرد. او سپس با تحقیق در دوره‌هایبنی عباس، بنی امیه، غزنویان و دوره تیموری، به انواع و اقسام تفاوت‌هایی که در خط کوفی وجود داشت، آشنا شد. عطار هروی، توانایی کتابت بیش از چهل نوع خط را داشت. بعد پژوهشی کارهای عطار هروی به اندازه کیفیت هنری آثار او برجسته است.

با ورود نیروهای شوروی به افغانستان و آغاز جنگ در این کشور، عطار هروی راهی ایران شد و تمام کتیبه‌هایی که او سالها در بدست آوردن آن زحمت کشیده بود، همه از بین رفت. محمدعلی عطار سخاوتمندانه کارهای ارزشمندش را اهدا می‌کرد. بسیای از آثارش در جنگ از بین رفت و هدایایی که به دیگران داد، گاهی از کاغذپاره‌ها و انباری‌های نمدار سر درآورد.

عطار هروی در طول عمر هنری خود، شاگردان زیادی پرورش داد و سر انجام در تاریخ ۲۷ ماه حوت سال ۱۳۷۱ خورشیدی، استاد محمدعلی عطار هروی، در سن ۸۲ سالگی در شهر مشهد در گذشت.

پیکر استاد را در داخل زیارت امام رضا (رض)، جایی که سال‌ها در آن به کار خوشنویسی و کتیبه‌نگاری مشغول بود، به خاک سپردند.

قتل فرخنده در کابل /۱۳۹۳

فرخنده  در مرکز شهر کابل، پیش زیارت شاه دوشمشیره زجرکش شد. مردان خشمگین او را به اتهام سوزاندن قرآن به اندازه‌ای لت و کوب کردند که زیر سنگ و چوب جان داد. قاتلان جسد او را سپس به آتش کشیدند.

تحقیقاتی که پس از حادثه صورت گرفت نشان داد که اتهام وارده بر فرخنده نادرست بوده است.

دیگر رویداد ها مطابق با تقویم میلادی:

۱۱۶۷ – میان فرانکها به ریاست آمارلیک که تحت پرچم صلیبیون وارد خاورمیانه شده بودند و نیروهای مسلمان در «البابین» مصر جنگ در گرفت. 

۱۵۱۰ – آغاز سلطه استعماری اسپانیا بر سرزمین کلمبیا در امریکای مرکزی 

سرزمین کلمبیا در امریکای مرکزی در سال ۱۴۹۹م توسط کاشفان اسپانیایى کشف شد و استعمارگران اسپانیایى، ضمن الحاق کلمبیا به کشور خود، از هجدهم مارچ ۱۵۱۰م به غارت منابع آن پرداختند. قیام مردم کلمبیا علیه اسپانیا از سال ۱۷۸۱م آغاز شد و پس از آن که ناپلئون، اسپانیا را تصرف کرد، نفوذ و قدرت دولت مادرید در مستعمراتش کاهش یافت. هم‏زمان با تزلزل در حاکمیت اسپانیا، اعلامیه استقلال کلمبیا در سال ۱۸۱۰ تهیه شد. سه سال بعد، وقوع انقلاب مردم کلمبیا همچنان ادامه داشت تا اینکه سرانجام سیمون بولیوار آزادی‏خواه معروف امریکای جنوبی در سال ۱۸۱۹م به سلطه اسپانیا بر کلمبیا خاتمه داد و با آزادی ونزوئلا، کلمبیا، اکوادور و پاناما، جمهوری کلمبیای بزرگ متشکل از این کشورها را تأسیس نمود. طی سال‏های ۱۸۲۹ تا ۱۸۳۰م اکوادور و ونزوئلا اعلام استقلال کردند. نام کشور کلمبیا به پاس کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب به این اسم نام‏گذاری شده است.

