خانه / اطلاعات رسانه ای / تلویزیون ها / تلویزیون ملی هرات

تلویزیون ملی هرات

ات
نام تلویزیون: ملی هرات
صاحب امتیاز: ریاست رادیو و تلویزیون افغانستان
مدیر مسئول: سمیع وفا
تاریخ شروع نشرات: ۱۳۶۷
فریکانس: ۲۱۷٫۲۵
آدرس: ناحیه اول شهر هرات- خیابان خواجه علی موفق- سمت شمال خیابان- متصل به مقام ولایت
تاریخچه شروع به فعالیت تلویزیون ملی هرات

تلویزیون ملی هرات

نشرات تلویزیون هرات به تاریخ ۴ قوس سال ۱۳۶۳ توسط عبدالمجید سربلند معاون اسبق شورای وزیران جمهوری دموکراتیک افغانستان و در زمان حکومت ببرک کارمل آغاز شد.
در آن زمان تلویزیون هرات در کانال یازده به سیستم سیکم به مدت ۲ ساعت در روز نشرات پخش می کرد و قادر به تولید هیچ برنامه و فلمی نبود.
یک ساعت از این نشرات برنامه هایی بودند از طریق قمر مصنوعی و دستگاه گیرنده و فرستنده شمشاد در کابل که از سوی اتحاد شوروی سابق در اختیار رادیو تلویزیون افغانستان گذاشته شده بود، از ناحیه شب به شکل ریلی اخذ و ثبت می گردید.
این برنامه های یک ساعته شامل اخبار، مطالب مهم اطلاعاتی و پروگرام های متنوع و سرگرم کننده بودند که یک شب بعد از نشرات آن در کابل، برای شهروندان هرات پخش می شد.
یک ساعت دیگر نشرات تلویزیون هرات مربوط به فلم ها و برنامه های بودند که در چوکات مدیریت تلویزیون هرات تاسیس شده بود. مواد این آرشیف نیز قبل از شروع نشرات تلویزیون هرات از آرشیف تلویزیون مرکزی کاپی و به هرات ارسال شده بود.
امکانات فنی تلویزیون در آن زمان به یک استودیو، یک دوربین و دستگاه ضبط و پخش محدود می‌شد و از آن‌جا که فرستنده تلویزیون هرات با سیستم روسی کار می‌کرد. دست اندر کاران آن با نصب یک فرستنده صد وات، بر بالای برج ساعت مقام ولایت، امکان استفاده از این شبکه را برای همه دارندگان تلویزیون در شهر هرات را امکان ‌پذیر کردند.
بعد از مدتی تلویزیون هرات به نشرات محلی روی آورد . اما از آنجایی که امکانات تولید برنامه های محلی و فلم های هنری وجود نداشت، صرف اخبار محلی هرات را بدون کامره با پس زمینه تصاویر متحرک از شهر هرات پخش می نمود و بعضی هنگام نیز آهنگ ها ، نمایشات ، فلم های مستند  و هنری که در آرشیف تلویزیون وجود داشت، انتخاب و پخش می کرد. در آن زمان این شبکه تلویزیونی  بیش از ۵۰ کیلو متر را تحت پوشش نشراتی قرار می داد.
با پیروزی مجاهدین در ۲۹ حمل سال ۱۳۷۱ ، فرصتی پیش آمد تا تلویزیون هرات همگام با رادیو، به تولید برنامه بپردازد .
در این زمان مرحوم عبداهادی فایق اولین آمر تلویزیون هرات شد.
پخش برنامه‌های تلویزیون محلی هرات از ساعت ۶ عصر شروع می‌شد و تا ۱۰ یا ۱۱  شب ادامه داشت. در این چهار  تا پنج ساعت که بسیاری از ساکنان شهر هرات به دلیل نبود برق از طریق تلویزیون های سیاه و سفید و قابل استفاده با انرژی باطری موتر ، به تماشای برنامه ها می نشستند،  معمولاً هر روز ابتدا بعد از پخش سرود ملی و تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، برنامه‌هایی مخصوص اطفال و کودکان و سپس راپور تاژ های شهری، نمایشنامه های تلویزیونی، اخبار، میزگرد های سیاسی و در پاره ای از شب ها فلم های هنری هندی، ایرانی و امریکایی پخش می‌شد. در کنار این برنامه ها بعضی برنامه های مهم خبری و سیاسی از جمله سرویس خبر تلویزیون ملی مرکز کشور نیز ریلی می گردید.
تولید فلم‌های داستانی و سینمایی
تلویزیون هرات با همکاری مدیریت تیاتر شروع به ساخت فلم‌های بلند داستانی کرد. درسال ۱۳۷۲، فلم «آن دوران گذشت» ساخته فرحت هروی، به عنوان نخستین فلم داستانی یا سینمایی تلویزیون تهیه شد که از طریق تلویزیون ملی هرات به نمایش عمومی درآمد. زر سفید فلم دیگری از تلویزیون هرات بود که باز هم، به کارگردانی فرحت هروی، در سال ۱۳۷۳ ساخته شد. ددمنشان، سومین فلمی بود که با سرمایه مشترک تلویزیون و مدیریت تیاتر هرات ساخته شد.
تلویزیون محلی هرات در سال ۱۳۷۴ با روی کار آمدن دوره طالبان تعطیل شد. بسیاری از تلویزیون های مردم شکسته شد. این سکوت مرگ بار بیش از شش سال به طول انجامید. تا آنکه کار دوباره تلویزیون محلی هرات  از اواخر سال ۱۳۸۰ خورشیدی با روی کار آمدن دوباره حکومت مجاهدین، از سر گرفته شد.
ولی شاه بهره، اولین آمر تلویزیون دولتی هرات بعد از شروع به کار دوباره آن بود. سپس در اوایل ۱۳۸۳ خورشیدی، عبدالظاهر ارشاد این وظیفه را بر عهده گرفت. دیری نگذشت که با روی کار آمدن سید محمد خیر خواه به عنوان والی هرات، این پست به عبدالظاهر میهن یار رسید و بعد از وی افراد دیگری چون شمس، ولی محمد حدید، نقیب آروین، عبید الهی و سمیع وفا نیز یکی پی دیگری به ایفای وظیفه در این پست مهم دولتی پرداختند.
رادیو تلویزیون ملی و محلی هرات از بدو تاسیس تا کنون در بخش شرقی اتاق های اداری مقام ولایت هرات فعالیت می نماید.
در اواخر دهه ۱۳۸۰، ساختمان مستقلی به عنوان اولین ساختمان رادیو و تلویزیون ملی و محلی هرات به هدف ساخت شعبات اداری و استدیو های مدرن تلویزیونی در اراضی مجتمع مقام ولایت هرات در یک طبق اعمار شد، اما گویا به دلیل پایین بودن کیفیت کاری، این ساختمان همچنان بدون استفاده به خود رها شده است.

