خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۲۷ ماه سنبله )

تقویم تاریخ ( ۲۷ ماه سنبله )

امروز ۲۷ ماه سنبله:
برقراری اولین پیام تلگرامی میان افغانستان و شوروی/۱۹۹۰ میلادی
در این نخستین تلگرام که با ماشین تلگرامی اهدایی شوروی سابق به شاه افغانستان انجام شد، ارتباط میان شاه امان الله و لنین برقرار گردید.

برگزاری انتخابات شورای ملی/۱۳۸۴ خورشیدی

نتیجه تصویری برای یونس قانونی رئیس پارلمان

نخستین انتخابات شورای ملی همزمان با انتخابات شورای ولایتی در در چنین روزی برگزار شد

برگزاری نخستین انتخابات پارلمانی در افغانستان پس از ۳۰ سال به میان آمد و بیشترین کرسی‌ها در این دوره از شورای ملی را چهره‌های با نفوذ و قدرتمند سیاسی، نظامی و قومی به دست آوردند.

گفتنی است در انتخابات درون شورایی نیز محمد یونس قانونی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان و صبغت الله مجددی به عنوان رئیس مجلس سنا انتخاب شدند.

براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، مدت کار اعضای پارلمان در اول ماه سرطان سال پنجم کاری شان بعد از اعلان نتایج انتخابات پایان می‌یابد.

کشف قدیمی ترین قانون اساسی جهان/ ۱۸۷۷م

«ارنست شوکین دو سارزکde Sarzec» باستانشاس فرانسوی (متولد در سال ۱۸۳۲ و متوفا در سال ۱۹۰۱) در پی کاوش های خود در جنوب عراق امروز (Ur – منطقه سکونت سومریان باستان)، در سپتامبر ۱۸۷۷ (هجدهم این ماه) اعلام کرد که موفق به یافتن قدیمی ترین قانون اساسی جهان شده که قدمت آن به ۲۳۰۰ سال پیش از میلاد می رسد. وی که کدهای مکشوفه را «قانون اساسی اوروکاگنا Urukagena» نام نهاد گفت که این کدها از آن جهت روح القوانین (ام القوانین) بوده اند که حقوق و تکالیف اتباع، تکالیف و وظایف دولت، روابط دولت و ملت، ساختار کشور، نظام حکومتی، اموال و ارکانهای دولتی، قوای حکومتی و … را روشن می ساختند و تصمیمات دولتی نمی توانست از چارچوب آنها تجاوز کند. برای نمونه؛ یکی از این کدها استثمار را منع کرده بود که یک اصل است نه ماده و تبصره.

ارنست شوکین گفته بود که این کدها از نظرات «سولون» آتنی در ۵۹۴ پیش از میلاد، منشور کوروش بزرگ سال ۵۲۹ پیش از میلاد، مگناکارتای سال ۱۲۱۵ میلادی و عقاید پولیبیوس، لاک، منتسکیو، و … به دور نیستند و مطابقت دارند که جمهوری روم باستان عنوان کانستیتوشن به مفهوم پایه و ساختار (Constitution) بر آن نهاده که با تخریب پایه و زیربنا، ساختمان ویران خواهد شد. پاپ ها بعدا دستورهای کتب مقدس را که غیر قابل تغییر هستند «Canon کانون» نامیدند.

وقوع رکود اقتصادی در امریکا/ ۱۸۷۳م

۱۸ سپتامبر ۱۸۷۳ یک بانک آمریکایی در شهر فیلادلفیا ورشکست شد و متعاقب آن این کشور وارد یک دوره ۴ ساله رکود اقتصادی گردید که در تاریخ به «Panic of 1873-1977» معروف است. کاهش شدید بهای خانه و زمین در آمریکا در سال ۲۰۰۷ باعث شده بود که برخی از خریداران مستغلات اقساط وام خود را به بانکها و موسسات رهنی ندهند (زیرا رها ساختن خانه برای تصاحب آن توسط بانک و موسسه مالی، اصطلاحا «فورکلوژر» به سود آنان بود) و در نتیجه پاره ای از این موسسات مالی فعالیت خود را متوقف ساخته اند (زیرا که در آمریکا، یک موسسه مالی و بانک می تواند اسناد رهن را نزد بانکی بزرگتر به وثیقه بگذارد و وام با بهره ارزانتر بگیرد).

