خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۱۵ ماه عقرب )

تقویم تاریخ ( ۱۵ ماه عقرب )

امروز پانزدهم ماه عقرب:

حمله انتحاری بالای سید مصطفی کاظمی وکلیل پارلمان کشور/۱۳۸۶
آخرین سفر؛ روایت‌های ناگفته از حادثهٔ شهادت سید مصطفی کاظمی
سید مصطفی کاظمی در تاریخ ۱۵ عقرب ۱۳۸۶ هنگامی که از سوی پارلمان کشور برای بررسی وضعیت مردم به ولایت بغلان رفته بود، در یک عمل تروریستی به همراه تعدادی چند از نمایندگان مردم در شورای ملی و تعداد کثیری از مردم و کودکان جان داد. پارلمان افغانستان پس از این حادثه سه روز عزای عمومی اعلام کرد.
سید مصطفی کاظمی فرزند سید گل متولد ۱۳۳۸ خورشیدی از روستای لولنج ولسوالی سرخ پارسا از ولایت پروان است. وی تحصیلات ابتدایی خود را در ولایت خود خواند و دوران مدرسه خود را در کابل به اتمام رساند وی تحصیلات عالی خود را در رشته علوم اجتماعی از کشور ایران بدست آوردند. از آقای کاظمی سه پسر و سه دختر باقی‌مانده‌است.
مصطفی کاظمی در دوران جهاد ابتدا به حزب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افغانستان به رهبری محمد اکبری پیوست. بعدها پس ادغام احزاب هشتگانه شیعه عضویت شورای مرکزی حزب وحدت اسلامی افغانستان را کسب کرد. پس از انشعاب حزب وحدت اسلامی در زمان جنگ با دولت برهان‌الدین ربانی به حزب وحدت اسلامی شاخه اکبری پیوست و با دولت ربانی وارد ائتلاف شد. همکاری کاظمی و احمد شاه مسعود همواره ادامه داشت و یک بار حمله مشترک علیه نیروهای کریم خلیلی به منظور تصرف بامیان را سازمان داد. وی با حضور نیروهای طالبان در جبهه ائتلاف شمال حضور داشت.

کاظمی پس از سقوط طالبان وی در کنفرانس بن حضور داشت و یکی از امضا کنندگان توافقنامه بن بود. وی در دولت موقت و دولت انتقالی وزیر تجارت افغانستان بود. پس از تعیین دولت انتخابی وی حزب اقتدار ملی را بنیان نهاد که و به عنوان رهبر حزب انتخاب شد.

وی در پانزدهمین دوره مجلس نمایندگان افغانستان توانست از طرف نماینده مردم کابل به پارلمان حضور یابد و به عنوان رئیس کمسیون اقتصاد ملی پارلمان تعیین شد.

وی همچنین با تلاش مجدانه در کنار سایر شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی، جبههٔ ملی را پایه‌گذاری نموده و به عنوان رئیس کمسیون سیاسی و سخنگوی جبههٔ ملی برگزیده شد.

۶۰۸م: سربازان آریایی که مامور تصرف قسطنطنیه (استانبول امروز) و پایان دادن به حکومت رومیان بر گوشه شمال غربی آسیا شده بودند ششم نوامبر سال ۶۰۸ میلادی از کوههای توروس (ترسوس واقع در جنوب غربی ترکیه امروز) گذشتند.

فرماندهی ارتش امپراتوری آریانا پس از بازگرفتن سوریه، نیروهای خود را دو دسته کرده بود؛ یک سپاه مامور تصرف همه فلسطین و دو سپاه راهی تصرف قسطنطنیه شده بودند و سپاهیانی که مامور تصرف قسطنطنیه شده بودند در این روز ازکوههای توروس گذشته بودند .

سپاه دیگر آریانا پس از تصرف همه فلسطین از جمله اورشلیم (بیت المقدس)، صلیب اصل را از این شهر به تیسفون فرستاد.

تصویر فوکاس بر سکه اش

 

۱۸۵۶م:ششم نوامبر سال ۱۸۵۶ میلادی ــ به دنبال اشغال هرات به دست قاجار ایران، نیروهای انگلیسی مستقر در هند عازم جنگ با ایران شدند. این عملیات ضد ایران را «سر جیمز آوت رام» فرماندهی می کرد. در آن زمان لرد «پالمرستون» نخست وزیر انگلستان بود.

