خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۲۶ ماه حمل )

تقویم تاریخ ( ۲۶ ماه حمل )

امروز ۲۶ ماه حمل برابر با ۱۵ اپریل تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

رویداد ها:

وقوع جنگ میان قوای اماالله خان و طرفداران حبیب الله کلکانی/۱۳۰۸ شمسی

جنگ سختی میان قوای امان‌الله خان و طرفداران حبیب‌الله کلکانی در نزدیک غزنی درگرفت نیروی امان‌الله شاه شکست خورد. امان الله خان به دنبال این شکست دوباره به قندهار بازگشت و از آنجا عازم خارج از کشور شد. بعد از این واقعه فرماندهی جنگ علیه حبیب الله کلکانی به دست سردار محمد نادر پدر ظاهر شاه افتاد. تا آنکه بعد از مدتی کابل را تصرف و به حکومت رسید. شاه امان الله که خود را خلع حکومت می دید، از هند رهسپار ترکیه شد و تا هنگام مرگ به کشور باز نگشت.

۶۹ – «اتو» مدعی امپراتوری روم در جنگ «بدریاکوم» در شمال ایتالیا از نیروهای دولتی شکست خورد و روز بعد خودکشی کرد. 

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
اتو

۳۹۹ – یزدگرد یکم: دولت آریانا مکلّف به حمایت از پیروان آیین زرتشت در سراسر جهان است

یزدگرد یکم شاه ساسانی  پس از آغاز سلطنت، ۱۵ اپریل سال ۳۹۹ میلادی به مسیحیان قلمرو آریانا، آزادی مذهبی داد و با ارسال پیامی به رُم به دولت و سنای روم یادآور شد که دستور داده است همه تدابیر و عملیات خصمانه بر ضد روم پایان یابد و بازرگانان رومی بتوانند در قلمرو آریانا آزادانه به داد و ستد بپردازند و تحت حمایت سربازان آریانا باشند.

یزدگرد در پیام خود تاکید کرده بود که انتظار عمل متقابل ازسوی دولت روم دارد مخصوصا در زمینه آئین زرتشت که دولت ایران مکلّف به حمایت از پیروان آن در سراسر جهان است.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
یزدگرد یکم

۴۲۲ – پیمان صلح صد ساله آریایی ها و روم که ۲۷ ماه معتبر ماند!

۱۵ اپریل سال ۴۲۲ میلادی (۲۳ سال پس از پیام یزدگرد اول به دولت روم درباره مذهب) میان آریانا و روم ــ دو ابر قدرت وقت ــ یک پیمان صلح صد ساله امضاء شد. این پیمان در پی یک جنگ دو ساله میان دو کشور به امضاء رسید. این جنگ را ارتش ایران به فرماندهی ژنرال «مهر نرسی» مازندرانی برنده شده بود و پیشنهاد صلح از سوی رومی ها داده شده بود تا پیشروی جنرال آریایی متوقف شود. این پیمان صد ساله تنها دو سال و سه ماه عمر کرد و رومی ها در تابستان سال ۴۲۴ که آریانا را در مرزهای شمال شرقی (حوالی بدخشان) درگیر طوایف آن سوی کوههای پامیر دیدند بار دیگر در سوریه نیرو پیاده کردند و جنگ از سر گرفته شد.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۸۶۵ – آبراهام لینکلن یک روز پس از مورد اصابت گلوله جان ویلکس بوث قرار گرفتن درگذشت.

۱۹۶۷ – «ناتو» فرانسه را تخلیه کرد

به تصمیم دولت فرانسه (شارل دوگل)، «ناتو» ۱۵ اپریل سال ۱۹۶۷ همه دفاتر و قرارگاههای نظامی در فرانسه را تعطیل و مقرّ خودرا به بروکسل انتقال داد.

