خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ (۲۹ ماه اسد)

تقویم تاریخ (۲۹ ماه اسد)

امروز بیست و نهم ماه اسد

 حمله آمریکا به مخفیگاه اسامه بن لادن در کوههای مشرق افغانستان با موشک کروز/۱۳۷۷ خورشیدی
 بیستم اوت ۱۹۹۸ آمریکا از ناوهای این کشور به مقرّ بن لادن در «توره بوره» به انتقام انفجار هفتم اوت سفارتخانه های آن کشور در کنیا و تانزانیا حمله موشکی انجام داد. ناوهای آمریکایی همزمان به یک کارخانه تولید دارو در حاشیه شهر خرطوم سودان که تصور می رفت متعلق به بن لادن است نیز موشک زدند. این حملات آسیبی به بن لادن وارد نساخت. اما رویدادهای نیویارک و واشنگتن معروف به «یازدهم سپتامبر» که در سال ۲۰۰۱ انجام گرفت، سبب لشکرکشی امریکابه افغانستان شد.

۱۷۷۸م:امروز زادروز برناردو او هیگینز Bernardo O’ Higgins بانی استقلال کشور شیلی است که ۲۰ اوت ۱۷۷۸ به دنیا آمد. وی سرهنگ نیروهای نظامی محلی وابسته به دولت اسپانیا بود که در سال ۱۸۱۰ به جنبش استقلال طلبان شیلی پیوست، اما در جنگی که روی داد از نیروی اعزامی اسپانیا که شیلی را یک مهاجر نشین خود می دانست شکست خورد و به پرو Peru گریخت. وی در جنگ بعدی هم از اسپانیا شکست خورد و باز از عقیده اش عدول نکرد و در سومین جنگ پیروز شد و به عنوان نخستین رئیس جمهوری شیلی انتخاب گردید. وی مردی لیبرال چپ و هوادار اصلاحات ارضی و بر ضد فئودالیسم و اشرافیت بود که برنامه تقسیم اراضی او و اعطای حقوق برابر به مردم دشمنی مالکان بزرگ اراضی و ثروتمندان را برانگیخت؛ به گونه ای که ادامه حکومت برایش دشوار شده بود. برناردو برای سرکوب مخالفان به خشونت متوسل نشد و به خاطر بقاء شیلی و پایان دو دستگی در جامعه از ریاست کشور کناره گیری کرد و به پرو رفت و تا پایان عمر همانجا ماند. او در سال ۱۸۴۲ فوت شد.

Bernardo O’ Higgins

 

۱۹۴۰م:بیستم اوت مصادف با ترور “لئون تروتسکی” در سال ۱۹۴۰ در کشور مکزیک است که پاره ای از مورخان آن را توطئه استالین نوشته اند. “تروتسکی” که با ضربات تیشه ویژه شکستن یخ کشته شد از رهبران انقلاب بلشویکی سال ۱۹۱۷ روسیه معتقد به جهانی شدن سوسیالیسم آن هم از نوع خالص بود و بر این اساس، فرضیه “انقلاب دائم (دائمی بودن یک انقلاب)” را مطرح ساخته بود تا سوسیالیسم شکست نخورد. ایجاد ارتش سرخ از ابتکارات تروتسکی بود و خود وی سالها بر این نیرو ریاست داشت. تروتسکی پس از فوت لنین، با استالین که مخالف صدور انقلاب سوسیالیستی به سایر نقاط جهان بود و می گفت که اتباع هر کشور خودشان رسالت انقلاب دارند و ربطی به ما ندارد دشمنی می کرد و همین وضعیت باعث تبعید او از شوروی شد و چون جز ترکیه کشور دیگری او را نپذیرفت مدتی در اینجا بود و بالاخره ساکن کشور مکزیک شد و در آنجا کتابهای متعدد تالیف کرد. وی روزنامه نگار و نام اصلی اش “داویدوویچ” بود که پس از فرار از زندان تزار در سال ۱۹۰۲ با یک گذرنامه جعلی به نام تروتسکی به لندن رفت و از آن پس این نام را برای خود حفظ کرده بود. وی در لندن با همکاری لنین نشریه “جرقه” را منتشر می کرد.

Trotsky

 

۱۹۴۵م:بمب افکن بی ـ ۲۹ شماره ۸۲ نیروی هوائی آمریکا که سر خلبان آن نام مادرش «انولاگی» را بر آن گذارده بود با هزینه کردن میلیونها دالر مرمت شده و به حالت اولیه درآمده و از اوت ۲۰۰۳ در موزه اسمیتسونیان شهر واشنگتن قرار گرفته است تا عموم بتوانند از آن دیدن کنند. با این بمب افکن ، ششم اوت سال ۱۹۴۵ نخستین بمب اتمی که در جنگ بکار رفت بر شهر هیروشیمای جاپان فروافکنده شد که ضمن آن بیش از ۱۴۰ هزار جاپانی کشته شدند. تصمیم مربوط به قرار گرفتن این بمب افکن در موزه واشنگتن که چندی پیش اتخاذ شده بود در همان زمان با مخالفت برخی جاپانی ها رو به رو شده بود که تاثیری در اجرای تصمیم نداشت.

بمب افکن انولاگی در موزه واشنگتن

 

۱۸۹۶: تلیفون مجهز به دستگاه شماره گیر به ثبت داده شد.

۱۹۰۸: دولت بلژیک نام مستعمره بزرگ خود در آفریقا را «کنگوی بلژیک» گذارد.

۱۹۲۰: نخستین فرستنده رادیو بازرگانی روزانه (WWJ) در شهر دیترویت ایالت میشیگان آمریکا کار خودرا آغاز کرد.

۱۹۵۳: چند روز پس از این که منابع غرب اعلام کردند که شوروی دست به آزمایش بمب هیدرژنی زده است ، این دولت رسما اعلام کرد که در زرادخانه خود دارای بمب هیدرژنی است.

۱۹۵۵: بپاخیزی الجزایری ها و مراکشی ها بر ضد استعمار فرانسه به اوج خود رسید و نیروهای فرانسه در این روز صدها معترض و بعضا مسلح الجزایری را کشتند. الجزایری ها و مراکشی ها در جریان بپاخیزی خود به موسسات و مساکن اروپاییان حمله می بردند و تخریب می کردند.

۱۹۶۸: نیروهای پیمان ورشو برای سرکوب هواداران سوسیالیسم ملایم (دوبچک) وارد چک اسلواکی شدند. منابع غرب شمار آنان را بالغ بر ۶۵۰ هزارتن! گزارش کرده بودند.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.