تاسیس نشریه معتبر نیویارک تایمز/ ۱۸۵۱م

۱۸ سپتامبر (روزی چون امروز) در سال ۱۸۵۱ «نیویارک دیلی تایمز» که توسط جاروس ریموند Jarvis Raymond تاسیس شده بود کار انتشار خود را آغاز کرد که بعدا به نیویارک تایمز تغییر نام داد. ریموند در سال ۱۸۵۶ با تنی چند از ناشران روزنامه های آمریکا، خبرگزاری اسوشیتدپرس را تاسیس کرد. در قرن نوزدهم، سالها بهای هر نسخه نیویورک تایمز در تکفروشی ها دو پنی  بود. این روزنامه در سال ۱۸۹۶ توسط «آدولف اوکس Adolph Ochs» که در آمریکا در یک خانواده از مهاجران یهودی آلمانی به دنیا آمده بود خریداری شد و همچنان در دست این خانواده است. نیویارک تایمز اینک مالک چند رسانه دیگر از جمله بوستون گلوب ونیویورک هرالد تریبیون و رادیو تلویزیون است.

کتاب بهترین کاریکاتورهای سیاسی سال 2005

 

«چارلزبروک» مولف آمریکایی کتاب مجموعه بهترین کاریکاتورهای سیاسی سال ۲۰۰۵، این مجموعه را در سپتامبر همین سال به توزیع داد. این کاریکاتورها که یک نمونه آن در زیر می آید، یک دنیا سخن در دل دارند که به زبان غیر مستقیم و طنز بیان می دارند. به گزارش موسسات سنجش افکار، مخاطبان روزنامه ها در ۱۶ سال متوالی منتهی به سال ۲۰۰۵ گفته بودند که صد درصد مشتاق دیدن همین کاریکاتورها هستند که معمولا در صفحه مقالات منتشرمی شوند.

کاریکاتور بالا که توسط «جو ماژسکی» کاریکاتوریست آمریکایی کشیده شده نشان می دهد که دولت آمریکا در پوشش «گل آزادی» در جنگهای جهانی دوم، کره، ویتنام، کویت، افغانستان (جنگ با تروریسم) و عراق شرکت کرده است و کاریکاتوریست این جنگها را به صورت خارهای گل ترسیم کرده است.

انتخاب امپراطور ۶۸ ساله برای روم/ ۹۶م

۱۸سپتامبر سال ۹۶ میلادی در پی ترور دومیتیانDomitian امپراتور روم به دست «بادی گارد» سابق برادر زاده اش (ژولیا دختر تیتوس)، سنای روم «مارکوس نرواMarcus Cocceius Nerva» ۶۸ ساله را به عنوان امپراتور تازه انتخاب کرد. مورخان، نروا را یکی از پنج امپراتور خوب روم بشمار آورده اند، زیرا که وی اموال مصادر شده از سالهای قبل و حتی دهها سال پیش از امپراتور شدنش را به صاحبان آنها و یا وراثشان پس داد، اعلام کرد که طرحهای دولتی را قبلا به اطلاع مردم خواهد رساند تا در «فوروم» درباره آنها بحث کنند، ماموران او نتیجه این بحث ها را به اطلاعش برسانند و سپس به اتفاق سنا درباره آنها تصمیم بگیرد. وی همچنین اعلام کرد که متهمان سیاسی و افرادی که مورد سوء ظن خیانت به کشور قرار می گیرند نباید تا به آوردن سند و مدرک قابل قبول بازداشت شوند. وی که دارای فرزند نبود، به پیشنهاد افسران ارتش، ژنرال تراژان را به فرزند خواندگی پذیرفت که پس از او امپراتور شد و در جنگ سال ۱۱۷ با ایران جان سپرد (بیشتر مورخان نوشته اند که در جنگ منطقه «هاتراHatra» زخمی شد و درگذشت و برخی دیگر مرگ او را بر اثر گرما و خستگی در میدان جنگ و بیهوشی ناشی از آن نوشته اند که به نظر درست نمی آید). هادریان جانشین تراژان از همه دعاوی روم نسبت به قلمرو ایران صرفنظر کرد تا صلح میان دو امپراتوری برقرار شود. اختلاف بر سر تعیین رئیس دولت ارمنستان، جنگ تراژان با خسرو شاه اشکانی ایران شده بود.