دولت فرانسه همزمان با به آب انداختن نخستین زیردریایی اتمی اش، خودرا از فعالیت های نظامی ناتو (سازمان پیمان دفاعی اتلانتیک شمالی) کنار کشید و اعلام داشت که می خواهد در امور نظامی استقلال کامل داشته باشد. با وجود این، فرانسه از ناتو کاملا خارج نشد و در دهه اخیر بر فعالیت خود در چارچوب ناتو افزوده است.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
شارل دوگل

۱۹۸۶ – حملات هوایی اپریل ۱۹۸۶ آمریکا به لیبی

یک هفته پس از انفجار بمب در یک کلوب شبانه (دیسکوتک) در برلین غربی که پاتوق نظامیان آمریکایی بود و هفتم اپریل ۱۹۸۶ به وقوع پیوست، ریگان رئیس جمهور وقت آمریکا دستور حمله هوایی به لیبی را صادرکرد. دولت آمریکا عوامل لیبی را متهم به دست داشتن در این انفجار کرده بودند. در جریان انفجار بمب در دیسکوتک برلین یک نظامی آمریکایی کشته و نزدیک به ۶۰ آمریکایی دیگر مجروح شده بودند. علاوه بر آمریکاییان، در آن انفجار یک زن تبعه ترکیه کشته شده بود و نزدیک به ۱۲۰ مشتری دیگر هم آسیب دیده بودند. چندی پیش از این انفجار نیز در یک طیاره آمریکایی که از رم به آتن پرواز می کرد بمبی منفجر شده و چهار تن را کشته بود که باز، عوامل لیبی به دست داشتن در آن متهم شده بودند.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

در حمله هوایی به لیبی، طیاره های ــ ۱۱۱» نیروی هوائی آمریکا مستقر در انگلستان و هواپیماهای نیروی دریایی وابسته به ناوهای طیاره بر «کورال سی» و «آمریکا» مستقر در مدیترانه شرکت کرده بودند. در این حملات چند مرکز نظامی و نیز شهرهای ترابلس و بنغازی از جمله چادرهای محل سکونت معمر قذافی رهبر وقت لیبی هدف بمب و موشک قرار گرفته بود.

جمع تلفات لیبی در این حملات ۱۵ کشته گزارش شده بود که یکی از مقتولان دخترخوانده خردسال معمر قذافی بود. شمار مجروحین لیبیایی این حملات زیاد و یکی از آنان شخص معمر قذافی بود. آمریکا نیز یک طیاره  اف ــ ۱۱۱ و دو پیلوت  از دست داده بود.

رونالد ریگن رئیس جمهوری وقت آمریکا از این حملات دفاع کرد و گفت: آن چه را که لازم بود کردیم، بازهم اگر لازم باشد انجام می دهیم.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
رونالد ریگن

 

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
قذافی پس از روز حمله (اپریل ۱۹۸۶) ـ گزارش شده بود که در جریان بمباران، به قذافی هم از ناحیه سر جراحتی مختصر وارد آمده بود. این عکس پس از حملات هوایی برداشته شده بود.

۱۹۸۲ – خالد اسلامبولی تیرباران شد

خالد شوقی اسلامبولی افسر مسلمان و مبارز مصری در سال ۱۹۵۸م به دنیا آمد. او در مدرسه فرانسوی نوتِردام قاهره تحصیل کرد و سپس به ارتش پیوست و در ۲۰ سالگی با درجه ستوانی در توپخانه ارتش مصر مشغول به کار گردید. وی ضمن این که از افسران لایق ارتش محسوب می‏شد، با جنبش اسلامی جهاد مصر، همکاری مخفیانه داشت. پس از امضای قرارداد ننگین کمپ دیوید که در آن انور سادات رئیس جمهور وقت مصر حکومت غاصب اسرائیل را به رسمیت شناخت، نقشه ترور این خائن به آرمان فلسطین، در ذهن خالد اسلامبولی ترسیم شد. این نقشه در ششم اکتبر ۱۹۸۱م عملی گردید و هنگامی که انور سادات در مراسم رژه نظامی ارتش مصر در سالگرد جنگ اکتبر ۱۹۷۳م شرکت کرده بود، خالد اسلامبولی در لحظه عبور زره‏پوش‏ها و خودروهای نظامی از مقابل جایگاه، همراه با چند تن از نظامیان هم‏رزم خود به سوی سادات آتش گشود. خالد اسلامبولی و گروهی که برای قتل او هم قسم شده بودند. در این زمان در مقابل جایگاهی که سادات و رهبران سیاسی و نظامی مصر در آن نشسته بودند توقف کردند و با سرعت عملی که بیشتر به یک فیلم سینمایى شباهت داشت از خودروی نظامی خود بیرون پریده، با شلیک مسلسل و پرتاب نارنجک به طرف جایگاه سادات پیش رفتند. در این حادثه، هفت تن از مقامات مصری به هلاکت رسیدند. که در جایگاه بودند و سادات نیز ساعاتی بعد در بیمارستانی در قاهره به کام مرگ فرو رفت. پس از این عملیات شجاعانه، خالد اسلامبولی که رهبری آن را بر عهده داشت دستگیر و پس از یک محاکمه طولانی، در ۱۵ اپریل ۱۹۸۲م در ۳۴ سالگی تیرباران شد. وی در جریان محاکمه خود فریاد می‏زد: مردم! من فرعون مصر را کشتم.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
خالد اسلامبولی

