خانه / ادبیات / رویدادهای ادبی / همایش رونمایی از کتاب « نگرش‏‌هایی در اندیشۀ امام مودودی»

همایش رونمایی از کتاب « نگرش‏‌هایی در اندیشۀ امام مودودی»

Image may contain: 2 people, people standing, beard and eyeglasses

“« نگرش‌هایی در اندیشۀ امام مودودی » عنوان کتابی است توسط دانشمند نیک‌نویس و بلندآوازۀ جهان اسلام دکتور یوسف قرضاوی حفظه‌الله پیرامون اندیشۀ امام مودودی رحمه‌الله نگاشته شده است، که اخیرا توسط برادر عزیز مان محمد شعیب دلاوری به زبان فارسی ترجمه و توسط نشر احسان چاپ و تکثیر شده است.
این کتاب روز جمعه ۲۶ میزان با حضور مسؤولین و ارکان زون غرب جمعیت اصلاح افغانستان در هرات رونمایی گردید.
این برنامه با گردانندگی محترم محمد شفیع رحمانی آغاز گردید. سپس استاد عبدالرحمن عزام نویسنده و مدرس مدرسۀ احیاء العلوم هرات در جایگاه قرار گرفته و ضمن اشاراتی کوتاه به شخصیت‌های دکتور یوسف قرضاوی، امام مودودی و تقدیر از مترجم، در باب معرفی کتاب به بیان نکات ذیل پرداختند:- «دکتور یوسف قرضاوی درین کتاب پیرامون شخصیت و بیان اندیشه‌های امام مودودی رحمه‌الله پرداخته و فهم درست اندیشه های او را مبتنی به فهم اوضاع هند؛ خاستگاه اندیشه های او بیان داشته و سپس از چند اندیشۀ حاکم بر هند، نام برده است».
– در قسمتی دیگر، سه ویژگی «پایبندی به اسلام کامل»، «واقع‌نگری»، و «رویارویی و هجوم بر اندیشه‌های نادرست به‌جای اتخاذ موضع دفاع از اسلام و یا عذرخواهی در برابر دیگران» اشاره نموده و آن را از شاخصه‌های مهم اندیشۀ امام مودودی برشمردند.
– دکتور قرضاوی در قسمتی از کتاب به شخصیت امام مودودی پرداخته و او را به اندیشمندی مصلح و دعوتگری سازنده که هم در عرصۀ تالیف کتاب قلم زده و هر در زمینۀ تالیف رجال قدم برداشته است، متصف نموده است و می گوید: «او طبیبی‌ست درد آشنا، طبیب درد های جامعۀ اسلامی و انسانی که آن ها را درست تشخیص داده و داروی لازم را نیز تجویز کرده است».
– نویسنده در قسمتی از کتاب، منتقدین امام مودودی را به دسته‌های ذیل تقسیم‌بندی نموده و به بیان علل اختلاف با وی پرداخته است: «منتقدین وی یا سکولارهایی اند که در واقع با اسلام مشکل دارند؛ یا بازرگانانی به نام تصوف که برانند تا ازین در به نام و نان و نوایی برسند؛ یا حسادت ورزانی که چشمِ دیدنِ او و تلاش‌هایش را نداشته اند؛ شماری دیگر هم با وی در امور و آراء اجتهادی اختلاف نظر دارند که بی‌مورد آن را بزرگ جلوه داده اند؛ و گروهی هم از منتقدان استاد مودودی دعوتگران بزرگی اند که به علت تفاوت زاویۀ دید به مسایل، در برخی از نظریات و مباحث فکری و روش کار اسلامی، با ایشان موافق نیستند، اما به مقام امام مودودی احترام دارند و جایگاه او را در عرصۀ دعوت و خدمت به دین، می پذیرند. درین نوع تفاوت دیدگاه اشکالی نیست و انسان‌ها به طور طبیعی در چنین مسائلی اختلاف نظر دارند و خواهند داشت.
– نویسنده در اخیر به بیان دو نمونه از نقد های وارده بر امام مودودی که توسط امام سید ابوالحسن ندوی و دکتور محمد عمّاره صورت گرفته است، اشاره نموده و کتاب خویش را به پایان برده است.
و در اخیر، برنامه با اهدای کتاب به مسؤولین شعبات جمعیت اصلاح در زون غرب، به پایان رسید.

 

درباره admin

مطلب پیشنهادی

غلام‌حضرت شب‌گرد از نویسنده‌های نام‌دار کشور درگذشت

غلام‌حضرت شب‌گرد از نویسنده‌های نام‌دار کشور بر اثر ابتلا به کروناویروس درگذشت. کتاب‌های – معراج …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.