خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۱۵ ماه دلو )

تقویم تاریخ ( ۱۵ ماه دلو )

تقویم تاریخ ( پانزدهم ماه دلو )

قتل مینا روشنفکر افغان/۱۳۶۵

مینا کشور کمال در چنین روزی  در شهر کویته پاکستان به قتل رسید. مینا کشورکمال در سال ۱۳۳۳ خورشیدی در شهر کابل دیده به جهان گشود. او بنیان‌گذار و رهبر اولین تشکل مستقل زنان افغانستان به نام «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» (راوا) بود. این سازمان یکی از سازمان‌های سابقه‌دار زنان افغانستان است که هدف خود را حقوق زنان و ترویج دموکراسی سکولار اعلام کرده بود. این سازمان در سال ۱۹۷۷ میلادی در کابل به وسیله‌ی مینا کشورکمال تاسیس شد.

مینا هنگام حمله نیروهای روس به افغانستان دانشجوی فاکولته شرعیات (دانشکده الهیات) بود. در این زمان او تحصیل را متوقف کرد و به یاری نیروهای نظامی افغان رفت. وی در سازماندهی تظاهرات وسیع دختران مکاتب کابل علیه استعمار نقش داشت و دو تن از یارانش به نامهای ناهید و وجیهه به ضرب گلوله کشته شدند و تعدادی نیز زندانی و شکنجه شدند.

او شعر نیز می‌گفت و مقاله می‌نوشت، و در سال ۱۳۶۲ نیز اولین شماره نشریه «پیام زن»، ارگان «جمعیت انقلابی زنان افغانستان» را منتشر کرد.

او که همواره تهدید به مرگ می‌شد، سرانجام در سال ۱۳۶۵ ترور شد.

وقوع زلزله شدید در تخار/ ۱۳۷۶

در اثر زلزله شدید در ولایت تخار حداقل پنج هزار تن جان خود را از دست دادند.

مرکز این زلزله ولسوالی رستاق ولایت تخار بود و بزرگی آن ۵٫۹ در مقیاس Mw  اعلام شد.

در این زمین لرزه هزاران منزل مسکونی خراب شد و رانش زمین در منطقه بوجود آمد.

زلزله رستاق خسارت‌ فراوانی به ساکنان آن مناطق به میان آورد و اگرچه بسیاری از کشورها علاقمند به فرستادن کمک از قبیل پتو، چادر، لباس، و مواد غذایی به مناطق زلزله‌ زده بودند، اما شرایط جنگی موجود در کشور و بسته بودن راه های مواصلاتی، سبب گردید تا کمک های کمتری به مردم آن نواحی برسد.

سقوط پر تلفات طیاره مسافر بری شرکت کام ایر در افغانستان/۱۳۸۳

Image may contain: outdoor

در ۱۵ دلو سال ۱۳۸۳ روز جمعه ساعت دو عصر طیاره مسافر بری شرکت هوایی کام ایر از شهر هرات بطرف مرکز کشور در پرواز بود که بعد از ناپدید شدن در بیست کیلومتری شرق کابل سقوط و تمامی سرنشینان آن که بالغ بر ۱۰۵ نفر بودند در دم جان دادند.

رویداد های مهم امروز در تقویم میلادی:

لغو حمله آریایی ها بالای هند /  ۴۸۰پیش از میلاد

خشایارشا ــ شاه وقت آریانا ــ که بر سرزمینی از هند تا لیبی حکومت می کرد، پس از تصرف آتن و باز گشت از لشکرکشی به اروپا، در چنین روزی از توطئه هامان «بزرگ وزیر» خود برای کشتار اتباع یهودی امپراتوری آریانا آگاه شد و همان شب دستور لغو آن را صادر کرد که به نوشته مورخان یونانی و یهود، این دستور در سه روز به سراسر امپراتوری رسید که با وسائل آن زمان، رکوردی بی سابقه است. طبق کتاب «استر» که ۲۴ قرن قدمت دارد، هامان به دروغ از قول خشایارشا به سربازان آریانا ابلاغ کرده بود که همه یهودیان ـ ازخرد و بزرگ ـ را بکشند. در آن زمان همه یهودیان جهان از اتباع امپراتوری آریانا بودند، در قلمرو این امپراتوری زندگی می کردند و در وفاداری آنان به شاه آریانا تردید نبود.

خشایارشا (پسر داریوش کبیر و نواسه دختری کوروش بزرگ) پس از لغو بخشنامه «هامان»، وی را به محکمه سپرد که محاکمه و اعدام شد .