۱۹۹۴ – امضای توافق نامه ایجاد سازمان تجارت جهانی

مقدمات تشکیل سازمان تجارت جهانی در جریان جنگ جهانی دوم، توسط امریکا و انگلیس فراهم شد و بر این اساس در سال ۱۹۴۷م، ۲۳ کشور پیشرفته جهان، موافقت‏نامه عمومی تعرفه و تجارت موسوم به گات را امضا کردند. این موافقت نامه مقرر می‏داشت تا مذاکراتی جهت کاهش تعرفه‏های گمرکی، رفع محدودیت‏های بازرگانی و از میان بُردن موانع تجارت آزاد، انجام شود، سرانجام هشتمین دور از این مذاکرات در اپریل ۱۹۹۴ در مراکش خاتمه یافت و براساس سند نهایى این گفتگوها، گات در جهت جهانی شدن تجارت به سازمان تجارت جهانی تغییر نام داد و تعداد زیادی از کشورهای جهان عضو آن شدند. در حال حاضر امریکا و تعداد دیگری از کشورهای غربی از نفوذشان در سازمان تجارت جهانی در جهت منافع خود استفاده می‏کنند. هم‏چنین بسیاری از کارشناسان اقتصادی، از میان برداشتن تعرفه‏های تجاری را به خاطر برتری اقتصادی کشورهای غربی، به نفع این کشورها و به ضرر کشورهای جهان سوم می‏دانند.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

۲۰۱۳ – در انفجار بمبی در نزدیکی خط پایان مسابقه دو ماراتون بوستون که در زودپز جاگذاری شده بود ۳ نفر کشته و ۲۶۴ زخمی شدند.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

۱۴۵۲ – لئوناردو داوینچی.
۱۴۶۹ – گورو نانک پیشوای سیک‌ها.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
لئوناردو داوینچی

۱۷۰۷ – زادروز لئونارد اویلر ریاضیدان و فیزیکدان برجسته سوئیسی
۱۷۳۱ – هانری کاوندیش، فیزیکدان و شیمیدان انگلیسی.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
گورو نانک

۱۸۵۸ – زادروز امیل دورکیم جامعه‌شناس بزرگ قرن نوزدهم و ابتدای قرن بیستم
۱۸۹۴ – زادروز نیکیتا خروشچف رهبر شوروی بعد از استالین، نخست‌وزیر اتحاد جماهیر شوروی از ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۴

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
نیکیتا خروشچف

۱۹۱۲ – کیم ایل سونگ نخستین رهبر کره شمالی.
۱۹۳۱ – توماس ترانسترومر برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۱

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
کیم ایل سونگ

۱۹۹۰ – اما واتسون، بازیگر و مانکن انگلیسی متولد فرانسه.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
اما واتسون

مرگ‌ها

۱۹۸۰، ژان پل سارتر، فیلسوف، اگزیستانسیالیست، رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و منتقد فرانسوی.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
ژان پل سارتر

۱۷۶۵ – درگذشت میخاییل لومونسف نویسنده و دانشمند روسی
۱۹۹۰ – درگذشت گرتا گاربو بازیگر سوئدی سینمای هالیوود

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
خرم سلطان

۱۹۹۸ – درگذشت پل پوت رهبر جنبش خمر سرخ کامبوج
۱۳۹۰ – بیژن پاکزاد طراح لباس و بنیان‌گذار کمپانی بیژن

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
بیژن پاکزاد

*****

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.