خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۵ ماه میزان )

تقویم تاریخ ( ۵ ماه میزان )

امروز ۵ ماه میزان برابر با ۲۷ سپتامبر تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته  است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

مناسبت ها: روز جهانی گردشگری

رویداد ها:

وفات محمد رفیق بشیر، روزنامه نگار مطرح کشور/۱۳۷۴

 

سقوط شهر کابل به دست طالبان/ ۱۳۷۵

طالبان در چنین روزی وارد کابل شده و با بلند کردن بیرق سفید امارت اسلامی بر فراز ارگ ریاست جمهوری افغانستان، قدرت را در ‌دست گرفتند. با ورود افراد گروه طالبان، نیرو های دولت مجاهدین، کابل را ترک کرده و طالبان کنترول تمامی بخش‌ های پایتخت را به دست آوردند.

تحریک اسلامی طالبان در تابستان ۱۳۷۳ خورشیدی، دو سال پس از پیروزی مجاهدین افغانستان، زمانی که این کشور در آتش جنگ‌های داخلی می‌سوخت، در مدارس دینی شهر پیشاور پاکستان تاسیس شد. گروه طالبان به تاریخ ۲۲ میزان ۱۳۷۳ خورشیدی با حمله بر مواضع جنگی در سپین بولدک قندهار هدف خود را براندازی «تفنگ‌سالاران»، «از بین بردن شر و فساد»، «تامین امنیت راه‌ها» و «اجرای احکام شریعت اسلامی» اعلام کردند.

این گروه به سرعت بر بخش‌های جنوب و غرب افغانستان چیره شدند و در مناطق تحت تصرف خود امنیت را تأمین کردند. جنگ، ناامنی و نقض حقوق بشر از سوی جنگجویان گروه‌های مختلف در افغانستان طالبان را در آغاز در نزد برخی از شهروندان این کشور به نیروی نجات‌بخش تبدیل کرد.

۱۹۹۶ –  اعدام خشونت آمیز داکتر نجیب الله توسط طالبان

طالبان که در آغاز کار عمدتاً در مدارس مذهبی آوارگان افغانستان مستقر در پاکستان آموزش دیده بودند و بعداً بر بیشتر نواحی جنوبی و مرکزی کشور  مسلط شده بودند، پس از یک محاصره نسبتا طولانی، ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۹۶ شهر کابل را که از طرف دولت استاد  برهان الدین ربّانی تخلیه شده بود، تصرف کردند و داکتر نجیب الله رئیس دولت کمونیستی سابق کشور را که از سال ۱۹۹۲ به صورت پناهنده در دفتر سازمان ملل در کابل به سر می بُرد دستگیر کردند و پس از شکنجه فراوان و سوزاندن لبهایش با آتش سیگار، تیرباران کردند و جسدش را مقابل ساختمان مقر ریایست جمهوری افغانستان به دار کشیدند و دو روز به همان صورت بر بالای دار نگهداشتند و سپس قطعه قطعه کردند. برادر نجیب الله نیز به همین سرنوشت دچار شد. نجیب الله (یک داکتر) متولد فبروری سال ۱۹۴۷ از سوسیالیست های شاخه پرچم و بعدا بنیادگذار حزب وطن بود و یک شعار او؛ «وطن یا کفن». وی از یک خانواده عضو طایفه احمدزای (از ایل قلجایی=قیلزایی) و پشتون بود که خانواده او از شهر گردیز ایالت پکتیا بودند. نجیب الله از جوانی به شاخه پرچم حزب سوسیالیست (با عقاید مارکسیستی به نام دمکراتیک خلق)پیوسته بود. نجیب الله مدتی بسیار کوتاه نیز سفیر دولت کمونیست افغانستان در تهران بود. وی پس از ببرک کرمل حدود شش سال رئیس جمهور افغانستان و آماده سازش با گروههای دیگر بود که پیشنهاد مذاکره را نمی پذیرفتند. مجاهدان  پس از تصرف کابل و برانداختن حکومت کمونیست ها به نجیب الله که به دفتر سازمان ملل پناهنده شده بود کار نداشتند و او را به حال خود رها ساخته بودند. نجیب الله از ۱۹۹۲ تا روز قتل در دفتر سازمان ملل زندگی می کرد. گفته شده است که جنرال دوستم که زمانی وزیر دفاع کابینه او بود مانع فرارش شده بود.

