خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۱۱ ماه سنبله )

تقویم تاریخ ( ۱۱ ماه سنبله )

امروز ۱۱ ماه سنبله برابر با ۲ سپتامبر آگوست تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

رویداد ها:

حمله  بالای عبدالله لغمانی/۱۳۸۸

نتیجه تصویری برای داکتر عبدالله لغمانی

در انفجار روز چهارشنبه، ۱۱ سنبله ۱۳۸۸ که در شهر مهتر لام، مرکز ولایت لغمان روی داد، دست کم ۲۲ تن کشته شدند. در این انفجار علاوه بر آقای عبدالله لغمانی معاون امنیت ملی افغانستان، رئیس شورای ولایتی لغمان و رئیس اجرایی این ولایت هم کشته شدند.

۲۲۳ – آغاز قیام اردشیر بابکان سرسلسله پادشاهان ساسانی علیه اشکانیان 

بر اثر انحطاط دولت مرکزی اشکانیان و ضعفی که به سبب جنگ‏های مکرر و طولانی آن با امپراتوری روم به این پادشاهی ایران وارد شده بود، اردشیر بابکان، یکی از امیران دست نشانده پارس، قدرتی به هم رسانید و بر ضد اردوان پنجم، بیست و هشتمین و آخرین پادشاه اشکانی سر به شورش برداشت. اردشیر پس از تسخیر کرمان و اصفهان، اردوان پنجم را در منطقه‏ای میان بهبهان و شوشتر در خوزستان فعلی شکست داد و وی را کشت.

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
اردشیر بابکان

با قتل اردوان پنجم، اردشیر بابکان خود را شاه خواند و پس از استیلا بر تمامی آریانا، سلسله پادشاهی ساسانیان را اعلام کرد. وی تمام شاهزادگان اشکانی را از دم تیغ گذراند و بدین ترتیب دولت اشکانی پس از ۴۷۰سال حکومت، منقرض شد. با انقراض اشکانیان، حکومت ساسانیان آغاز شد که حدود ۴۳۰ سال به طول انجامید. در دوره ساسانیان، آیین زرتشتی رسمیت یافت و آیین مزدک نیز پدید آمد. سلطنت ساسانیان، با ظهور اسلام و شکست سپاهِ آریانا از لشگر اسلام و نیز پذیرش دین مبین اسلام توسط آریایی ها، خاتمه یافت و از آن پس، آریانا، جزئی از قلمرو اسلام محسوب گردید.

۱۸۷۰ – روزی که آلمان ابر قدرت جهان شد

دوم سپتامبر سال ۱۸۷۰، یک روز پس از شکست فرانسه از آلمان در جنگ «سدان Sedan»، دولت آلمان ابر قدرت جهان شد. با ارتقاء آلمان، انگلستان دوم و روسیه به ردیف سوم پایین رفت و دوران دسته بندی نیروهای رقیب بر سر بلعیدن سرزمینهای قاره های دوردست آغاز شد که به آن شکل، تا ۱۹۱۴ ادامه داشت و به جنگ جهانی اول منجرشد.

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
مارشال مولتکه

در سال ۱۸۷۰ نیروهای فرانسه پس از ۴۴ روز دفاع در برابر سربازان مهاجم آلمانی به فرماندهی مارشال مولتکه Moltke در سدان، یکم سپتامبر شکست خوردند و تسلیم نیروهای برتر آلمان شدند. دوم سپتامبر بیسمارک به چادر لویی ناپلئون (پادشاه وقت فرانسه) رفت و اورا با سه ژنرال ارتش فرانسه نزد قیصر برد و لوئی با بر زمین افکندن شمشیرش، تسلیم شد. قبلا صد هزار نظامی فرانسوی تسلیم شده بودند. با وجود این، چهار ماه و ۱۶ روز طول کشید تا نیروهای آلمان به ورسای فرانسه رسیدند، زیرا گارد ملی (ارتش مردمی) فرانسه، خودرا با شتاب تمام بسیج کرده و بطور غیر منظم دست به مقاومت زده بود و نیروهای آلمان مجبور شده بودند که نخست با جنگ غیر منظم که برایشان بسیار دشوار بود، آشنا شوند و سپس بجنگند. در ورسای، ویلهلم در اتاق امپراتوران فرانسه ایجاد امپراتوری آلمانیها ـ رایش (رایخ) را اعلام کرد و خودرا قیصر آن نامید و به این ترتیب بیسمارک معمار این امپراتوری به هدف خود رسید. از سوی دیگر، گروهی از فرانسویان روز چهارم سپتامبر – دو روز پس از تسلیم شدن لویی ناپلئون، بار دیگر درپاریس نظام جمهوری برقرار کردند و نظامات انقلاب فرانسه را پس از ۸۰ سال، دوباره به اجرا گذاردند و دست به دستگیری و اعدام و مصادره اموال کسانی زدند که آنان را خائن به وطن و روح انقلاب می دانستند ولی به نتیجه نرسیدند.

