خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۲۱ ماه قوس )

تقویم تاریخ ( ۲۱ ماه قوس )

امروز ۲۱ ماه قوس برابر با ۱۲ دسامبر تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زادی به وقوع پیسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

رویداد ها:

صدر اعظمی موسی شفق/۱۳۵۱

محمد موسی شفیق در سال های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۱ وزیر امور خارجه افغانستان بود و سپس مدتی هم به عنوان نخست وزیر در زمان ظاهر شاه کار کرد. محمد موسی شفیق متولد ولایت ننگرهار بود و دو سند ماستری در رشته حقوق از دانشگاه های مصر و آمریکا داشت.

وفات رفیق صادق ( تیاتریست کشور) /۱۳۶۵

استاد رفیق صادق را بنیان گذار تیاتر کودکان ویکی از شخصیت های اساس گذار تیاتر نامبرد.استاد رفیق صادق در سال ۱۳۲۷ خورشیدی اهتمام مجله ئ برگ سبز را که نشر یه مرستون بود عهده دار شد .او نه تنها در هنر تمثیل چهره ء بارزی بود بلکه در عرصه ئ قلم هم چیره دست بود،ازسال ۱۳۲۹ تا ۱۳۶۵ خورشیدی ،شش اثر بزرگ ، پانزده اثر یک پرده ئی ،سی اوپرت برای کودکان ،پیش از دوصد رادیودرام وداستان دنباله دار ، پارچه های تمثیلی برای رادیو و تلویزیون نوشته است .استاد در بیشتر از چهارده هزار پارچه تمثیلی خورد وبزرگ در رادیو ، تلویزیون وستیژ نقش بازی نموده است و در اکثر این نمایشات از چهره های مرکزی نمایش بوده است،مادرمادران، در پای درفش ،پایان عشق ،نیرنگ،ناجی، فیزیوتراپی، خنجر، امتحان عجیب،راز خوشبختی، گالیله،گنهکاران بیگناه، شنل، شبی که صدای زنگ ها شنیده میشد،طبیب اجباری،سلطا ن محمودغزنوی، سکندر کبیر،نقش رستم در داستانهای شاهنامه از جمله نقش های است که مظهر بر جسته ئی از خلا قیت وابتکار استاد صادق را به نمایش می گیرد.استاد رفیق صادق مردی بود صمیمی ،انچه شخصیت او را بهتر جلوه میداد همانا محبت،صداقت ،بیان سریع و اعتما د بر نفس بود به همین دلیل او مقبول دلهای مردم واقع گردید .وی علاوه از مصروفیت هنر تمثیل مسوولیت های دولتی هم داشته ،زمانی سمت مدیر پوهنی ننداری ،زینب ننداری، کابل ننداری ،تیاتر پشتو،تیاتر خیبر، مدیریت درام ،داستان و دیالوگ رادیو را در سالهای مختلف به عهده داشت. به پاس همین خدمات اش بود که در سال ۱۳۴۳مستحق مدال طلا ودر سال ۱۳۵۲ خورشیدی لقب استاد از جانب وزارت اطلاعات وکلتور برایش داده شد.انچه در شکل گیری شخصیت ادبی،هنری وفرهنگی استاد صادق نقش برازنده دارد چهل سال خدمت بلاوقفه ء او در عرصه هنر تمثیل تیاتر است که بی گمان در غنای هنر تمثیل نقش ارزنده ء داشته ،که او را به نام ئ ماندگاری مبدل ساخته است. روح اش شاد باد.

 

۱۹۱۱ – دهلی پایتخت هندوستان شد

جورج پنجم پادشاه انگلستان ۱۲ دسامبر ۱۹۱۱ خودرا امپراتور هندوستان اعلام کرد و دستورداد که پایتخت هندوستان انگلستان از کلکته Calcutta =Kolkata به دهلی منتقل شود که پس از آبادانی و ساخت عمارات دولتی، از ۱۹۲۶ به دهلی نو تغییر نام داده و اینک با حومه اش دارای ۱۷ میلیون نفوس و پایتخت فدراسیون هند است.

