د افغانستان بانک هرات

د افغانستان بانک هرات

نتیجه تصویری برای د افغانستان بانک هرات

نام: د افغانستان بانک هرات

رئیس: انورشاه یوسفی ( رئیس بانک مرکزی زون غرب افغانستان )

نتیجه تصویری برای رئیس زون د افغانستان بانک هرات

شماره های تماس: ۲۲۲۵۶۵۱

آدرس: ناحیه دوم شهر هرات- چوک فرهنگ ( سینمای سابقه ) جوار جاده قوماندانی

شرح مختصر پیرامون تاریخچه و فعالیت های د افغانستان بانک

د افغانستان بانک در سال ۱۳۱۸ خورشیدی به سرمایه ابتدائی مبلغ یکصد و بیست ملیون افغانی در پایتخت کشور شهر کابل افتتاح شد که در داخل و خارج کشور با اختیارات و وظایف لازم میتوانست نمایندگی و فروع خود را تأسیس و بانکهای سکتوری را تعیین نماید. نظام بانکداری افغانستان با تأسیس بانک ملی افغان در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی پا به عرصه وجود گذاشت و قبل از تأسیس د افغانستان بانک، امور بانکداری دولتی را این بانک به پیش میبرد. بعد از تأسیس د افغانستان بانک وظایف بانکداری دولتی به شمول چاپ و نشر پول افغانی به این بانک منتقل گردید. د افغانستان بانک بحیث بانکدار دولت و بانک تجارتی توانست تحولات و انکشافات چشمگیر و بزرگی را هم در رابطه به چاپ و نشر پول افغانی به وجود آورد و هم در سمت و سوی نظام بانکی به دستاورد های نائل گردد. فعالیت د افغانستان بانک را می توان به دو مرحله تقسیم بندی کرد: در مرحله اول که از سال ۱۳۱۸ الی سال ۱۳۸۰ را احتوا می نماید؛ د افغانستان بانک در قسمت چاپ، ضرب و نشر پول افغانی مطابق به تقاضای بازار، حفظ ارزش پول و امور بانکداری دولتی مصروف بود که در پهلوی این وظایف، امور تجارتی را نیز طبق فعالیت های سایر بانکهای تجاری افغانستان انجام میداد که می توان از افتتاح حسابات پس انداز، جاری، میعادی، اجرای قروض به منظور تقویه سرمایه گذاری ها و اجرای سایر قروض در بخش های تجاری یاد آوری کرد. مرحله دوم از سال ۱۳۸۱ آغاز می شود. بعد از تصویب قانون اساسی افغانستان، بانک مرکزی بر اساس ماده دوازدهم این قانون، منحیث یک بانک مستقل تسجیل گردید و با صلاحیت هایی که به آن تفویض شد به دستاورد های قابل توجهی در عرصه های گوناگون دست یافت. د افغانستان بانک بر اساس قوانین جدید بانکی و مالی تمام امور تجارتی را به بانکهای دولتی و خصوصی واگذار نمود و مسوولیت اعطای جواز فعالیت و نظارت از مؤسسات بانکی و مالی را بعهده گرفت. بر اساس قانون د افغانستان بانک، ثبات قیم هدف اولیه و اساسی د افغانستان بانک می باشد و به این منظور طرح، تطبیق و اتخاذ سیاست های پولی، سیاست ارز و ترتیبات اسعار، چاپ بانکنوت و ضرب مسکوکات از وظایف بانک مرکزی تعیین گردید که در کنار آن طبق قانون به حیث بانکدار و نماینده مالی دولت، نهاد صدور و ثبت جواز فعالیت بانکها، صرافان و عرضه کنندگان خدمات پولی و اسناد بهادار و سیستم پرداخت مصون و سالم نیز فعالیت می نماید.

 د افغانستان بانک به سلسله تداوم روند رو به بهبود نظام بانکی و نیز در  جهت انسجام امور نظام مالی کشور دفاتر ولایتی خویش در ولایات را با معیار های پذیرفته شده جهانی عیار و بمنظور انسجام هرچه بهتر و بیشتر زونهای هفت گانه را ایجاد نمود که به این اساس آمریت های زون های هفت گانه د افغانستان بانک همانند سایر آمریت ها و مدیریت های عمومی در چوکات تشکیل د افغانستان بانک جهت انجام و عرضه خدمات بانکی در سال ۱۳۸۴  ایجاد گردید. این زونها هر یک دارای  نمایندگی ها در ولایات و تعداد غرفه ها در ساحات مختلف می باشند، این نمایندگی ها مکلف اند تا راپور های روزانه خویش را، هفته وار و ماهوار به زون مربوطه خویش ارایه کنند .

ماموریت و هدف اصلی زون  های د افغانستان بانک عبارت از تطبیق و تعقیب کلی اهداف و پلان های اصلاحی و عصری سازی د افغانستان بانک بوده که ایجاد سیستم های اتوماتیک، تهیه و تدارک اجناس مورد ضرورت نمایندگی ها را در بر دارد .

نماینده گی های ( د افغانستان بانک ) در حوزه غرب کشور عبارت اند از:

آمریت زون غرب

                                          ناحیه دوم شهر هرات، چوک فرهنگ          

نمایندگی د افغانستان بانک هرات

نمایندگی د افغانستان بانک نیمروز

نمایندگی د افغانستان بانک فراه

نمایندگی د افغانستان بانک بادغیس

نمایندگی د افغانستان بانک غور

نمایندگی د افغانستان بانک اسلام قلعه

نمایندگی د افغانستان بانک تورغندی

ناحیه دوم شهر هرات، چوک فرهنگ

شهری څانګه هرات

غرفه دافغانستان بانک نیمروز

درباره admin

مطلب پیشنهادی

ادارۀ خط آهن هرات

افغانستان کشوریست محاط به خشکه، با انقطاع ترانسپورتی – ترانزیتی میان کشور های آسیای میانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.