5 مهر - 27 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
دکتر محمد نجیب الله احمدزای

حزب وطن دوباره احیاء شده است .
نجیب الله ظاهرا در پی توافقهای محرمانه قدرتهای ذینفع، در سال ۱۹۹۲ پس از فرستادن خانواده خود به خارج از کشور، دولت را تسلیم مخالفان (گروههای معروف به مجاهدین) کرده بود و به ساختمان سازمان ملل در کابل پناهنده شده بود و قرار نبود به این روز بیافتد، ولی محافظان افغانی ساختمان در جریان عقب نشینی نیروهای دولتی (دولت استاد برهان الدین ربّانی) از کابل، او را بدون نگهبان رها کردند و رفتند. نجیب الله به رییس دفتر سازمان ملل در کابل متوسل و او را از احتمال قتل خود آگاه و استمداد کرده بود که وی نیز برایش کاری انجام نداد.

مفسرانی که روی این حادثه دقیق شده اند، آن را یک نقطه ضعف در تاریخ سازمان ملل و تعهدات بین المللی و قول و قرار های سران قدرتها قلمداد کرده اند. طالبان نیز پنج سال و چند ماه بعد از کابل رانده شدند و ….

5 مهر - 27 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
داکتر نجیب الله که سالها با شعار خدمت به خلق رئیس جمهور بود، طالبان او را که سالها در دفتر سازمان ملل پناهنده بود، در ۴۹ سالگی از آنجا بیرون کشیدند و پس از شکنجه بسیار با برادرش به این صورت بر دار کردند ـ یک مورخ نوشته است که امیدوار است مشاهده این عکس، عکس جسد چائوشسکو و زنش، عکس قذافی بعد از قتل و عکس حسنی مبارک بر تخت بیماری در جلسه محاکمه و … حس خدمت کردن را از کسی سلب نکند

 

۲۹۵ – دردسر سازی یک شاهزاده ساسانی برای میهن!

دولت ساسانیان در اواخر دهه قرن سوم میلادی دچار درد سرسازی یک شاهزاده جاه طلب به نام تیرداد پسر خسرو شده بود که تایید امپراتور وقت روم را برای پادشاهی خود بر ارمنستان به دست آورده بود. نرسی شاه ساسانی  برای دستگیری و محاکمه تیرداد به جرم خیانت به وطن، به ارمنستان نیرو فرستاد و تیرداد به رم فرار کرد و دولت روم را بر ضد وطن خود برانگیخت.

5 مهر - 27 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
تیرداد پسر خسرو

دولت ساسانی که چنین دید به دولت روم اعلان جنگ داد. سنای روم هم به نوبه خود در جلسه ۲۷ سپتامبر سال ۲۹۵ پیشنهاد جنگ با ساسانیان را تصویب کرد. متعاقب ابلاغ این مصوبه به دولت، دیوکلتیانوس (دیوکلتیان) امپراتور وقت روم سپاهی به فرماندهی «گالریوس» داماد خود به جنگ ساسانیان فرستاد. این سپاه ۲۶ جون ۲۹۷ میلادی در نزدیکی فرات (محلی میان جنوب ترکیه و شمال سوریه امروز) از ساسانیان شکست خورد و گالریوس به آنتیوک فرار کرد و از سوی امپراتور روم توبیخ شد و قول جبران داد.

5 مهر - 27 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
نرسه (نرسی) شاه ساسانی

۱۵۹۸ – پادشاهی که ترتیب سوگواری بر مرگ خود را از قبل داده بود

۲۷ سپتامبر در سال ۱۵۹۸ سوگواری دو هفتگی مرگ فیلیپ دوم شاه اسپانیا که این کشور را در صدر قدرتهای زمان قرار داده بود، به پایان رسید. جالب اینجاست که خود وی این سوگواری را قبلا اعلام کرده بود، زیرا مرگ او را در ۷۱ سالگی و از زخم معده پیشگویی کرده بودند و او در این سن بر اثر افراط در خوردن ادویه خوشبویی که از مستعمرات شرق و غرب برایش برده بودند و نیز غم شکست نظامی از انگلستان به زخم معده دچار شده بود.

