خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( اول ماه حمل )

تقویم تاریخ ( اول ماه حمل )

سال نو مبارک

امروز اول ماه حمل  برابر با ۲۱ مارچ تقویم میلادی است. روزی که  افغانستان و جهان شاهد اتفاقات زیادی بوده است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.
 مناسبت ها:
جشن باستانی نوروز
نوروز و جشن باشکوه آن، مسیری سه هزار ساله را پیموده تا به ما رسیده است. «نوروز» کهنسال ترین جشن ملی در جهان است که جاودانه مانده است. چند دهه است که مورخان معاصر، کشورهایی را که نوروز جشن ملی آنان است «منطقه نوروز» نوشته اند از آناتولی تا دره سند، بخشی از هند و کوههای پامیر و از آسیای میانه و قفقاز تا خلیج فارس.
1 فروردین - 21 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
کوروش بزرگ نوروز را یک آیین رسمی اعلام کرد
حرکت امان الله خان از قندهار به جانب کابل/۱۳۰۸
امان‌الله خان که بعد از تصرف شهر کابل به دست نیرو های حبیب الله کلکانی، به قندهار گریخته بود، بعد از تجدید نیرو با قوای پانزد هزار نفری، در چنین روزی قندهار را به قصد کابل ترک کرد.
وی بعد از عبور از قندهار و زابل، در نزدیک غزنی با نیرو های حبیب الله کلکانی مواجه شد و جنگ سختی میان قوای امان‌الله
خان و طرفداران حبیب‌الله کلکانی در نزدیک غزنی درگرفت و نیروی شاه امان‌الله شکست خورد. امان‌الله خان پادشاه مخلوع افغانستان بعد از این شکست، از کشور بیرون شد.
طرح ایجاد کنفدراسیون افغانستان و ایران/۱۳۳۹
در نوروز سال ۱۳۳۹ (سال ۱۹۶۰)، سردار محمدداود صدراعظم وقت افغانستان به ایران رفت و در مراسم نوروز آن سال شرکت کرد، زیرا نوروز آیین مشترک مردم دو کشور است.
در مذاکرات محرمانه نوروز ۱۳۳۹ سردار محمدداود خان با مقامات ارشد دولت ایران طرح ایجاد کنفدراسیون ایران و افغانستان مطرح شد که [معمّاگونه] به روزنامه های اروپا درز کرد و انتشار آن باعث مخالفت شدید دولت لندن و دولت مسکو شد. مسکو از آن می ترسید که تاجیکهای منطقه فرارود دوباره بپاخیزند و خواهان الحاق به آن کنفدراسیون شوند و لندن بیم داشت که خط مرزی «دوراند» مآلا غیرقانونی اعلام و قبایل پشتون که با ترسیم این خط ازهم جدا شده اند به افغانستان بپیوندند. همین مخالفت ها مانع از اجرای طرح شد.
1 فروردین - 21 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
محمدداوود

تولد عبدالغفور آرزو/ ۱۳۴۰ خورشیدی


دکتور‌ عبدالغفور آرزو چنین روزی در ولایت ‌هرات به دنیا آمده است. موصوف دارای تحصیلات عالی دکترا در رشته  اختصاصی  ادبیات دری از دانشگاه  تربیت مدرس تهران می‌باشد.
دکتور آرزو در پست ها  و مقام های متعددی  ایفای وظیفه نموده استکه آخرین آن مسئولیت سفارت افغانستان در تاجیکستان بوده است.
دکتور عبدالغفور آرزو دارای آثار و تألیفات زیادی است که تعدادی از آنها به چاپ رسده و تعدادی دیگر در آستانه‌ی چاپ و یا زیر کار اند.
آغاز پلان هفت ساله/ ۱۳۵۵

در جمهوریت سردار محمد داود خان اولین پلان هفت ساله کشور تحت اجرا گرفته شد
قرار بود که برخی از برنامه های در نظر داشته شده جمهوریت سردار محمد داود خان با پلان های ۷ ساله تطبیق شوند.
سردار محمد داود خان در زمینۀ اقتصادی- تجاری، جدی عمل می کرد. وعدۀ اصلاحات ارضی داده شد و سروی اراضی آغاز گردید. بر اساس اصلاحات مطروحه، زمینداران می توانستند «۵۰ جریب زمین را برای خود نگهداشته و مازاد آن را به دولت در بدل معاوضه نقدی که در آینده به اقساط پرداخته می شد، باید تسلیم می کردند.

