خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۲۹ ماه حمل )

تقویم تاریخ ( ۲۹ ماه حمل )

رویداد ها:

خریداری طیاره بوینگ توسط شرکت آریانا/۱۳۴۷

شرکت آریانا نیز برای سرعت بخشیدن به خدمات حمل و نقل خود در چنین روزی یک بال طیاره بوئینگ ۷۲۷ از کشور شوروی خرید، تا بتواند با شرکتهای هوایی همجوار رقابت کند.

ا فغانستان برای اولین بار بعد از استقلال خود، به ناوگان هوایی جهان پیوست و در زمان دولت امان الله خان چند هواپیما از شوروی سابق و آلمان خرید و اولین میدان هوایی (فرودگاه) افغانستان هم در همین زمان در منطقه خواجه رواش کابل ساخته شد.

آریانا به عنوان اولین شرکت هواپیمایی افغانستان در سال ۱۳۳۴خورشیدی فعالیت خود را آغاز کرد

با تاسیس شرکت هواپیمایی آریانا، قدم اساسی در پیشرفت صنعت هوایی در این کشور برداشته شد و موافقت نامه هایی نیز با بعضی از کشورها به امضا رسید.

ولایت هرات بدست مجاهدین به رهبری امیر اسماعیل خان فتح شد./۱۳۷۱ ش


۱۹۹۲ – نیرو های مجاهدین به فرماندهی احمد شاه مسعود و با همکاری جنرال عبدالرشید دوستم، پیشروی شانرا به سمت شهر کابل آغاز کردند. .


عبدالرشید دوستم

وفات انیسه وهاب/۱۳۸۹

Image result for انیسه وهاب
۳۶۴ × ۴۷۸Images may be subject to copyright

انیسه وهاب در چنین روزی چشم از جهان پوشید .

نیسه وهاب هنرپیشهٔ نامدار سینما و تئاتر افغانستان بود. او در هفت سالگی کار تلویزیونی را به عنوان مجری برنامهٔ کودک در تلویزیون افغانستان آغاز کرد، و سپس کارش را در تلویزیون و تئاتر ادامه داد. انیسه وهاب در بیشترین نمایشنامه‌ها، فیلم‌های هنری، نمایشنامه‌های تلویزیونی و نمایش‌های رادیویی نقش‌های عمده را بازی کرده است. نمایشنامه‌های او هنوز در روزهای عید و نوروز از شبکه‌های تلویزیونی افغانستان پخش می‌شود.

انیسه وهاب در میان سایر زنان هنرمند افغان، در بیشترین نمایشنامه‌ها، فیلم‌های هنری، نمایشنامه‌های تلویزیونی و نمایش‌های رادیویی نقش‌های عمده را بازی کرده استاو در جریان عمر هنری خود، مدالها و تقدیر نامه‌های زیادی از داخل و خارج افغانستان بدست آورد. از جمله، جمهوریازبکستان به او دیپلم عالی در رشته بازیگری تئاتر اهدا کرد و «مدال صداقت» «نشان افتخار» و لقب «هنرمند شایسته» را نیز از ارگانهای فرهنگی و هنری افغانستان بدست آورد. او همچنین به کشورهای تاجیکستان، ژاپن و آمریکا سفر کرده و در آنجا به هنرنمایی پرداخت

۱۵۲۱ – و به این ترتیب پروتستانیسم پاگرفت

29 فروردین - 18 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
Martin Luther

۱۸ اپریل ۱۵۲۱ «نشست ورمز Diet of Worms» مارتین لوتر Martin Luther کشیش آلمانی را که دست به انجام اصلاحات در مسیحیت زده بود مورد تحقیق قرارداد و در این جلسه پرسشهای متعدد از او بعمل آمد و از او خواسته شد که درستی نظراتش را اثبات کند.

لوتر در پایان جلسه که نوعی بازپرسی از او بود تاکید کرد که به اصلاحات ادامه خواهد داد و به تکفیر پاپ که دستگاه سلطنتی برای خود ایجاد کرده و برای کلیساها و کشیش ها قیود زائد از جمله ممنوعیت ازدواج به وجود آورده اعتناء نخواهد کرد و با این اعتراض، پروتستانیسم پاگرفت (شاخه لوتر مذهب پروتستان).

اتهامات جنسی (سِکس) وارده به کشیشهای کاتولیک این روزها از اخبار ردیف یکم رسانه ها است. مارتین لوتر پنج قرن پیش این وضعیت را که سبب آن منع شرعی کشیش های کاتولیک از ازدواج است پیش بینی کرده و گفته بود که چنین جنجالهایی مردم را نسبت به حضور در کلیسا بی علاقه می کند. لوتر با عمل اعتراف مجرم در برابر کشیش و دریافت بخشودگی با پرداخت پول نیز مخالفت کرده بود و ….

۱۹۰۲ – دانمارک به عنوان نخستین کشور، انگشت نگاری را به منظور تشخیص هویت بکار گرفت. 

۱۹۰۶ – زلزله و حریق مرگبار و ویرانساز سانفرانسیسکو

29 فروردین - 18 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
منظره گوشه ای از سانفرانسیسکو پس از وقوع زلزله که با خاک یکسان شده بود

۱۸ اپریل سال ۱۹۰۶ یک زلزله بسیار شدید و متعاقب آن حریق، سه چهارم شهر سانفرانسیسکو را ویران و با خاک یکسان ساخت و با این که در آن زمان این شهر جمعیت امروز را نداشت ۷۰۰ تا چهار هزار تن کشته شدند. در میان این مقتولین ۲۷۵ تن از زندانیان شهر بودند که در ساختمان زندان کشته شدند. در سال ۱۸۵۱ نیز حریق مرگباری در سانفرانسیسکو روی داده بود. سانفرانسیسکو و همه ایالت کالیفرنیای آمریکا روی کمربند زلزله واقع شده است.