۱۸۷۹ – سالروز قتل انگلیسی ها در کابل

دوم و طبق بعضی اسناد سوم سپتامبر ۱۸۷۹ یعقوب خان از امیران ضد انگلیسی افغان (و بناچار هوادار روسیه) پس از تصرف کابل دست به قتل عام انگلیسی های مقیم این شهر زده بود و «سر پیر کاواناری Sir Pierre Cavagnari» نماینده تام الاختیار انگلستان در افغانستان یکی از این مقتولین بود. امیر یعقوب خان به تحریک دولت مسکو و دریافت وعده هرگونه کمک از این دولت پس از یک ماه محاصره، شهر کابل را که در دست یک خان دست نشانده لندن بود تصرف کرده بود.

با قتل عام انگلیسی ها در کابل، پیمان صلح «گندمکGandomak» میان دولت لندن و افغانها عملا برهم خورد. سپس یحیی خان پسر امیر یعقوب خان دست به محاصره شهر قندهار زد تا پایگاه انگلیسی آنجا را خلع سلاح کند. سیاست انگلستان در آن زمان بر این مدار بود که قندهار و کابل تحت یک لوا و حکمران نباشند و همه تلاش خودرا بکار می برد تا میان پشتونها تفرقه باشد (جداکردن و تقسیم پشتونها با خط مرزی «دوراند» میان دو کشور (هندوستان وقت و افغانستان)، در اجرای همین سیاست بود که یک مسئله دائمی میان پاکستان (جانشین هندوستان غربی) و افغانستان شده است.

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
Sir Pierre Cavagnari

دولت انگلستان هنگامی که قندهار را در محاصره یحیی خان دید، سپاهی را به فرماندهی جنرال «فردریک رابرتز» روانه قندهار کرد. این سپاه یحیی خان را مجبور به عقب نشینی به کوهستان کرد و عبدالرحمن خان نوه دوست محمد خان را که از منافع انگلستان حمایت می کرد و برضد روسیه بود، در کابل به امیری رساند.

۱۹۴۵ – روز استقلال ویتنام و سالروز درگذشت هو ـ شی مین

دوم سپتامبر ۱۹۴۵ دکتر «هو شی مین» رهبر مردم ویتنام استقلال این کشوررا اعلام داشت. از آن پس ویتنامی ها این روز را به عنوان روز ملی خود رعایت می کنند. «هو» ۲۴ سال بعد در چنین شبی (دوم سپتامبر ۱۹۶۹) در ۷۹ سالگی درگذشت. به این صورت سالروز این ضایعه مصادف با سالروز اعلام استقلال ویتنام است که خود او آن را اعلام داشته بود.

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
هو شی مین

هوشی مین از مردان بزرگ سده بیستم در عین حال یکی از اعضای موسس حزب کمونیست فرانسه بشمار می رود. وی همچنین در سال ۱۹۲۵ به روسیه شوروی رفته بود تا به کار پیاده کردن نظام سوسیالیستی در این اتحادیه کمک کند و در سال ۱۹۳۰ در زمانی که در چین به سازماندهی کمونیستهای این کشور کمک می کرد حزب کمونیست ویتنام را هم تاسیس کرد. آنگاه به فکر پایان دادن به استعمار فرانسه بر ویتنام، وطن خود، افتاد و سازمان «ویت مین» مرکب از کمونیستها و ناسیونالیستهای ویتنامی را تشکیل داد. نیروهای هوشی مین سه قدرت وقت ـ ژاپن، فرانسه و آمریکا را یکی بعد از دیگری شکست دادند و به همه هدفهایی که رهبرشان اعلام کرده بود رسیدند.

