خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ (۲۹ ماه سرطان)

تقویم تاریخ (۲۹ ماه سرطان)

مروز ۲۹ ماه سرطان برابر با ۲۰ جولای تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

رویداد ها:
شورای بزرگ هرات/۱۳۷۲
به ابتکار امیر محمد اسماعیل، والی وقت هرات، شورای بزرگی با اشتراک شخصیت های سیاسی، علمی، فرهنگی و نظامی داخل و خارج کشور در شهر هرات برگزار شد تا راه های بیرون رفت از بخران افغانستان را بررسی کند.
وفات استاد عبدالعلی شایق هروی/۱۳۵۷
استاد عبدالعلی شایق هروی از مدیر مسئولان روزنامه اتفاق اسلام دیده از جهان فروبست.

قیام مردم نورستان و کنر و برخوردشان با نیروی های خلق و پرچم/۱۳۵۷

۷۴۷ – ابومسلم خراسانی شروع جنبش سیاه‌جامگان را علنی کرد. این جنبش نهایتا منجر به سقوط حکومت امویان شد.

۱۹۴۴ – توطئه ترور هیتلر

بیستم جولای ۱۹۴۴ هیتلر در یک قرارگاه نظامی ( وولفزشانزه ـ لانه گرگها) در پروس شرقی از توطئه قتل رهایی یافت. در این توطئه، انفجار بمب چهار تن را کشت و گروهی دیگر را مجروح کرد. بزرگی و استحکام میز مذاکرات باعث نجات هیتلر شد که مختصرا زخمی شده بود.
     
توطئه قتل هیتلر توسط یک دسته از افسران آلمانی که شکست در جنگ را قطعی می دانستند و با اطلاع (نه مداخله) چند مارشال ازجمله «رومل» طرح ریزی شده بود و قرار بود که پس از قتل هیتلر، نیروی احتیاط برلین را زیر کنترل خود در آورد، حزب نازی را از قدرت برکنار و با متفقین وارد مذاکرات صلح شود.
     
افسر جوانی به نام «کلاز فون ستافنبرگ Claus Von Stauffenberg» مامور قراردادن بمب در اطاق مذاکرات شده بود [درست مشابه چگونگی قتل رجایی و باهنر در ۳۷ سال بعد در تهران] که گفت و گوها تبادل نظر درباره جنگ و امنیت ملّی آلمان بود ولی آن روز، هیتلر تصمیم گرفت که جلسه به جای زیر زمین در طبقه اول قرارگاه تشکیل شود که «کلاز» با عجله کیف حامل بمب را به محل تازه منتقل کرد ولی موفق نشد در جای مورد نظر بگذارد و زمان (تایمر) انفجار را تغییر دهد.

29 تیر - 20 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
کلاز فون ستافنبرگ


وی پس از قراردادن بمب با شتاب عازم برلن شد تا بقیه کارها را رو به راه کند که بمب در زمان نادرست و محلی دورتر از چوکی هیتلر منفجر شد.
    
 «کلاز» پس از رسیدن به برلن موفق به تصرف ساختمان رادیو نشد و هیتلر که متوجه قضیه شده بود از رادیو برلن اعلام کرد که به او آسیب نرسیده است. «کلاز» و همدستانش دستگیر و بعدا اعدام شدند و به رومل پیشنهاد شد که میان خودکشی و حفظ افتخارات یا محاکمه و اعدام یکی را انتخاب کند که رومل خود را کشت. 

۱۹۶۹ – بشر بر سطح ماه 

بیستم جولای سال ۱۹۶۹ (۲۹ ماه سرطان ۱۳۴۸) در ساعت ده و ۵۶ دقیقه بعد از ظهر به وقت واشنگتن «نیل آرمسترانگ Neil Alden Armstrong» فضانورد امریکایی و فرمانده آپولو ـ ۱۱ نخستین فرد از کره زمین بود که گام بر سطح ماه ــ قمر زمین ــ نهاد و دقایقی بعد، «ادوین آلدرین Edwin Eugene (Buzz) Aldrin» پیلوت مدول ویژه نشستن در سطح ماه ـ فضانورد آمریکایی دیگر نیز به او پیوست و به اتفاق به راهپیمایی و جستجو و جمع آوری سنگ و خاک از سطح ماه پرداختند و با خود به زمین آوردند. (جمعا به وزن ۲۱ کیلو و ۵۵۰ گرم که دولت آمریکا بعدا مقداری از آنهارا به هریک از سران دولتهای دوست هدیه داد). این راهپیمایی برسطح ماه در حالی بود که «مایکل کالینز Michael Collins» متولد ایتالیا و خلبان سفینه آپولو ـ ۱۱ در قمر زمین به حرکت ادامه می داد. آرمسترانگ و آلدرین با مدول ویژه از آپولو جدا شده بودند. هرسه فضانورد متوّلد ۱۹۳۰ می باشد.

29 تیر - 20 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
Neil A. Armstrong در سطح ماه


آپولو ـ ۱۱ که ۱۶ جولای ۱۹۶۹ روانه ماه شده و ۲۴ این ماه به زمین (آبهای اقیانوس آرام) بازگشته بود برای رسیدن به مدار ماه ۳۹۰ هزار کیلومتر فاصله زمین از قمر خود را طی کرده بود. جریان فرود دو فضانورد در ماه و بازگشت آنان به زمین مستقیما از تلویزیون در سراسر جهان پخش شد. در آن زمان، ماهواره فرستادن بخشی از جنگ سرد و رقابت های دو بلوک شرق و غرب بود.