27 اسفند - 18 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۶۲ – امضای پیمان اویان و پایان استعمار فرانسه در الجزایر

الجزایر از سال ۱۸۳۰م تحت استعمار فرانسه قرار گرفت و مقاومت‏های مردمی مانع این استعمار نگردید و حتی در اوایل قرن بیستم تمام خاک الجزایر زیر سلطه فرانسه درآمد. در زمان جنگ جهانی دوم، الجزایر که مستعمره فرانسه بود.، به جرگه متفقین پیوست و در زمان اشغال فرانسه، دولت در تبعید ژنرال دوگل، مدتی در الجزیره پایتخت الجزایر مستقر گردید. پس از پایان جنگ دوم جهانی، جنبش استقلال‏طلبی در این کشور شدت گرفت، به طوری که تشنجات این دوره، باعث اعطای خود مختاری از جانب دوگل شد. ولی مبارزان که خواستار استقلال بودند، جهاد خود را ادامه دادند تا حدی که در سال ۱۹۶۲م مارشال دوگل قرارداد اویان را که متضمن استقلال کامل الجزایر بود، امضا کرد. در انقلاب هشت ساله مردم الجزایر، یک میلیون نفر از آزادی خواهان به دست اشغال‏گران فرانسوی کشته شدند. الجزایر پس از استقلال، دارای حکومت جمهوری دموکراتیک (سوسیالیستی) شد، که اولین رئیس جمهور آن احمدبن بلا بود.

27 اسفند - 18 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۶۵ – انجام نخستین راهپیمایی فضایی جهان توسط الکسی لئونوف کیهان‌نورد روسی.

27 اسفند - 18 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
الکسی لئونوف

۱۹۷۸ – محکوم شدن ذوالفقار علی بوتو به اعدام

27 اسفند - 18 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
ذوالفقارعلی بوتو

۱۸ مارچ ۱۹۷۸ ذوالفقارعلی بوتو نخست وزیر پیشین و رهبر حزب مردم پاکستان به جرم دست داشتن در قتل پدر یکی از رقبای سیاسی اش به اعدام محکوم شد که بعدا اعدام گردید. دولت وی قبلا با یک کودتای نظامی برانداخته شده بود. ذوالفقارعلی بوتو سالها وزیر امورخارجه، رئیس کشور و رئیس دولت پاکستان بود و در سال ۱۹۷۱ موفق شد پاکستان را از بحران پس از جدا شدن پاکستان شرقی (بنگلادش امروز) خارج سازد.

سالها بعد PPP (حزب مردم پاکستان) «بی نظیر» دختر ذوالفقار علی بوتو را نخست وزیر پاکستان کرد که وی پس از کنار رفتن از این سمت، بعدا متهم شدن و پس از یک تبعید طولانی در خارج از پاکستان، اواخر سال ۲۰۰۷ به وطن بازگشت و در دسامبر همین سال در پی شرکت در یک اجتماع در راولپندی و ایراد نطق ترور شد و ریاست حزب به پسرش «بلاول» رسید که چون دانشجو بود و در انگلستان تحصیل می کرد، پدر او «آصف علی زرداری» نیابت ریاست حزب را بر عهده گرفت.

۱۹۴۵ – چهل و دو روز پیش از خودکشی هیتلر و زمانی که ارتش مسکو به دیوار برلین نزدیک شده بود و تصرف شهر قطعی بود، پایتخت آلمان مورد حمله ۱۲۵۰ بمب افکن آمریکایی قرار گرفت و چون وسیله دفاع نداشت آسیب فراوان دید. مورخان این بمباران را «غیر ضروری» خوانده و نوشته اند که با هدف خاص انجام شده بود.

۲۰۰۳ – «هو جینتائو Hu Jintao» دبیرکل حزب حاکم رژیم پکن رئیس جمهور این کشور هم شد. وی در همین روز «ون جیابائو Wen Jiabao» را به عنوان نخست وزیر و «لی جائو شینگ» را به سمت وزیر امورخارجه این رژیم تعیین کرد.

27 اسفند - 18 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
هو جینتائو Hu Jintao

زادروزها

۱۸۷۷ – ادگار کیسی پیشگو و شفادهندهٔ آمریکایی

27 اسفند - 18 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
ادگار کیسی

۱۸۴۲ – تولد استفان مالارْمِه ادیب معروف فرانسوی
۱۸۵۸ – تولد رُدولف دیزل مبتکر و مخترع موتور ماشین

27 اسفند - 18 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
فوستل دو کولانژ

۱۸۳۰ – فوستل دو کولانژ مورخ و جامعه شناس قرن ۱۹ فرانسه

مرگ‌ها

۱۹۶۵ –  ملک فاروق پادشاه پیشین مصر

27 اسفند - 18 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
ملک فاروق

۲۰۰۹ – ناتاشا ریچاردسون – بازیگر انگلیسی

27 اسفند - 18 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
ناتاشا ریچاردسون

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.