نیروهای انگلیسی یکم جنوری سال ۱۸۵۷ (درست دو ماه پس از روز صدور اعلان جنگ) بوشهر را تصرف کردند و دولت وقت ایران را مجبور به عقب نشینی از هرات ساختند.

پالمرستون

۱۸۳۸م:ششم نوامبر، سالروز انتشار کتاب «آمریکای دمکرات» تالیف نویسنده بنام؛ جیمز کوپر در سال ۱۸۳۸میلادی است که یک انتقاد اجتماعی کهنه نشدنی است. اتفاقا انتخابات عمومی آمریکا هم در ماه نوامبر انجام می شوند.

جیمز فنیمور کوپر James F. Cooper (متولد ۱۷۸۹ و متوفا در ۱۸۵۱) که پنجاه اثر جالب از خود به یادگار گذارده پس از یک اقامت نسبتا طولانی در فرانسه، در بازگشت به میهن خود آمریکا و مشاهده سیاستبازی ها، کتاب «آمریکای دمکرات» را نوشت و در آن ضمن انتقاد از سوء استفاده از دمکراسی در آمریکا به دفاع از ارزشهای انقلاب استقلال آمریکا و آرزوها و هدفهای موسسان این کشور پرداخت که به «پدران موسس» شهرت یافته اند.

آثار بعدی او که متاثر از همین احساس بود انتقاد از وضعیت روز و نیز دفاع از حقوق سرخپوستان (بومیان) آمریکا بود. سبک او در نوشتن، پرداختن به جزئیات یک مسئله واقعی روز در قالب داستان بود. در آغاز کار نویسندگی و پیش از نوشتن کتاب آمریکای دمکرات، کوپر یک ماجرای واقعی را به صورت داستان نقل می کرد و منتشر می ساخت و بهترین نمونه این نوع تالیف او کتابی است که در آن نقش جاسوسی در جریان جنگ انقلاب استقلال آمریکا منعکس است.

کوپر نخستین داستان نگار آمریکایی است که از این لحاظ (واقعیت نگاری) شهرت جهانی یافته است. در همان زمان که وسائل ارتباط تحول نیافته بود، داستانهای کوپر اندکی پس ازانتشار، به زبانهای دیگر ترجمه و چاپ می شد.

James F. Cooper

 

تولد یک نویسنده بزرگ امریگایی/۱۸۵۷

نجم نوامبر سال ۱۸۵۷ «آیدا تاربلIda Tarbel» در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به دنیا آمد و پس از فراغت تحصیل از دانشگاه، کار روزنامه نگاری را پیشه ساخت و پس از چند سال خبرنگاری، در موسسه مک کلور که دارای چند نشریه بود به عنوان خبرنگار اینوستیگیتیو (خبرنگاری که بمانند کارآگاه پلیس یک قضیه را دنبال می کند و کشفیات خود را هر روز منتشر می سازد و چون دیگران در جریان قرار می گیرند به او در کسب اطلاعات بیشتر کمک می کنند) استخدام شد. وی در طول فعالیت در ایالت پنسیلوانیا مشاهده کرده بود که چگونه راکفلر و کمپانی نفتی او، «استاندارد اویل» مردم را از کسب و کار خارج می سازند و اراضی را به بهایی نازل تملک می کنند و با کمک مقامات محلی اراضی دولتی صاحب می شود و …. وی به تجسس در کارهای این کمپانی پرداخت و آن چنان پی گیر شد تا اسنادی به دست آورد که این کمپانی قانون «ضد تراست» آمریکا را نقض کرده است. انتشار این رشته مطالب که مردم و اصحاب اطلاع به او کمک می کردند باعث شد که دادستان کل برضد استاندارد اویل اعلام جرم کند و دادگاه حکم به تجزیه و انشعاب کمپانی دهد که قبلا تصور آن هم نمی رفت.

Ida Tarbel

 

۱۸۵۲م:ششم نوامبر سال ۱۸۵۲ میلادی «کامیلو کاوور» روزنامه نگار ۴۲ ساله نخست وزیر پیه مونته و ساردنیای ایتالیا شد.

