خانه / نقد و گزارش / نماد های ملی افغانستان

نماد های ملی افغانستان

نتیجه تصویری برای نماد های ملی افغانستان

نمادهای ملی هر کشور مشخص است. بسیاری از کشورها برای شناسایی این نمادها، هزینه تبلیغاتی فراوان می‌کنند.
در راستای شناسایی و اطلاع‌رسانی درباره نمادهای ملی کشور، به برخی از این نمادها پرداخته ایم.
سرود ملی افغانستان
سرود ملی یکی از مهم‌ترین نمادهای هر ملت است که شهروندان آن همواره در مراسم‌های رسمی ملی و بین المللی آن را زمزمه کرده و به آن احترام می‌گذارند.
سرود ملی افغانستان توسط «عبدالباری جهانی» سروده شده و آهنگ آن را
« ببرک ویسا« که حالا رهبر ارکستر در آلمان است، ساخته و در سال ۲۰۰۶ میلادی در شهر برلین ثبت شده است.

پرچم افغانستان

پرچم افغانستان پس از سقوط طالبان و روی کار آمدن دولت جدید، در سال ۲۰۰۴ به رسمیت شناخته شد که به ۳ قطعه عمودی به رنگ‌های سیاه، سرخ و سبز که به ترتیب از راست به چپ قرار گرفته است، شکل یافته است.
پرچم ملی افغانستان از آغاز قرن ۲۰ بارها تبدیل و ویرایش شده است. افغانستان بعد از سلسله‌ی هوتکی که اولین پرچم افغانستان را بنا کرد، ۲۰ بار شاهد تغییر خود بوده است.
بزرگترین و بلند ترین پرچم افغانستان بر بالای تپه «بی بی مهرو» در منطقه «وزیر اکبر خان» قرار دارد که توسط کشور هندوستان ساخته شده و در سال ۲۰۱۴ میلادی طی مراسم رسمی توسط رییس جمهور افغانستان و وزیر خارجه هندوستان در کابل رونمایی شد.
پرچم فعلی افغانستان با پرچم دوره‌ شاهی ( ۱۹۳۰ تا ۱۹۷۳ ) تفاوت زیادی ندارد. تنها تفاوت این دو پرچم، در شهادتین است که بالای آرم افغانستان بر روی پرچم، اخیراً قرار داده شده است.

این پرچم در سال ۱۹۲۸ بعد از بازگشت «امان‌الله‌خان» از سفرش به اروپا توسط وی طراحی شد. شاه وقت افغانستان، رنگ سیاه را به دلیل تاریکی و پس‌ماندگی، سرخ را به خاطر جنگ و خونریزی استقلال و رنگ سبز را برای آینده روشن و موفق انتخاب کرد.

نشان ملی افغانستان

نشان ملی افغانستان شامل یک مسجد همراه با محراب و منبر است که در بالای آن شهادتین نوشته شده است.
در دو طرف مسجد نیز دو پرچم افغانستان نصب شده و در حاشیه‌های آن نشان دو خوشه گندم است که زیر آن‌ها نام افغانستان به زبان فارسی دری نوشته شده است. سال استقلال افغانستان نیز در پایین نشان درج شده است.

زبان‌های ملی افغانستان

افغانستان دارای دو زبان رسمی پشتو  و دری می باشد. این دو زبان دارای ریشه زبان‌های هند و اروپایی هستند.
بعد از زبان‌های رسمی پشتو و دری زبان‌های ترکمنی، ازبکی، نورستانی و پامیری زبان سوم رسمی برای شهروندان افغانستانی که به آن تکلم می‌کنند، شناخته می‌شود.
نیروهای امنیتی و دفاع ملی افغانستان
نیروهای افغانستان که به سه بخش عمده اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی تقسیم شده‌اند. پس از سقوط طالبان تحت عنوان ملی در آمدند که مربوط به وزارت‌های دفاع و ریاست عمومی امنیت ملیمی‌شوند. در نیروهای ملی افغانستان تمام ملیت‌ها نقش دارند.

غذای ملی افغانستان

قابلی پلو یکی از مهم‌ترین اقلام آشپزی کشو ما است. این پلو ظاهراً از هنر آشپزی ترک‌تباران افغانستان سرچشمه گرفته و به‌ تدریج در بین اقوام دیگر کشور، جایگاه خود را یافته است. امروزه تمامی مردم افغانستان با این غذای لذیذ آشنا هستند.