۱۹۱۵ – شکست ارتش روسیه و انگلیس از قوای عثمانی در جریان جنگ جهانی اول

در سال‏های دهه اول قرن بیستم، روابط عثمانی با آلمان به تدریج پیشرفت کرد و به همین خاطر دولت عثمانی در سال ۱۹۱۴ به دنبال آلمان، به متفقین اعلام جنگ داد. در نتیجه روسیه و انگلستان به منظور تصرف سرزمین‏های عثمانی با هم متحد شدند. هم‏زمان با عملیات متفقین، تحریکات انگلستان به ویژه در عراق نتیجه بخشید و شریف حسین در عراق علیه حکومت عثمانی قیام نمود و باعث شد تا ضربه شدیدی به دولت عثمانی وارد آید. این در حالی بود که عثمانی‏ها به علت عدم کفایت سیاسی و لیاقت نظامی به طور هم‏زمان در ۶ جبهه به جنگ با متفقین مشغول بودند. در این ضمن، اقدامات متفقین برای ورود از راه دریا و خشکی به تنگه داردانل با شکست مواجه شد. هدف اصلی متفقین تصرف شبه جزیره “گالیپولی” و تسلط بر تنگه داردانل بود تا بتوانند ضمن گشودن جبهه جدیدی برای فشار بر متحدین، راه دریایى کمک‏رسانی به روسیه را هموار نمایند. در این عملیات که در چنین روزی رخ داد، قوای متفق در آن ناحیه شکست سختی از ترک‏ها به رهبری مصطفی کمال پاشا خوردند. این، بزرگ‏ترین پیروزی عثمانی‏ها در این منطقه بود و دشمن با تحمل یک‏صد و بیست هزار کشته، مجبور به عقب‏نشینی از آن ناحیه گردید. با این حال، امپراتوری عثمانی در پایان جنگ جهانی اول با توطئه و تحریکات دول استعماری، فروپاشید و امت اسلامی قطعه قطعه گردید.

15 بهمن - 4 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟

وفات نویسنده مشهور عرب/ ۱۹۶۳م

جهان عرب با مرگ داکتر عبدالرحمان منیف که در چنین روزی اتفاق افتاد یکی از بزرگترین نویسندگان معاصر خود را از دست داد. منیف که در ۷۱ سالگی در دمشق درگذشت با نوشتن ۱۵ داستان سیاسی معروفیت جهانی یافت. داستان او « شهرهای نمک » که به زبانهای مختلف ترجمه شده، به طرزی جالب و بی نظیر تاثیر استخراج نفت ، نفوذ امریکاییان و اشرافیت را بر زندگانی روزمره ، روانشناسی و جامعه شناسی اتباع کشور سعودی ترسیم و نشان می دهد. این کتاب که به صورت سریال است توسط مترجمان جداگانه و با انشاهایی متفاوت به زبان انگلیسی انتشار یافته است.

آغاز مزاکرات متفقین بعد از جنگ جهانی دوم/ ۱۹۴۵م

روزولت، استالین و چرچیل [سران وقت ایالات متحده امریکا و اتحاد شوروی و رئیس دولت انگلستان] مذاکرات هشت روزه خود را در کاخ محل استراحت تزارها در شهر یالتا واقع در شبه جزیره کریمه آغاز کردند تا سرنوشت آلمان و مناطق نفوذ سه دولت پس از پایان جنگ و خطوط تازه مرزی را روشن سازند. به خواست چرچیل، از شارل دوگل رهبر وقت فرانسویان برای شرکت در این مذاکرات دعوت نشده بود. در آن هنگام، کار آلمان پایان یافته تلقی می شد. واحدهای ارتش سرخ کمتر از سه ماه از تاریخ برگزاری کنفرانس یالتا، برلین را تصرف و به عمر رایش سوم پایان دادند و هیتلر برای این که به اسارت کمونیستها که همیشه با آنان دشمنی کرده بود، نیافتد، خودکشی کرد.

در مذاکرات یالتا که ۱۲ فبروری پایان یافت، قرار شده بود که آلمان به چهار بخش تقسیم و هر قسمت به یک فاتح جنگ سپرده شود و این فاتحان عبارت بودند از شوروی، امریکا، انگلستان و فرانسه. فرانسه بنا به ملاحظاتی به این فهرست اضافه شده بود.

وفات مقتدر ترین پادشاه روم/ ۲۱۱ میلادی

«سه وروس » امپراتور روم در ۶۴ سالگی در خاک انگلستان پس از ۱۸ سال حکومت گذشت . او در وصیتنامه خود نوشته بود: روم بدون یک ارتش بسیار نیرومند نمی تواند پایدار بماند ؛ باید رفاه نظامیان تامین شود . به ملل دیگر باید به چشم حقارت نگاه شود!. وی تنها امپراتور روم بود که از پدر و مادر رومی در شمال آفریقا به دنیا آمده بود.


۲۰۰۴ – تاسیس شبکهٔ اجتماعی فیسبوک توسط مارک زوکربرگ.

 

15 بهمن - 4 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟

مناسبت ها

روز جهانی سرطان

15 بهمن - 4 فوریه؛ در تاریخ چه گذشت؟

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.