۱۹۴۱ – نخست وزیر یونان در آستانه اشغال نظامی آتن خودکشی کرد

29 فروردین - 18 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
Alexandros Koryzis

الکساندروس کوریزیس Alexandros Koryzis نخست یونان ۱۸ اپریل ۱۹۴۱ درآستانه افتادن شهر آتن به دست نیروهای هیتلر خودکشی کرد. ارتش آلمان ششم آوریل از دو سوی ـ بلغارستان و یوگوسلاوی ـ یونان را مورد حمله قرارداده بود. یوگوسلاوی به تصرف آلمان درآمده بود و بلغارستان متحد هیتلر بود. قبلا ایتالیا ـ متحد آلمان ـ پس از تصرف آلبانی، قلمرو یونان را مورد تعرض قرارداده بود تا امپراتوری روم باستان را احیاء کند که با مقاومت سخت یونانیان رو به رو شده بود. در جریان جنگ ایتالیا با یونان، نخست وزیر یونان بر اثر بیماری درگذشت و جورج دوم پادشاه وقت یونان ۲۹ ژانویه ۱۹۴۱ کوریزیس رئیس بانک ملی را به جای او به نخست وزیری کشور انتخاب کرده بود. کوریزیس از همان آغاز کار با مداخله جورج دوم در تصمیمگری های نظامی ژنرالهای ارتش و امور دیگر مخالفت داشت. شکست یونان برغم کمک نظامی انگلستان (ازجمله فرستادن نیرو) در ۱۱ و ۱۲اپریل در تنگه کلیدی (Klidi Pass) و ناحیه «وویVevi» و پیشروی تیپ های زرهی آلمان به سوی آتن کوریزیس را متاثر و افسرده ساخته و هجدهم اپریل پس از آن که شنید آلمانی ها تا آتن فاصله چندانی ندارند و از یگانهای یونان و کمکی های آنان ـ انگلیسی ها و استرالیایی ها ـ کاری بر نخواهد آمد پیشنهاد لندن را که با پادشاه و اعضای کابینه به جزیره کرت Krete منتقل شود رد کرد و با شلیک گلوله خودکشی کرد. پادشاه یونان ظاهرا با هدف جلوگیری از تضعیف روحیه یونانی ها، مرگ کوریزیس را حمله قلبی اعلام کرد ولی یونانی ها حقیقت را از رادیو برلین شنیدند و دو روز بعد روزنامه های آتن واقعیت قضیه را نوشتند. چند روز پس از خودکشی کوریزیس، اعضای دولت یونان و مقامات ارشد این کشور از آتن به جزیره کرت Krete نقل مکان کردند و خودرا در پناه ناوگان انگلستان قراردادند.

پس از جنگ، کوریزیس به صورت یک قهرمان ملّی یونان درآمد و موزه، خیابان و میدان به نام او کردند.

۱۹۴۳ – روزی که دریاسالار «یاماموتو» کشته شد

29 فروردین - 18 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
یاماموتو

هجدهم اپریل سال ۱۹۴۳ دریاسالار ژاپنی «یاماموتو» طراح حمله به ناوگان آمریکا در «پرل هاربور» که خود تحصیلکرده آمریکا بود در جریان سرکشی به پایگاههای ژاپن در منطقه جزایر سلیمان Solomon Island بر اثر سقوط هواپیما کشته شد. طبق اعلامیه نیروهای مسلح آمریکا، هواپیمای حامل او هدف حمله یک جنگنده آمریکایی قرار گرفته بود.

مرگ «ایسروکو یاماموتو» روحیه ژاپنی ها را تضعیف کرد و طولی نکشید که برتری دریایی ژاپن در اقیانوس آرام به پایان رسید. یاماموتو فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد آمریکا بود و بر ضعف ها و قوت های آمریکاییان کاملا واقف.

۱۹۵۴ – جمال عبدالناصر (۱۹۱۸ – ۱۹۷۰) ـ یک ناسیونالیست عرب ـ از توطئه قتل که اعلام شده بود کار اخوان المسلمون بود جان بدر برد و با زندانِ خانگی کردن ژنرال نجیب، از همین روز قدرت اجرایی مصر را به دست گرفت، نخست وزیر شد و دو سال بعد در یک انتخاباتِ مشابه رفراندم، رئیس جمهوری شد و تا پایان عمر (سال ۱۹۷۰) این مقام را برعهده داشت. 

29 فروردین - 18 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
جمال عبدالناصر

مناسبت ها:

زادروزها

    ۱۸۱۷ – جورج هنری لوز George Henry Lewes فیلسوف، فلسفی نگار، نویسنده و نقدنگار انگلیسی

29 فروردین - 18 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
جورج هنری لوز

   

مرگ‌ها

    ۱۹۹۸ – مرگ پول پوت رهبرِ خون‏خوار خِمِرهای سرخ کامبوج

۱۹۸۶ – مارسل داسو سازنده جت میراژ برای فرانسه
۱۹۵۵ – آلبرت اینشتاین Albert Einstein فیزیکدان بنام در ۷۶ سالگی در پرینستون
29 فروردین - 18 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
آلبرت اینشتاین

ویرایش

درباره admin

مطلب پیشنهادی

عکس های گویا از یک دوره تاریخی

       

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.