خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۱۲ ماه سنبله )

تقویم تاریخ ( ۱۲ ماه سنبله )

امروز ۱۲ ماه سنبله برابر با ۳ سپتامبر آگوست تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

رویداد ها:

۳۰۱ – زادروز کوچکترین جمهوری قدیمی جهان

کشور بسیار کوچک «سان مارینو»، قدیمی ترین جمهوری جهان، سوم سپتامبر سال ۳۰۱ میلادی بوجود آمد. این جمهوری قدیمی که در سال ۱۶۰۰ میلادی دارای قانون اساسی شد اینک ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد.

سن مارینوس Saint marinus از مسیحیان فراری از جزیره آربه (راب) واقع در دریای آدریاتیک (کشور کرواسی امروز) در سال ۳۰۱ میلادی یک کلیسا در تپه های تیتانو در دل ایتالیا ساخت که کشور سن مارینو در اطراف آن به وجود آمد. کار ساختن کلیسا که در آن زمان در ایتالیا، جرات فراوان می خواست در سوم سپتامبر به پایان رسید. سن مارینوس از ترس دستگیری و شکنجه شدن توسط «دیوکلیتین» امپراتور وقت که یک ضد مسیحی بود، از جزیره آربه فرار کرده و مدتی را در ایتالیا به سنگتراشی سرگرم بود.

12 شهریور - 3 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
سن مارینوس

در سال ۱۷۹۷ ناپلئون که هنوز شعارهای انقلاب فرانسه را به گوش داشت، استقلال سن مارینو را برسمیت شناخت و در سال ۱۸۱۵ کنگره وین براین استقلال صحه گذارد و پس از تامین وحدت ایتالیا، گاریبالدی استقلال طلب و میهندوست بزرگ توصیه کرد که استقلال جمهوری سن مارینو محفوظ بماند، زیرا که در طول مبارزات استقلال، مبارزان را که در آغاز کار در اقلیت بودند پناه داده بود. جمهوری سن مارینو به سبک روم قدیم دارای دو رئیس جمهور است که به مشارکت کشور را اداره می کنند.

۱۹۱۸ – اشغال شهر دمشق توسط نیروهای متفقین

یکی از اهداف اصلی دولت‏های بزرگ اروپایى در جریان جنگ جهانی اول، تجزیه امپراتوری عثمانی بود و با وقوع این جنگ، این هدف به آسانی محقّق گشت. در جریان تجزیه قلمرو عثمانی، مناطق تحت نفوذ آن، یکی پس از دیگری به دست انگلیس و فرانسه افتاد. تا این که دمشق نیز مورد حمله قرار گرفت و در روز سوم سپتامبر ۱۹۱۸م سقوط کرد. سرانجام بر اساس توافق‏های قبلی لندن و پاریس، سوریه و از جمله پایتخت تاریخی و کهنِ اسلامی آن، دمشق، تحت کنترل فرانسه درآمد.

12 شهریور - 3 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ورود متفقین به دمشق – ۱۹۱۸

۱۹۳۹ – روزی که دولت لندن به آلمان اعلان جنگ داد

سوم سپتامبر ۱۹۳۹ – دو روز و چند ساعت پس از آغاز حمله نظامی آلمان به لهستان – دولتهای فرانسه، انگلستان و دو مهاجر نشین انگلیسی: استرالیا و نیوزیلند و متعاقب آنها کانادا به آلمان اعلان جنگ دادند. دولت انگلستان بامداد آن روز سفیر خود در برلین را به وزارت امور خارجه آلمان فرستاده و تا ساعت ۱۱ بامداد به این دولت مهلت داده بود که دستور بازگشت نیروهای خودرا از لهستان بدهد. دولت فرانسه تا ساعت پنج بعدازظهر سوم سپتامبر به آلمان چنین مهلتی را داده بود. چون هیتلر به این دو اخطار اعتنا نکرده بود ساعت ۱۱ و ۱۵ دقیقه بامداد به وقت لندن، نویل چمبرلینNeville Chamberlaine نخست وزیر انگلستان از رادیو لندن اعلام داشت که آن دولت از آن پس خود را با آلمان در حالت جنگ می داند. وی گفت که کابینه جنگ مرکب از ۹ وزیر تشکیل شده و لایحه “خدمت ملی” در ساعات آینده به پارلمان داده می شود. طبق این لایحه که سریعا تصویب شد اتباع ۱۸ تا ۴۱ ساله انگلیسی به سربازی احضار شدند. از همان روز تخلیه کودکان، بانوان خانه دار و سالخوردگان از لندن و شهرهای بزرگ انگلستان آغاز شد. با وجود این تا مدتها میان انگلستان و آلمان عملا برخورد نظامی روی روی نداد. ولی آلمانی ها مدعی شده بودند که در همان روز برخی نظامیان فرانسه به قلمرو آلمان تعرض کرده بودند!.