– تحریم بازی های تابستانی المپیک مسکو از جانب امریکا به دلیل تجاوز شوروی به افغانستان/۱۳۵۹

جیمی کارتر رئیس جمهوری وقت آمریکا به نشانه اعتراض به اعزام نیروی نظامی از جانب دولت شوروی به افغانستان، بازی های المپیک تابستانی مسکو را تحریم کرد و متعاقب او، چند دولت دیگر. مسکو در واکنش خود اعلام داشت که به خواست دولت کابل چند لشکر نظامی را به آن کشور فرستاده است که پس از رفع نیاز کابل، بازگردانیده خواهند شد.

1 فروردین - 21 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
جیمی کارتر

نوروز خونین کابل/۱۳۹۷

حمله به مراسم نوروز در کابل

در حمله  انفجار انتحاری که در غرب شهر کابل در نزدیکی زیارت سخی که جشن نوروز در آنجا برگزار می‌شد، بیش از ۳۰ نفر کشته و ۶۵ نفر دیگر زخمی شدند.

گفتنی است، فرد انتحاری پیاده بوده و جلیقه انفجاری همراهش را در میان مردم منفجر کرده است.

این حادثه حوالی ساعت ۱۲ ظهر روز نوروز در نزدیکی شفاخانه علی آباد در منطقه کارته سخی و خیابان دانشگاه کابل به وقوع پیوست.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله امروز در غرب کابل را به عهده گرفه است.

روز جهانی زمین


روز زمین، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کرهٔ زمین است. این روز دو بار در سال، یک بار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی و در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی (که فصل بهار آن نیمکره محسوب می شود) برگزار می‌شود.
سازمان ملل متحد نیز هر سال در اعتدال بهاری، این روز را جشن می‌گیرد. این رسمی بود که توسط فعال صلح یعنی جان مک‌کانل در سال ۱۹۶۹ در اجلاس یونسکو معرفی شد و توسط سناتور آمریکایی گیلورد نلسون به عنوان یک جلسهٔ آموزشی در مورد محیط زیست بنیان گذاشته شد. در خیلی از کشورها روز ۲۲ اپریل هم زمان با ۲ ماه ثور روز زمین است و جوامع بسیاری نیز هفتهٔ زمین را با آغاز روز زمین جشن می‌گیرند و تمام هفته را به فعالیتهای زیست محیطی اختصاص می‌دهند.

روز جهانی شعر

رویداد ها بر اساس تقویم میلادی:
۱۸۰۱ – میان نیروهای نظامی فرانسه و انگلستان در باریکه ساحلی ابوقیر مصر واقع در نزدیکی اسکندریه جنگ درگرفت که در این جنگ انگلیسی ها پیروز شدند و اسکندریه باردیگر به دست آنان افتاد. در این جنگ، شمار نیروهای فرانسوی ۱۸ هزار تن بود که بیش از دو هزار تلفات داده بودند. 

1 فروردین - 21 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
جنگ ابوقیر

۱۹۰۷ – نیروهای نظامی ایالات متحده کشور «هُندوراس» را عملا اشغال نظامی کردند. 

