خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( دهم ماه حوت )

تقویم تاریخ ( دهم ماه حوت )

امروز دهم ماه حوت برابر با ۱ مارچ تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان باتفاقات زیادی بوقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

رویداد ها:

۱۷۳ پیش از میلاد – برقرارشدن دمکراسی در ایران

به نوشته مورخان رومی ـ یونانی و ارمنی و تطبیق تقویمها، مِهرداد یکم [معروف به مهرداد بزرگ] ششمین شاه آریانا از دودمان اشکانیان [پارت ها = خراسانیان قدیم] یکم مارچ سال ۱۷۳ پیش از میلاد دراجتماع بزرگان آریانا اعلام کرد که تصمیم گرفته است کشور دارای ضوابط لاتغییر (اصول اساسی) شود تا حقوق و تکالیف همه [دولت و ملت] در آن روشن باشد. این تصمیم مِهرداد مورد تایید حاضران در نشست قرارگرفت و آریانا دارای قانون اساسی و دو مجلس شد که مجموعه این دو مجلس را «مِهِستان» می گفتند (مِه به کسر «میم» به معنای بزرگ). انتخاب ولیعهد از میان شاهزادگان، اعلان جنگ و پیشنهاد صلح، بسیج نیرو، عزل شاه درصورت دیوانه شدن، بیماری ممتد، ارتکاب اشتباه (حتی بدون داشتن سوء نیّت) و … و نیز تغییر اشل مالیاتها و صدور دستور ضرب سکه با تصویر تازه، تعیین شاهان ارمنستان، تایید تشریفاتی (ضمنی) شاهان پارسی تبار سرزمین پنتوس (منطقه ساحلی جنوب و جنوب شرقی دریای سیاه در آناتولی به پایتختی شهر سینوپ) و همچنین انتصاب فرمانده کل ارتش برای یک دوره معیّن و یا مدیریت جنگ از جمله اختیارات مهستان بود. در موارد متعدد، مِهِستان که بنیادی مشابه سنای روم بود شخص شاه را به عنوان فرمانده ارتش، فرمانده جبهه و مسئول لشکرکشی تعیین کرده بود. مهستان از سال ۱۳۵ پیش از میلاد (۲۱۴۸ سال پیش) و پس از تکمیل شهرسازی تیسفون (واقع در ۳۶ کیلومتری جنوب بغداد امروز) و انتقال پایتخت ایران به این شهر، جلسات خودرا در اینجا برگزار می کرد. شهر تیسفون در ساحل دجله از سال ۱۳۵ پیش از میلاد تا سال ۶۳۷ میلادی به مدت ۷۷۲ سال پایتخت آریانا بود که در این سال و پس از نبرد قادسیه به دست عرب افتاد و رو به ویرانی گذارد ولی ویرانه کاخ خسروانوشیروان (طاق کسری) همچنان پابرجا مانده است که تاریخ نگاران آن را «کاخ عدل» لقب داده اند

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
تصویر مهرداد یکم بر سکه اش

۵۹۰ – کشته شدن خسروپرویز پادشاه ساسانی

خسرو پرویز از سلاطین ساسانی است که در مدائن می‏زیست و از سال ۵۹۰ میلادی – بیست سالگی حضرت محمد(ص) – به مدت ۳۸ سال بر آریانا حکومت کرد. وی در عصر پیامبر اسلام(ص) می‏زیسته و حضرت طی نامه‏ای، او را به اسلام دعوت نمود. این پادشاه مغرور نامه‏ی پیامبر اکرم(ص) را پاره کرد و به نماینده‏ی خود در یمن، دستور دستگیری پیامبر را داد. هنگامی که فیروز، نماینده خسرو پرویز به حضور پیامبر رسید گفت: خداوندگارم، خسرو، مرا فرموده که تو را به نزد او ببرم. حضرت فرمود: خدای من، مرا خبر داد که دیشب خدای تو به قتل رسیده است. پس از چندی خبر قتل خسرو پرویز و جانشینی پسرش، شیرویه، به مدینه رسید و فیروز و همه‏ی همراهانش به اسلام گرویدند.

