خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۲۵ ماه سرطان )

تقویم تاریخ ( ۲۵ ماه سرطان )

امروز ۲۵ ماه سرطان برابر با ۱۶ جولای تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

رویداد ها:

 

اعلان تشکیل حزب دولتی انقلاب ملی/۱۳۵۶

وعده و وعيد هاي داوود خان به منحل کردن پارلمان ِ از نگاه دموکرايتک مشروع و منع مطبوعات آزاد انجاميد.

داوود خان به عوض تحقق بخشیدن به وعده ها در راستای آزادی های دموکراتیک، نظام سرکوب گرانۀ تک حزبی را به وجود آورد و به این وسیله حزب سیاسی شخصی خود را به نام “غورزنگ ملی” تاسیس کرد. او به جای مشروعیت بخشی به نظام سیاسی خود از طریق انتخابات آزاد، جهت ادامۀ حاکمیت خود بر اساسات مشروعیت بخشی سنتی قدرت، لویه جرگه یعنی نشست قبایل تکیه کرد. در پایان ماه جنوری و آغاز فبروری سال ۱۹۷۶ به دستور داوود خان، قانون اساسی از طرف لویه جرگه توشیح شد و داوود خان خود آن را تصویب کرد. به این ترتیب داوود خان براساس قاعدۀ معمول دولت های مستبد، خود را رییس جمهور مادام العمر ساخت.
۶۲۲ – مبدأ تقویم هجری قمری

عمرخلیفه دوم، هجرت پیامبر اسلام (ص) از مکه به مدینه را مبدأ تقویم قمری اسلامی اعلام کرد. قبلا سال شکست «ابرهه حبشی» در حمله به مکه که در آن از فیل هم استفاده کرده بود به نام «سال فیل» مبدا تقویم بود. به حساب تنظیم کنندگان تقویم میلادی، ۱۶ جولای سال ۶۲۲ آغاز تقویم قمری اسلامی است. سال قمری دارای ۳۵۴ روز و تقریبا ۱۱ روز کمتر از سال خورشیدی است. سال قمری اسلامی از اول محرم آ‎غاز می شود. ایرانیان بعدا برای خود، تقویم هجری خورشیدی را تنظیم کردند. قدیمی ترین نامه به دست آمده با تقویم قمری اسلامی بر پاپیروس نوشته شده و در موزه محفوظ است. ۱۳۸۱ – جان بال حرف حق زد و به سخت ترین روش اعدام شد

پانزدهم جولای ۱۳۸۱ یک کشیش انگلیسی به نام «جان بال John Ball» که در موعظه ها و خطبه هایش از لزوم برقراری عدالت در جامعه سخن به میان می آورد و می گفت که همه انسانها از یک پدر و مادر (آدم و حوا) به وجود آمده اند و جز دانش و درستی نباید با شاخصی دیگر میان آنان تفاوت گذارد و عمل دولتها بوده که برابری مردم را برهم زده و میان آنان جدایی افکنده و یوغ شمار کمی را بر گردن اکثریت نهاده است، منابع طبیعی از جمله آب و زمین متعلق به خدا است و نباید به تملک فرد درآید و این افراد (مالکان) انسان های دیگر را که با آنان باید برابر باشند عملا برده خود قرارداده و استثمار می کنند؛ در یک میدان عمومی و با حضور ریچارد دوم پادشاه وقت انگلستان به سخت ترین روش (Hanged,Drawn and Quartered)، اعدام شد.

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
جان بال

ریچارد دوم «کشیش جان بال» را متهم کرده بود که با گفتن سخن از برابری انسانها، شورش خونین کشاورزان انگلیسی را دامن زده است. پادشاه انگلستان قبلا “جان بال” را محروم الموعظه ساخته و مردم را از حضور در مجالس سخنرانی او ممنوع کرده بود ولی گوش نکرده بودند.

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
ریچارد دوم

روش اعدام “جان بال” به این ترتیب بود که اورا روی یک چارچوب گذاردند و کشان – کشان به محل اعدام بردند، سپس طناب برگردنش بستند و گره را محکم کردند، آنگاه چند عضو بدنش را بریدند و جلوی چشمش به آتش افکندند و پس از آن چهار قطعه اش کرده و طناب دار را که تنها سر و گردن و قسمت کمی از بدنش بر آن باقی مانده بود بالاکشیدند تا همگان ببینند و ….

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
Hanged,Drawn and Quartered

۱۷۰۴ – افتادن «جبل طارق» به دست انگلیسی ها

در این روز در سال ۱۷۰۴ میلادی منطقه جبل طارق (Gibraltar) که بر تنگه تلاقی مدیترانه و اقیانوس اطلس قراردارد و در عهد باستان به ستون هرکول معروف بود به تصرف انگلستان درآمد.

