خانه / فرهنگ / رویدادهای فرهنگی / هرات قدیم در قاب تصویر جهانگردان بریتانیایی

هرات قدیم در قاب تصویر جهانگردان بریتانیایی

تصویرها به خوبی بیانگر واقعیت های تاریخی در افغانستان استند. دو تصویر زیر متعلق به حدود نود سال قبل هرات است.

این دو عکس از جغرافیای هرات بین سال های ۱۹۳۳ و ۱۹۳۴گرفته شده است. یکی از آنها سوژه نظامی دارد، هرچند معلوم نیست که عکاسش کی بوده یا چرا این عکس گرفته شده است.

این عکس موتر های نظامی را در محوطه “بالا حصار” – قلعه اختیارالدین- هرات در سال ١٩٣٣ نشان می دهد. در کنار حصار قدیمی می توان موتر ها و خطوط تلگراف یا تلیفون را هم دید.

اما تصویر “روبرت بایرون”، سفرنامه نویس برجسته و دانش پژوه معماری اسلامی، اصلا جنبه نظامی ندارد. عکس وی مقبره و سه مناره مصلاى هرات را نشان می دهد. در آغاز شمار مناره ها سی عدد بوده است. در سال ١٨٨۵ به مشورت افسران بریتانیایی که به شاه عبد الرحمان کمک می کردند تا خطر تعرض روس ها به هرات را دفع کند، بیشتر مناره ها ویران شد و تنها نه مناره باقی ماند.

دو مناره دیگر بر اثر زمین لرزه سال ١٩٣١ فرو ریخت. در دوره بازدید “بایرون” از هرات هنوز هفت مناره هرات باقی بود. وی همین مناره ها را “باشکوه ترین نمونه های معماری محمدی (اسلامی) سده ١۵” عنوان کرده بود. اکنون، پس از حمله شوروی به افغانستان، تنها پنج مناره هرات باقی مانده است. در پیش نمای این عکس مزرعه خشخاش را می بینیم. تاریخ این عکس ماه می سال ١٩٣۴ است.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

تندیس استاد محمد سعید مشعل به نمایشگاه دایمی ارتباطات هرات رسید

نیم قرن پس از ساخت تندیس استاد محمد سعید مشعل، سرانجام این اثر ارزشمند هنری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *