خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ (۳۰ ماه سرطان)

تقویم تاریخ (۳۰ ماه سرطان)

 امروز ۳۰ ماه سرطان برابر با ۲۱ جولای تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

رویداد ها:
صدور حکم غیابی اعدام به فرماندهان مجاهدین افغان/۱۳۶۵
نتیجه تصویری برای فرماندهان مجاهدین افغانهشت تن از فرماندهان مجاهدین افغان از جمله احمد شاه مسعود، عبدالصبور فرید، امیر محمد اسماعیل، علاء الدین خان، جلال الدین حقانی،ملاملنگ، پناه و سید منصور نادری از سوی حکومت وقت غیاباً به اعدام محکوم شدند.
این فرماندهان مجاهدین با گروه‌های متعدد چریکی  از زمان روی کار آمدن  حکومت خلق و پرچم در افغانستان در هفتم ثور ۱۳۵۷ وارد جنگ علیه آن و نیروهای شوروی شدند. نبردهای این گروه‌ها منجر به خروجارتش شوروی از افغانستان در سال ۱۳۶۷ و سرنگونی حکومت وقت در سال ۱۳۷۱ شد. 
۱۷۷۴ – قرارداد Kuchuk Kainarji و گسترش سلطه روسیه بر دریای سیاه

در پی یک رشته جنگهای شش ساله (از ۱۷۶۸ تا ۱۷۷۴) ۲۱ جولای ۱۷۷۴ قرارداد «کوچوک کای نارجه Kuchuk Kainarji» میان روسیه و عثمانی امضاء شد و روسیه مستقیما به دریای سیاه راه یافت. عثمانی در جنگهای شش ساله شکست خورده بود.

30 تیر - 21 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟

طبق این قرارداد، بندرخرسونKherson، بندر کرچ Kerch (به معنای لیمو) و انی کاله Enikale در کریمهT همچنین مناطق میان رودهای دنیپرDnieper و بوگ Bugجنوبی (فعلا در اوکراین) و مناطقی در قفقاز به روسیه داده شد. ضمنا قرار شد که «خان نشین کریمه» از عثمانی جدا و مستقل شود (که در سال ۱۷۸۳ به روسیه پیوست). به علاوه، به روسیه اختیار حمایت از مسیحیان ارتودوکس ساکن قلمرو عثمانی داده شد و قرار شد که کشتی های مسیحیان با پرچم روسیه در آبهای دریای سیاه رفت و آمد کنند و روسیه در استانبول کلیسای ارتودوکس بسازد. به این ترتیب امپراتوی روسیه بر مناطق غربی و شمالی دریای سیاه (اینک عمدتا وابسته به اوکراین) استیلاء یافت.

۱۷۹۸ – آغاز جنگ تاریخی “اهرام” بین نیروهای فرانسوی و مصری

با قدرت‏گیری ناپلئون بُناپارت در فرانسه و آغاز کشور گشایى‏های او، ناپلئون قصد حمله به انگلیس را در سر می‏پروراند، اما چون نیروی دریایى فرانسه، توان لازم را برای این کار نداشت، لذا ناپلئون تصمیم گرفت که در خارج از اروپا، بر انگلستان لطمه زند. به همین دلیل از آن جا که هندوستان مخزن قوای اقتصادی و منبع معیشت انگلستان به شمار می‏رفت و سرزمین مصر نیز در مسیر هند قرار داشت، ناپلئون نقشه حمله به مصر را کشید. در صورت تصرف مصر، هم یک مستعمره بزرگ معادل تمام مستعمرات فرانسه به دست ناپلئون می‏افتاد و هم به عنوان یک مرکز نظامی برای حمله به هند مورد استفاده قرار می‏گرفت.

30 تیر - 21 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟

در آن زمان مصر تحت نفوذ امپراتوری عثمانی قرار داشت و توسط امرای مملوک موسوم به ممالیک اداره می‏شد. درنهایت در ۲۱ ژوئیه ۱۷۹۸م، جنگ میان فرانسه و مصریان آغاز شد و علی‏رغم مقاومت ممالیک، ناپلئون موفق به فتح مصر گردید و تا آخر ژوئیه، قاهره نیز به تصرف ناپلئون درآمد. در این هنگام، در حالی که ناپلئون مشغول ایجاد یک ستاد فرماندهی در نزدیکی اهرام مصر بود، قوای دریایی انگلیس، نیروی دریایی فرانسه را در سواحل مصر غافل‏گیر کرد و قسمت اعظم ناوگان جنگی فرانسه را منهدم ساخت. این مسئله باعث عقب‏نشینی ناپلئون گردید و پس از چندی به کشورش بازگشت.

