خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۱۸ ماه میزان )

تقویم تاریخ ( ۱۸ ماه میزان )

امروز ۱۸ مهر برابر با ۱۰ اکتوبر تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.
رویداد ها:
ورود جنرال ضیاء الحق به کابل/۱۳۵۶
تصویر مرتبط
جنرال ضیاء الحق رئیس حکومت نظامی پاکستان جهت گفتگو با رئیس جمهور افغانستان در چنین روزی وارد کابل شد و با سردار محمد داود دیدار و ملاقات کرد.
در آن زمان موضوع پشتونستان از موارد تنش آور میان دو کشور بود.

قتل نورمحمد تره کی/۱۳۵۸

تصویر مرتبط

نور محمد تره کی بدست طرفداران حفیظ الله امین توسط بالشت خفه و بعداً رادیو کابل اعلان کرد که نور محمد تره کی در اثر مریضی درگذشت.

پیدایش گروه طالبان در افغانستان/۱۳۷۳
نتیجه تصویری برای طالبان

گروهی که خود را طالبان می نامیدند، به شهر سرحدی سپین بلدک حمله کرده و آنرا تصرف نمودند. این گروه ها بعد ها با تصرف شهر قندهار و سایر شهر های جنوبی کشور، به نیروی قدرتمند بدل شدند و طی دو سال بسیاری از شهر های کشور از جمله هرات و کابل را به تصرف خود در آوردند. گروه طالبان تا سال ۱۳۷۷ تقریبا تمامی خاک افغانستان به جز دره پنجشیر و شهر فیض آباد بدخشان را به تصرف خود در آورده بود. در سال ۱۳۸۰ این گروه بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ در آمریکا مورد خشم جامعه بین المللی قرار گرفت و به شکست بزرگ دچار شد. این گروه در حال حاضر با سازماندهی دوباره، از مخالفین سرسخت حکومت تازه تشکیل افغانستان و همپیمانان بین المللی آن می باشد.

اولین انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان/۱۳۸۳

تصویر مرتبط

نخستین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کشور در چنین روزی برگزار شد. در این دور از انتخابات ۱۸ نفر خود را نامزد پست ریاست جمهوری کرده بودند. بنابر اعلام ‘کمیته مشترک تنظیم انتخابات’، بیش از ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از واجدان شرایط رای‌دهی، در این دوره از انتخابات اشتراک کردند. در این سال برای اولین بار یک زن خود را نامزد رسیدن به بالاترین مقام اجرایی افغانستان کرد. حامد کرزی نخستین رئیس جمهور منتخب کشور در همین انتخابات به ریاست جمهوری رسید.

۸۳۳ – سالگشت مرگ مامون الرشید
نتیجه تصویری برای طالبان
دهم اکوتبر سال ۸۳۳ میلادی مامون هفتمین خلیفه عباسی است، وی در جریان لشکرکشی به آناتولی (ترکیه آسیا) برای جنگ با روم شرقی، در شهر سارد ناگهان درگذشت. وی ۴۷ ساله بود و ۲۰ سال خلافت کرده بود. هارون الرشید پدر او، قبلا مامون را به عنوان جانشین امین (پسر دیگرش) اعلام کرده و وی را فرمانداری کل خراسان داده بود که پس از مرگ پدر، امین فرزند خود موسی را جانشین اعلام کرد و این کار، فرصت مناسبی به دست میهندوستان استقلال طلب خراسانی داد تا به نام حمایت از مامون بپاخیزند، ارتش امین را در سه نبرد از جمله جنگ ری شکست دهند بغداد را بگیرند و سر امین را برای مامون به خراسان بفرستند.

18 مهر - 10 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
مامون

با این که از آن پس بغداد در دست مقامات منصوب از جانب مامون بود، وی سالها از شهر مرو (پایتخت وقت خراسان) بر امپراتوری اسلامی که تا اسپانیا امتداد داشت حکومت می کرد. مامون مردی دانش پرور و آگاه از افکار فلاسفه یونان باستان بود و به همین منظور بیت الحکمه بغداد را با یک کتابخانه بزرگ تاسیس کرده بود. در دوران خلافت مامون،

۱۵۷۵ – جنگ مذهبی فرانسویان، به شکست پروتستانها انجامید و «دوک دو گیز» حکمران کاتولیک ها برنده شد. 

18 مهر - 10 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
دوک دو گیز

۱۸۶۸ – کارلوس مانوئل Carlos Manuel Cespedes انقلابی قرن نوزدهم کوبا، در این روز در این کشور (مستعمره و مهاجر نشین قدیمی اسپانیا) اعلام استقلال کرد ولی استقلال کوبا تا قرن بیستم تحقق نیافت.