نروا

شکست جاپانی ها در جنگ دریایی/۱۵۹۷

۱۶ سپتامبر سال ۱۵۹۷ یی سون ـ سینYi Sun _ Sin، دریاسالار کوریا، با ۱۲ کشتی اختراعی خود معروف به سنگ پشت،  ۱۳۳ کشتی مهاجم جاپانی ها را شکست داد. در این جنگ دریایی ۳۱ کشتی ژاپنی غرق شدند. ژاپن از دیر زمان درصد تصرف کره و از این طریق تصرف قسمتی از خاک چین بود. کوریا تا دهه اول قرن بیستم از متحدان و وابستگان چین بود که پس از پیروزی جاپانی ها بر روسیه در جنگ سالهای ۱۹۰۴ ـ ۱۹۰۵ کوریا را هم متصرف شدند که تا ۱۹۴۵ در کنترل آنها بود. کشتی های اختراعی دریاسالار یی سون پوشش پولادین داشتند و به این ترتیب کوریایی ها نخستین کسانی هستند که زره دار دریایی ساختند و در جنگ از آن استفاده کردند. عکس، المثنای زره دارهای کوریایی سال ۱۵۹۷ را نشان می دهد که مهندسان کوریایی اخیرا با استفاده از طرحهای یی سون آنها را به منظور نمایش ساخته اند. یی سون پس از پیروزی بر جاپانی ها لقب قهرمان ملی همه کوریا را به دست آورد.

کشتی زره دار

۱۹۱۸م:۱۸ سپتامبر ۱۹۱۸ حمله تازه نیروهای انگلیسی به فرماندهی جنرال “آلن بی Allenby” به اعماق فلسطین، پس از پیروزی آنان در جنگ “مجیدو” آغاز شد که در این حمله، این نیروها تا ۲۳ سپتامبر شهرهای “ناصره” و “حیفا” را تصرف کردند. در آن زمان فلسطین قسمتی از قلمرو عثمانی بود و عثمانی ها از آن دفاع می کردند. همین نیروهای انگلیسی اول اکتبر ۱۹۱۸ شهر دمشق را هم متصرف شدند و در اینجا هفت هزار سرباز عثمانی را به اسارت گرفتند. بیت المقدس (اورشلیم) نیز یازدهم دسامبر ۱۹۱۸ به تصرف انگلستان درآمد که از این شهر به مدت ۳۰ سال بر فلسطین حکومت کردند. تصرف فلسطین توسط انگلیسی ها آغاز مسئله ای شده است که هنوز ادامه دارد و هر روز هم بر پیچیدگی آن افزوده می شود.

عثمانی در جریان جنگ جهانی اول از متحدان آلمان بود که باشکست آلمان، امپراتوری عثمانی نیز که خود را جانشین امپراتوری عباسیان می دانست پس از قرنها از میان رفت.

اعزام نیرو به روسیه در جنگ جهانی اول ۱۹۱۸م

۱۸سپتامبر ۱۹۱۸ که جنگ جهانی اول هفته های آخر خود را می گذراند دولتهای انگلستان، ژاپن، آمریکا و فرانسه در ظاهر به بهانه جلوگیری از رسیدن آذوقه و مهمات به آلمان، ولی در باطن تصرف قسمتهائی از خاک امپراتوری روسیه و محاصره کردن بلشویکها و نابودی آنان در نطفه، به روسیه نیرو فرستاده بودند.

