خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( بیست و دوم ماه حمل )

تقویم تاریخ ( بیست و دوم ماه حمل )

امروز ۲۲ ماه حمل برابر با ۱۱ اپریل تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و  جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و  ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.
رویداد ها:
تاسیس نشریه خلق/۱۳۴۵ شمسی

نتیجه تصویری برای نشریه حزب دموکراتیک خلق افغانستان خلق

در۲۲ حمل سال ۱۳۴۵ خورشیدی، اولین نشریه حزب دموکراتیک به نام “خلق” به صاحب امتیازی نور محمد تره کی و مدیریت بارق شفیعی، در کابل آغاز به انتشار کرد.نشریه خلق بیشتر به دنبال تبیین اهداف سیاسی و ایدئولوژی حزب بود و به صورت غیرمستقیم اندیشه های مارکسیستی را نشر و تبلیغ می کرد.این نشریه در جوزا (خرداد) همان سال، به دلیل وجود مطالب یاد شده خشم مردم و پارلمان را برانگیخت و پس از تصویب پارلمان، در حالی که تنها شش شماره آن منتشر شده بود، از سوی دولت توقیف شد. ولی پس از توقیف به صورت غیر قانونی و پنهانی منتشر می شد.

۳۵ – توطئه دولت روم برضد شاه آریایی و انجام کودتا

22 فروردین - 11 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
مجسمه تیبریوس با آثار زخمها

 

یازدهم اپریل سال ۳۵ میلادی سنا و شورای دولتی امپراتوری روم در یک جلسه مشترک غیر علنی و با نگرانی تمام به مسئله ارمنستان که اردوان سوم شاه وقت آریایی بدون دادن اطلاع قبلی به دولت روم، پادشاه تازه ای برایش تعیین و اعزام داشته بود رسیدگی کردند. اردوان سوم پسر خود «ارشک = اشک» را به پادشاهی ارمنستان که چند برابر امروز وسعت داشت منصوب کرده بود. در آن زمان «تیبریوس سزار اگوستوس» امپراتور روم بود که در زمان لژیونر بودنش در چند جنگ با آریانا و ازجمله جنگ مارکوس شرکت کرده و از ناحیه صورت زخم برداشته بود که آثار این زخمها روی چانه و بینی او تا پایان عمر باقی مانده و «مشخصه» او بود.

 

22 فروردین - 11 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

   
۱۲۴۱ – شکست مجارستان از مغول

یازدهم اپریل سال ۱۲۴۱ مغول ها به فرماندهی باتو خان نوه چنگیز خان (پسر جوجی) در منطقه موهی ارتش مجارستان را شکست دادند. «باتو» بر متصرفات شمال غربی و اروپایی امپراتوری مغول از جمله مناطقی از روسیه امروز، اوکراین و قفقاز شمالی حکومت داشت. نیروهای باتو Batu Khan تا اروپای مرکزی پیشروی کرده بودند. قلمرو مغول در شمال غربی متصرفات این قوم و اروپا به به «گلدن هورد Golden Horde» معروف بود.

22 فروردین - 11 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
Batu Khan

Batu Khan در سال ۱۲۵۵ میلادی درگذشت ولی حکومت مغولان بر مناطق متصرفی او تا بیش از یک قرن دیگر ادامه یافت. روس ها مردم از نژاد آلتائیک (تُرک و مغول) را تاتار می گویند.

۱۶۳۳ – تصرف سرزمین سیبری توسط ارتش روسیه 

منطقه سیبری به بخش وسیعی از قسمت آسیایى روسیه اطلاق می‏شود که ناحیه پهناوری را تا کرانه اقیانوس آرام در بر گرفته است. روس‏ها در اوایل قرن هفدهم به سرعت بر منطقه سیبری تسلط یافتند و ظرف مدت سه دهه مرزهای کشور خود را قریب پنج هزار کیلومتر پیش برده و تا کرانه‏های اقیانوس آرام رساندند. روس‏ها در ابتدا در آن منطقه به دنبال خَز بودند اما سایر منابع موجود، را از قبیل نمک، الوار و انواع مواد معدنی آنها را در این سرزمین ماندگار کرد. سیبری منطقه‏ای بود که بومیان آن از لحاظ بهداشتی بدون مشکل زندگی می‏کردند اما ورود روس‏ها و به همراه آنها انواع بیماری‏ها، باعث شد تا جمعیت بومی این مناطق کاهش یابد و پس از ورود مهاجران روس تا حدود ۱۳ از جمعیت بومی و اصیل آن منطقه کاسته شود. روس‏ها هم‏چنین از راه داد و ستد و معامله با اهالی سیبری بر درآمد خود افزودند. امروزه منطقه سیبری یکی از عمده‏ترین نواحی توسعه صنعتی روسیه به شمار می‏رود و انتقال صنایع و اماکن تجاری به این منطقه بر رونق آن افزوده است. گرچه در برخی از مناطق شمالی آن بومیان به حیات خود ادامه داده و از طریق شکار حیوانات دارای پوست گرانبها، به زندگی خود تداوم می‏بخشند. برخی از مناطق سیبری در تمام طول سال یخبندان و سرما است و جز سردترین نقاط جهان محسوب می‏شود. در طول دوران حکومت‏های روسیه، ارودگاه‏های کار اجباری و تبعیدگاه‏های مجرمان و محکومان، در سیبری قرار داشته است.

۱۹۵۵ – اعلام شد که واکسن بیماری پولیو فلج اطفال ساخته شده، موثر و مطمئن است. کاشف این واکسن، دکتر یوناس سالک از مهاجران روس در آمریکا بود.

22 فروردین - 11 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
یوناس سالک

 

زادروزها

    ۱۲۱۴ –  تولد راجر بیکُن فیلسوف و نظریه‏ پرداز انگلیسی
    ۱۹۳۰ – آنتوان لاوی مؤسس و کاهن اعظم کلیسای شیطان.

22 فروردین - 11 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
راجر بیکُن

    ۱۲۹۶ – برابر است با ۱۹۱۷میلادی رابرت بونزو وزوارد شیمیدان مشهور آمریکایی متولد گردید

مرگ‌ها    ۱۷۱۱ – مرگ نیکولا بوالو شاعر و منتقد معروف فرانسوی
    ۱۰۳۴ – رومانوس سوم، امپراتور بیزانس

22 فروردین - 11 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.