۱۹۰۵ – مارکونی موفق شد برای نخستین میان اروپا و امریکا از فراز اقیانوس اطلس از طریق امواج رادیویی علائمی (سیگنال) را رد و بدل کند.

۱۹۷۹ – زمین لرزه و سونامی ناشی از آن ۲۵۹ و طبق برخی گزارش ها ۲۷۰ تن را در کشور کلمبیا واقع در آمریکای لاتین کشت و دهها تن دیگر را مجروح ساخت و صدها میلیون دلار زیان مالی وارد آورد.

۱۹۹۱ – پیمان Maastricht اتحادیه اروپا را به وجود آورد.

۲۰۰۸ – طغیان یونان

شنبه ششم دسامبر ۲۰۰۸ تیراندازی دو پولیس به یک نوجوان ۱۵ ساله یونانی در مرکز شهر آتن که منجر به مرگ این متعلم شد جرقه شورش، تظاهرات و اعتصاب هایی را در آن کشور زد که تا ۱۲ دسامبر ادامه داشت . این شورش که هردم گسترش بیشتری می یافت به برخی از کشورهای اروپایی سرایت کرد؛ زیراکه که بحران مالی، بیکاری، پیدایش فاصله طبقاتی از نوع قرن نوزدهم، عدم رضایت بیشتر مردم و بویژه نوجوانان از فساد اداری ناشی از انحراف دمکراسی که خلاف انتظار آنان بوده است اروپا و جوامع مشابه را دیرزمانی است که آماده طغیان کرده است. بنابراین مرگ “الکساندروس گریگوروپولوس Alexandros Grigoropoulos” پانزده ساله جرقه ای بود که آتش طغیان را روشن و شعله ور ساخته بود. برخی از اصحاب نظر گفته بودند به فرض هم که این طغیان فروکش کند؛ انگیزه باقی خواهد ماند و این انگیزه همانا نارضایتی عمومی از وضعیت روز است و بنابراین، فریادهایی که در جریان طغیان عمومی دسامبر ۲۰۰۸ یونان شنیده شد برای مدتی طولانی در سینه ها محبوس نخواهد ماند.

زادروزها

۱۳۱۴ – رضا براهنی، نویسنده، شاعر و منتقد ایرانی
۱۴۴۷ – زادروز بایزید دوم سلطان امپراتوری عثمانی از سال‌ ۱۴۸۱ تا ۱۵۱۲میلادی
۱۸۲۱ – زادروز گوستاو فلوبر نویسنده اهل فرانسه ، خالق آثاری مانند :مادام بواری و تربیت احساسات
۱۸۶۳ – زادروز ادوارد مونک نقاش برجسته نروژی در سبک هیجان‌نمایی (اکسپرسیونیسم)

۱۸۶۶ – زادروز آلفرد ورنر شیمیدان سوئیسی ، برنده جایزه نوبل کیمیا سال ۱۹۱۳
۱۹۱۵ – زادروز فرانک سیناترا خواننده و بازیگر آمریکایی ، برنده جایزه اسکار

درگذشت‌ها

۱۲۰۴ – درگذشت موسی بن میمون ربی، داکتر ، ستاره‌شناس، فیلسوف و دانشمند اسپانیایی
۱۵۸۶ – درگذشت استفان باتوری از بهترین و برجسته‌ترین پادشاهان مشترک‌المنافع لهستان-لیتوانی

۲۰۰۸ – درگذشت تاسوس پاپادوپولوس سیاستمدار قبرسی و رئیس‌جمهور این کشور از سال‌ ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸
۲۰۰۸ – درگذشت دانیل گایداشک داکتر و پژوهش‌گر طبی مجار-اسلواکی-آمریکایی ، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و طبی سال

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.