“ویت پول” سفیر آمریکا در مسکو در چنین روزی بازداشت سفیران فرانسه و انگلستان توسط بلشویکها را بهانه قرارداد سفارت را تعطیل و از مسکو خارج شده بود. هدف ژاپن تصرف سیبری شرقی، و قصد انگلستان تصرف بنادر شمال، آسیای میانه و قفقاز بود. فرانسه و آمریکا ظاهرا حامی سلطنت طلبان روسیه معروف به سفیدها بودند که با بلشویکها معروف به سرخها می جنگیدند؛ در باطن دولت آمریکا می خواست به هر وسیله که شده روسها را از مجاورت آلاسکا دور سازد. نیروهای سفید تا دروازه های مسکو و لنینگراد پیش رفته بودند که در اینجا با نیروهای سرخ و مرکب از کارگران و کشاورزان داوطلب به فرماندهی تروتسکی رو به رو شدند، عمدتا شکست خوردند و طرح چهار قدرت متحد خنثی شد و نیروهای خود را عقب کشیدند. دشمنی کمونیستهای روسیه با غرب در حقیقت از همین تاریخ آغاز شده و به باور آنان، هنوز غرب از نقشه دراز مدت خود در متلاشی کردن روسیه فدراتیو چشم بر نداشته و فروپاشی شوروی برای غرب کافی نبوده است.

پیشروی جاپانی ها در چین/ ۱۹۳۱م
برغم اعتراض جامعه ملل، نیروهای امپراتوری جاپان ۱۸ سپتامبر ۱۹۳۱ منچوری چین را متصرف شدند و شانگهای را مورد تهدید قرار دادند. چون دامنه اعتراض بیشتر شد و بیم مداخله شوروی می رفت، دولت ژاپن «پوـ یی» امپراتور سابق چین را که با تغییر نظام حکومتی چین از سلطنتی به جمهوری در سال ۱۹۱۲، برکنار شده بود به پادشاهی [دست نشانده خود] در منچوری منصوب کرد، ولی نیروهای خود را از منطقه خارج نساخت و جامعه ملل را تهدید به کناره گیری از عضویت در صورت ادامه اعتراض کرد و این امپراتور دست نشانده تحت نام حکومت «منچوکو» تا سال ۱۹۴۵ برقرار بود. پس از کمونیست شدن چین، امپراتور سابق مدتی زندانی بود که به دستور مائو آزاد شد و تا زمان بازنشستگی، همانند یک تبعه عادی به شغل باغبانی که مورد علاقه اش بود و خود آن را درخواست کرده بود پرداخته بود و در خاطراتش که انتشار یافته نوشته است که ای کاش از آغاز کار، باغبان بود و آسوده زندگی می کرد.

جاپانی ها در سال ۱۹۳۱ برای تصرف منچوری و شرق چین، به طرح نقشه و به دست آوردن بهانه دست زده بودند زیرا که وجود جامعه ملل مانع از آن می شد که همانند قرنهای پیش از آن، بدون دلیل دست به لشکرکشی و جنگ بزنند. دو سرهنگ ژاپنی مامور به دست دادن بهانه شدند. آنان در ایستگاه راه آهن «موکدن» در منچوری انفجاری به وجود آوردند و جاپان که امتیاز این راه آهن را به دست داشت اعلام کرد که چین امن نیست و دولت این کشور توان محافظت از سرمایه و جان ژاپنی های مقیم چین را ندارد و با این بهانه به چین لشکر کشید و ….

Pu _yi

 

۱۹۳۸م:۱۸ سپتامبر ۱۹۳۸ در پی مذاکرات مونیخ، دولتهای انگلستان و فرانسه از چکها خواستند که با نظر هیتلر مبنی بر خودمختاری منطقه آلمانی نشین سودتنلند موافقت کنند. مورخان کشورهای فاتح جنگ جهانی دوم، این اقدام انگلستان و فرانسه را «اپیزمنت (مماشات)» خوانده اند که استعمال این واژه برابر است با این ضرب المثل فارسی: اشک کباب باعث طغیان آتش است. این اصطلاح از آن پس، روزی نیست که در مورد یک دولت بکار برده نشود.