۱۸۶۱ – جنگ داخلی مرگبار و ویرانگر آمریکا آغاز شد

بیستم جولای سال ۱۸۶۱ کنگره کنفدراسیون آمریکا نخستین جلسه خود را در شهر ریچموند با شرکت نمایندگان شش ایالت جدایی طلب (کارولینای جنوبی، میسی سی پی، فلوریدا، آلباما، جورجیا و لوئیزیانا) تشکیل داد. این کنفدراسیون که در آغاز کار پایتخت موقت آن شهر بیرمنگام ایالت آلاباما بود در پنجم فوریه آن سال (پنج ماه پیش از آن) برپایه تفسیر قانون اساسی آمریکا توسط ایالتهای برده دار، ایجاد شده بود و جفرسون دیویسJefferson Davis را برای مدت شش به ریاست جمهوری انتخاب کرده بود. بعدا پایتخت کنفدراسیون به شهر ریچموند (ریچماند) ویرجینیا منتقل شد. این ایالات، اختیارات حکومتی را حق خود می دانستند و معتقد به وجود یک دولت مرکزی کوچک با اختیارات محدود بودند که کار آن تنها حفظ وحدت کشور، ایجاد هماهنگی میان ایالتها، برقراری و حفظ مناسبات دیپلماتیک با خارج و بسیج نیرو برای جلوگیری از تعرض خارجی باشد. این کنفدراسیون پس از قطعی شدن انتخاب آبراهام لینکلن (لینکن) Abraham Lincoln تشکیل شده بود زیرا که وی ضمن نطق های انتخاباتی اش وعده داده بود که بردگی را در آمریکا لغو و به سیاهپوستان آزادی و تابعیت آمریکایی بدهد و ایالات برده دار، این کار را یک مداخله دولت مرکزی در امور خود و مغایر قانون اساسی می دانستند.

30 تیر - 21 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
Jefferson Davis

پس از ایجاد کنفدراسیون، لینکلن در چهارم مارس ۱۸۶۱ عمل شش ایالت (تشکیل کنفدراسیون) را غیر قانونی خواند که باعث خشم ایالت تکزاش شد و بی درنگ به کنفدراسیون پیوست. لینکلن در یک اعلامیه دیگر، ایالات هفتگانه (شش ایالت قبلی به اضافه تکزاس) را از مداخله در امور گمرکات، ادارات فدرال و ساختمان های متعلق به دولت مرکزی واقع در ایالات ممنوع کرد که ایالت کارولینای جنوبی دست به لجبازی زد و با یک دهن کجی نسبت به لینکلن، به میلیشیای ایالت دستور حمله به پادگان نیروهای دولت مرکزی (فدرال) در شهر چارلستون به نام پادگان «سامترSumter» را صادر کرد و این پادگان پس از مختصر مقاومت تسلیم شد. لینکلن از این عمل برآشفته شد و از ایالتهای وفادار به دولت مرکزی (فدراسیون) و عمدتا شمالی ها خواست که دست به بسیج نیرو بزنند تا پادگان سامتر پس گرفته شود. این اقدام لینکلن، ایالت ویرجینیا که ضلع جنوبی و غربی شهر واشنگتن را تشکیل می دهد، و ایالتهای آرکانزا، کارولینای شمالی و تنسی را به خشم آورد و به کنفدراسیون پیوستند و از همین زمان پایتخت کنفدراسیون به شهر ریچموند ویرجینیا منتقل و رابرت لی، ژنرال ویرجینیایی فرماندهی نیروهای نظامی کنفدراسیون را برعهده گرفت. ایالتهای میسوری و کنتوکی هم وعده کمک به کنفدراسیون دادند و اکثریت مردم آریزونا، و نیومکزیکو که هنوز ایالت کامل نشده بودند اعلام پشتیبانی کردند و پنج طایفه سرخپوست ساکن در اوکلاهما هم به کنفدراسیون پیوستند و از ۲۱ جولای ۱۸۶۱ (یک روز پس از تشکیل کنگره کنفدراسیون در ریچموند) جنگ کنفدراسیون با فدراسیون آمریکا (جنوبی ها با شمالی ها) شروع شد، چهارسال طول کشید و در آن ۶۱۸ هزار نظامی (۳۶۰ هزار شمالی و ۲۵۸ جنوبی) کشته شدند (بیش از هر جنگی دیگر که آمریکا در آن شرکت کرده است).

30 تیر - 21 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
Abraham Lincoln

نخستین نبرد در مناساس ( واقع در جنوب شهر واشنگتن) روی داد زیرا که دولت مرکزی در ایالت مریلند حکومت نظامی برقرار کرده بود تا این ایالت به کنفدراسیون نپیوندد. در نخستین نبرد، نیروهای کنفدراسیون پیروز شدند. درجریان جنگ داخلی آمریکا دولتهای اروپایی کوشیدند که در آن مداخله نکنند و طولانی شدن جنگ به همین جهت بود که هیچ دولت خارجی حاضر به میانجی گری میان طرفین متخاصم نبود.

