خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۶ ماه سرطان)

تقویم تاریخ ( ۶ ماه سرطان)

 امروز ششم ماه سرطان سال خورشیدی مطابق با بیست و هفتم ماه جون در تقویم میلادی می باشد. برخی وقایع مهم این روز از این قرار اند: 
سمرقند و تاشکند به دست چینیان (۷۵۲ م)
 افتادن بخارا، سمرقند و تاشکند به دست چینیانپس از سقوط ساسانیان و فروپاشی امپراتوری آریایی، منطقه فرارود بیش از مناطق دیگر آریا زمین دچار خلاء قدرت شده بود. «فرارود» آخرین منطقه‌ای بود که یزدگرد سوم (آخرین شاه ساسانی) جهت ایستادگی در برابر عرب به آنجا رفته بود. پس از ترور او در مرو، قرارگاه های سامانیان در مرزهای شمال شرقی کشور هم (که در منطقه فرارود به «مرزبان» موسوم بودند و بزرگترین پاسگاه آنها در «خجند» استقرارداشت) منحل شدند.
با انحلال سنگر های نظامی سامانیان در مسیر سیردریا، در جون سال ۷۵۲ میلادی چند سربازان چین از سیردریا (رود سیحون) گذشتند و بدون برخورد با مقاومت وارد منطقه فرارود شدند. نیروهای چین که از دره رود “تاریم” به منطقه فرارود وارد شده بودند تا بخارا، سمرقند، تاشکند و بخارا پیش آمده و بر آن سه شهر مستولی شده بودند. این نیروها که با مقاومت پراکنده مردم محل رو به رو بودند پس از اطلاع از نزدیک شدن یک سپاه عرب به فرارود، منطقه را بدون جنگ ترک کردند.
اقوام تورکیک (غزها و …) که به صورت مسالمت آمیز (به نام چرانیدن گوسفندانشان) به «فرارود» مهاجرت کرده بودند باقی ماندند که غزنویان و سلجوقیان از آن جمله اند. پس از عقب نشینی چینیان از فرارود، دیری نپایید که قرقیزها سرزمین ایغورها را که اینک در قلمرو چین است تصرف کردند و سال‌های سال بر آن مسلط بودند. در دوران هخامنشیان و تا پایان عصر ساسانیان، به ندرت دیده شده بود که عناصر چینی پای فراتر از دره رود “تاریم” گذارده بودند. این سلسله‌ها در آلوده نشدن فرهنگ و تمدن ایرانی تعصب شدید می‌ورزیدند.

• انتشار نخستین مجله بانوان در جهان (۱۶۹۳ م)

 نخستین مجله بانوان درجهان۲۷ جون سالروز انتشار نخستین مجله بانوان جهان در سال ۱۶۹۳در لندن است. مدیر آن مردی به نام «جان دانتون» بود. این مجله بعدا یک صفحه هم تحت عنوان «صفحه مسائل» دایر کرد که در آن به پرسش‎های عمومی مربوط به مسائل خانوادگی و زناشویی خوانندگان پاسخ داده می شد. نام این مجلهLadies’ Mercury بود. ۲۶۶ سال پس از انتشار این مجله، ولایت هرات افغانستان دارای یک مجله بانوان شد که بنام مهری انتشار می‎یافت. دختر ناشر این مجله در دهه ۱۹۶۰ لیسه مهری ریاست معارف این ولایت شد.