۱۹۴۵ – تسلیم نهایی کشور جاچان در برابر متفقین و پایان یافتن کامل جنگ جهانی دوم

به دنبال حملات هوایى جاپان به امریکا در جریان جنگ جهانی دوم، نیروهای امریکایى نیز به شدت به ژاپن و متصرفاتش حمله برده و تلفات سنگینی به جاپان وارد آوردند. پس از مرگ روزولت رئیس جمهور امریکا که در اپریل ۱۹۴۵ اتفاق افتاد، معاونش هاری ترومن به ریاست جمهوری امریکا دست یافت و او بود که اجازه استفاده از بمب هسته‏ای را در جنگ علیه جاپان صادر کرد. درنتیجه، در ششم و نهم اوت همان سال، دو بمب هسته‏ای بر روی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی فرو ریخته شد. در اثر انفجار عظیم این دو بمب و تاثیرات تشعشعات رادیواکتیویته ناشی از انفجار آن‏ها، بیش از ۲۰۰ هزار جاپانی کشته و ده‏ها هزار نفر دیگر مصدوم شدند و خسارات فراوانی به بار آمد. در نهایت پس از آن که در هشتم مه، تمامی واحدهای آلمان در اروپا تسلیم شدند، در ۱۴ اوت همان سال، ژاپن شکست خود را اعلام کرد و تسلیم بی‏قید و شرط را پذیرفت. با خاموش شدن آتش جنگ جهانی دوم، جاپان نیز در دوم سپتامبر ۱۹۴۵م به طور کامل خود را تسلیم متفقین کرد و با این تسلیم جنگ در آسیا که از جنوری ۱۹۳۷م آغاز شده بود پس از هشت سال پایان یافت.پس از شکست ژاپن، متفقین به مدت هفت سال ژاپن را تحت اشغال خود داشتند. استعمال بمب هسته‏ای در ژاپن که به انهدام کامل دو شهر پرجمعیت جاچان و کشتار فجیع صدها هزار نفر انجامید بزرگ‏ترین فاجعه بشری در طول جنگ جهانی دوم به شمار می‏آید.

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
مک آرتور در حال امضاکردن تسلیم نامه جاپان

زادروزها

۹۰۵ – زادروز کنستانتین هفتم، امپراتور بیزانس
۱۸۵۳ – زادروز ویلهلم اوستوالد شیمیدان، برندهٔ جایزهٔ نوبل شیمی، از پایه‌گذاران تخصص شیمی‌فیزیک

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ویلهلم اوستوالد

۱۸۷۷ – زادروز فردریک سودی شیمیدان انگلیسی، برندهٔ جایزه نوبل شیمی سال ۱۹۲۱
۱۹۳۶ – زادروز ایران درودی نقاش، کارگردان، نویسنده و منتقد هنری ایرانی

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ایران درودی

۱۹۵۳ – زادروز احمد شاه مسعود ، قهرمان ملی کشور
۱۹۶۴ – زادروز کیانو ریوز بازیگر کانادایی

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
احمد شاه مسعود

۱۹۶۶ – زادروز سلما هایک بازیگر، کارگردان، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون اهل مکزیک

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
سلما هایک

درگذشت‌ها

۱۱۳۵ – درگذشت هنری یکم، پادشاه انگلستان بین سال‌های ۱۱۰۰ تا ۱۱۳۵ و دوک نورماندی از ۱۱۰۶ تا ۱۱۳۵
۱۸۲۵ – درگذشت الکساندر یکم، تزار روسیه بین سال‌های ۱۸۰۱ تا ۱۸۲۵

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ویلیام همیلتون

۱۸۶۵ – درگذشت ویلیام همیلتون ریاضیدان و فیزیکدان ایرلندی
۱۹۱۰ – درگذشت هانری روسو نقاش پسادریافتگر خودآموختهٔ فرانسوی

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
پی‌یر دو کوبرتن

۱۹۳۷ – درگذشت پی‌یر دو کوبرتن تاریخدان فرانسوی، بنیان‌گذار بازیهای المپیک در عصر معاصر    ۱۹۴۷ – درگذشت آلیستر کراولی، رازورز، هنرمند، شاعر و جادوگر مراسمی، بنیان‌گذار آیین تلما
۱۹۶۹ – درگذشت هو شی مین رهبر کمونیست ویتنام از ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۹، اولین رئیس‌جمهور جمهوری دموکراتیک ویتنام

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
آلیستر کراولی

۱۹۷۳ – درگذشت جان رونالد روئل تالکین نویسنده و زبان‌شناس بریتانیایی، خالق هابیت و ارباب حلقه‌ها
۱۹۹۷ – درگذشت ویکتور امیل فرانکل روان‌شناس اتریشی، پدیدآورندهٔ معنادرمانی (لوگوتراپی)

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
جان رونالد روئل تالکین

۲۰۰۴ – درگذشت عصمت باقرپور (دلکش) خوانندهٔ ایرانی
۲۰۱۳ – درگذشت رونالد کوز اقتصاددان و نویسنده بریتانیایی، برندهٔ جایزه نوبل اقتصاد سال ۱۹۹۱

11 شهریور - 2 سپتامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ویکتور امیل فرانکل

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.