۱۹۶۱م:داگ هامرشولد (هامرسکلد Hammarskjold ) دیپلمات سوئدی و دبیر کل وقت سازمان ملل که در آفریقا سرگرم حل مسئله کنگو بود ۱۸ سپتامبر ۱۹۶۱ (در ساعات شب) بر اثر انفجار هواپیمایش بر فراز رودزیای شمالی مستعمره وقت انگلستان (زیمبابوه امروز) کشته شد. شایعه توطئه قتل هامر شولدکه مورخان از او به عنوان بهترین دبیرکل سازمان ملل یاد کرده اند هنوز منتفی نشده است. در آن شب هامر شولد و همراهان با یک هواپیمای دی سی ـ ۶ به منظور مذاکره رو در روی با چومبه که ایالت کاتانگا را از جمهوری کنگو جدا کرده بود و باعث یک جنگ داخلی شده بود عازم ندولا در رودزیای شمالی بود. به هامر شولد گفته شده بود که به علت ناامنی، از پرواز در ساعات روز خودداری کند. در این سانحه، تنها یکی از افراد گارد محافظ هامر شولد زنده مانده بود که گفته بود پیش از سقوط هواپیما صدای چند انفجار را شنیده بود. کمپانی های بین المللی الماس چومبه را تشویق به تجزیه کنگو کرده بودند تا در جریان استقلال این کشور به منافع آنها آسیب نرسد. هنوز این توطئه در آن منطقه از جهان پایان نیافته است و کشمکش آنگولا دنباله همان بود.

پس از هامرشولد “یوتانت” نماینده کشور برمه (میانمار) دبیر کل سازمان ملل شد. از آن پس سعی شده است که مردان قدرتمند به دبیرکلی سازمان انتخاب نشوند!.

Hammarskjold

 

۱۷۳۹: امپراتوری اتریش که توان ادامه جنگ با عثمانی را نداشت به انعقاد قرارداد تسلیم شهر بلگراد به عثمانی تن داد.

۱۷۵۹: شهر فرانسوی نشین «کوبک Quebec » در کانادا به تصرف نیروهای انگلیسی درآمد ولی از آن زمان تاکنون، مردم ایالت کوبک که زبان و فرهنگ فرانسه را حفظ کرده اند همچنان خواهان استقلال هستند.

۱۸۱۰: شیلیایی ها روز اعلام استقلاخود ( ۱۸ سپتامبر ۱۸۱۰ ) را – گرچه این استقلال بعدا تحقق یافت ” روز ملی ” اعلام کردند.

۱۸۵۰: کنگره آمریکا قانون «بردگان فراری» را تصویب کرد. طبق این قانون اگر ماموران پلیس در دستگیری بردگان فراری و بازگرداندن آنان به صاحبانشان کوتاهی کنند به هزار دلار جریمه نقدی و چنانچه مردم به این فراریان پناه دهند هرکدام به شش ماه زندان و هزار دلار جریمه نقدی محکوم می شدند. در آن زمان، دلار به صورت سکه طلا بود. سبب تصویب این قانون این بود که بردگان سیاه از ایالات جنوبی (برده دار) فرار می کردند و به ایالات شمالی که برده داری را لغو کرده بودند پناه می بردند.

۱۹۰۶: یک توفان دریایی( از نوع سونامی) ده هزار تن از ساکنان هنگ کنگ را بی جان ساخت.

۱۹۱۹: یک توفان دریایی که از خلیج مکزیک برخاسته بود در سواحل جنوبی ایالات متحده ۲۸۰ تن را کشت. توفانهای دریایی هر سال در اواخر تابستان و نیز پاییز به سواحل جنوبی و شرقی ایالات متحده وارد می شوند.

۱۹۲۶: توفان دریایی ۲۵۰ تن را در منطقه میامی ایالت فلوریدای آمریکا بی جان ساخت.

۱۹۲۷: سی بی اس ( کلمبیا برادکستینگ سیستم) در نیویورک آغاز بکار کرد که با «ان بی سی» و «ا.بی. سی» سه شبکه بزرگ رادیو تلویزیونی آمریکا هستند. اخبار سی بی اس بیطرفانه تر تنظیم می شود.

۱۹۳۴: شوروی که سالها با عضویت آن اتحادیه در جامعه ملل مخالفت می شد به عضویت این جامعه درآمد.

۱۹۴۲: کمپانی سخن پراکنی کانادا (سی بی سی) آغاز بکار کرد.

۱۹۳۹: یک زیر دریایی آلمانی ناو هواپیمابر انگلیسی Courageous را در اقیانوس اطلس غرق کرد و دست کم ۵۰۰ تن کشته شدند.

۱۹۴۹: ارزش برابری پاوند انگلستان ۳۰ درصد پایین آمد که سرآغاز سقوطهای سیاسی و اقتصادی دیگری بود که در پی آن آمد.

۱۹۸۰: “کاترین آن پورتر” داستان نگار آمریکایی در ۹۰ سالگی درگذشت.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.