۱۹۵۱ – ترور ملک عبدالله پادشاه اردن در مسجد اقصی

بیستم جولای ۱۹۵۱ ملک عبدالله پادشاه وقت اردن (جدّ ملک عبدالله فعلی) به دست یک فلسطینی به نام مصطفی شُکری (خیّاط) در بیت المقدس هنگام ورود به مسجد اقصی با شلیک سه گلوله کشته شد.
     
ملک عبدالله متهم شده بود که تحت نفوذ انگلیسی ها به فلسطینی ها خیانت می کند و به همراه دولت لبنان قصد مصالحه جداگانه با اسرائیل را دارند. چهار روز پیش از این واقعه، الصلح نخست وزیر لبنان که برای دیدار ملک عبدالله به اردن رفته بود در این کشور ترور شده بود.

29 تیر - 20 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
پادشاه مقتول اردن


در آن زمان، نه تنها فلسطینی ها بلکه گروهی از اعراب ملک عبدالله را به دلیل تصرف قسمت قدیمی بیت المقدس در جریان جنگ یهودیان و فلسطینی ها خائن به ملت عرب می دانستند و می گفتند که ملک عبدالله به جای تصرف بیت المقدس که متعلق به فلسطینی ها است باید ارتش خود را در جهت دریا به حرکت درمی آورد و پیشروی یهودیان مسلح را سد می کرد. مفتی اعظم فلسطین نیز همین نظر را نسبت به ملک عبدالله داشت.
     
ملک عبدالله که هنگام مرگ ۶۹ ساله بود در جریان جنگ جهانی اول به انگلیسی ها در خارج ساختن سرزمین های عرب از دست عثمانی ها کمک کرده بود که پس از جنگ او را امیر کشور تازه تاسیس اردن و پس از دادن استقلال به اردن، پادشاه این کشور کرده بودند. در آن زمان هدف انگلستان از ایجاد دو کشور سلطنتی اردن و عراق این بود که سوریه بزرگتر تشکیل نشود که سدی بزرگ بر سر راه منافع و سیاستهای انگلستان در خاورمیانه باشد.
     
پس از ترور ملک عبدالله، پسرش طلال بر جای او نشست و پس از او نوبت به ملک حسین پسر طلال رسید که ۱۷ ساله بود. وی هنگام تیراندازی به پدر بزرگش در کنار او بود. به طلال چون در پاریس با صدای بلند انگلستان را امپریالیست خوانده بود برچسب بیماری روانی زده و برکنار کرده بودند!. 

۱۹۵۶ – روزی که فرانسه به تونس استقلال داد

دولت فرانسه ۲۰ جولای ۱۹۵۶ به تونس، مستعمره خود در شمال آفریقا، استقلال داد که از آن زمان روز ملی این کشور بشمار می رود. این استقلال آسان هم به دست نیامد و تونسی ها برای گرفتن آن مبارزه کرده بودند. حبیب بورقیبه از زمان استقلال به مدت ۳۱ سال بر این سرزمین قدیمی و متمدن حکومت کرد و در این مدت، در تونس تنها یک حزب فعالیت داشت.

تونس که میان لیبی و الجزایر واقع شده است یک کشور منطقه مدیترانه است و در این دریا ساحلی طولانی دارد. وسعت خاک آن ۱۶۴ هزار کیلومتر مربع و جمعیتش ده میلیون نفر است و یک کشور عربی بی طرف بشمار می آید که فرانسه زبان دوم مردم آنجاست. این سرزمین در عهد باستان وابسته به امپراتوری روم، بعدا امپراتوری اسلامی و سپس امپراتوری عثمانی بود. 

زادروزها

    ۱۳۰۴ – زادروز فرانچسکو پترارک اندیشمند، مورخ، نویسنده، شاعر، انسان‌شناس و اومانیست ایتالیایی
    ۱۵۱۹ – زادروز اینوسنت نهم از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم

29 تیر - 20 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
فرانچسکو پترارک


    ۱۸۶۴ – زادروز اریک آکسل کارلفلدت شاعر نمادگرای سوئدی، برنده جایزه نوبل ادبیات پس از مرگش در سال ۱۹۳۱
    ۱۹۱۹ – زادروز ادموند هیلاری کوهنورد، کاشف نیوزلندی، اولین فاتح اورست به همراه تنزینگ نورگی

29 تیر - 20 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
ادموند هیلاری


    ۱۹۴۷ – زادروز کارلوس سانتانا نوازنده گیتار و گیتار الکتریک مکزیکی
    ۱۹۸۰ – زادروز ژیزل بوندشن مانکن برزیلیدرگذشت‌ها

    ۱۰۳۱ – درگذشت روبر دوم پادشاه فرانسه
    ۱۸۶۶ – درگذشت برنهارت ریمان ریاضیدان آلمانی

29 تیر - 20 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
برنهارت ریمان

۱۹۰۳ – درگذشت لئون سیزدهم از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم
    ۱۹۲۳ – درگذشت پانچو وییا از برجسته ترین ژنرال‌های انقلاب مکزیک

29 تیر - 20 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
گولیلمو مارکونی


    ۱۹۳۷ – درگذشت گولیلمو مارکونی مهندس برق ایتالیایی، برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۰۹
    ۱۹۷۳ – درگذشت بروس لی استاد هنرهای رزمی، بازیگر چینی

29 تیر - 20 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
بروس لی


    ۱۹۴۵ – درگذشت پل والِری شاعر و ادیب مشهور فرانسوی
    

29 تیر - 20 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
پل والِری

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.