خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۲۳ ماه اسد )

تقویم تاریخ ( ۲۳ ماه اسد )

امروز ۲۳ ماه اسد:

تولد استاد اولمیر/۱۳۱۲

اولمیر فرزند استاد سید احمد در سال  ١٣١٢ در نوتیه پیشاور متولد شد.

در سن ۱۰ سالگی نزد استاد جعفر خان شاگردی کرد و نواختن معیاری هارمونیه و اساس هنر آواز خوانی را نزد وی آموخت و بعدها به نزد استاد سبزعلی خان و استاد گلستان نیز شاگردی کرد.

در سن ١٧ سالگی در جشن سالگرد افغانستان به کابل آمد و از طریق ملنگ جان ننگرهاری به رادیو افغانستان وارد شد.

وی درسال ١٣۵٠ لقب استادی را به‌ درخواست ریاست رادیو و تصویب مجلس مسلکی وزارت اطلاعات و کلتور وقت لقب استادی داده شد.

اولمیر در ۱۴ ثور ١٣۶١ در کابل درگذشت و در شاه شهید کابل به خاک سپرده شد.

وی با آهنگ‌های ماندگار وطنی‌اش به زبان پشتو در قلب مردمش جا باز کرد. گرچه آهنگ‌های میهنی زیادی سروده است، اما «دا زموږ زیبا وطن» از سرودهای مشهور وی هنوز هم سر زبان مردم میباشد و تقریباً صورت سرود ملی افغانستان را بخود گرفته است  از سایر آهنگ‌های مشهورش می‌شود از وطن جنت نشان دی گلان پکښی کرمه یاد کرد.

تصرف شهر پکن توسط چهار کشور/۱۹۰۰

۱۴ اوت ۱۹۰۰ نیروهای اعزامی قدرت های وقت- آلمان، جاپان، انگلستان، فرانسه، روسیه و امریکا، وارد شهر پکن پایتخت بی دفاع چین شدند تا به قیام میهن دوستان چینی پایان دهند . این قیام در تاریخ به نام «مشت زنان» معروف شده است.

پایان جنگ دوم جهانی/ ۱۹۴۵م

۱۴ اوت ۱۹۴۵ مصادف است با پایان جنگ جهانی دوم در همه جبهه ها. در این روز ( ظهر ۱۵ اوت به وقت توکیو) هیروهیتو امپراتور وقت جاپان اعلامیه تسلیم بدون قید و شرط این کشور را امضاء کرد و جنگ در خاوردور نیز پایان یافت. شرایط تسلیم جاپان در کنفرانس پوتسدام به تصویب سه بزرگ وقت (سران شوروی، آمریکا و انگلستان) رسیده بود. قرارداد نهایی تسلیم، دوم سپتامبر ۱۹۴۵ در عرشه ناو میسوری امضاء شد. جاپان در پی دو بمباران اتمی، با این نیروهایش مناطق خارجی متعدد در اختیار داشتند از ترس بمباران سوم، تسلیم شد. آلمان قبلا شکست خورده و از پای درآمده بود.

روزنامه ها به مناسبت پایان جنگ فوق العاده منتشر کرده بودند - فوق العاده ایونینگ گازت

 

محکومیت به عدام برای قهرمان ملی فرانسه/ ۱۹۴۵م

مارشال «هانری پتن» قهرمان ملی فرانسه و فاتح جنگ «وردن» روز ۱۴ اوت سال ۱۹۴۵ به جرم خیانت به وطن به اعدام محکوم شد. وی ۸۹ ساله بود. پتن در ۲۲ جون سال ۱۹۴۰ که ارتش فرانسه از آلمان شکست خورده بود، به درخواست مردم نخست وزیر فرانسه شد و راه حل و جلوگیری از تلفات و زیانهای بیشتر را در امضای قرارداد ترک مخاصمه با هیتلر تشخیص داده بود و جرم او همین بود که پس از جنگ متهم به حمایت از هیتلر و خیانت به وطن شده بود.

 

صدور نخستین لیسنس رانندگی در جهان/ ۱۸۹۳م

۱۴ اوت ۱۸۹۳ نخستین لیسنس رانندگی جهان در فرانسه که از همان روز در آن کشور شماره گذاری موتر و آزمایش رانندگی جهت صدور لیسنس اجباری شده بود، صادر شد. پس از فرانسه، این کار در سایر کشور ها اجباری شده است.

۴۱۰: آلاریک ها شهر رم را غارت کردند این شهر شش دهه بر جهان غرب سلطه داشت.

۱۳۸۵: پرتغالی ها حکومت کاستیل اسپانیا را در جنگ شکست دادند و استقلال خود را حفظ کردند.

۱۴۵۷: نخستین کتاب که دارای تاریخ انتشار است و این تاریخ در صفحه سوم آن درج شده است به چاپ رسید.

۱۸۴۲: سرخپوستان سمینول از نظامیان دولت واشنگتن شکست خوردند.

در پی آن،دولت واشنگتن بومیان(سرخپوستان) مناطق شمالی فلوریدا را هم به نقطه دور دست آن زمان ” اکلاهما ” تبعید کرد و از مناطق شرقی این کشور که هزاران سال در آنجا زندگی کرده بودند دور ساخت.

۱۹۳۵: لایحه رفاه اجتماعی در آمریکا ( سوشیل سکیوریتی ) به صورت قانون درآمد

به موجب آن، افراد پس از رسیدن به سن معین بازنشسته و از مزایای آنبرخوردار می شوند؛ به این شرط که در طول عمر خود دست کم شانزده فصل ( جمعا چهار سال ) کار کرده و درصد مقرر از درآمد ناشی از کارکردن خود را به این صندوق پرداخت کرده باشند. میزان دریافتی باز نشستگی متناسب با دریافتی ایام کار کردن و میزان درصدی است که به صندوق رفاه اجتماعی داده شده است.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.