۱۹۶۰ – نخستین زنی که در قرون معاصر نخست وزیر شد

بانو «سیریماوا باندرانیکه Sirimavo Bandaranaike» بیستم جولای ۱۹۶۰ نخست وزیر سریلانکا (سیلان) شد و این بار با بردن انتخابات عمومی. وی نخستین زن است که در قرون معاصر به نخست وزیری یک کشور رسیده بود. شوهر چپگرای او «سولومون باندرانایکه» در ۲۶ سپتامبر ۱۹۵۹ ترور شده بود و بانو سیریماوا وظایف او را برعهده گرفته بود. در انتخابات جولای ۱۹۶۰، حزب آزادی سریلانکا که از بانو باندرانایکه حمایت می کرد نیمی از کرسی های پارلمان ۱۵۰ نفری این کشور را به دست آورده بود. وی با این که در یک خانواده اعیان به دنیا آمده و پرورش یافته بود پس از انتخاب شدن به عنوان ریاست دولت، قول داد که سیاست های شوهرش را دنبال کند که این سیاست ها عمدتا سوسیالیستی و حتی در پاره ای از امور، سوسیالیستی افراطی (تروتسکیستی) بودند.

30 تیر - 21 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
Sirimavo Bandaranaike

با وجود برخی مخالفت ها، عمر حکومت بانو سیریماوا تا سال ۱۹۶۵ ادامه یافت. وی بار دیگر در سال ۱۹۷۰ رئیس دولت شد که این بار پس از دو سال، او را به اتهام سوء مدیریت و تجاوز از اختیارات قانونی به محاکمه کشانیدند که کنار رفت و در سال ۲۰۰۰ در هشتاد و چهارسالگی درگذشت ولی شش سال پیش از این که وفات یابد سریلانکایی ها در سال ۱۹۹۴ دختر او چاندریکا را به ریاست جمهوری این کشور انتخاب کرده بودند.

۱۹۹۳ – کشتار سرخپوستان به خاطر طلا در ونزوئلا

۲۱ جولای ۱۹۹۳ (پنج سال پیش از ریاست جمهوری هوگو چاوس) صاحبان معادن طلا در یک منطقه جنگلی ونزوئلا ۱۳ سرخپوست (بومیان قاره آمریکا) را کشتند که تازه ترین قتل عام سرخپوستان به دست سفید پوستان اروپایی تبار به خاطر طلا و تصاحب اراضی شان بود. بیش از ۶۰ درصد جمعیت ۲۷ میلیونی ونزوئلای ۹۱۶ هزار کیلومتری را بومیان و نژاد مخلوط تشکیل می دهند. سه قبیله معروف سرخپوست؛ زولیا، وویووو و تیموتوکیوکاس در ونزوئلا زندگی می کنند و معادن نفت در منطقه زولیا واقع شده اند. ونزوئلا با نود و شش درصد باسواد و بهداشت و آموزش و پرورش مطلقا رایگان علاوه بر نفت دارای معادن طلا، الماس و سنگ آهن است. این کشور با گامهای سریع به سوی سوسیالیستی شدن (ملی کردن منابع) پیش می رود.

30 تیر - 21 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

۱۸۹۹ – زادروز ارنست همینگوی نویسنده آمریکایی ، برندهٔ جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۵۴ ، خالق کتاب پیرمرد و دریا
۱۹۱۱ – زادروز مارشال مک‌لوهان فیلسوف کانادایی و طراح مفهوم «دهکدهٔ جهانی»

30 تیر - 21 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
ارنست همینگوی

۱۹۴۸ – زادروز کت استیونس (یوسف اسلام) هنرمند برجستهٔ موسیقی پاپ
۱۹۵۱ – زادروز رابین ویلیامز بازیگر و کمدین آمریکایی ، برنده جایزه اسکار

30 تیر - 21 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
کت استیونس (یوسف اسلام)

۱۹۷۸ – زادروز جاش هارتنت بازیگر و تهیه کننده آمریکایی

30 تیر - 21 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
رابین ویلیامز

درگذشت‌ها

۱۴۲۵ – درگذشت مانوئل دوم سرباز، سیاستمدار و امپراتور بیزانس از ۱۳۹۱ تا هنگام مرگش در ۱۴۲۵
۱۷۹۶ – درگذشت رابرت برنز شاعر و ترانه‌سرای اسکاتلندی

30 تیر - 21 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
رابرت برنز

۱۹۱۴ – درگذشت جرجی زیدان نویسنده، روزنامه نگار لبنانی
۱۹۹۸ – درگذشت آلن شپارد نخستین فضانورد آمریکایی طی ماموریت عطارد ۳ و پنجمین انسان روی ماه طی ماموریت آپولو ۱۴

30 تیر - 21 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
آلن شپارد

۲۰۰۴ – درگذشت جری گلدسمیت آهنگساز و رهبر ارکستر اهل آمریکا ، برنده یک جایزه اسکاv

30 تیر - 21 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
جری گلدسمیت

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.