حیوان ملی افغانستان

حیوان ملی افغانستان پلنگ برفی است. پلنگ برفی گربه سانی است که در کوه‌های مرتفع آسیای میانه، هیمالیا و تبت زندگی می‌کند.
پلنگ‌های برفی از بقیه گربه‌های بزرگ کوچک تر می‌باشند. بر روی پوست آن‌ها روزت‌های (خال‌های رز شکل) تیره رنگ وجود دارد.
ویژگی‌های پلنگ برفی متناسب با نواحی سرد و کوهستان‌های صخره‌ای و پرشیب است.
پلنگگ برفی حیوانی گوشتخوار و شکارچی فرصت‌‌طلبی است و تقریبا از هر منبع گوشتی که به دست آورد از جمله لاشه و حیوانات اهلی تغذیه می‌کند.
اگرچه دلیل روشنی برای این وجود ندارد که چرا پلنگ برفی حیوان ملی افغانستان است، اما در منابع آمده است که دلیری و شجاعت افغان‌ها به خاصیت این پلنگ برفی می‌ماند.

گل ملی افغانستان

لاله گل ملی افغانستان است. اگر چه فکر می شود که لاله از کشورهای اروپایی سرچشمه گرفته اما اندکی از ما می‌دانیم که این گل از پامیر و رشته کوه‌های هندوکش افغانستان و آسیای مرکزی سرچشمه گرفته و حالا این گل به عنوان گل ملی افغانستان نام گذاری شده است.

ورزش ملی افغانستان

بزکشی یکی از بازی‌های ملی افغانستان است که در ردیف بازی‌های ملی و بین المللی افغانستان هم شمرده می‌شود.
ین ورزش در افغانستان قدمت تاریخی دارد و سوابق آن به ظهور آریایی ها و اهلی ساختن اسب در منطقه آریایی در چهار سمت آسیای مرکزی تعلق می‌گیرد.
در دوران حکومت طالبان این بازی در افغانستان ممنوع شده و طالبان آن را حرام می‌دانستند. اما پس از سقوط رژیم طالبان این بازی از سر گرفته شده است.
این ورزش در افغانستان رایج بوده و همه ساله مسابقات این رشته در ولایات شمالی این کشور راه اندازی می‌گردد.

رقص ملی افغانستان

رقص ملی افغانستان یا اتن که دارای قدمت طولانی بوده و یکی از عنعنات مردم افغانستان می‌باشد.
این رقص در دوران جنگ یک نوع وسیله ابراز احساسات خوشی در مقابل بیگانه گان بوده است. به باور برخی از تاریخ‌نویسان، اتن در زمان کشورگشایی و یا دفاع افغان ها از وطن خویش رواج بیشتری یافته است.
این رسم قدیمی با حرکات شمشیر و نیزه همراه بوده است. در گذشته، اتن در میدان‌های جنگ برگزار می‌شده و دهل میدان‌های جنگ، موسیقی این رقص بوده است.

کوه ملی افغانستان

کوه‌های پامیر که رشته کوه در آسیای مرکزی است که آن را به عنوان بام جهان نیز می‌شناسند. کوه‌های پامیر در حدود ۷۰۰۰۰ کیلومتر مربه مساحت دارد.

ارتفاع این مناطق از سطح دریا حدود ۴۰۰۰ متر است. پامیر هوای خشک دارد و باران و برف به ندرت در آن می‌بارد.

پارک ملی افغانستان

سد امیر در سال ۱۹۶۰ به حیث اولین پارک ملی افغانستان انتخاب شده بود اما به دلیل جنگ و چالش‌های سیاسی اعلام آن به تعویق افتاد.
در سال ۲۰۰۴ میلادی این بند برای شناسایی سایت میراث جهانی معرفی شد و در نهایت در سال ۲۰۰۹ این سد به عنوان پارک ملی افغانستان اعلام گردید.
سد امیر به مجموعه شش دریاچه در بلندی‌های هندوکش در ولایت بامیان گفته می‌شود که با سد های طبیعی از یک دیگر جدا شده اند.

مناظر زیبای این منطقه دولت مرکزی را واداشت تا سد امیر را به عنوان اولین پارک ملی افغانستان اعلام کند. این سد یکی از عجایب طبیعی افغانستان به حساب می‌آید.

موزیم ملی افغانستان

موزیم ملی افغانستان در منطقه دارالامان در جنوب غربی شهر «کابل» قرار دارد که پیش از جنگ‌های داخلی یکی از غنی ترین موزه‌های منطقه بوده است.
این موزیم تا سال ۱۹۹۲ نزدیک به صد هزار اثر باستانی افغانستان را در خود جای داده بود.

 

 

درباره admin

مطلب پیشنهادی

تاجران ملی افغانستان

نگاهی به سرگذشت محمد امین خان به قلم مبین مقدمه وقتی به تاریخ تجارت افغانستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.