خانه / ادبیات / طنز / اخبار پنجاه سال بعد در چنین روزی

اخبار پنجاه سال بعد در چنین روزی

نخست اینکه تا پنجاه سال آینده و به دنبال کشیده شدن انتخابات سال ۱۳۹۷ خورشیدی به بحران، جلالتمآبان ( عین و غین ) همچنان رئیس جمهور و رئیس اجرائیه کشور خواهند بود.

ایشان به دنبال ایجاد تقلبات گسترده در انتخابات ولسی جرگه  سال ۱۳۹۷ و گل آلود شدن آب دریاچه ی سیاسی افغانستان، به ماهی گرفتن مشغول شدند و گفته می شود، از این درک، عاید بسیاری شامل حال ایشان شده است.

– پنجاه سال بعد در چنین ماهی، روند تقلب در انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی، با نصب امکانات پیشرفته به نیمه کاهش خواهد یافت. این در حالیست که همچنان صندوق های رای دهی در مناطق دور افتاده انباشته از آرایی خواهد بود که به نفع تنها یک نفر به صندوق انداخته شده است.

– پنجاه سال بعد در چنین ماهی، شاهراه حلقوی افغانستان، نزدیک به تکمیل و کار احداث قسمتی از آن یعنی از هرات تا نیمه راه بادغیس روی دست گرفته خواهد شد. سایر مسیر باقی مانده هم الی ختم درگیری های بالامرغاب و تصرف بارارچه آن ولسوالی، به سال های بعد تر موکول خواهد شد.

– پنجاه سال بعد در چنین ماهی، چندین سرپرست مادام العمر و برحال بعضی از ریاست خانه های دولتی از کار شان واقعاً سبک دوش و به خانه آخرت رهسپار خواهند شد. این در حالیست که هنوز هم عده ای با گذشت چند سال از سبک دوشی آنان ، همچنان رئیسان برحال ادارات دولتی به شمار می آیند.         

– پنجاه سال بعد در چنین ماهی، محتکران گاز مایع به دلیل ندانم کاری های دولت در تصبیق پروژه تاپی، این مواد سوختی را به قیمت های سرسام آوری خواهند فروخت.

– پنجاه سال بعد در چنین ماهی، شمار نامزدان ریاست جمهوری به صدها تن و از شورای های ولایتی یک ولایت به هزاران تن خواهد رسید.

پنجاه سال بعد در چنین ماهی، جاده پسته نمر یک الی درب قندهار و پایین آب برای پنجاهمین بار به داوطلبی خواهد رفت. 

این در حالیست که سایر جاده های شهر نیز به دلیل رفت و آمد وسایط سنگین وزن به مخروبه تبدیل خواهند شد..

پنجاه سال بعد در چنین ماهی، یک مامور ساده به خاطر اخذ ۵۰ افغانی زیر میزی دستگیر و به دو سال حبس محکوم خواهد شد. همچنان یکی از روسای ادارات در قضیه اختلاس یک میلیون دالری از بودجه انکشافی اداره اش برائت گرفته و  دوسیه او مختومه اعلام خواهد شد.

پنجاه سال بعد در چنین ماهی، هزینه مصرف دو ماهه هر خانواده از شهرومدان با شمارش میتر های غیر معیاری دیجیتالی به یک لک افغانی خواهد رسید و وارد کنندگان میتر های دیجیتالی و شرکای شان در دستگاه حکومتی، پول کلانی به جیب خواهند زد.

پنجاه سال بعد در چنین ماهی، روزنه های امیدبخش برای تامین صلح پایدار همچنان در تاریکی باقی خواهد بود و فرزندان سیاسیون کشور پس از مرگ پدران شان روند صلح را ادامه خواهند داد. این در حالی است که بالا مرغاب برای سیصد و مین بار در پنجاه سال گذشته به تصرف طالبان در خواهد آمد. 

پنجاه سال بعد در چنین ماهی، اولین پل عابر پیاده در منطقه چهار راهی مستوفیت اعمار خواهد شد. این پل که از سوی یکی از شرکت های تجارتی برای نصب اعلانات تجارتی اعمار خواهد شد، نیم متر عرض داشته و شهروندان می باید به تعقیب هم از این پل بگذرند.

۵۰- سال بعد در چنین روزی اختلاف میان اقوام هریوایی با میانجی گری فلانی ها به پایان خواهد رسید و طرفین قبول دار خواهند شد که در پی همدیگر نباشند. آنها برای حل تمامی مشکلات و از میان رفتن موضوع زیر پا خالی کردن هم، چند سال دیگر مهلت خواهند خواست.

– پنجاه سال بعد در چنین ماهی، شهر هرات به شهر مدرن تغییر نام خواهد داد. این شهر که در گذشته آبدات تاریخی فراوانی از خشت پخته در خود خواهد داشت، هم اینک به شهری کاملاً سمنتی و در هم و برهم بدل شده است.

 

 

 

درباره admin

مطلب پیشنهادی

مصلی هرات؛ عکاس: عبدالله قانع هروی منبع: شمارۀ سیزدهم، سال ششم، سراج الاخبار، اسفند/حوت ۱۲۹۵ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.