بهانه هیتلر از حمله به لهستان، باز گرداندن اراضی آلمانی بود که پس از جنگ جهانی اول – طبق توافق فاتحان – از آن کشور جدا و به لهستان ضمیمه شده بود. هیتلر با جلب موافقت سران دولتهای لندن و پاریس، در مارس ۱۹۳۹ به بوهمیا و موراویا (دو منطقه آلمانی نشین چک) نیرو فرستاده و آنجا را عملا متصرف شده بود. هیلتر قبلا اعلام کرده بود که آلمانی ها (ژرمن ها) باید دارای دولت واحدی باشند و در پی آن اتریشی ها به آلمان پیوسته بودند.

12 شهریور - 3 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
Neville Chamberlaine شخصا اعلان جنگ به آلمان را از رادیو لندن اعلام می کند

۱۹۴۳ – ورود نیروهای متفقین به ایتالیا در جریان جنگ جهانی دوم

با شکست‏های پی‏درپی نیروهای ایتالیایى از متفقین در جریان جنگ جهانی دوم، موسولینی توسط ویکتور امانوئل، پادشاه ایتالیا، برکنار شد تا اینکه در روز سوم سپتامبر ۱۹۴۳م، متفقین وارد خاک ایتالیا شدند. از این رو، دولت ایتالیا در هفتم سپتامبر فرمان تسلیم و ترک مخاصمه را صادر کرد. به موجب قرارداد تسلیم ایتالیا، نخست وزیر جدید این کشور، تسلیم بدون قید و شرط ایتالیا را پذیرفت و بدین ترتیب یکی از مهم‏ترین متحدین آلمانِ نازی در جنگ جهانی دوم، از صحنه عملیات خارج شد. ویژگی‏های مشترک فکری نازیسم هیتلر و فاشیسم موسولینی و نیز جاه‏طلبی‏های دو دیکتاتور، در اتحاد آلمان و ایتالیا نقش مهمی داشت. هم‏زمان با انعقاد قرارداد تسلیم ایتالیا، حمله بزرگ متفقین به منظور آزادسازی ایتالیا آغاز شد و با تصرف شهر رُم، سلطه نیروهای آلمانی بر ایتالیا نیز پایان یافت.

12 شهریور - 3 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

۱۰۰۴ – حکیم ناصر خسرو بلخی شاعر و فیلسوف افغان.
۱۴۶۹ – زادروز واسکو دو گاما، جهانگرد و کاشف پرتغالی

12 شهریور - 3 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
حکیم ناصر خسرو بلخی

۱۸۷۵ – زادروز فردیناند پورشه، طراح مشهور موتور خودرو اتریشی
۱۹۰۵ – زادروز کارل دیوید آندرسون، فیزیک‌دان آمریکایی، کاشف پوزیترون و برندهٔ جایزه نوبل فیزیک

12 شهریور - 3 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
فردیناند پورشه

۱۹۳۶ – زادروز زین‌العابدین بن‌علی، رئیس‌جمهور سابق تونس
۱۹۶۵ – زادروز چارلی شین بازیگر آمریکایی

12 شهریور - 3 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
زین‌العابدین بن‌علی

۱۹۷۹ – زادروز ژولیو سزار فوتبالیست برازیلی
درگذشت‌ها

۳۱۱ – درگذشت دیوکلتیان، امپراتور روم از سال ۲۸۴ تا ۳۰۵
۱۶۵۸ – درگذشت الیور کرامول تنها رئیس جمهور بریتانیا

12 شهریور - 3 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
الیور کرامول

۱۸۷۷ – درگذشت آدولف تیر سیاستمدار و تاریخ‌نگار فرانسوی
۱۸۸۳ – درگذشت ایوان تورگنیف رمان‌نویس، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس روس

12 شهریور - 3 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ایوان تورگنیف

۱۹۱۹ – درگذشت پی‌یر آگوست رنوآر، از بنیانگذاران مکتب دریافتگری (امپرسیونیسم).
۱۹۴۸ – درگذشت ادوارد بنش سیاست‌مدار و رهبر سیاسی چکسلواکی.

12 شهریور - 3 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
پی‌یر آگوست رنوآر

۱۹۹۱ – درگذشت فرانک کاپرا کارگردان سرشناس ایتالیایی-آمریکایی ، برنده سه جایزه اسکار بهترین کارگردانی

12 شهریور - 3 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
محمود حسابی

۲۰۱۲ – درگذشت مایکل کلارک دانکن بازیگر آمریکایی

12 شهریور - 3 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
مایکل کلارک دانکن

*****

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.