1 فروردین - 21 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۶۰ – کشتار شرپویل
پولیس دولت اقلیت سپیدپوستان فدراسیون آفریقای جنوبی تظاهرات و اجتماع اعتراضی سیاهپوستان (اکثریت مردم) این فدراسیون در شهر شرپویل Sharpeville را با خشونت سرکوب کرد که ضمن آن ۶۹ تن کشته و ۱۸۰ سیاهپوست دیگر مجروح شدند. تاریخنگاران عنوان این خشونت را «کشتار شرپویل» نوشته اند.

1 فروردین - 21 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
کشتار شرپویل

۱۹۶۶ – روز جهانی مبارزه با تبعیض نژادی 
واژه آپارتاید (آپارتْهایْد، آپارتْهِیْدْ) به معنای جدایى و تفکیک می‏باشد و در اصطلاح با تبعیض‏نژادی و نژادپرستی مترادف شده است. گرچه اِعمال سیاست‏های تبعیض نژادی از دوره آغاز استعمار و به ویژه از قرن هفدهم شکل گرفته و نقاط گسترده‏ای را شامل می‏گردید، اما به صورت مشخص، این کلمه از سال ۱۹۴۸م توسط دفتر مرکزی حزب ناسیونالیست کشور افریقای جنوبی به کار گرفته شد. هدف از اعلام و اعمال این سیاست، جداسازی سفیدپوستان از غیر سفیدپوستان و به ویژه سیاهان بود. با این که بیش از ۸۰% جمعیت افریقای جنوبی را غیر سفیدپوستان تشکیل می‏دادند، اما اقلیت سفیدپوست با اجرای سیاست‏های غیرانسانی، جامعه‏ای طبقاتی به وجود آورد. آنها رسماً اعلام کردند که سیاست آپارتایدْ همه گروه‏های نژادی را فروتر از سفیدپوستان می‏داند و علی‏رغم اعتراضات افکار عمومی و سازمان‏های بین‏المللی، به رفتار خود ادامه دادند. این وضعیت تا آخرین دهه قرن بیستم ادامه داشت و سرانجام، تلاش‏ها و کوشش‏های مردمی به لغو این سیاست در هفدهم ژوئن ۱۹۹۱م انجامید. با این حالْ مساله تبعیض ‏نژادی در بسیاری از کشورها که دارای نژادهای مختلف می‏باشند، همچنان اعمال می‏شود. نمونه بارز آن، کشور ایالات متحده امریکاست که علی‏رغم ادعای وجود دموکراسی و حمایت از حقوق بشر، سیاست‏های ظالمانه‏ای علیه سرخ‏پوستان و سیاهان این کشور انجام می‏دهد.

1 فروردین - 21 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۹۱ – راجیو گاندی ۴۷ ساله پسر بزرگ بانو گاندی و نوه نهرو که پس از قتل مادرش در سال ۱۹۸۴ نخست وزیر هند شده و ۵ سال حکومت کرده بود در جریان مبارزات انتخاباتی در یک انفجار انتحاری که یک زن «تامیل نادو» آن را به وجود آورده بود کشته شد. پدر «راجیو» از پارسیان هند بود.

1 فروردین - 21 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
راجیو گاندی

زادروزها:

۱۳۱۸ شمسی- تولد عبدالمجید کلکانی از مبارزین چپگرا در سال های حکومت سردار محمد داود خان و رژیم خلق و پرچم در افغانستان.

نتیجه تصویری برای عبدالمجید کلکانی

۱۰۶۴ – یوهان سباستین باخ، آهنگساز آلمانی

۱۳۰۱ – عبدالحسین زرین‌کوب، نویسنده مشهور ایرانی

1 فروردین - 21 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۳۵۷ – رانی موکرجی، بازیگر هندی

۱۷۶۸ – ژوزف فوریه، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان فرانسوی.

1 فروردین - 21 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
ژوزف فوریه

درگذشت‌ها

۱۳۷۰ – لئو فندر، ابداع کننده سازهای تو پُر و بنیان‌گذار شرکت لوازم موسیقی فندر، میوزیک‌من و جی اند ال

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.