هرات

نام نشریه: هرات


صاحب امتیاز: انجمن ادبی هرات
اولین مدیر مسئول: سرور جویا
نوعیت: ماهنامه
موضوع: فرهنگی، ادبی
زبان: دری، پشتو
تاریخ تاسیس: حوت ۱۳۱۰
محل چاپ: هرات- مطبعه دولتی
آدرس دفتر: هرات، جوار کتابخانه عامه
وضعیت فعلی: غیر فعال
ثبت و آرشیف: فرهنگسرای دوربین/ ۰۷۰۰۴۱۴۹۴۹

معرفی ماهنامه هرات

سرور جویا ( اولین مدیر مسئول مجله هرات )

———————————————–

نخستین نهالی که از این مزرعه سبز ادبی به بر نشست، مجله ادبی هرات  بود که در ۱۵ حوت ۱۳۱۰ خورشیدی، اولین شماره آن، چاپ شده و بدست علاقمندان ادب و شعر قرار گرفت، که در آن مطالب ادبی ، شعر، تاریخ، روانشناسی و … به نشر میرسید.
از ابتدای سال دوم، به قطع بزرگتر در ۶۰ صفحه  به چاپ رسید که این روال تا ۱۵ ثور ۱۳۱۸ خورشیدی، ادامه داشت. در این وقت به خاطر وقوع جنگ جهانی اول و کمبود مواد طباعتی و کاغذ، تعداد صفحات دوباره به همان ۴۰ صفحه سابق کاهش پیدا کرد و این کمبودی سبب گردید تا از سال ۱۳۲۱ خورشدی، تعداد صفحات مجله به ۲۰ صفحه برد. تا آنکه  در سال ۱۳۲۲ خورشیدی، فعالیتهای مجله ادبی هرات، به سکتگی مواجه گشت و تا سال ۱۳۲۷ این مجله، فروغ خود را ازدست داد و همه قلم بدستان دور و پیش آن، پراکنده احوال شدند.
باید در اینجا یادآوری نمود که درطول سالهای ۱۳۱۰ تا ۱۳۲۲ خورشیدی، در حدود ۱۴۴ شماره مجله ادبی هرات به نشر رسید، که برای این انجمن درآن سالهای کم فروغ فرهنــگی، این دستاورد، یک ذخیره کم نظیر و گنجینه شایان به حساب میآمد.
در سال ۱۳۲۷ و در آن دورانی که عبدالله خان ملکیار والی هرات بود، انجمن ادبی با نامی دیگر به عنوان کلوپ ادبی هرات و با صورتی جدید ، به ابتکار و پیشآهنگی شاعر جوان و آگاه، محمد ابراهیم رجایی، عرض اندام نمود. که در این چوکات جدید، علاوه بر چاپ مجله، زمینه های فرهنگی آن وسیعتر گردید و بر گزاری محافل ادبی و شعری، جزء کار همیشگی و متداوم آن بود.
محل کلوپ ادبی هرات در این زمان در مجتمع تاریخی مصلی هرات یا پارک بهزاد آن زمان بود و مجله هم زیر نام « مجله ادبی هرات» هر ماه در مطبعه اتفاق اسلام، سر از ماه اسد ۱۳۲۷ خورشیدی، به مدیر مسئولی ( محمد ابراهیم رجایی) به نشر میرسید.
در خلال سالهای ۱۳۴۵تا ۱۳۵۷ خورشیدی ، قطع مجله هرات به اندازه مجله ژوندون، بزرگتر گردید و با چاپ تصاویر رنگه در پشتی و ایجاد صفحات اختصاصی درآن، چهره تازه از نگاه کیفی به خود گرفت، که متاسفانه دامن دراز ادبی- فرهنگی این مجله کهن، در سال ۱۳۶۰ برای همیشه، کوتاه و برچیده شد.
 

درباره admin

مطلب پیشنهادی

هشت صبح

هشت صبح نام روزنامه: هشت صبح مدیر مسئول: مسئول روزنامه در هرات: وحید پیمان آدرس …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.