• پایان جنگ دوم تریاک بین چین و انگلستان (۱۸۶۰ م)
پایان جنگ دوم تریاک بین چین و انگلستاندر قرن نوزدهم میلادی، مخالفت امپراتوری چین با سیاست دروازه‎‏های باز برای بنادر، باعث نارضایتی انگلستان گردید. در این میان، با توقیف محموله تریاک انگلستان در چین در سال ۱۸۳۹میلادی، جنگ اول چین و انگلیس به وقوع پیوست که به شکست چین منجر گردید. پس از پایان جنگ اول تریاک، علی‏رغم اینکه انگلیسی‏‌ها، امتیازات فراوانی از چینی‏‎ها گرفته بودند، با این حال از این مصالحه رضایت نداشتند و به دنبال بهانه‏‎ای برای اخذ امتیازات بیشتر بودند. از این رو به بهانه توقیف یک کشتی انگلیسی از طرف چینی‏‎ها، روابط دو طرف باز هم تیره شد. در این زمان، نخست‏‎وزیر انگلیس که مردی بهانه‏‎جو و مغرور بود خواستار عذرخواهی رسمی دولت چین گردید. وی بر این عقیده بود که منافع استعمار انگلیس در هر نقطه از عالم، باید به هر قیمتی حفظ شود. او این امر را نشانه‏‎‏ای از قدرت و اعتبار انگلستان تلقی می‏‎کرد. در این حال علی‏‎رغم رفع توقیف کشتی انگلیسی، چون چینی‏‎ها حاضر به عذرخواهی نشدند، این بار نیروهای انگلیسی به بهانه این امر واهی، با کمک فرانسه جنگی را در سال ۱۸۵۶میلادی آغاز کردند که به جنگ دوم تریاک شهرت یافت. در نهایت پس از چهار سال، هنگامی که قوای مهاجم در سال ۱۸۶۰میلادی به پکن، پایتخت چین نزدیک شدند، چینی‏‎ها تسلیم گردیدند و پس از انعقاد قرارداد صلح و اخذ امتیازات دیگر، تجارت تریاک بار دیگر آغاز گشت.
• تولد خانم “هلن کلر” نابغه نابینا و ناشنوای امریکایی (۱۸۸۰م)
هلن کلرخانم هِلِن آدامْزْ کِلِر، نابغه نابینا و ناشنوای امریکایى در ۲۷ جون ۱۸۸۰میلادی در امریکا به دنیا آمد و در ۱۹ ماهگی بر اثر بیماری، شنوایى و بینایى خود را از دست داد. در ۶ سالگی، پدر و مادرش او را به نزد الکساندر گراهام بل، مخترع تلفن، بردند و از او یاری خواستند. گراهام بل، او را به یک معلم معرفی کرد و این معلم با جدیت به آموزش هِلِن به صورت‏‎های مختلف پرداخت. سرانجام از راه لمس انگشتان توانست با هلن ارتباط برقرار کند و چون هِلِن هوش و استعداد سرشار داشت، به زودی خواندن و نوشتن و حتی سخن گفتن خیلی ناقص را فراگرفت. او چنان در این زمینه‏‎ها ترقی کرد که مایه شگفتی همگان شد و حتی زبان فرانسه و آلمانی را نیز فراگرفت. هِلن کِلِر توانست در ۲۰ سالگی مقاله بنگارد و در ۲۴ سالگی، برنده درجات علمی گردد. هِلِن کلر کشف کرد که بسیاری از مردم او را دوست دارند. از این رو تصمیم به نوشتن زندگی‏نامه خود گرفت و علاوه بر آن بیش از چهل کتاب، مقالات متعدد و رساله‏‎های بی‏‎شمار درباره نحوه تفکر و تحصیل نوشت. او از دنیای خاموش خود برای تفکر و تصنیف آثار علمی، استفاده فراوان بُرد و از درآمد کارهای خویش، آموزشگاه‎‏های متعددی در امریکا و دیگر کشورها برای نابینایان تأسیس کرد. وی معتقد بود “هر چیز شگفتی‏‎های خود را دارد حتی تاریکی و سکوت. من با لطف خدای خود آموختم در هر حالتی که هستم از آن خشنود باشم”. هِلِن کلر سرانجام در سال ۱۹۶۸میلادی در هشتاد و هشت سالگی درگذشت در حالی که او رادانشمندترین کور و کر دنیا لقب داده بودند.