وی بزرگترین نقش را در احیاء ایتالیای واحد نزدیک به چهارده قرن پس از زوال امپراتوری روم غربی ایفاء کرد و با اعزام ۱۵ هزار سرباز به جبهه کریمه، وطن خودرا وارد باشگاه قدرتهای اروپایی ساخت. حربه او درمتحد ساختن ایتالیایی ها که تا زمان او بر هر گوشه اش یک قدرت اروپایی حکومت داشت روزنامه او «ریسورجی منتو» و مقالات آتشین و میهنی اش بود. این نخستین مورد در طول تاریخ است که یک روزنامه تا این حد در تامین وحدت یک کشور و اقتدار آن موثر واقع شده است.

«کاوور» که یک ملی گرای چپ بود در امور دیپلماتیک کاملا مهارت داشت. در جوانی افسر ارتش بود و جنگ را خوب می شناخت. کاوور در باره دمکراسی و حکومت پارلمانی در انگلستان مطالعه وبررسی کرده بود. هنر او شناخت وطندوستان واقعی و شرکت دادن انان در کوشش های تامین وحدت وطن بود. گاریبالدی میهندوست بنام ایتالیایی از یاران کاوور در تامین وحدت ایتالیا بود.

Cavoor

 

۱۸۶۰م:ششم نوامبر سال ۱۸۶۰ ابراهام لینکلن برای یک دوره چهارساله به ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب شد 

او در دوران ریاست جمهوری او، میان وی و ایالات جنوبی اختلاف بروز کرد و این ایالات و عمدتا بخاطر تصمیم لینکلن (لینکن) به رهایی سیاهپوستان از بردگی سفیدپوستان، از اتحادیه جدا شدند و (باهدف تامین استقالا هرچه بیشتر ایالتها در امور خود و کاهش اختیارات دولت مرکزی) کنفدراسیون آمریکا را تشکیل دادند که این اقدام جنگ داخلی خونین آمریکا را به دنبال داشت. ایالات جنوبی نیز ششم نوامبر سال ۱۹۶۱ جفرسون دیویس را برای یک دوره شش ساله به ریاست کنفدراسیون خود انتخاب کردند و به این ترتیب آمریکا نزدیک به سه سال، همزمان، دارای دو رئیس جمهوری بود. با شکست نظامی کنفدراسیون، عمر حکومت جفرسون دیویس هم یافت و مدتی بازداشت بود، اما محاکمه و محکوم به مجازات نشد.

لینکلن

 

۱۷۰۰: بندر بوستون (ایالت ماساچوست آمریکا) به عنوان بزرگترین مرکز فروش برده معروف شد.

۱۸۴۴: اسپانیا به دومینیکن مستعمره بسیار قدیمی خود درقاره آمریکا استقلال داد.

۱۸۴۶: جنرال تایلر آمریکایی که سرگرم جنگ برای خارج کردن کالیفرنیا از دست دولت مکزیک بود، پس از عقب راندن نیروهای مکزیک در مونتری کالیفرنیا منطقه سالتیلو را متصرف شد.

۱۸۶۲: یک محکمه آمریکا در ایالت مینه سوتا سیصد بومی (سرخپوست) از طایفه «سانتیSantee» منشعب از قبیله «سو» را به اعدام محکوم کرد. جرم این گروه این بود که در برابر مهاجران تازه وارد اروپایی، از اراضی و املاک خود دفاع مسلحانه کرده بودند.

۱۸۹۸: دولت عثمانی مجبور به تخلیه جزیره استراتژیک «کرت» در مدیترانه شد.

۱۹۰۰: هنریخ هیملر مقام نزدیک به هیتلر در دولت حزب ناسیونال سوسیالیست (نازی) آلمان و رئیس اس اس ها در این روز به دنیا آمد.

۱۹۱۸: لهستان پس از جدا شدن از روسیه، جمهوری شد.

۱۹۵۲: آمریکا نخستین بمب هیدروژنی خود را آزمایش کرد.

۱۹۵۴: در حالی که محاکمه افسران کمونیست دستگیر شده ایران ادامه داشت فرمانداری نظامی تهران مدعی کشف یک انبار اسلحه متعلق به حزب کمونیست توده شد.

۱۹۶۲: ادوارد کندی (تد) دمکرات معروف برای نخستین بار از ایالت ماساچوست به عضویت در سنای آمریکا انتخاب شد. وی این کرسی را تا پایان عمر (نیمه دوم سال ۲۰۰۹) حفظ کرده بود. در آمریکا عضویت در کنگره محدودیت ندارد.

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.