شبکه های تلویزیونی خصوصی در هرات

در اواخر سال ۱۳۸۳، پخش برنامه‌های تلویزیونی شبکه خصوصی ساقی که توسط استاد طارق نبی در تاریخ   ۲۹/۹/۱۳۸۳ جواز نشراتی اخذ نموده بود، در هرات آغاز شد. این در حالی صورت می گرفت که کمی پیش از این هم شبکه تلویزیونی سیمای غوریان که توسط جمشید نیکجو عزیزی به تاریخ ۱۲/۱۲/۱۳۸۲  راجستر وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور شده بود، در ولسوالی غوریان آغاز به فعالیت نمود. بعد ها به غیر از این دو شبکه خصوصی تلویزیونی ، چندین شبکه تلویزیونی خصوصی دیگر نیز  آغاز به فعالیت کردند. سومین شبکه خصوصی، تلویزیون هری بود که به همت نجیب الله یوسفی در سال ۲۲/۱۰/۱۳۸۳ تأسیس و از اوایل سال ۱۳۸۴، کارش را آغاز کرد. دیگری شبکهٔ تلویزیون محلی هرات که به مدیر مسئولی عبدالکریم صادقی در ۲۷/۱۱/۱۳۸۷ تاسیس گردید، تلویزیون تابان می باشد.
تاسیس شبکه های تلویزیونی خصوصی در هرات با سیستم آنالوک تا سال ۱۳۹۳ ادامه یافت و شبکه تلویزیونی نگین الغیاث آخرین تلویزیونی است که در تاریخ ۱۳/۲/۱۳۹۳ جواز نشراتی دریافت نمود.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

رسانه های فعال در هرات

رسانه های فعال در هرات هم اکنون ولایت هرات از حیث تعداد رسانه های فعال …

2 نظرات

  1. سلام وقت بخیر من عبدالعزیز هستم از ایران
    من میخواهم تلویزیون ملی هرات را در اینجا با پخش زنده ببینم
    ولی نمیشه اگه راه نمای بدهید

    • سلام و روز شما به خیر و خوشی باد. متاسفانه فرستنده تلویزیون ملی هرات با بورد مسافه کوتاه افراشته شده و برنامه های آن حتی در نوار مرز هم قابل رویت نیست. دیگر اینکه این تلویزیون تا کنون روی ماهواره هم نرفته است تا شما و سایر دوستان در بیرون از کشور دیده بتوانند. اما بعضی دیگر از تلویزیون های هرات از جمله: فریاد، ترقی و عصر از طریق ماهواره نشرات دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.