• زادروز داستان نگار برزیلی و ماجرای شنیدنی فوت او (۱۹۰۸ م) 

Joao Guimar Rosaبیست و هفتم جون ۱۹۰۸ Joao Guimar Rosa داستان نگار بزرگ برزیل به دنیا آمد و ۵۹ سال عمر کرد. او که کار نویسندگی را از ۲۱ سالگی آغاز کرده بود بیش از ۱۲ داستان و صدها مقاله و نقد ادبی نوشت. این داستان نگار علاوه بر زبان مادری (پرتغالی) می‍‌‌‎توانست به زبان‎های انگلیسی، آلمانی، روسی، فرانسه، عربی و ایتالیایی بخواند، بنویسد و مکالمه کند. او تا حدودی زبان سانسکریت هم می‎دانست. ماجرای فوت او شنیدنی است. ۱۹ نوامبر ۱۹۶۷ برای بزرگداشت وی نشستی برپا شده بود. در پی سخنرانی چند ادیب در وصف او، چون نوبت سپاسگزاری از آن همه قدردانی و دریافت تقدیرنامه به او رسید، تکانی نخورد. نگاه حاضران متوجه او شد که روی یک صندلی ردیف اول نشسته بود شد و معلوم شد که فوت کرده است.
Joao Guimar Rosa در عین حال یک دیپلمات کشور خود بود.

• فنلاند بر ضد شوروی وارد جنگ شد. (۱۹۴۱ م)   

• آغاز کار نخستین نیروگاه هسته‌ای جهان (۱۹۵۴ م)
 آغاز کار نخستین نیروگاه هسته‌ای جهاننخستین نیروگاه اتمی برای تولید برق در جهان ۲۷ جون ۱۹۵۴ (۵۶ سال پیش در ششم تیرماه) در شهر ۱۰۵ هزار نفری اوبنینسک واقع در صد کیلومتری جنوب غربی مسکو آغاز بکار کرد. در حال حاضر چهارده درصد نیروی برق جهان از چنین نیروگاه‌هایی به دست می آید. در این مراکز نیروی اتم آب را بجوش می آورد و نیروی بخار حاصله ژنراتورهارا بکار می‌اندازد و برق تولید می‌شود. شهر اوبنینسک محل استقرار ۱۲ انستیتوی علمی روسیه است که در زمینه‌های مختلف استفاده از نیروی اتم پژوهش می‌کنند و به همین لحاظ این شهر به شهر علوم معروف است. در همین شهر بود که به خدمه نخستین زیردریایی اتمی شوروی آموزش حفاظتی داده شد. مصارف صنعتی و پزشگی نیروی اتم به مراتب بیش از استفاده نظامی از آن است. بیش از ۱۵۰ وسیله بحریه اینک با نیروی اتم کار می‌کنند.