فیلیپ دستور داده بود که همه مردم لباس سیاه برای خود آماده کنند ، پرده سیاه بدوزند و پس از مرگ او به مدت دو هفته، همه اسپانیا و ایتالیا و مستعمرات اسپانیا سیاهپوش شوند، از جمله دیوار شهرها!.

5 مهر - 27 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
فیلیپ دوم

“مورخان ” دوران حکومت ۴۰ ساله فیلیپ دوم را دوره برتری اسپانیا نوشته اند. اسپانیا در دوران حکومت او ثروتمندترین کشور جهان و از لحاظ نظامی قدرتمندترین بود. همه کارهای او حتی ازدواجش سیاسی بود. وی با ماری ملکه انگلستان ازدواج کرد تا این کشور بر ضد او نباشد حال آن که زن و شوهر در دو کشور با فاصله دور زندگی می کردند و جز چند روزی با هم نبودند.

با وجود این، فیلیپ دوم که کشور فیلیپین هنوز نام او را بر خود حفظ کرده است، مرتکب چند اشتباه و محاسبه غلط شد. یکی از آنها کوچک و حقیر شمردن نیروی دریائی انگلستان و جنگ با این کشور بود که از پروتستانهای هلند – تحت الحمایه اسپانیا – حمایت می کرد. این جنگ که در سال ۱۵۸۸ روی داد به برتری نظامی اسپانیا پایان داد. اشتباه دیگر او مصادره دارایی اسپانیاییهای مهاجر به امریکای لاتین بود که با شکنجه و آزار دادن بومیان صاحب طلا و نقره آنها شده بودند، وی با این عمل که در آغاز مورد حمایت اروپائیان قرار گرفت، دشمنان فراوانی برای خود به وجود آورد. فیلیپ دوم به جای توسل به دادگاه با صدور فرمانی نحت عنوان مجازات “شکنجه دادن دیگران ” صاحب اموال آن جماعت شده بود و چون با مخالفت ضمنی پاپ روبرو شد، اعلام کرد که این اموال در سایه امنیتی که ارتش فراهم ساخته است، به دست آمده و بنابراین متعلق به بیت المال است.

جنگ دریایی با عثمانی که منافع اسپانیا را به مخاطره نیفکنده بود، یکی دیگر از اشتباههای وی به شمار می آید که باعث تضعیف ناوگان اسپانیا شد.

۱۹۳۹ – لهستان شکست کامل خورد و تسلیم نیروهای آلمان و شوروی شد و استقلال و تمامیت خود را از دست داد. جنگ لهستان ۱۹روز طول کشیده بود.

5 مهر - 27 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
لهستان در اختیار نیروهای نازی

زادروزها

۱۶۰۱ – زادروز لوئی سیزدهم شاه فرانسه

۱۸۷۱ – زادروز گراتزیا دلدا نویسنده ایتالیایی اهل ساردنی، برندهٔ جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۲۶
۱۹۷۲ – زادروز گوئینت پالترو هنرپیشه آمریکایی، برندهٔ جایزه اسکار و گولدن گلوب

۱۹۷۶ – زادروز فرانچسکو توتی فوتبالیست ایتالیایی

5 مهر - 27 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
فرانچسکو توتی

۱۹۸۲ – زادروز لیل وین رپر آمریکایی
۱۹۸۴ – زادروز آوریل لوین خواننده، ترانه‌نویس، طراح مد و بازیگر کانادایی

5 مهر - 27 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
آوریل لوین

درگذشت‌ها

۱۵۹۰ – درگذشت اوربان هفتم از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم
۱۷۰۰ – درگذشت اینوسنت دوازدهم از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم

5 مهر - 27 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ایوان گانچاروف

۱۸۹۱ – درگذشت ایوان گانچاروف نویسنده روس
۱۹۱۷ – درگذشت ادگار دگا نقاش فرانسوی

5 مهر - 27 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ادگار دگا

۱۹۸۶ – درگذشت کلیف برتون نوازنده چیره‌دست گیتار بیس و دومین بیسیست گروه متالیکا
۱۳۷۹ ـ درگذشت عباس بلوکی فر، نقاش.

5 مهر - 27 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
کلیف برتون

۲۰۰۵ – درگذشت رونالد گولیاس کمدین و بازیگر برازیلی

5 مهر - 27 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
عباس بلوکی فر

*****

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.