خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۱۳ ماه عقرب )

تقویم تاریخ ( ۱۳ ماه عقرب )

امروز ۱۳ ماه عقرب هجری شمسی برابر با ۴ نوامبر تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 
رویداد ها:
آغاز به کار اولین سفیر امریکا در افغانستان/۱۳۲۴ شمسی
ویلیام هاری بروک به عنوان اولین سفیر امریکا در افغانستان آغاز به کار کرد.
سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل بخشی از مأموریت سیاسی آمریکا در افغانستان می‌باشد. این سفارت در منطقه وزیر اکبرخان شهر کابل قرار گرفته است و خانهٔ سفیر این کشور در افغانستان می‌باشد. سفارت ایالات متحده در کابل در سال ۱۹۴۰ ساخته شد و در سال ۱۹۸۹ به دلیل جنگهای داخلی و ورود رژیم طالبان بعد از آن بسته شد. این سفارت برای بار دوم بعد از ورود آمریکا به افغانستان و در طول عملیات آزادی بلندمدت (مختصراً: OEF-A) (نامی رسمی از طرف ایالات متحده و ناتو بر روی جنگ افغانستان) دوباره به فعالیت آغاز نمود و تا سال ۲۰۰۶ در زیر بازسازی بود. در مراسم اختتامیه آن رئیس جمهور جرج دبلیو بوش به همراه رئیس جمهور حامد کرزی شرکت نمودند.

۱۷۹۱ – نبرد چهارم نوامبر ۱۷۹۱ سرخپوستان با ارتش آمریکا

چهارم نوامبر ۱۷۹۱ در ایندیانای امروز میان یک تیپ سوار ارتش آمریکا به فرماندهی ژنرال «آرتر کلر» و نیروهای یک اتحادیه از بومیان این کشور مرکب از چند قبیله به ریاست «لیتل تورتول» نبرد سختی درگرفت. در این نبرد از افراد آن تیپ سوار آمریکا تنها ۴۸ تن زنده ماندند. این یک پیروزی نظامی بومیان آمریکا (اصطلاحا سرخپوستان) بر مهاجران اروپایی تا آن زمان بشمار آورده شده است. بومیان آمریکا که تبار سیبریایی دارند از آغاز ورود انگلیسی ها به آمریکای شمالی در سال ۱۶۰۷ با آنان جنگیده بودند تا از اموال و اراضی خود دفاع کنند ولی تا زمان دریافت اسلحه آتشین از مهاجران فرانسوی فاقد این جنگ افزار بودند و کشتار می شدند. برخلاف انگلیسی ها، مهاجران فرانسوی، آلمانی و هلندی با بومیان آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادای امروز) سازش کرده و رفتار دوستانه داشتند و اراضی مورد نیاز را از آنان خریداری می کردند.

13 آبان - 4 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
Little Turtule

در نبرد چهارم نوامبر ۱۷۹۱ در ایندیانا، افراد قبایل شاونی، دلیور و بوکونداهلا مرکب از ۱۱۸۰ و به قول خودشان «دلاور» شرکت داشتند. اینان قبلا در اکتبر ۱۷۹۰ یک هنگ سوار آمریکا به فرماندهی سرهنگ «هاردین» را شکست داده و این هنگ با دادن ۲۱۹ تن تلفات عقب نشینی کرده بود. به نوشته برخی از مورّخان، بومیان با این جنگها مخالفت خودرا با عهدنامه سال ۱۷۸۳ پاریس مبنی بر برسمیت شناخته شدن ۱۳ مهاجرنشین انگلیسی از سوی لندن به عنوان یک کشور مستقل اعلام کرده بودند. طبق این معاهده که میان دولت لندن و نمایندگان مهاجرنشینان و با میانجیگری فرانسه امضاء شده بود، شرق آمریکای شمالی (به استثنای فلوریدا) به عنوان کشوری مستقل (به نام ایالات متحده) شناخته شده بود ولی بومیان، این سرزمین پدری را متعلق به خود می دانستند. در پی شکست ایندیانا، جورج واشنگتن ژنرال «آرتر کلر» را برکنار کرد.

۱۷۹۳ – گردن زده شدن یک بانوی انقلابی فرانسه به حکم دادگاه انقلاب!

چهارم نوامبر سال ۱۷۹۳ در جریان انقلاب فرانسه و در دوران اقتدار روبسپیر، بانو اولمپ دو گوژ Olympe de Gouges نویسنده و نمایشنامه نگار و فعال سیاسی فرانسه به حکم دادگاه انقلاب با گیوتین و در ملاء عام گردن زده شد. بانو اولمپ که هنگام اعدام ۴۵ ساله بود اعتراض کرده بود که چرا انقلاب فرانسه برای زنان، حقوق سیاسی برابر مردان و از جمله رای دادن تامین نکرده است. وی از ژیروندیست ها (میانه روها) بود. نوشته های بانو اولمپ به پیروزی انقلاب فرانسه کمک کرده بود. وی در نخستین روزهای انقلاب شعارهای متعدد برای انقلابیون نوشته و به دست تظاهرکنندگان داده بود.

13 آبان - 4 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
Olympe de Gouges

۱۹۲۱ – «تاکاشی هارا» نخست وزیر جاپان به دست یک کوریائی با ضربه چاقو کشته شد.

وی نخستین مقام ارشد ژاپن نبود که پس از تصرف شبه جزیره کره از سوی جاپانی ها، به دست کوریایی  ها به هلاکت می رسید. قبلا هم چنین ترورهایی صورت گرفته بود. «تاکاهاشی» جای نخست وزیر مقتول جاپان را گرفت.