این تنگه ۳۸۹ر۱۴ تا ۳۶ کیلومتر عرض دارد و در سال ۷۱۱ میلادی به تصرف «طارق ابن زیاد» سردار یک سپاه اسلامی که قصد تصرف اسپانیا را داشت درآمد و از آن پس به اسم او نامیده می شود.

این منطقه که میان کشور مغرب (مراکش) و اسپانیا واقع شده است از اهمیت استراتژیک برخوردار است، از ۱۷۰۴ به بعد چند بار مورد حمله نظامی اسپانیا و فرانسه قرار گرفت، اما همچنان در تصرف انگلستان باقی مانده است. چند جزیره کوچک در این منطقه واقع شده است که بر سر مالکیت آنها میان اسپانیا و مراکش اختلاف است.

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
تنگه جبل طارق (مضیق جبل طارق) و پیرامون آن

۱۹۱۸ – اعدام گروهی تزار نیکلای دوم، اعضای خانواده و نوکرانش!

۹ ماه پس از پیروزی انقلاب بلشویکی روسیه و ۱۶ ماه پس از تفویض اختیارات، ۱۶ جولای ۱۹۱۸ نیکلای دوم تزار مستعفی روسیه، همسر و فرزندانش که در سیبری به حالت تبعید به سر می بردند اعدام شدند و با اعدام آنان به حکومت دودمان «رومانوف» بر روسیه پایان داده شد. تصمیم اعدام که از سوی کمیته محلی انقلاب گرفته شده بود در مورد تزار، همسرش الکساندرا، پسرش (ولیعهد سابق) الکسیس، چهار دختر تزار، نوکران و پزشک آنان انجام شد و همانجا دفن شدند. کمیته محلی انقلاب بعدا اعلام کرد از آن بیم داشت که به علت ادامه جنگ داخلی، مخالفان کمونیسم تزار مستعفی را بربایند و در برابر انقلاب قرار دهند.

نیکلای دوم که از سال ۱۸۹۴ بر روسیه حکومت کرده بود ۱۶ مارس سال ۱۹۱۷ در پی شکست های پی در پی ارتش روسیه از آلمان در جبهه و از دست رفتن دو میلیون سرباز روس ـ تنها در یک نبرد، مورد انتقاد شدید قرارگرفته و تفویض اختیارات کرده بود. علاوه برتلفات جنگ، قحطی عمومی و گرانی مایحتاج زندگانی هم مزید بر علت شده بود. درپی کنار رفتن نیکلای دوم، قدرت به یک دولت موقت میانه رو سپرده شد که شش ماه بعد، انقلاب بلشویکی این دولت را هم ساقط کرد.

پس از فروپاشی شوروی، استخوانهای نیکلای دوم به سن پترز بورگ منتقل و در اینجا با تشریفات رسمی تدفین شده و بار دیگر قاب تصویر او در کاخ کرملین نصب شده و سران کنونی روسیه در کنار این تصویر عکس می گیرند!.

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
نیکلای دوم، بانو و فرزندانش

۱۹۴۱ – حمله جاپان به «شبه جزیره هندوچین»

۱۶ جولای سال ۱۹۴۱، نیروهای جاپانی تحت شعار آزاد کردن آسیا از دست غرب استمعارگر به شبه جزیره «هندوچین» حمله ور و در خاک ویتنام، تایلند و کامبوج پیاده شدند. در آن زمان جز قسمتی از تایلند امروز که اسما استقلال داشت مابقی «هندوچین» در تصرف انگلستان و فرانسه بود. شهر سایگون یازده روز بعد به دست نیروهای ژاپن افتاد. تایلند نه تنها در برابر ژاپن خصومت نشان نداد بلکه عملا متحد آن دولت شد. ژاپنی ها در تصرف برمه (میانمار) که هندوچین انگلستان خوانده می شد با مقاومت انگلیسی ها و عمدتا نظامیان هندی وابسته به دولت لندن رو به رو شده بودند.

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۴۵ – آمریکا نخستین بمب اتمی خودرا در صحرای نیو مکزیکو آزمایش کرد.

۱۹۲۷ – قیام «اوگوستو ساندینو» در نیکاراگوئه

«اوگوستو ساندینو Augusto Calderon Sandino» که قیام خودرا از سال ۱۹۲۶ بر ضد حکومت راستگرایان نیکاراگوئه آغاز کرده بود از ۱۶ جولای ۱۹۲۷ جنگ با تفنگداران دریایی آمریکا را که از سوی این دولت برای دفاع از منافع آمریکائیان و کمک به دولت راستگرایان به آن سرزمین فرستاده شده بودند آغاز کرد. در این زد و خوردها به تفنگداران آمریکا تلفات نسبتا سنگین وارد آمد.

ساندینو به مبارزه مسلحانه خود تا ۱۹۳۴ ادامه داد که در این سال ژنرال ساموزا رئیس راستگرای دولت نیگاراگونه به نیرنگ متوسل شد و اورا به مذاکره و حل اختلاف از راه مسالمت دعوت کرد. ساندینو پذیرفت و با پای خود به سوی دام شتافت و کشته شد.