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
خسرو پرویز

۱۵۶۲ – وقوع فاجعه واسی و آغاز جنگ‏های مذهبی اروپا

شکل‏ گیری مذهب پروتستان در قرن شانزدهم میلادی و ایجاد انشعاب در مسیحیت زمینه‏ ساز منازعاتی شد که در تاریخ اروپا به جنگ‏های مذهبی موسوم می‏باشد. در ۱۷ جنوری ۱۵۶۲م به موجب فرمان صلح نایب‏السلطنه شارل نهم، پروتستان‏ها، نوعی آزادی در اعمال مذهبی پیدا کردند. این وضعیت می‏توانست به حل منازعات بین این گروه بیانجامد. اما در اول مارچ همین سال در جریان عبور رهبر کاتولیک‏ها از منطقه واسی در فرانسه، بین طرفداران دو مذهب درگیری رخ داد که سبب کشته شدن ۲۳ نفر از پروتستان‏ها گردید و جنگ‏های مذهبی به انتقام از آنها آغاز شد. این جنگ‏ها در هشت مرحله حد فاصل سال‏های ۱۵۶۲ تا ۱۵۹۸م جریان داشت. جنگ‏های نخستین به نفع پروتستان‏ها به پایان رسید تا اینکه این جنگ‏ها پس از ۳۶ سال، در سال ۱۵۹۸م با فرمان هانری چهارم معروف به فرمان نانْتْ، خاتمه یافت. بر اساس این فرمان یک سری آزادی‏هایی برای پروتستان‏ها در نظر گرفته شد. از جمله آزادی عقیده، آزادی عبادت خصوصی و دسته جمعی، بهره‏مندی از حقوق مدنی، بقای تشکیلات کلیسای پروتستان و… . هفتاد سال بعد از آن، در زمان لویی چهاردهم فرمان نانت ملغی گردید.

۱۸۶۸ – نشریه انقلابی زنان آمریکا

«سوزان انتونی» بانوی آمریکایی که از اول جنوری ۱۸۶۸ (۱۴۵ سال پیش) نشریه «انقلاب» را منتشر کرده بود پس از دو ماه، از اول مارچ این سال با دعوت از نویسندگان مبارزی چون «الیزابت ستانتون» نشریه خودرا که در نیویورک انتشار می یافت به «منادی حق» تغییر نام داد. این نشریه که کاررا با دفاع از «خواست حق رای در انتخابات برای زنان» آغاز کرده بود سپس به سایر حقوق درخواستی بانوان گسترش داد.

این نشریه که در ۱۶ صفحه و با هزینه ای برابر ۶۰۰ دلار برای هر شماره انتشار می یافت سپس خواستار دستمزد برابر برای کار برابر (صرف نظر از مرد و یا زن بودن) و دادن اهمیت به اتحادیه های کارگری و صنفی به عنوان مدافعان حقوق اعضای خود شد. آنگاه خواستار قانونی شدن طلاق شد که در مذهب کاتولیک ممنوع است.

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
سوزان انتونی

این نشریه در جریان مبارزات خود تا به آنجا پیش رفت که خواستار انتصاب زنان به کشیشی در کلیساهای کاتولیک شد. هنگامی که نشریه دچار مسائل پولی شد و سوزان جریان را نوشت؛ برخلاف تصور، مردی به نام «جورج ترین» پرداخت همه هزینه نشریه را بر عهده گرفت.

۱۸۷۱ – پایان حکومت سلطنتی در فرانسه با خلع ناپلئون سوم از سلطنت

لویى ناپلئون، برادرزاده ناپلئون بُناپارت، در سال ۱۸۴۸م به ریاست جمهوری فرانسه رسید و از این زمان جمهوری دوم فرانسه آغاز شد. وی پس از چندی خود را امپراتور فرانسه خواند و ۱۸ سال در این مقام ماند. عاقبت پس از شکست سنگین فرانسه از آلمان، مجلس ملی فرانسه، ناپلئون سوم، پادشاه این کشور را از سلطنت خلع و نظام سلطنتی را لغو کرد. با انقراض سلطنت در فرانسه در اول مارس سال ۱۸۷۱، جمهوری سوم در این کشور آغاز شد.