13 آبان - 4 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۴۸ – اختراع ترانزیستور توسط دانشمندان امریکایی

در چهارم نوامبر ۱۹۴۸م، سه دانشمند امریکایى به نام‏های جان باردین، والتر هاوسربرتِن و ویلیام شاکْلی، خبر اختراع خود با نام ترانزیستور را به اطلاع جهان رساندند. ترانزیستور از دو کلمه ترانس به معنی انتقال دادن و استور به معنی مقاومت، تشکیل شده است. این ترانزیستور چیزی جز دو تکه سیم بسیار کوچک که در یک پولکِ ساخته شده از عناصر فلزی نیمه هادی است، نبود. ترانزیستور، یک وسیله یک سوکننده، تقویت کننده و نوسان سازِ بسیار عالی است و به محض برقراری اتصال و ولتاژ، شروع به کار می‏کند. دوام و مقاومت ترانزیستور در مقابل ضربه و ارتعاش زیاد است و به دلیل همین مزایا، از آن در رادیو، تلویزیون و تلفن و… استفاده می‏کنند. کار ترانزیستور بر پایه این حقیقت استوار است که الکترون‏های موجود در نیمه رساناها می‏توانند به دو صورت متفاوت، جریان برق را برقرار کنند. امروزه و با گسترش صنایع، از ترانزیستور استفاده‏های فراوانی می‏شود و کاربرد آن گسترده‏تر گردیده است.

13 آبان - 4 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۹۵ – اسحق رابین ۷۲ ساله جنرال بازنشسته و نخست وزیر وقت اسرائیل به دست یک جوان یهودی افراطی ترور شد.  

13 آبان - 4 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۲۰۰۸ – انتخابات عمومی نوامبر ۲۰۰۸ ایالات متحده و پیروزی باراک اوباما

یک انتخابات عمومی آمریکا (رای گیری برای انتخاب رئیس جمهور، یک سوم سناتورها، همه نمایندگان مجلس و برخی از فرمانداران ایالت ها) چهارم نوامبر ۲۰۰۸ آمریکا انجام شد. انتخابات برای تعیین رئیس جمهور ایالات متحده سه شنبه بعد از نخستین دوشنبه ماه نوامبر هر چهار سال یکبار انجام می شود. در این انتخابات در فهرست کمیسیون انتخابات نام شش نامزد برای احراز مقام ریاست جمهوری دیده می شد: باراک اوباما از حزب دمکرات، جان مکین از حزب جمهوریخواه، باب بار از حزب لیبرتاریان، بالدوین از حزب قانون اساسی، شینتیا مکینی از حزب سبز و رالف نیدر (نادر) منفرد. برای اوباما تبلیغ بیشتری شده بود و برنده انتخابات شد.

در آمریکا، طبق یک قاعده قدیمی که مورد ایراد است، انتخاب رئیس جمهور دو مرحله ای است و طبق محاسبات خاص، الکتورها برپایه جمع کل آراء رای دهندگان هر ایالت انتخاب می شوند که بعدا رئیس جمهور را برمی گزنند. ایراد در اینجاست که در هر ایالت، کل الکتورها متعلق به نامزدی خواهند که آراء بیشتری داشته باشد، نه تقسیم آنان مطابق میزان آراء هرنامزد. برای مثال: اگر تفاوت آراء دو نامزد تنها یک رای باشد، الکتورها متعلق به نامزدی خواهند بود که این یک رای اضافی را دارد!. به این ترتیب جمع کل آراء یک نامزد در سراسر کشور، ملاک انتخاب او نخواهد بود. جمع کل آراء نشانه محبوبیت نامزد است. با این فرمول مورد ایراد، در طول قرن گذشته بارها دیده شده است که برنده انتخابات در جمع کل، آراء کمتری داشته و این وضعیت آخرین بار در انتخابات نوامبر ۲۰۰۰ مشاهده شد که جمع کل آراء «ال گور» بیش از جورج دبلیو بوش بود، ولی انتخاب نشد.

13 آبان - 4 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
اوباما برنده – مکین بازنده
زاد روز ها

۱۴۷۰ – زادروز ادوارد پنجم پادشاه انگلستان از ۹ آوریل ۱۴۸۳ تا ۲۶ جون ۱۴۸۳
۱۶۱۸ – زادروز اورنگ‌زیب ششمین امپراتور گورکانی هند

13 آبان - 4 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
اورنگ‌زیب

۱۹۴۶ – زادروز لورا ولش بوش همسر جورج دبلیو بوش چهل و سومین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ، بانوی اول ایالات متحده از سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸
۱۹۵۱ – زادروز ترایان باسسکو چهارمین رئیس جمهور رومانی

13 آبان - 4 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
لورا ولش بوش

۱۹۵۷ – زادروز تونی ابوت بیست و هشتمین نخست وزیر استرالیا

۱۹۷۲ – زادروز لوئیس فیگو بازیکن سابق تیم ملی فوتبال پرتغال

13 آبان - 4 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
لوئیس فیگو

درگذشت‌ها

۱۸۴۷ – درگذشت فلیکس مندلسون آهنگساز، پیانیست ، ارگ‌نواز و رهبر ارکستر آلمان
۱۹۲۴ – درگذشت گابریل فوره آهنگساز فرانسوی

13 آبان - 4 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
فلیکس مندلسون

۱۹۹۵ – درگذشت ژیل دلوز فیلسوف فرانسوی
۲۰۰۸ – درگذشت مایکل کرایتون نویسنده، کارگردان، فیلم نامه نویس، داکتر و تهیه کننده تلویزیونی

13 آبان - 4 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ژیل دلوز

۲۰۱۱ – درگذشت نورمن فاستر رمزی فیزیکدان آمریکایی، برندهٔ جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۸۹ به همراه هانس جرج دهملت و ولفگانگ پل

13 آبان - 4 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
مایکل کرایتون

*****

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.