• آغاز عملیات طیاره ربایی از میدان هوایی تل ‏آویو توسط مبارزان فلسطینی (۱۹۷۶ م)
آغاز عملیات هواپیما ربایی از فرودگاه تل ‏آویو توسط مبارزان فلسطینیدر روز ۲۷ جون ۱۹۷۶میلادی اعضای جبهه خلق برای آزادی فلسطین، یک هواپیمای متعلق به شرکت ایرفرانس را که از تل‏آویو عازم پاریس بود در میانه راه بعد از برخاستن از میدان هوایی آتن ربودند و پیلوت را وادار کردند راه خود را به سمت افریقا منحرف کند و در میدان هوایی اِنتِبه در اوگاندا به زمین بنشیند. ربایندگان هواپیما سپس از ۲۰۶ مسافر طیاره، یک‏صد نفر را آزاد کردند و بقیه را که بیشتر یهودی بودند به گروگان گرفتند و رهایى آنان را موکول به آزادی ۵۳ زندانی عرب در کشورهای مختلف نمودند. روز سوم جولای، در هفتمین روز ربودن طیاره ایرفرانس از طرف مبارزان فلسطینی، یک گروه کماندویی اسرائیل در میدان هوایی اِنتبه فرود آمدند و در جریان یک عملیات نیم ساعته پس از انهدام یازده طیاره میگ متعلق به نیروی هوایی اوگاندا و کشتن هفت تن از ربایندگان طیاره و بیست سرباز اوگاندایی، گروگان‏‎ها را آزاد کردند و با خود بردند.
• روز ملی و استقلال کشور افریقایی “جیبوتی” از استعمار فرانسه (۱۹۷۷ م)
 روز ملی و استقلال کشور افریقایی کشور جمهوری جیبوتی با ۲۳/۲۰۰ کیلومتر مربع وسعت، در شمال شرقی قاره افریقا در کنار خلیج عدن در جنوب تنگه باب المندب و در همسایگی کشورهای اتیوپی و سومالی واقع شده است. جمعیت جیبوتی در حدود ۶۵۰ هزار نفر که از تیره‏‎‏های سومالیایى و عفار و اکثراً مسلمان می‏‎‏باشند. پیش‎‏بینی می‏‎شود که جمعیت جیبوتی تا سال ۲۰۲۵میلادی به بیش از یک میلیون نفر برسد. زبان رسمی این کشور فرانسوی و عربی و پایتخت آن شهر جیبوتی و فرانک جیبوتی واحد پول آن است. از شهرهای مهم آن علی سبیح و تاجوره قابل ذکر است. این منطقه از قدیم‏‎الایام مسکونی بود و از قرن نهم میلادی، مسلمانان، اسلام را در آن، گسترش دادند و اقتصاد این کشور را تا قرن ۱۶ در اختیار داشتند. بعد از آن پرتغالی‏‎ها جای‏گزین شدند. در نیمه دوم قرن نوزدهم، فرانسوی‏‎ها ضمن خرید بخشی از این منطقه، تسلط خود بر آن را آغاز کردند که مدت یک قرن به طول انجامید. بعد از جنگ جهانی دوم، قیام استقلال‏‎طلبانه مردم، فرانسه را وادار به پذیرش همه‎‏پرسی در این منطقه نمود. این همه‏پرسی در ۲۷ جون ۱۹۷۷میلادی برگزار گردید و ۸۵% مردم جیبوتی به استقلال رأی دادند. نظام سیاسی جیبوتی، جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانون‏‎گزاری است. روز استقلال این کشور از فرانسه، به عنوان روز ملی این کشور نیز به شمار می‎‏رود.
• کودتای “شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی” ولی‏عهد قطر بر ضد پدر (۱۹۹۵ م)
شیخ حمد بن خلیفه آل ثانیهنگامی که شیخ خلیفه بن حَمَد آل ثانی امیر سابق قطر در سوئیس به سر می‏‎بُرد، پسرش شیخ حَمَد بن خلیفه بن حَمد آل ثانی ولی‏عهد این کشور، با استفاده از این فرصت و با بهره‏‎گیری از زمینه سازی‏‎های قبلی در ۲۷ جون ۱۹۹۵میلادی پس از خلع پدرش، قدرت را به دست گرفت و مجلس خانوادگی قطر نیز این انتقال قدرت را تأیید کرد. شیخ خلیفه که از ۱۹۷۲میلادی امیر قَطَر بود، تلاش‏‌هایی را برای باز پس‏گیری قدرت انجام داد که موفقیت‏‌آمیز نبود. کشور قطر، شبه جزیره‏ای کوچک در جنوب خلیج فارس و در همسایگی عربستان است که دارای منابع غنی گاز و نفت می‏‌باشد. نوع حکومت این کشور سلطنتی است و امیر، قدرت مطلقه را در دست دارد.
• امضای قرار داد صلح بین دولت تاجیکستان و مخالفان دولت در مسکو (۱۹۹۷ م)
امضای قرار داد صلح بین دولت تاجیکستان و مخالفان دولت در مسکوحدود یک سال پس از استقلال تاجیکستان در سال ۱۹۹۱میلادی، جنگ داخلی در مورد نحوه اداره کشور میان اسلام گرایان و دولت مردانِ طرفدار روسیه در گرفت که خسارات و تلفات فراوانی بر جای گذاشت. در این مدت، کشورهای منطقه و سازمان ملل متحد تلاش کردند آرامش را به این کشور آسیای مرکزی بازگردانند. حاصل این تلاش‏‌ها، توافقنامه‌‏ای بود که با وساطت افغانستان، ایران و روسیه در ماه می ۱۹۹۷میلادی در تهران امضا و در ۲۷ جون آن سال، در مسکو نهایی شد. بر اساس این توافقنامه که بین امامعلی رحمانف رئیس جمهور و سید عبداللَّه نوری رهبر مخالفان اسلام گرای تاجیکستان به امضا رسید، سی در صد از سمت‏‌های دولتی به مخالفان واگذار شد و نیروهای آنان نیز در ارتش تاجیکستان ادغام شدند. این توافقنامه به جنگ داخلی پنج ساله در این کشور خاتمه داد.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.