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
Augusto Calderon Sandino

پیروان افکار ساندینو دنباله کارش را گرفتند و در سال ۱۹۷۸ آن را شدت دادند که منجر به فرار آخرین ساموزا از نیکاراگوئه و قتل او در تبعید شد و حکومت به دست ساندینیست ها افتاد و …. اورتگا رئیس جمهوری کنونی نیکاراگوئه یک ساندینیست است.

۱۹۸۷ – روزی که صدام حسین رئیس جمهور عراق شد

۱۶جولای ۱۹۷۹ ژنرال حسن البکر از ریاست جمهوری عراق کناره گیری کرد و معاون او صدام حسین تکریتی و در آن سال ۴۲ ساله برجایش نشست. البکر از ۱۷ جولای ۱۹۶۸ تا آن روز بر عراق حکومت کرده بود. البکر (بعثی) برجای عبدالرحمن عارف (هوادار ناسیونالیسم عربی) نشسته بود.

درست یک سال پیش از کناره گیری البکر، صدام حسین ۱۶ جولای ۱۹۷۸به مناسبت هفته سالروزهای برکناری سلطنت و نیز روی کار آمدن حزب بعث در عراق در مصاحبه ای گفته بود که شوروی تا کمونیست شدن و آمریکا تا کاپیتالیست کردن همه جهان، از تلاش و نیز رقابت با یکدیگر دست برنخواهند داشت و دولتهای عربی حتی اگر یکی از این دو قدرت از سر راه دیگری کنار برود نبابد جانب هیچکدام را بگیرند؛ ما اعراب باید ایدئولوژی اسلامی خودمان را دنبال کنیم که قدمتی بیش از ۱۳ قرن دارد و با آن بزرگ شده ایم و بکوشیم که رشته های وحدت مان سست و پاره نشود که اگر این وحدت را از دست بدهیم نه از اتحادیه عرب رمقی باقی خواهد ماند و نه از استقلال و غرور عربی مان.

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
صدام حسین در سال ۱۹۸۷

زادروزها

۱۸۷۲ – زادروز روئال آمونسن، کاشف نروژی قطب جنوب
۱۸۹۶ – زادروز تریگوه لی سیاستمدار نروژی ، اولین دبیرکل سازمان ملل متحد از ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۲

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
روئال آمونسن

۱۹۱۱ – زادروز جینجر راجرز هنرپیشه و نمایشنامه‌نویس آمریکایی
۱۹۳۶ – زادروز یاسوئو فوکودا رهبر حزب لیبرال دموکرات ژاپن و نود و یکمین نخست‌وزیر این کشور

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
جینجر راجرز

۱۹۴۳ – زادروز رینالدو آرناس نمایش‌نامه‌نویس، نویسنده و شاعر کوبایی
۱۹۵۹ – زادروز گرت بیل فوتبالیست ولزی لالیگا و باشگاه رئال مادرید و تیم ملی ولز

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
رینالدو آرناس

۱۹۶۸ – زادروز لری سنگر فیلسوف اهل ایالات متحده ، از بنیانگذاران ویکی‌پدیا
۱۲۱۰ – زادروز ناصرالدین شاه، چهارمین شاه از دودمان قاجار ایران

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
ناصرالدین شاه قاجار

۱۳۱۲ – زادروز داوود رشیدی، هنرپیشه‌ی ایرانی
۱۳۳۳ – زادروز حسین سحرخیز، بازیگر و کارگردان ایرانی تئاتر، سینما و تلویزیون

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
داوود رشیدی

درگذشت‌ها

۱۵۵۷ – درگذشت آن کلیو چهارمین همسر هنری هشتم پادشاه انگلستان
۱۹۶۰ – درگذشت آلبرت کسلرینگ فیلد مارشال آلمانی در دوره رایش سوم ، رئیس ستاد کل لوفت‌وافه

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
آلبرت کسلرینگ

۱۹۸۵ – درگذشت هاینریش بل نویسنده آلمانی ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۷۲
۱۹۸۹ – درگذشت هربرت فون کارایان رهبر ارکستر اتریشی ارکستر فیلارمونیک برلین به مدت ۳۵ سال

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
هاینریش بل

۱۹۳۸ – تیرباران آوتیس سلطان‌زاده تئوریسین مارکسیست و از رهبران حزب کمونیست ایران به دستور استالین.
۱۹۹۴ – درگذشت جولیان شوینگر فیزیکدان آمریکایی ، برنده جایزه نوبل فیزیک

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
آوتیس سلطان‌زاده

۲۰۱۱ – قتل روح الله داداشی، قوی ترین مرد ایران
۲۰۱۲ – درگذشت جان لرد آهنگ‌ساز ونوازنده کیبورد

25 تیر - 16 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
روح الله داداشی

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.