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
ناپلئون سوم

۷۱۴ – تصرف اندلس توسط اعراب

یکم مارچ در سال ۷۱۴ میلادی اعراب مسلمان کار تصرف اسپانیای جنوبی (اندلس Andalusia) را تکمیل کردند. سپاهیان عرب به فرماندهی طارق بن زیاد در جولای سال ۷۱۱ از تنگه هرکول که از آن پس به نام وی «جبل طارق» خوانده می شود گذشته، قدم به اسپانیا گذارده بودند و واحدهای ارتش «رودریک» پادشاه ویزوگت (ژرمن تبار) اسپانیا را شکست داده بودند. نزدیک به سه سال طول کشید تا اسپانیای جنوبی به تصرف عرب درآمد که آن را «اندلس» نامیدند.

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟

اعراب مسلمان سالها بعد، از اسپانیا وارد فرانسه شدند و تا «پواتیه» در مرکز فرانسه پیش رفتند و در آنجا از «شارل مارتل» سردار فرانک ها شکست خوردند و به اسپانیا بازگشتند.

۱۸۱۱ – محمدعلی پاشا خدیو مقدونیایی مصر با هدف خلاص کردن خود از اشراف مصری بازمانده از دوران «مملوک» ها سران آنان را به کاخ خود برای شرکت در ضیافت پسرش دعوت کرد و به نظامیانش دستور داد که همه آنان را که نزدیک به پانصد تن بودند بکشند. وی سپس به تخریب دژها و تصاحب اموال اشراف دوران حکومت «مملوک» دست زد و به کار آنان پایان داد.

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
محمدعلی پاشا خدیو

۱۸۷۲ – پارک ملی یلوستون، اولین پارک ملی در جهان، تاسیس شد.

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
پارک ملی یلوستون

۱۹۴۷ – صندوق جهانی پول سازمان ملل متحد فعالیت مالی خود را آغاز کرد.

۱۳۱۶ – افتتاح شرکت سامسونگ در کوریا.

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
اولین لوگوی سامسونگ
سید ضیاء الدین

۱۹۴۱ – یک فرستنده رادیو FM در آمریکا کار خودرا آغاز کرد که نخستین فرستنده غیر آزمایشی از این دست بود.

۱۹۹۲ – بوسنی ـ هرزگوینا از اعضای کنفدراسیون یوگوسلاوی اعلام استقلال کرد و زد و خوردهای خونین نژادی در آنجا آغاز شد که مدتها ادامه داشت. تحریک و دست دولتهای عضو «ناتو» در این ماجرا مشهود بود.

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

۱۹۲۲ – زادروز اسحاق رابین پنجمین نخست وزیر اسرائیل.

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
کارلوس کی روش

۱۹۵۶ – زادروز دالیا گریبائوسکایته رییس‌جمهور فعلی کشور لیتوانی و کمیسر سابق بودجه و برنامه ریزی مالی اتحادیه اروپا.

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
خاویر باردم

۱۹۶۹ – زادروز خاویر باردم بازیگر اهل لاس پالماس جزایر قناری ، برندۀ جایزه اسکار.
۱۹۹۴ – زادروز جاستین بیبر خواننده، ترانه‌سرا، آهنگساز، نوازنده، بازیگر و سرگرمی‌ساز کانادایی.

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
جاستین بیبر

۱۹۸۷ – کِشا رُز سبرت خواننده و ترانه سرا آمریکایی

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
کِشا

درگذشت‌ها

۱۴۳۱ – درگذشت مارتین پنجم دویست وششمین پاپ کلیسای کاتولیک رم
۱۷۹۲ – درگذشت لئوپولد دوم امپراتور مقدس روم ،پادشاه اتریش و فرمانروای مجارستان

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟
مارتین پنجم

۱۹۱۱ – درگذشت یاکوبوس هنریکوس وانت‌هوف فیزیکدان و شیمیدان آلی هالندی
۱۹۳۸ – درگذشت گابریله دانونزیو شاعر و نویسندهٔ ایتالیائی

10 اسفند - 29 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.