18 مهر - 10 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
کارلوس مانوئل

۱۸۸۱ – تأسیس اتحاد سه گانه میان اتریش، آلمان و ایتالیا

پس از آنکه اتحاد دوگانه در سال ۱۸۷۹م بین اتریش و آلمان ایجاد شد و سنگ بنای نظام بین المللی شکل گرفت، ایتالیا نیز در سال ۱۸۸۱م به این پیمان پیوست و با تأسیس اتحادیه جدید در دهم اکتبر آن سال در ویِن، نام این تشکُّل به اتحاد سه‏گانه تغییر یافت. این پیمان که در دروه‏های پنج ساله تجدید می‏شد، تا اوایل جنگ جهانی اول ادامه داشت. بر اساس اتحاد سه گانه، چنانچه ایتالیا مورد حمله فرانسه قرار می‏گرفت، آلمان و اتریش به کمکش می‏شتافتند و در صورت حمله فرانسه به آلمان، ایتالیا به حمایت از آلمان برمی‏خاست. هم‏چنین اگر هر یک از سه کشور مورد حمله دو یا چند قدرت بزرگ قرار می‏گرفتند، کشورهای هم پیمان به یاری او، وارد جنگ می‏شدند. این پیمان بازتاب نارضایتی ایتالیا از اشغال تونس از سوی فرانسه در آن سال‏ها بود و برای بیسمارک، صدر اعظم آلمان نیز یک موفقیت دیپلماتیک به شمار می‏رفت، چرا که در صورت حمله فرانسه به آلمان، آلمان از کمک متحدان خود برخوردار می‏شد. هم‏چنین به موجب این اتحاد، سه کشور به کمک هم، مقاصد سیاسی خود را در نقاط مختلف دنیا عملی می‏کردند. با وجود همه اطمینانی که آلمان و اتریش به ایتالیا داشتند، مع هذا، پیمان اتحاد مثلث تا آخر ادامه نیافت و ایتالیا با آغاز جنگ جهانی اول، از عضویت در آن کناره‏گیری کرد، چرا که معتقد بود تجاوز اولیه از جانب فرانسه نبوده است و آلمان متجاوز می‏باشد. درنهایتْ این پیمان در سال ۱۹۱۴م از هم پاشید.

18 مهر - 10 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۱۲ – اعلام جمهوری در چین پس از سقوط امپراتوری این کشور

در فاصله سال‏های ۱۹۰۷م تا ۱۹۱۱م، پنج شورش علیه خاندان امپراتوری منچو در چین صورت گرفت که همه آن‏ها، کم و بیش از اندیشه‏های انقلابی سون یات سن، مبارز معروف چینی سرچشمه می‏گرفت. چهار شورش اول، سرکوب شد و هر بار عده‏ای دستگیر و تیرباران شدند. ولی شورش پنجم که در روز نهم اکتبر سال ۱۹۱۱م آغاز شد، با شدت عمل بی‏سابقه دولت و دستگیری و اعدام صدها تن مواجه گردید و بر خشم و نفرت عمومی افزود. از این رو، از روز یازدهم اکتبر آن سال، شورش به شهرهای بزرگ چین نیز منتقل شد. در این زمان، دربار که احساس خطر می‏کرد، مردم را به آرامش دعوت نمود و مخالفان را به آغاز مذاکره و آشتی ملی فرا خواند. مذاکرات نمایندگان دولت و مخالفان در اوایل دسامبر ۱۹۱۱م در ایالت شانگهای چین آغاز شد ولی از همان ابتدا، دو فکر در برابر هم قرار گرفتند. دولت پیشنهاد می‏کرد حکومت مطلقه خاندان منچو به حکومت مشروطه سلطنتی تبدیل شود و مجلس منتخب مردم نیز بر کارها نظارت داشته باشد، ولی نیروهای انقلابی به چیزی جز تغییر رژیم و استقرار جمهوری رضایت نمی‏دادند. در نهایت، پس از تشکیل مجلس مؤسسان، اعلام جمهوری چین به تصویب رسید و پس از انقراض امپراتوری منچو بر چین، سون یات سن، در روز دهم اکتبر ۱۹۱۲م، سال‏روز قیام مردم و آغاز حرکتی که به استقرار رژیم جمهوری انجامید، تأسیس جمهوری چین را اعلام کرد.

18 مهر - 10 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۸۰ – در اثر زلزله ای به بزرگی ۷٫۳ ریشتر در شهر شلف الجزایر ۳۵۰۰ کشته و بیش از ۳۰۰ هزار نفر بی خانمان شدند.

18 مهر - 10 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

تولد زلمی رزمی، نویسنده، شاعر و پژوهشگر کشور/۱۳۳۳ شمسی

نتیجه تصویری برای زلمی رزمی

۱۸۱۳ – زادروز جوزپه وردی آهنگساز ایتالیایی
۱۸۶۱ – زادروز فریتیوف نانسن سیاح، دیپلمات سیاسی و دانشمند نروژی، برندهٔ جایزه صلح نوبل سال ۱۹۲۲

18 مهر - 10 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
فریتیوف نانسن

۱۹۳۰ – زادروز هارولد پینتر نویسنده، نمایش نامه نویس ، بازیگر، کارگردان و فعال سیاسی انگلیسی، برندهٔ جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۰۵
۱۹۴۶ – زادروز نائوتو کان نخست‌ وزیر جاپان

18 مهر - 10 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
هارولد پینتر

۱۳۴۲ – زادروز هولیا آوشار، خواننده و بازیگر ترکیه‌ای

18 مهر - 10 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
هولیا آوشار

درگذشت‌ها

 

۱۶۵۹ – درگذشت آبل تاسمان دریانورد و کاشف هلندی جزیره تاسمانی
۱۹۶۳ – درگذشت ادیت پیاف خوانندهٔ فرانسوی

18 مهر - 10 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
آبل تاسمان

۱۹۷۳ – درگذشت لودویگ فن میزس، فیلسوف، اقتصاددان اتریشی، جامعه‌شناس و لیبرال کلاسیک
۱۹۸۵ – درگذشت اورسن ولز کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، هنرپیشه و تهیه‌کنندهٔ فیلم، تئاتر، رادیو و تلویزیون

18 مهر - 10 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
اورسن ولز

۱۹۸۵ – درگذشت یول برینر بازیگر روس تئاتر و سینما، برندهٔ جایزه اسکار
۲۰۰۴ – درگذشت کریستوفر ریو بازیگر، تهیه کننده و نمایش نامه نویس آمریکایی

18 مهر - 10 اکتبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
کریستوفر ریو

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.