خانه / فرهنگ / رویدادهای فرهنگی / مصلی هرات باز سازی می شود

مصلی هرات باز سازی می شود

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان به هدف مرمت آبده تاریخی مناره ها مبلغ ده ملیون افغانی به بودجه ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات افزود.

به گفته رییس اطلاعات و فرهنگ هرات، طی سی سال گذشته اولین بار است که چنین مبلغی از بودجه دولت در مصلی هرات به مصرف میرسد.
شورای امنیت ملی کشور گفته که در فاز های بعدی این پروژه حاضر اند الی صد ملیون افغانی همکاری کنند.
لازم به یادآوری است که در چند دهه گذشته نیز دولت امکانات بازسازی این مجموعه را دارا بود ولی با تأسف باوری به این ارزش ها در سطح رهبری دیده نمی شد.

تعهد رهبری فعلی حکومت افغانستان در امر حفاظت از داشته های تاریخی و هویت ملی کشور، پس از یک قرن باری دیگر شکوه و عظمت دوره درخشان امانی را در سیمای خسته ی کشور باز میدمد.

همچنان مسئولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات طی یک نشست خبری از مواصلت بودجه شورای امنیت ملی افغانستان برای حفظ و مراقبت مجموعه مصلی هرات خبر می‌دهند.
آریا رئوفیان رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات طی این کنفزانس خبری با ابراز سپاس از شورای امنیت ملی کشور و تلاش‌های مقام ولایت هرات می‌گوید که با آغاز این پروژه، نگرانی‌های زیادی از ساحه مصلی هرات رفع خواهد شد.
آقای رئوفیان می‌گوید این بنای تاریخی هرات، در طول سال‌های گذشته بخصوص در گذر زمانی جنگ‌ها آسیب‌های زیادی دیده است، اما در حال حاضر این نگرانی‌ها با حمایت مالی شورای امنیت ملی کشور رفع شده و برای مرمت این بنای تاریخی به زودی اقدامات عملی روی دست گرفته خواهد شد.
به گفته آقای رئوفیان، مرمت ساحه مصلی هرات از جمله برنامه‌های استراتیژیک عبدالقیوم رحیمی والی هرات بود که چندی پیش آن را نهایی ساخته بود، در حال حاضر نیز والی هرات صندوقی را برای جذب نزدیک به ۱۱۰ ملیون افغانی جهت مرمت و بازسازی بیشتر ساحه مصلی هرات ایجاد کرده است.
ترکمنستان، ازبکستان، ایران و ترکیه از کشورهایی اند که به گفته آقای رئوفیان تاکنون نمایندگی‌های آن‌ها برای سهیم شدن در این صندوق علاقه‌مندی نشان داده اند، این صندوق را والی هرات ایجاد کرده است که قرار است ۱۱۰ ملیون افغانی در مدت نزدیک به یک ونیم سال گردآوری شود.
ایجاد پسته امنیتی نیز از برنامه‌های دیگر والی هرات بود که آقای رئوفیان به آن اشاره نمود، این پسته برای تامین امنیت ساحه تاریخی مصلی هرات ایجاد شده است.
رئیس این اداره در این کنفرانس همچنین با اشاره به منار پنجم که با برخی مشکلاتی مواجه شده می‌گوید که قرار است هیئت مشترکی از یونسکو و وزارت اطلاعات و فرهنگ، پس از انتخابات به هرات آمده و طرح مشخص و دقیقی را برای بازسازی و مرمت آن روی دست گیرند تا پس از ایجاد طرح کارهای عملی نیز آغاز گردد.
رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات طی این کنفرانس خبری از حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور که به وعده شان وفا کردند ابراز امتنان داشته و همچنین از تلاش‌های مقام ولایت هرات که بانی این امر بزرگ شدند سپاس‌گذاری نمود. رئیس این اداره تاکید نمود که با تطبیق این پروژه میزان زیادی از چالش‌های حفظ‌ و مراقبتی و امنیتی مجموعه مصلی هرات پیش از آغاز فصل بارندگی‌ها رفع خواهد شد.
این درحالیست به گفته مسئولان، تاکنون در طول بیش از سه دهه، اختصاص این مقدار پول از سوی دولت برای ترمیم و حفظ و مراقبت بناهای تاریخی هرات بی‌سابقه بوده است.
قرار است در سال پیش‌رو به سلسله این برنامه، پروژه مطالعات باستان‌شناسی جهت حفریات قانونی تحت نظر هیئت‌ وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور در ساحه مصلی تاریخی هرات نیز انجام شود.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه دیزاین به ابتکار دختران هراتی

نمایشگاه رزا دیزاین در شهر هرات افتتاح شد.شماری از دختران دیزاینر در هرات، نمایشگاه تولیدات …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.