خانه / ادبیات / طنز / معضلات کنونی شهر ناکجا آباد ( طنز )

معضلات کنونی شهر ناکجا آباد ( طنز )

تصویر مرتبط

(برگرفته از شماره ۱۰۳ ماهنامه دوربین)

اختلاس: اختلاس های شهر ناکجاآباد را می دانیم، اما نمی گوئیم، مبلغش را هم می دانیم. و نمی‌گوییم. می دانیم در کجا هاست و باز هم نمی‌گوییم، چه کسانی اختلاس می کنند. اختلاس در همه جا است. از پول صفایی گرفته تا صرفیه برق و قرارداد های روغنکی. ولی نمی‌گوییم چه کسانی آلوده اند. زیرا پیشانی های شان نشان از اعمال شان دارد.  اختلاس ها شدت گرفته است، ولی نمی گوییم که یک اختلاسگر چگونه راه چندین ساله را در کمترین مدت زمان می پیماید و به سرمایه های نجومی دست می یابد.

مردم دلواپس نباشند، تمام کار های قانونی و غیر قانونی آنها با کمی زیر میزی، ماست مالی می شود. این ها را به خاطر این به عرض رساندیم که شما هم می توانید، پول فراوانی به کیسه بزنید. فقط کافی است، مثل بعضی ها کم فروشی و گرانفروشی کنید و اگر در اداره ای مامور بست چندم استید، کار خلق الله را بدون واسطه و رشوه انجام ندهید.  نگران نباریدن باران و خشکسالی به میان آمده که بعضی ها به اعمال ما ربط می دهند، نباشید. تجارت بازار آزاد جریان دارد. گندم و برنج و انواع و اقسام میوه جات به وفور از بیرون  کشور وارد می شوند. حتی اگر رود خانه ها هم دیگر آبی نداشتند، باز آب معدنی وجود خواهد داشت که مورد استفاده قرار گیرد.

نگاه کن! مثل اینکه کسی می آید. از همین اکنون محاسبه و چانه زنی هایت را شروع کن.

برق: مگر قرار است، برق ارزان شود؟ مگر قرار است، رحم و دلسوزی در محاسبه صرفیه برق تان صورت گیرد؟ مگر نمی دانید، برشنا یک شرکت سکتوری است و بخاطر تجارتش، دست به هرگونه اعمالی زده می تواند. مگرچوکی ریاست برشنا کمتر از سایر چوکی های ناکجا آباد است که برای بقای آن، نیازی به شیرین کاری نباشد. اگر صرفیه برق یک کمی گران شده، طبیعی است. قیمت ماست هم در این شب و روز ها، گران شده است. اگر میتر ها به شکل فرفرک چرخیده اند، گناه ما چیست؟ میتر ها استندرد نیستند. باید شکایت آنها با کمپنی چینی صورت گیرد. اینقدر داد خواهی و شلوغ کردن چه معنی دارد؟ ارزش برق مگر از آب کمتر است که هر متر مکعب آب ۲۵ است، اما هر کیلوات برق، پنج افغانی باشد.

بیکاری: مگر بیکاری است. همه مردم درکوچه و بازار به سمتی در حرکت اند. یکی نان می ستاند. دیگر کچالو. آن یکی هم ده روز می شود، به دنبال گرفتن تذکره فرزندش می باشد. آنجا هم که خیلی شلوغ است، مثل اینکه چیزی برای تماشا کردن وجود دارد. بنابراین پس همه مصروف اند و صاحب کار. لطفاً دولت منتخب مان را اینقدر بدنام نسازید. تا کی باید ایشان پلان های استراتیژیک طرح کنند، اما قدر نشوند.

چگونگی خرج کردن معاش کارمندان صادق :

با معاش تان فقط می توانید در این شب و روز های زمستان شلغم بخرید. یک بار نشود که هوس گوشت گوسفند به سر تان بزند. معاش دو ماهه تان را پس انداز کنید تا پول صرفیه برق تان را بپردازید. در هر سال یکبار از آب شهری تان برای نظافت و شستن جان استفاده کنید تا صرفیه آب تان از معاش یکماه تان بلند نرود. صبح ها یک ساعت جلوتر از وقت اداره به جانب محل وظیفه در حرکت شوید تا پای پیاده به موقع برسید. اگر توانستید، در مدت چند سالی پولی پس انداز کنید و از بازار یک بایسکل دست دوم بخرید، متوجه باشید که این بایسکل تایر و تیوپ سالم داشته باشد. ورنه به خرج تان افزوده شده، آن وقت معاش تان کفاف مصرف های زیادی تان را نخواهد نمود.

 

 

 

درباره admin

مطلب پیشنهادی

رورنامه ۲۸ عقرب سال ۱۳۹۸ اتفاق اسلام – هرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.